سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » فرزندانم به همراه مادرشان مجازات مي شوند...
» گفت و گو با رضا خندان، همسر نسرين ستوده

فرزندانم به همراه مادرشان مجازات مي شوند

چکیده : حتی اگر کسی جرمی را مرتکب شده و جرم اش قطعی و واضح هم باشد که البته در مورد خانم ستوده چنین نیست ؛ مجازات باید بر زندانی متمرکز باشد نه خانواده و فرزندان او . متاسفانه این روزها خانواده ها و كودكان بي گناه هم مجازات می شوند بی آنکه جرمی مرتکب شده باشند.این مشکل همه خانواده های زندانیان سیاسی...


کلمه : نسرین ستوده حقوقدان، وکیل دادگستری و فعال اجتماعی بيش از صد روز است كه در يكي از سلول هاي انفرادي بند 209 نگهداري مي شود .او عضو کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان و انجمن حمایت از کودکان بوده و وکالت پرونده‌های بسیاری از فعالان حقوق بشر، فعالان حقوق زنان، ِ کودک‌آزاری و کودکان در معرض اعدام و خانواده های تعدادي از كشته شدگان حوادث پس از انتخابات را برعهده داشته‌است.

ستوده که در اعتصاب غذای خشک به‌سر می‌برد، به دلیل وخامت وضعیت جسمی‌اش به بهداری زندان منقل شده است. او اعلام کرده که حاضر به شکستن اعتصاب غذایش نیست.

این سومین باری است که وی در طی بيش از صد روز بازداشتش دست به اعتصاب غذا می‌زند و این بار، با توجه به تحلیل رفتن قوای جسمانی‌اش، وضعیت بسیار خطرناکی را پشت سر می‌گذارد.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، و دو فرزند خردسالش به شدت نگران حال او هستند؛ چرا که اخبار رسیده از زندان اوین، بسیار نگران‌کننده است.در مصاحبه با رضا خندان همسر نسرين ستوده از آخرين وضعيت وي جويا شديم. همچنين در اين مصاحبه رضا خندان از وضعيت روحي فرزندانش به ويژه پسر سه ساله شان نيما سخن گفت. به عقيده او مسوولان آگاهانه يا نا آگاهانه اين روزها فرزندان او و نسرين را هم مجازات مي كنند . آنها اجازه تماس تلفني مستمر و يا ملاقات حضوري كودكان با مادرشان را نمي دهند تا حداقل كودكان نسرين پس از صد روز بتوانند او را چند لحظه اي در آغوش بگيرند با همه اين سختي ها اما خندان هنوز معتقد است كه نسرين ستوده نمي توانست اقداماتي را جز آنچه تاكنون انجام داده انجام دهد و اين روزهاي سخت نيزسرانجام سپري خواهند شد .

گفتگوي خبرنگار کلمه را با او می خوانيد :

آقای خندان، چه خبر از خانم ستوده ؟ آیا در طول مدتی که در اعتصاب غذا بوده اند با ایشان تماس تلفنی و یا ملاقات داشته اید؟

متاسفانه هیچ اطلاعی از ایشان نداریم. از وقتی اين بار همسرم در اعتصاب غذا هستند ملاقاتی با او نداشته ایم البته دوبار با ما تماس گرفته که البته آخرین تماس شان دوشنبه هفته گذشته بوده است و از آن به بعد در بیخبری كامل به سر می بریم…

در تماس تلفنی شان بویژه آخرین تماس، از وضعیت جسمی شان چيزي نگفتند ؟

در تماس های قبلی گفتند یک بار به دلیل ناراحتی معده به بهداری اوین مراجعه کرده اند ولی گویا تلاش داشته اند که حالشان را طبیعی جلوه بدهند تا مبادا خبر وضعیت نامساعد جسمی شان خانواده و بچه ها را ناراحت کند. اما طرز صحبت کردن، لرزش صدا که به وضوح در صحبت کردنشان حس می شد، حکایت از وضعیت جسمي نامناسبش داشت .

