سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » درباره وضعیت زندانیانی که اعتصاب غذا کرده‌اند، تحقیق کنید...
» نامه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به نمایندگان مجلس

درباره وضعیت زندانیانی که اعتصاب غذا کرده‌اند، تحقیق کنید

چکیده :نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می‌دانند که برخوردهای غیر‌قانونی و اذیت، آزار و توهین نسبت به کسانی که به عنوان متهم سیاسی بازداشت شده‌اند، کم نبوده است و متاسفانه این روند همچنان ادامه دارد. زیبنده‌ی نظام جمهوری اسلامی نیست که فرزندان این انقلاب که همواره در برابر دشمنان اصلی این نظام با قلم و یا با قدم خود مبارزه می‌کرده‌اند و غالب آنها سالها در جبهه‌های جنگ حضور داشته‌اند و بیشتر آنان از خانواده‌های محترم شهدا هستند، به خاطر انتقاد از وضع موجود که از حقوق اساسی آنان است، در زندان‌ها در حال اعتصاب غذا به سر برند. این تاریخ و ایام زود خواهد گذشت، قضاوت آیندگان و تاریخ عملکرد ما را رقم خواهد...


مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در نامه‌ای به نمایندگان و اعضای هیئت رئیسه‌ی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به وضعیت برخی زندانیان سیاسی که در اعتصاب غذا به سر می‌برند، به خصوص محمد نوری‌زاد، از نمایندگان خواسته‌اند طبق سوگندی که خورده‌اند، پاسدار قانون اساسی باشند و درباره‌ی وضعیت این زندانیان و خانواده‌های آنها تحقیق کنند.

به گزارش کلمه، این تشکل روحانی اصلاح طلب در نامه خود به نمایندگان مجلس، با اشاره به برخوردهای غیر‌قانونی و اذیت، آزار و توهین نسبت به کسانی که به عنوان متهم سیاسی بازداشت شده‌اند، به بازداشت خانواده نوری‌زاد و همسر تاج‌زاده در روز عاشورا در کنار زندان اوین اشاره و تصریح کرده که: بنیان اسلام و تعالیم قرآن، عدالت، عزت و کرامت آدمیان است و در شریعت اسلام، هیچ‌کس نباید به خاطر آئین و اندیشه مورد اهانت و از حقوق شهروندی محروم گردد.

اعضای این مجمع همچنین با اشاره به قضاوت تاریخ و آیندگان درباره عملکرد امروز ما، نوشته‌اند: زیبنده‌ی نظام جمهوری اسلامی نیست که فرزندان این انقلاب که همواره در برابر دشمنان اصلی این نظام با قلم و یا با قدم خود مبارزه می‌کرده‌اند و غالب آنها سالها در جبهه‌های جنگ حضور داشته‌اند و بیشتر آنان از خانواده‌های محترم شهدا هستند، به خاطر انتقاد از وضع موجود که از حقوق اساسی آنان است، در زندان‌ها در حال اعتصاب غذا به سر برند.

متن کامل نامه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم درباره اعتصاب غذای زندانیان سیاسی، در پی می‌آید:

بسم الله الرحمن الرحیم
لا یُحِبُّ اللَّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلاَّ مَنْ ظُلِمَ وَ کانَ اللَّهُ سَمِیعاً عَلِیماً (نساء/148)

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی
و اعضای هیئت رئیسه‌ی محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام

ضمن گرامی‌داشت ایام عاشورای حسینی و یادآوری ظلم‌ستیزی سالار شهیدان حسین‌بن علی(ع)،

براساس گزارش‌ها و نامه‌های رسیده برخی از خانواده‌های زندانیان سیاسی زندان اوین، بعضی از زندانیان جهت اعتراض به جریان رسیدگی اتهامات خویش و برخوردهای غیر‌قانونی و تحقیرآمیز، اقدام به اعتصاب غذا نموده‌اند و طبق خبرهای واصله، حال بعضی از آنان، از جمله جناب آقای محمد نوری‌زاد، وخیم گزارش شده است. خانواده‌های آنان برای تظلم‌خواهی و اظهار همدردی و دادخواهی و دفاع از زندانیان خود، روز عاشورا در کنار زندان اوین تجمع کرده و به خواندن زیارت عاشورا پرداختند. در هنگام قرائت زیارت عاشورا، مامورین عده‌ای از آنها را با تحقیر و توهین بازداشت، و پس از ساعتی آزاد کرده‌اند.

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می‌دانند که برخوردهای غیر‌قانونی و اذیت، آزار و توهین نسبت به کسانی که به عنوان متهم سیاسی بازداشت شده‌اند، کم نبوده است و متاسفانه این روند همچنان ادامه دارد. همان‌گونه که مستحضر هستید، بنیان اسلام و تعالیم قرآن، عدالت، عزت و کرامت آدمیان است و در شریعت اسلام، هیچ‌کس نباید به خاطر آئین و اندیشه مورد اهانت و از حقوق شهروندی محروم گردد. آیات و روایات زیادی گواه بر این مطلب است. بلکه از وظایفی که اسلام بر دوش هر مسلمان گذشته است، امر به معروف و نهی از منکر به وی‍‍‍‍‍ژه در برابر حاکمان است، و در اصل 8 قانون اساسی به صراحت این حق را بیان کرده است. مضافا بعضی از اقدامات فوق‌الذکر، خانواده‌های زندانیان را نیز نگران می‌کند و از نظر روحی و روانی موجب آزار و اذیت آنان می‌شود.

نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی بنا بر سوگندی که خورده‌اند باید پاسدار قانون اساسی باشند و براساس قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی که ناظر بر همه‌ی قواست و بنابر فرموده‌ی امام (ره) در راس امور است، انتظار می‌رود تحقیق در این امر مهم را از کارهای اولیه‌ی خود قرار دهد، و چنانچه حقوق زندانیان و خانواده‌های آنان تضییع شده است، اقدام عاجل مبذول دارند.

زیبنده‌ی نظام جمهوری اسلامی نیست که فرزندان این انقلاب که همواره در برابر دشمنان اصلی این نظام با قلم و یا با قدم خود مبارزه می‌کرده‌اند و غالب آنها سالها در جبهه‌های جنگ حضور داشته‌اند و بیشتر آنان از خانواده‌های محترم شهدا هستند، به خاطر انتقاد از وضع موجود که از حقوق اساسی آنان است، در زندان‌ها در حال اعتصاب غذا به سر برند.

این تاریخ و ایام زود خواهد گذشت، قضاوت آیندگان و تاریخ عملکرد ما را رقم خواهد زد.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قمDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

10 پاسخ به “درباره وضعیت زندانیانی که اعتصاب غذا کرده‌اند، تحقیق کنید”

 1. minoo- ghahreman گفت:

  ba tashakor az majmae modaresin va mohagheghin hozh almiye ghom ‘ ke bargahe motahare khahare amame hashtome azat bakhshe an shahr mibashad ” khoshhalam ke balakharh nasbat be masaele khanevadhhaie zendaniyan tavajohe khs mabzol farmodid ” az shoma rohaniyon mohtaram in bazle mohabat ke nashne shane manavi va rohanie shomast’ antezar miraft hagh negahdaretan

 2. شاه گفت:

  درود، ای مُغانِ دیروز و روحانیانِ امروز! ای پاسدارانِ هزاران ساله ی دین!
  آموزانده اید و باز می آموزانید با آرامش و دلیری بهتر می توان ستمگران را رسوا ساخت تا از سرِ خشم و بدزبانی. دین ستایش برانگیز می شود آنگاه که مردانی چونان شما را پرورش می دهد.

 3. ناشناس گفت:

  حالا بعضی هاشونم فرزند انقلاب نیستند خوب نباشند با دشمنان نظام هم مبارزه نکرده اند خوب نکرده باشند فرمان 8 ماده ای آقای خمینی برای همه صادر شد.

 4. آزاده گفت:

  غیر از عده ای معدود اکثریت نمایندگان دست نشانده شورای نگهبان … هستند و از امثال با هنر و حسینیها که دائما معترضین مدنی را فتنه گر و فریب خورده خطاب میکنند چه انتظاری میرود.راه چاره تشدید مبارزه -خاتمه دادن به انحرافاتی است که در چهار چوب این دولت امکان آنها نیست.آزادی را با گدائی نمیتوان بدست آورد باید مردانه مبارزه کرد و بس.

 5. پدرام گفت:

  آقايون كلمه اي ها، خجالت بكشيد. اول كامنتارو ميخونين بعدش اگه مقبول افتاد ميذارين رو سايت؟ خودتونو برا وقتي كه مير دولتو به دست ميگيره آماده كنين. يه كم تمرين آزادي بيان بكنين. ميترسين كسي فحش و چرت و پرت ينويسه؟ حداقل از مكانيزم كامنتاي ياهو ياد بگيرين. بذارين خود خواننده ها بگن كه كدوم كامنتا رو نميپسندن

 6. معلم سبز گفت:

  خدایا به نمایندگان مجلس بیداری و شجاعت عطا بفرما.

 7. نور گفت:

  این شب پره گان چه پای مرد اند عاشق شده اند و یار دردند
  اینان به کدام باده مستند کین سان به سماع خون نشستند
  این شب پرخ گان شاد و شیدا در نور خدا گمند و پیدا

 8. سارا گفت:

  انسانيت مهمتر از فرمان 8 ماده اي امام است.
  انسانيت برتر از انقلاب 57 است.
  انسانيت بالاتر از مذهب است. يادمان باشد که مذهب براي انسان آمده نه انسان براي مذهب!!!

  • مخالف رادیکالیسم گفت:

   سلام سارا خانوم.دلخواسته های مشترک داریم برای همین به ذهنم رسید نکته ای رو بگم:
   برخی از کسانی که به حاکمیت معیارهای مذهبی رو گوش زد می کنند برای این نیست که انسانیت رو تحت مذهب قبول دارند بلکه برای این است که بگن شما حتی طبق آنچه خودتان هم از دین تعریف می کنید عمل نمی کنید.در مورد ارزشهای انقلاب 57 و فرمان آقای خمینی هم به همین منوال است یعنی ایشان سال 61 در اوج التهابات و ترور ها و انفجار ها اعلام کرد باید طبق اسلام عمل شود نه به روش تند روها بنابرین الان که جای خود دارد.

 9. حقگو گفت:

  عزيزان من طبق نظر اسلام ضرر وضيان به خود دور از شئونات دين اسلام است، پس چرا خودرا اذيت ميكنيد.