سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » افزایش 3 تا 40 برابری قیمت‌ها، با شیب ملایم و قابل تحمل!...
» پرواز ناگهانی قیمت‌ها و انکار واقعیت مهیب تورم

افزایش 3 تا 40 برابری قیمت‌ها، با شیب ملایم و قابل تحمل!

چکیده :در حالی که قیمت بنزین به طور متوسط 3 برابر، قیمت گازوئیل 9 برابر، قیمت برق و آب و گاز تقریبا سه برابر و قیمت آرد 40 برابر شده است، دولت تاکید می‌کند که قیمت هیچ کالایی نباید گران شود و کرایه‌ی تاکسی‌ها نیز نباید افزایش یابد. این در حالی است که گزارش‌ها چیزی جز این را نشان می‌دهد. همزمان پلیس هم اعلام کرده که از امروز مرحله‌ی جدیدی از طرح ارتقای امنیت اجتماعی آغاز می‌شود و وزارت بازرگانی هم افزایش ده هزار نفری تعداد بازرسان برای کنترل بازار خبر می‌دهد، بازرسانی که بخشی از آنها از نیروهای بسیجی...


کلمه – گروه اقتصادی: شب گذشته، سخنان احمدی نژاد در سیمای جمهوری اسلامی شنیدنی بود؛ به خصوص آنجا که از تغییر قیمت‌ها با شیب ملایم و قابل تحمل برای مردم صحبت می‌کرد و سعی داشت تاکید کند که قیمت‌ها نه آزاد شده و نه واقعی.

اما نیم نگاهی به اتفاقی که در زمینه تغییر قیمت‌ها افتاده، این شیب ملایم را بیشتر عمودی و روند تغییر قیمت‌ها را دارای افزایش چند صد درصدی نشان می‌دهد. افزایشی که طبق وعده‌های بی‌حاصل قبلی، قرار بود تدریجی باشد، در طول پنج سال اتفاق بیفتد و فشار زیادی به اقشار ضعیف وارد نکند.

غیر از بنزین که با ارائه‌ی سه نرخی و دامنه‌ی تفاوت قیمتی از 100 تا 800 تومان، به همراه پنجاه لیتر جدا از این سهمیه‌ها و ناشی از لطف دولت، میزان واقعی تغییر قیمت آن پنهان نگه داشته شده، در مورد بقیه اقلام می‌توان تغییرات را با اعداد ملموس‌تری اندازه‌گیری کرد. هرچند در خصوص بنزین نیز به طور نسبی، می‌توان به طور متوسط، از افزایش بیش سه برابری صحبت کرد.

در مورد قیمت گازوئیل، شیب ملایم مورد ادعای احمدی نژاد بیش از هر کالای دیگری خود را نشان می‌دهد! چرا که قیمت هر لیتر گازوئیل از شانزده تومان یکباره به 150 تومان سهمیه‌ای و 350 تومان آزاد رسیده است؛ یعنی حتی برای گازوئیل سهمیه‌ای هم شاهد افزایشی بیش از 9 برابری هستیم.

در مورد برق خانگی، قیمت هر کیلووات ساعت از 75 ریال به 220 ریال زسیده که حدودا افزایش 3 برابری را نشان می‌دهد. در عین حال تاکیده شده که قیمت برق تجاری و اداری با شیب تندتری افزایش یافته است. قیمت گاز خانگی هم شاهد افزایش حدودا 4 برابری بوده و قیمت گاز مصرفی خودروها نیز حدود 10 برابر افزایش داشته است.

قیمت آب هم، با آنکه گفته می‌شد در مرحله‌ی اول هدفمند شدن قرار نیست افزایش یابد، به نوشته‌ی خبرگزاری فارس به 250 تومان برای استفاده‌ی خانگی و 400 تومان برای استفاده‌ی صنعتی افزایش یافته است.

جالب‌تر از همه اینها، قیمت آرد است که تاکنون به صورت یارانه‌ای و با قیمت 75 ریال در اختیار نانوایی‌ها قرار می‌گرفت، اما قیمت جدید آن 280 تا 300 تومان تعیین شده است که به معنای افزایش چهل برابری قیمت آن است.