خانم ستوده دقیقا اين بار به چه دلیلی و برای تحقق چه خواسته ای دست به اعتصاب غذا زده است؟ آيا شما از قبل در جريان بوديد يا ناگهان مطلع شديد ؟

حدودا چهار روز پیش از شروع اعتصاب غذا، در آخرین ملاقاتی که باهم داشتیم، گفته بود که اگر شرایط به گونه ای که مورد نظرشان است پیش نرود مجددا دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

با توجه به خطراتی که اعتصاب غذا برای سلامت و حتی جان اعتصاب کننده دارد، آیا شما تلاش کردید که ایشان را از این تصمیم منصرف کنید و با مشورت وکیل و خانواده ، راه دیگری را برای پیگیری مطالباتشان انتخاب كنيد ؟

بله. ما تقریبا زمان زیادی از وقت ملاقات و یا تلفن را صرف بحث در مورد این موضوع می کردیم. حتی زمان ملاقات حضوری ایشان در جلسه اول دادگاه، بازهم تمام وقت مان صرف این موضوع شد. اما ظاهرا شرایط در آنجا به گونه ای هست که ایشان و نیز برخی از دوستان چاره ای جز اعتصاب غذا نمی بینند. خانم ستوده پیش از این هم اعتصاب غذا کرده بودند و تقریبا به خواسته شان هم رسیدند. اما اين بار هم مطمئنا شرايط او را مجبور به اين كار كرده است.

چه شرايطي آقاي خندان ؟ با توجه به شناختی که از روحیات همسرتان دارید فکر می کنید چه شرایطی وي را مجبور به اعتصاب غذا كرده است ؟

گهگاه پیش از بازداشت شان پیش می آمد که باهم در مورد زوایای مختلف زندان و زندانی شدن و یا در مورد دیگر زندانیان صحبت می کردیم. با توجه به صحبتهایشان و همچنین شناختی که من از روحیات او داشتم هیچوقت تصور نمی کردم که اگر روزی بازداشت شوند، دست به اعتصاب غذا بزنند. وقتی برای اولین بار شنیدم که ایشان دست به اعتصاب غذا زده خيلي تعجب کردم. این برای من روشن می کند که وضعیت در آنجا به گونه ای هست که او مجبور به اين كار مي شود.


آقای خندان، شما در بین صحبتهایتان اشاره کردید خانم ستوده پیش از این هم دست به اعتصاب غذا زدند و به خواسته شان رسیدند. مي خواهم بدانم به كدام خواسته شان دست يافتند ؟

بار قبل از جمله خواسته هایش این بود که وسایل و تجهیزاتی که از محل کار من و همچنین وسایل فرزندان مان از منزل برده بودند به ما برگردانند . در نهایت این وسایل را عمدتا به ما برگرداند .البته متوجه شدم که از عمده ترین وسایل بنده یعنی هارد کامپیوترم را که حاوی اطلاعات و در واقع زحمات چندساله ام در زمینه شغلی ام بود به صورت سوخته شده تحویل داده اند.
اما ابن بار او براي اعتصاب اش خواسته شخصی نداشته بلکه تقاضای لغو همه احکام ناعادلانه صادر شده پس از انتخابات را كرده است

شما تاكنون چه اقدامهاي قانوني را براي آزادي همسرتان انجام داده ايد ؟ و در آينده چه برنامه اي براي پي گيري وضعيت همسرتان داريد ؟

همانطور که می دانید دادگاه همسرم برگزار شده و ما منتظر صدور حکم هستیم. عملا به لحاظ قانونی کار خاصی نمی توانیم انجام دهیم. اما براساس قانون، ادامه بازداشت همسرم تا زمان قطعی شدن حکم دادگاه، جایز نیست. ما تلاش می کنیم صدایمان را از طریق مراجع رسمی و همچنین افکار عمومی به گوش مسئولان و مردم برسانیم تا خانم ستوده در این فاصله زمانی در کنار خانواده و بچه هايش باشد. ولی متاسفانه تا این لحظه دادگاه با اين در خواست موافقت نکرده است.

يعني تبديل قرار بازداشت به وثيقه را نمي پذيرند ؟

بله. در واقع یک هفته بعد از جلسه دوم دادگاه اعلام کردند که حتی با قرار وثیقه امکان آزادي نسرين وجود ندارد و قرار بازداشت شان را بطور رسمی تمدید کردند. ایشان به این امر اعتراض کرد و این موضوع در حال حاضر در دست بررسی است.