با این حال، دولت به نانوایان هشدار داده که فعلا حق افزایش قیمت را ندارند و در صورت گران شدن نان، با آنها برخورد می‌شود! احمدی نژاد هم در مصاحبه تلویزیونی دیشب خود از اهدای چهار هزار تومان یارانه‌ی نقدی اضافی به مردم بابت افزایش قیمت نان خبر داده بود؛ چهار هزار تومانی که اگر تقسیم بر چهل (نسبت افزایش قیمت آرد) شود، می‌توان آن را به معنای تحویل یک نان صد تومانی به هر ایرانی دانست!

و جالب‌تر از اینها، پیش‌بینی احمدی نژاد از نرخ تورم است که در مصاحبه دیشب گفت:‌ پیش‌بینی ما این است كه افزایش و جهشی كه در این دهك اتفاق می‌افتد حدود 10 درصد است و 13 درصد به هزینه‌های فعلی آن‌ها اضافه می‌شود. بنابراین 150 هزار تومان از پول واریزی دولت برای خرج‌های دیگر آن‌ها باقی می‌ماند. هر چه به دهك‌های بالاتر می‌رویم این فاصله كم‌تر می‌شود و با محاسبات ما تا دهك ششم وضعیت مثبت است.

اما در کنار این شیب نسبتا! ملایم افزایش قیمت‌ها، دولت تدابیر شدید پلیسی را برای کنترل بازار به کار گرفته و علاوه بر حضور گسترده نیروهای انتظامی در معابر، میادین و پمپ بنزین‌ها، پلیس اعلام کرده که از امروز مرحله جدیدی از طرح موسوم به ارتقای امنیت اجتماعی از امروز آغاز خواهد شد.

ده هزار بازرس نیز از امروز از سوی وزارت بازرگانی ماموریت گرفته‌اند تا بازار را تحت کنترل بگیرند. پیش از این هم گفته شده بود که از نیروهای بسیج ادارات برای این منظور استفاده خواهد شد.

علیرضا شجاعی سخنگوی وزارت بازرگانی نیز از “رصد لحظه‌ای قیمت‌ها” سخن گفته و وعده داده است که در روزهای آینده، بازار بدون هیچ تنشی به کار خود ادامه دهد.

همزمان، مدیرعامل مترو نیز به افزایش نیافتن قیمت بلیت مترو اشاره کرده و نیز از وعده دولت برای ارائه یارانه‌ی مترو خبر داده است؛ وعده‌ای که به گفته‌ی شهردار تهران، یک سال است که عملی نشده است.

خبرآنلاین هم در گزارشی از آماده‌باش پلیس خبر داده و نیز از قول برخی رانندگان شخصی، نوشته است که مسافرکشی با بنزین 700 تومانی نمی‌صرفد و به همین دلیل کرایه‌ها باید گران شوند.

مدير عامل اتحاديه سواری كرايه بين‌شهری نیز از افزایش 20 درصدی نرخ كرايه‌ اتوبوس‌هاي ويژه و خودروهای سواری بين‌شهري، افزایش 15 درصدی در بخش بار، افزایش 125 درصدی در بخش مسافربري و افزایش حداقل 10 درصدی کرایه‌ی خودروهاي سواري داخل شهري خبر داد. وی همچنین تاکید کرد که مجوز افزایش 20 درصدی کرایه سواری‌های بین شهری هم صادر شده است.

این در حالی است که مسئولان دولتی به صراحت گفته‌اند به رغم افزایش قیمت بنزین و دیگر اقلام سوختی، کرایه‌های حمل و نقل درون شهری و بین شهری نباید افزایش یابند؛ درست مانند قیمت بلیت هواپیما که با وجود افزایش قیمت سوخت هواپیما از امروز به لیتری 400 تومان برای پروازهای داخلی و 700 تومان برای پروازهای خارجی، قیمت بلیت نباید تغییر یابد!

خبرگزاری مهر نیز به کاهش محسوس حجم خرید مردم در میادین میوه و تره‌بار اشاره کرده و خبر داده که قیمت‌های این میادین به دلیل حضور ماموران و بازرسان، هنوز تغییر نکرده است. این در حالی است که خودروهای حمل میوه‌جات از امروز باید گازوئیل را با قیمت سهمیه‌ای 9 برابری بخرند.