آقای خندان،كمي هم از شرايط دو فرزند خردسال تان بگویید. همچنین از خودتان که این روزها نگهداري از فرزندان تان در كنار همه گرفتاري ها به شما واگذار شده است؟

من واقعا سعی می کنم، با وجود آنكه شرایط عادی نداریم، زندگی را بصورت طبیعی و عادی پیش ببرم . سعی می کنم بچه ها خيلي درگیر این موضوع نشوند. با وجود اینکه رفت و آمد و تلفن به خانه مان زیاد است اما تلاشم این است که وقت و انرژی ام را صرف رسیدگی به وضعیت بچه ها کنم تا کمتر دوری مادرشان را احساس کنند. گرچه هر قدر هم تلاش می کنم جای خالی مادر براي شان پر نمي شود. خصوصا در مورد نیما که حدود سه سال دارد و هیچ توجیهی برای نبودن مادر ش مثمرثمر نيست . در این شرایط که آنها حتی از ملاقات حضوری نیز محرومند، به ما توصیه شده به هیچ وجه بچه ها را به ملاقات کابینی نبریم چرا كه اين گونه ضربه روحي بيشتري به آنها وارد مي شود . من تمام سعی ام را می کنم که زندگی، درس و مهد بچه ها حالت عادی داشته باشد اما با همه اینها با طولانی تر شدن بازداشت نسرين ، فشار بر خانواده و بویژه بچه ها بیشترشده است . پس از آخرین تماس همسرم ، دلتنگی و بیقراری ها بچه ها تا حدی بیشتر شده و متاسفانه شرایط بدتری هم به وجود آمده است .

من فکر می کنم مسئولانی که آگاهانه و یا ناآگاهانه چنین شرایطی را به وجود می آورند فشار روحی و روانی زیادی را نه تنها به زندانی بلکه بیشتر به بچه ها وارد می کنند. این درحالی است که بچه ها هیچ گناهی ندارند و این حق آنهاست که ملاقات حضوری با مادر و یا پدر زندانی شان داشته باشند تا بلکه بتوانند در شرایط عادی تری به سر ببرند.


تا به حال درخواست ملاقات حضوری داده اید و سعی کرده اید توجه مسئولان را به وضعیت روحی و نیازهای فرزندان تان جلب کنید؟

بله. من از قاضی پرونده نامه گرفته ام و پنجشنبه دو هفته پیش هم آنرا به زندان ارائه کردم اما مسئولان زندان حتی توجهی به محتوای نامه و موافقت قاضی نکردند و اجازه ملاقات حضوری ندادند. حتی خواهر خانم ستوده هم پیش از بنده سه بار در همين رابطه نامه گرفته بودند اما متاسفانه مسئولان زندان ترتیب اثر نمی دهند، در حالیکه نامه قاضی حکم مجمر دارد یعنی حتما باید اجرا شود.

با توجه به مشكلات و شرايط سختي كه اين روزها تحمل مي كنيد تا به حال به ذهن تان خطور كرده كه كاش همسرتان يك وكيل مدافع و فعال حقوق بشر نبود ؟

ابدا. هیچ گاه چنین تصوری هم نكرده ام .چرا که کار همسرم مبتني بر قانون، عرف، انسانيت و كاملا شرافتمندانه بوده است .شرايط سخت اين روزها را هم به هر حال سپري خواهيم كرد .

و نكته آخر ؟

نکته ای كه من می خواهم به آن اشاره کنم مشکل همه خانواده های زندانیان سياسي است. در طول مصاحبه هم به آن اشاره كردم و آن نکته این است که حتی اگر کسی جرمی را مرتکب شده و جرم اش قطعی و واضح هم هست که البته در مورد خانم ستوده چنین نیست ؛ مجازات باید بر زندانی متمرکز باشد نه خانواده و فرزندان او . متاسفانه این روزها خانواده ها و كودكان بي گناه هم مجازات می شوند بی آنکه جرمی مرتکب شده باشند. کودکان حق دارند با پدر و مادر زنداني شان حتی اگر مجرم باشند هم تماس و ملاقات داشته باشند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

14 پاسخ به “فرزندانم به همراه مادرشان مجازات مي شوند”

 1. حجت گفت:

  آقای خندان
  روی ماه پسر نازنینت را می بوسم در گوشش نجوا کن شیر مادری دارد
  اکنون که این کلمات را می نویسم اشکهایم دارد میریزد
  خداوند به فرزندانت صبر دوری از مادر عنایت کند ماشرمنده انانیم شرمنده شرمنده شرمنده

 2. مرتضی گفت:

  (با توجه به مشکلات و شرایط سختی که این روزها تحمل می کنید تا به حال به ذهن تان خطور کرده که کاش همسرتان یک وکیل مدافع و فعال حقوق بشر نبود ؟

  ابدا. هیچ گاه چنین تصوری هم نکرده ام .چرا که کار همسرم مبتنی بر قانون، عرف، انسانیت و کاملا شرافتمندانه بوده است .شرایط سخت این روزها را هم به هر حال سپری خواهیم کرد .)
  درود بر انسانهای آزاده ای که برای احیای قانون و حق و عرف و انسانیت و شرافت در چنگال استبداد… اسیرند.براستی کسی فکر آن رو نمیکرد که روزی در حکومت اسلامی بی قانونی و استبداد وسیله حکومت برای نگهداشتن قدرت باشد و مادیات چنان چشم و گوش حاکمان …را کور و کر کرده باشد که حتی شرف و انسانیت نداشته یا کم خود را فراموش کرده باشند که حتی گریه کودکان و مادران هم دل سنگ آنها را بدرد نمیاورد ولی نمیدانند که گریه کودکان و مادران بحال آنانی است که قدرت و شهوت چنان مستشان کرده که آخرت را هم فراموش کردند.

 3. مخالف رادیکالیسم گفت:

  خانم ستوده به خاطر نیما به خاطر دخترتان که نیاز به مادر و تربیت شما دارند دست از اعتصاب غذا بکشید.باور کنید صدای شما را شنیدیم و شرمنده ایم اما به خاطر عزیزانتان دست از اعتصاب غذا بکشید.

 4. ناشناس گفت:

  ahsant be khanome sotodeh va sad albate hamsare poshtibaneshan

 5. محمد گفت:

  آقای خندان آفرین بر استقامت و بردباری شما ها و امسال شما هامن از دور به صبر شما افتخار می کنم و دورود من بر فرزندان شما امیدوارم روزی این بندهااز هم گسسته شود

 6. گفتمان سبز گفت:

  خدایا امویان و یزیدیان زمان را به ذلت مضاعف برسان.

 7. سلام گفت:

  زنده باد ابن شیر زن و خانواده عزیزشان
  «ا

 8. حقگو گفت:

  با عرض سلام بدان كه اگر برحق باشي به هدفت خواهي رسيد واگر بر حق نباشي بدانكه به حقت خواهي رسيد

 9. گفتمان سبز گفت:

  با آزادسازی قیمتها , مجازات اقتصادی نصیب همه مردم ایران میشود.

 10. علي علوي گفت:

  حضرت امام خمینی در تاریخ 1361/9/24 پس از گذشت نزدیک به چهار سال از پیروزی انقلاب اسلامی, فرمان هشت ماده ای خطاب به قوه قضائیه و تمام ارگان های اجرایی در مورد اسلامی شدن قوانین و عملکردها، صادر کردند. در این فرمان، امام بیش از هر چیزی به حفظ حریم خصوصی مردم تاکید دارند و می گویند: هیچ کس حق ندارد به خانه یا مغازه و یا محل کار شخصی کسی بدون اذن صاحب آن ها وارد شود یا کسی را جلب کند یا به نام کشف جرم یا ارتکاب گناه تعقیب و مراقبت نماید و یا نسبت به فردی اهانت نموده و اعمال غیر انسانی ـ اسلامی مرتکب شود, یا به تلفن یا نوار ضبط صوت دیگری به نام کشف جرم یا کشف مرکز گناه گوش کند و یا برای کشف گناه و جرم هر چند گناه بزرگ باشد, شنود بگذارد و یا دنبال اسرار مردم باشد و تجسس از گناهان غیر نماید یا اسراری که از غیر به او رسیده ولو برای یک نفر فاش کند.