به عقیده کارشناسان، افزایش قیمت اقلام سوختی، برق و … همانند تاثیری که بنزین و گازوئیل از طریق افزایش هزینه‌های حمل و نقل بر کالاهای دیگر خواهند گذاشت، لاجرم بر سطح عمومی قیمت‌ها تاثیر دارند و از این رو در روزهای آتی باید منتظر تکان خوردن قیمت‌ها در خصوص کالاهایی که به طور غیرمستقیم با این اقلام هدفمند شده در ارتباط هستند، باشیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

30 پاسخ به “افزایش 3 تا 40 برابری قیمت‌ها، با شیب ملایم و قابل تحمل!”

 1. ماكان از رشت گفت:

  واي بر آنان كه بخواهند مردم را فريب دهند
  مكروا و مكرالله فالله خيرالماكرين

 2. صادق گفت:

  ظاهرا” بین دبیران انشا و ریاضیات برنامه تلویزیونی اجماعی صورت نگرفته بود.!؟

 3. a گفت:

  بد بخت شدیم!

 4. مختار سبز گفت:

  دولت قیمت گذار نه خدمتگزار

 5. گمنام گفت:

  در این دولت وارونه هر امارو گفتاری را باید 180 درجه چرخاند تا شاید کمی به واقعیت ها نزدیکتر شد.

 6. ناشناس گفت:

  باید به سواد سخنران هم توجه نمایید تا ببینید طرف مفهوم شیب ملایم را فهمیده است یا با تقلب درس محاسبات عددی را در دوره فوق لیسانس پاس کرده است.

  • عجب! گفت:

   شما واقعا مطمئن هستی که تا فوق لیسانس مدرک گرفته؟!؟!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟!

 7. حبیب تبریزیان گفت:

  با سلام و خسته نباشید!
  تورم در حد دو رقمی باقی نخواهد ماند و بسرعت افسار پاره خواهد کرد. ولی تا هنگامیکه ظرفیتی برای جبران آن با تزریق موقتی و مصنوعی کالا از طرف دولت وجود دارد خود را آشکار نخواهد کرد. ولی نه دولت میتواند در طولانی مدت خیابانها را هم پادگانی و امنیتی کند و نه چنان ظرفیتی برای تزریق مصنوعی کالا به بازار دارد. این نیروهای امنیتی دیر یا زود باید در مرز های کشور برای کنترول قاچاق صف ببندند.
  واما مهمترین نکته اینست که مردم و توده های مزد بگیر و مستمری بگیر باید بجای چشم دوختن به افزایش یارانه ها روی افزایش حقوق و دستمزد خود تکیه کنند و این امر از اهمیت فوق العاده هم به جهت رفاه مردم و بلحاظ نتایج سیاسی اش برای جنبش سبز برخوردار است!

 8. RS گفت:

  ببين دوست عزيز نويسنده، در اينکه بايد هدفمندي يارانه ها اجرا ميشد شکي نيست. البته با تدابير بسيار عاقلانه.
  خوب حالا که از ديشب اين موضوع مهم آغاز شده و هنوز هيچ اتفاقي نيافتاده؛ شروع به ترسوندن مردم ميکنين؟ بذارين کمي اين موضوع پيش بره و بعد نظر بدين. مطمئنا قيمت ها افزايش پيدا ميکنه؛ مثل هميشه. از اولي که تو اين مملکت بوديم هر روز قيمتها بالا ميرفت. اما بايد الان کمي صبر کرد و بعد نظر داد.
  اين کار شما واقعا عجولانه بود و بايد بگم خنده دار، متاسفم

  • انقلاب خودجوش گفت:

   بابا خجسته ای ها مگه علوم تجربی است که “بزاریم ببینیم چه جوری میشود”.طرحی که بنایش بر 2 تا فاکتور ارعاب کارشناسان اقتصادی و مخفی کاری از مردم است خود بهترین برهان دیکتاتوریست.
   از اول سال با حرفهای فریبنده اعلام میکنند امسال سال تلاش مضاعف است. خوب رک بگویید قصد حذف یارانه ها را دارید , چرا حرف را در لفافه می پیچید.تازه شما که قصد تان همت مضاعف تلاش مضاعف (مصیبت حذف یارانه) بود پس چرا مردم را فریب دادید و با سهام عدالت و هزار تا کوفت و زهرمار دیگر پای صندوق های رای کشیدید؟!
   آقای کودتاچی چرا تو دوره اول اینکار را نکرد تا ببینیم چه جوری میشود, چه طور در این 5-6 ساله سیاستش مبنی بر تثبیت قیمت بود حالا که غزل خداحافظی را میخواند یاد جراحی(کودتا) اقتصادی افتاده.بابا دست مریزاد.
   به قول صاحب این ایام:اگر دین ندارید لااقل آزاده مرد باشید

 9. آرمین گفت:

  :)
  فاجعه است…!

 10. سبز تبریزی گفت:

  وای به حال مردم عوام که به ایشان رای دادند!

  • حبیب تبریزیان گفت:

   جناب سبز تبریزی!
   لحظه ایی تردید نکن که این حکومت عوامگراست و تا میتواند و در توانش هست به سعی میکند به عوام برسد تا آنها را علیه خواص، علیه اقشار متوسط بسیج کند. خریدن و تطمیع عوام ممکن است ولی خریدن اقشار متوسط غیرممکن. حکومت زیمبابو به رهبری موگابه، زیمبابو را می چاپد و برای خود قصرهای افسانه آمیز میسازد ولی همین حکومت چون نمیتواند اقشار مدرن و متوسط و سفید پوستان دارای فرهنگ اروپایی را جذب کند، یکسر امیدش را به ر شوه خوار کردن ولگردها، اقشار تهی دست و بی طبقه جامعه، ارتشیان و حزبی های خودش«زانو» بسته است. با شریک کردن این اقشار در رژیم ارتشایی خودش آنها را در برابرجامعه مدنی قرار داده است. این همان سیاستی است که حکومت ما دارد.

 11. ایرانی سبز گفت:

  میشه لطفا بگن با این همه افزایش چجوری قیمتها قراره ثابت بمونن؟
  اینها فکر می کنن علم اقتصاد رو هم با گشت ارشاد و باتوم میشه کنترل کرد!

 12. بنده خدا گفت:

  خدا بهمون رحم کنه!

 13. ناشناس گفت:

  آقای موسوی به جای بیانیه صادر کردن و کار زینبی کردن کار حسینی بکنید… رییس جمهور دولت کودتا مردم را خس و خاشاک می خواند و نفس های ایشان را مسموم و باعث آلودگی هوای تهران می داند… لطفا مردم را به تجمع آرام در مقابل ندانم کاریهای دولت دعوت نمایید…مرگ یک بار و شیون یک بار..لطفا نگران جان ما نباشید…من حاضرم جان خود را فدا کنم…لطفا بیانیه ای برای راهپیمایی اعلام فرمایید….سر چشمه شاید گرفتن به بیل…. دوستان کاربر سایت لطفا خواست خود را در جهت تجمع و راهپیمایی در این سایت و سایتهای دیگر اعلام کنید..با خانه نشستن کاری از پیش نخواهد رفت

  • کوچکترین عضو سبز ایران(نسل سوخته) گفت:

   سلام من هم موافقم یک راهپیمایی هستم و اعتصاب

 14. ناشناس گفت:

  افزایش قیمت با شیب ملایم روش همیشگی این دولت بوده.
  صرفنظر از بحث هدفمند کردن یارانه ها (مثلا هدفمند و درواقع حذف یارانه ها) در این دولت قیمتهای اجناس بصورت 2 هفته یکبار گران می شوند.
  در دولت پیشین و زمان حجت الاسلام خاتمی گرانقدر و همین طور دولت قبلی آن، قیمتها سالی یکبار آن هم پس از عید افزایش می یافت و لاغیر. در حالیکه در این دولت عدالت محور!!!!!!!!!!! و مهرورز!!!!!!!!!! قیمتها 2 هفته یکبار گران می شود. بطوریکه یکباره چشم باز می کنی و می بینی که در اواسط ماه هستی ولی آه در بساط نداری. و به قول میرحسین موسوی عزیزمان سفره های مردم کوچک شده است. الحق که ایشان درست فرمودند. قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است. و با وجود حذف بسیاری از موارد برای خرید، در تأمین مایحتاج هم عاجزیم.
  این سیاست دولت (یعنی افزایش قیمت بصورت ذره ذره) روش کثیفیه که از ابتدا اجرا شده و احتمالا فکر می کنند مردم هم متوجه نمی شوند!!!