  اما در ادامه تمام این اقدامات را جرم و گناه می خواند و می نویسد:بعضی از آن ها چون اشاعه فحشا و گناهان از کبائر بسیار بزرگ است و مرتکبین هر یک از امور فوق مجرم و مستحق تعزیر شرعی هستند و بعضی از آن ها موجب حد شرعی می باشد.

  متن کامل فرمان هشت ماده ای امام به شرح ذیل است:

  بسم اللّه الرحمن الرحیم

  در تعقیب تذکر به لزوم اسلامی نمودن تمام ارگان های دولتی بویژه دستگاه های قضائی و لزوم جانشین نمودن احکام اللّه در نظام جمهوری اسلامی به جای احکام طاغوتی رژیم جبار سابق، لازم است تذکراتی به جمیع متصدیان امور داده شود. امید است ان شاء اللّه تعالی با تسریع در عمل،این تذکرات را مورد توجه قرار دهند.

  1ـ تهیه قوانین شرعیه و تصویب و ابلاغ آن ها با دقت لازم و سرعت انجام گیرد و قوانین مربوط به مسائل قضائی که مورد ابتلای عموم است و از اهمیت بیشتری برخوردار است در رأس سایر مصوبات قرار گیرد که کار قوه قضائیه به تأخیر یا تعطیل نکشد و حقوق مردم ضایع نشود, و ابلاغ و اجرای آن نیز در رأس مسائل دیگر قرار گیرد.

  2ـ رسیدگی به صلاحیت قضات و دادستان ها و دادگاه ها با سرعت و دقت عمل شود تاجریان امور، شرعی و الهی شده و حقوق مردم ضایع نگردد. و به همین نحو رسیدگی به صلاحیت سایر کارمندان و متصدیان امور،با بی طرفی کامل بدون مسامحه و بدون اشکال تراشی های جاهلانه که گاهی از تندروها نقل می شود، صورت گیرد تا در حالی که اشخاص فاسد و مفسد تصفیه می شوند اشخاص مفید و مؤثر با اشکالات واهی کنار گذاشته نشوند. و میزان، حال فعلی اشخاص است با غمض عین از بعض لغزش هائی که در رژیم سابق داشته اند مگر آن که با قرائن صحیح معلوم شود که فعلاً نیز کارشکن و مفسدند.

  3ـ آقایان قضات واجد شرایط اسلامی, چه در دادگستری و چه در دادگاه های انقلاب باید با استقلال و قدرت بدون ملاحظه از مقامی احکام اسلام را صادر کنند و در سراسر کشور بدون مسامحه و تعویق به کار پر اهمیت خود ادامه دهند. و مأمورین ابلاغ و اجرا و دیگر مربوطین به این امر باید از احکام آنان تبعیت نمایند تا ملت از صحت قضا و ابلاغ و اجرا و احضار احساس آرامش قضائی نمایند و احساس کنند که در سایه احکام عدل اسلامی جان و مال و حیثیت آنان در امان است. و عمل به عدل اسلامی مخصوص به قوه قضائیه و متعلقات آن نیست, که در سایر ارگان های نظام جمهوری اسلامی از مجلس و دولت و متعلقات آن و قوای نظامی و انتظامی و سپاه پاسداران و کمیته ها و بسیج و دیگر متصدیان امور نیز به طور جدی مطرح است و احدی حق ندارد با مردم رفتار غیر اسلامی داشته باشد.

  4ـ هیچ کس حق ندارد کسی را بدون حکم قاضی که از روی موازین شرعیه باید باشد توقیف کند یا احضار نماید،هر چند مدت توقیف کم باشد. توقیف یا احضار به عنف جرم است و موجب تعزیر شرعی است.

  5ـ هیچ کس حق ندارد در مالِ کسی چه منقول و چه غیر منقول و در مورد حق کسی دخل و تصرف کند یا توقیف و مصادره نماید مگر به حکم حاکم شرع, آن هم پس از بررسی دقیق، ثبوت حکم از نظر شرعی.

  6ـ هیچ کس حق ندارد به خانه یا مغازه و یا محل کار شخصی کسی بدون اذن صاحب آن ها وارد شود یا کسی را جلب کند یا به نام کشف جرم یا ارتکاب گناه تعقیب و مراقبت نماید و یا نسبت به فردی اهانت نموده و اعمال غیر انسانی ـ اسلامی مرتکب شود, یا به تلفن یا نوار ضبط صوت دیگری به نام کشف جرم یا کشف مرکز گناه گوش کند و یا برای کشف گناه و جرم هر چند گناه بزرگ باشد, شنود بگذارد و یا دنبال اسرار مردم باشد و تجسس از گناهان غیر نماید یا اسراری که از غیر به او رسیده ولو برای یک نفر فاش کند. تمام این ها جرم{ و} گناه است و بعضی از آن ها چون اشاعه فحشا و گناهان از کبائر بسیار بزرگ است و مرتکبین هر یک از امور فوق مجرم و مستحق تعزیر شرعی هستند و بعضی از آن ها موجب حد شرعی می باشد.

  7ـ آن چه ذکر شد و ممنوع اعلام شد, در غیر مواردی است که در رابطه با توطئه ها و گروهک های مخالف اسلام و نظام جمهوری اسلامی است که در خانه های امن و تیمی برای براندازی نظام جمهوری اسلامی و ترور شخصیت های مجاهد و مردم بی گناه کوچه و بازار و برای نقشه های خراب کاری و افساد فی الارض اجتماع می کنند و محارب خدا و رسول می باشند, که با آنان در هر نقطه که باشند و هم چنین در جمیع ارگان های دولتی و دستگاه های قضائی و دانشگاه ها و دانشکده ها و دیگر مراکز با قاطعیت و شدت عمل ولی با احتیاط کامل باید عمل شود, لکن تحت ضوابط شرعیه و موافق دستور دادستان ها و دادگاه ها, چرا که تعدی از حدود شرعیه حتی نسبت به آنان نیز جایز نیست, چنان چه مسامحه و سهل انگاری نیز نباید شود. و در عین حال مأمورین باید خارج از حدود مأموریت که آن هم منحصر است به محدوده سرکوبی آنان حسب ضوابط مقرره و جهات شرعیه, عملی انجام ندهند. و مؤکداً تذکر داده می شود که اگر برای کشف خانه های تیمی و مراکز جاسوسی و افساد علیه نظام جمهوری اسلامی از روی خطا و اشتباه به منزل شخصی یا محل کار کسی وارد شدند و در آن جا با آلت لهو یا آلات قمار و فحشا و سایر جهات انحرافی مثل مواد مخدره برخورد کردند حق ندارند آن را پیش دیگران افشا کنند, چرا که اشاعه فحشا از بزرگ ترین گناهان کبیره است و هیچ کس حق ندارد هتک حرمت مسلمان و تعدی از ضوابط شرعیه نماید. فقط باید به وظیفه نهی از منکر به نحوی که در اسلام مقرر است عمل نمایند و حق جلب یا بازداشت یا ضرب و شتم صاحبان خانه و ساکنان آن را ندارند و تعدی از حدود الهی ظلم است و موجب تعزیر و گاهی تقاص می باشد. و اما کسانی که معلوم شود شغل آنان جمع مواد مخدره و پخش بین مردم است, در حکم مفسد فی الارض و مصداق ساعی در ارض برای فساد و هلاک حرث و نسل است و باید علاوه بر ضبط آن چه از این قبیل موجود است آنان را به مقامات قضائی معرفی کنند. و هم چنین هیچ یک از قضات حق ندارند ابتدائاً حکمی صادر نمایند که به وسیله آن مأموران اجرا اجازه داشته باشند به منازل یا محل های کار افراد وارد شوند که نه خانه امن و تیمی است و نه محل توطئه های دیگر علیه نظام جمهوری اسلامی, که صادر کننده و اجرا کننده چنین حکمی مورد تعقیب قانونی و شرعی است.