 15. یک رزمنده سبز گفت:

  سبزها اگر می خواهند اثبات کنند گروه پیشرو تر هستند که این بحران اقتصادی را زودتر پیشبینی کردند؛ اکنون باید نشان بدهند می توانند گلیم خود را بهتر از دیگران از آب بکشند. من مطمئن هستم اگر سبزها طاقت بیاورند آن چند میلیونی هم که به احمدی نژاد رای داده بودند و هنوز احمدی نژادی به شمار می روند کلاهی که سرشان رفته را خواهند دید و به زودی از گروه پیشرو پیروی خواهند کرد. خوب توضیح ندادم ولی منظورم را که فهمیدید؟

 16. آینده روشن گفت:

  جمله های احمدی نژاد رو داشته باشین تو صدا سیماش: ” از روز اول اجرای طرح, زندگی 6 دهک خوب میشه”…این جک هفته بود..کلا برنامه طنز و سرشار از خنده (البته از نوع تلخش) بود اون صحبتهاش تو صدا سیما

 17. بی هویت گفت:

  خلایق هرچه لایق . راست گفتن

 18. سبز گفت:

  من تصور میکنم اوضاع از این هم پلیسی تر بشه و دولت کودتا مجبور بشه تمام وقت و نیرویش را صرف ارام نکهداشتن مردم کنه …..و اما اگر روزی توان این کار را نداشته باشه باید منتظر هر اتفاقی باشه چون نیروی سر کوب همیشه در خیابان نمی تواند بماند و مردم همواره در کل شهر و خیابانهایش حضور دارند .

 19. یک بسیجی اصلاح طلب گفت:

  عدو شود سبب خیر , گر خدا خواهد.
  با این طرح جاهلانه خودشان , حقانیت و محبوبیت سبزاندیشان را مضاعف میکنند.

 20. سعید گفت:

  بسیار متاسفم برای خودمون.
  این یک میخ محکم خواهد بود به نفسی که طبقه متوسط می کشید برای تقاضای آزادی. متاسفم که باید بگم این وضع روشنفکران و رهبران اصلاح طلب ماست که هیچ موضع فعالی باری نجات جامعه ندارن.
  نشستن به امیدخدا حتما معجزه میشه. یادمون رفته که تا وضع خودمون رو تغییر ندیم هیچ اتفاقی نمی افته .
  می دونم که از نظر فکری رهبران اصلاح طلب توان کاربیشتری ندارن. اونها که می تونن کشور رو ترک کنن می رن. بقیه هم مثل ما می مونن و می بینن که ناچار کاری نمی شود کرد . شاید در دهه های آینده البته اونهم بعیده

 21. har ki گفت:

  khalayegh har chi layegh

 22. ناشناس گفت:

  جناب «یک رزمنده سبز» باهاتون موافقم. فقط اندکی صبر کافی است. یک صبر و سکوت چند ماهه تا آن اندک افرادی که به رئیس فعلی دولت رأی دادند متوجه اشتباهاتشان بشوند و به خیل عظیم مردم بپیوندند. (متاسفانه آن عده ی اندک که به رئیس فعلی دولت رأی دادند یا بعلت قولها و وعده ها یی بوده که درخصوص شغل در ادارات دولتی بهشون داده شده و یا مزایای دیگری بهشون تعلق گرفته…)
  در هر صورت مشکلات اقتصادی شوخی بردار نیست. شکم گرسنه هم هیچ چیز نمی فهمد و هیچ کس را نمی شناسد. گاردی و نیروی انتظامی و … باید بروند کشکشان را بسابند. اینها فکر خشم مردم را نکرده اند.