  8 ـ جناب حجت الاسلام آقای موسوی اردبیلی رئیس دیوان عالی کشور و جناب آقای نخست وزیر موظفند شرعاً از امور مذکوره با سرعت و قاطعیت جلوگیری نمایند. و لازم است در سراسر کشور, در مراکز استانداری ها و فرمانداری ها و بخشداری ها هیأت هایی را که مورد اعتماد و وثوق می باشند انتخاب نمایند و به ملت ابلاغ شود که شکایات خود را در مورد تجاوز و تعدی مأمورین اجرا،که به حقوق و اموال آنان سر می زند بدین هیأت ها ارجاع نمایند و هیأت های مذکور نتیجه را به آقایان تسلیم و آنان با ارجاع شکایات به مقامات مسئول و پیگیری آن متجاوزین را موافق با حدود و تعزیرات شرعی مجازات کنند.

  باید همه بدانیم که پس از استقرار حاکمیت اسلام و ثبات و قدرت نظام جمهوری اسلامی با تأیید و عنایات خداوند قادر کریم و توجه حضرت خاتم الاوصیا و بقیة اللّه ـ ارواحنا لمقدمه الفداء ـ و پشتیبانی بی نظیر ملت متعهد ارجمند از نظام و حکومت, قابل قبول و تحمل نیست که به اسم انقلاب و انقلابی بودن خدای نخواسته به کسی ظلم شود و کارهای خلاف مقررات الهی و اخلاق کریم اسلامی از اشخاص بی توجه به معنویات صادر شود. باید ملت از این پس که حال استقرار و سازندگی است احساس آرامش و امنیت نمایند و آسوده خاطر و مطمئن از همه جهات به کارهای خویش ادامه دهند و اسلام بزرگ و دولت اسلامی را پشتیبان خود بدانند و قوه قضائیه را در دادخواهی ها و اجرای عدل و حدود اسلامی در خدمت خود ببینند و قوای نظامی و انتظامی و سپاه پاسداران و کمیته ها را موجب آسایش و امنیت خود و کشور خود بدانند. و این امور بر عهده همگان است و کاربستن آن موجب رضای خداوند و سعادت دنیا و آخرت می باشد و تخلف از آن موجب غضب خداوند قهّار و عذاب آخرت و تعقیب و جزای دنیوی است. از خداوند کریم خواهانم که همه ما را از لغزش ها و خطاها حفظ فرماید و جمهوری اسلامی را تأیید فرموده و آن را به حکومت عالمی قائم آل محمد(صلی الله علیه و آله ) متصل فرماید. (انه قریب مجیب)

  والسلام علی عباداللّه الصالحین

  روح اللّه الموسی الخمینی

  منبع:

 11. پیر سبز گفت:

  درود بر خانم ستوده این وکیل شجاع و ستودنی ،کودتاگران انتخاباتی از خداشون است که انسانهای شریف و ازاده یا از کشور بروند یا از بین (مننژیتی و … ) و درود باقای خندان با صبر بی مثالش . باید از مسئولین اسمی کشور سئوال کرد ( تاریخ و قران میگوید که نمیشنوند ! )که ایا در زمان طاغوت چنین رفتاری را سراغ داشتید ؟ درود بر سبز اندیشان .

 12. فروغ سبز گفت:

  آقای خندان تو رو خدا به ایشان بگویید ایران و ایرانی به این شیر زنان نیاز دارند

 13. حسین جعفری گفت:

  رضا جان تو با داشتن همسری چنین شیرزن باید افتخارکنی که روی ما مردها را هم سفید کرد. تا جایی که میتوانی باید پشتیبان این زن باشی و خودت هم همیشه خندان باشی که روز پیروزی نزدیک است. نسرین خانم را اگر دیدی یا صحبت کردی ازطرف من سلام برسان و بگو ما به وجودت افتخار می کنیم و کار بسیار خوبی کردی که خواهش موسوی را پذیرفتی آفرین به تو شیر زن.

 14. afsaneh گفت:

  tamome azadikhahan jahan ba nasrin setodeha ham -seda hastand,vali nasrin jon bayad as gesm ba arzesh khod dar moghabele doshmananash mohafezat konand,chon doshmanane ensaniet as inke nasrin jon ra dar beemari gesmani bebinand khoshhal mishavand va ma nabayad doshman ra khoshhal bebinim.