 23. سبزینه گفت:

  احتمالا این همه پلیس و مامور و بازرس و ….. که ریختن تو خیابون برای جمع کردن هدایای مردمی هستش نه کار دیگه…آخه ملت بس که راضی هستن و طبق گفته احمدی نژاد مردم رضایت خودشون رو در ساعات اولیه نشون داند….
  خوب باید کسایی باشه که این همه لطف مردم رو از خیابونا جمع کنه…..
  81 هزار تومان یارانه نقدی در ازای افزایش 40 درصدی قیمتها … این خیلی زیاده….اگه شماها بدونین چقدر پوله حتما در واحدهای تولیدی و صنعتی سرمایه گزاری میکنین ….
  باز بگین دولت بده!!!!!

 24. وطندوست گفت:

  باسلام
  چرا دولت این زمان را برای به اجرا در آوردن طرح به اصطلاح هدفمند کردن یارانه ها انتخاب کرد !؟و منظور از طرح هدفمند کردن یارانه ها چیست !؟
  اگر کمی و فقط کمی دقت داشته باشیم جواب خود را بسادگی خواهی یافت ، ارگانی در نظام وجود دارد که اسمش “مجمع تشخیص مصلحت نظام ” است !! و چرا ” مجمع تشخیص مصلحت مملکت ” نیست!!؟ چون نظام یعنی هیئت حاکمه و مملکت یعنی مردم یعنی پابرهنه ها ! و همواره مصلحت نظام با مصلحت مردم و مملکت منافات داشته است ، در غیر اینصورت منافع قشر اندک ولی سوار بر خر مراد و هیئت حاکمه و وابستگان آنها هیچگاه تامین نمی شد .
  هدفمند کردن یارانه ها هم مانند ارگان فوق الذکر است ، و منظور دولت از هدفمند بودن طرح چیست !؟ این طرح کاملا” هدفمند و حساب شده است ولی نه در خدمت به مردم و مملکت که در خیانت به آن و خدمت به همان هیئت حاکمه و وابستگانش در غارت و چپاول پیش از پیش خزانه و بیت المال !!
  دولت پیش از آغاز طرح ،به صورت ظاهر کمک نقدی به بخشی از جامعه نمود با این نیت که ذهنیت این بخش از جامعه را با خود همراه سازد و سپس طرح را در اواخر آذرماه به اجرا در آورد و به زعم خود تا بخشی از مردم بفهمند که چه شده است و چه بر سرشان رفته است بهمن ماه و زمان پرداخت عیدی سالیانه رسیده است و باز همان گروه از مردم سرگرم و سرخوش به آن میگردند و دولت با کمک این دو تزریق مالی امیدوار است که مردم دیرتر موج گرانی را حس نمایند و احتمال عکس العمل طبیعی واعتراضات مردمی کاهش یابد . هر چند که دولت بر آورد میکند که فشار واقعی را مردم در اردیبهشت ماه حس خواهند کرد که تا آن زمان (5 ماه آینده) فرصت دارد که بصورتی دیگر مردم را سرگرم سازد !
  ولیکن از حرف تا عمل این دولت زمین تا آسمان فاصله است . زمانی این طرح امکان موفق شدن داشت که ما از سوی جامعه جهانی مورد تحریم نبودیم ، چرخ تولید در کشور مقتدرانه میچرخید ،دولت مردمی و دلسوزی داشتیم و مردم با دولت همدل و هم رای بودند و … آیا این شرایط هم اکنون بر مملکت حاکم است که ما امیدوار به اجرای صحیح و موفقیت آمیز طرح باشیم !!؟ جواب مشخص و معلوم است که این طرح مانند بسیاری از طرحهای دولت نه تنها باری از دوش این مردم رنجدیده و ستم کشیده بر نخواهد داشت که بر مصائب و مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم خواهد افزود ! ضمن آنکه دولت علاوه بر سوءاستفاده مالی از این طرح ، گناه ناموفق بودن دو دوره ریاست جمهوری را میخواهد در زیر پوشش اجرای این طرح و عدم همگامی دلسوزان مملکت که به آنها” فتنه” اطلاق میکند قرار دهد !!

 25. آزاد گفت:

  باسلام
  چرا دولت این زمان را برای به اجرا در آوردن طرح به اصطلاح هدفمند کردن یارانه ها انتخاب کرد !؟و منظور از طرح هدفمند کردن یارانه ها چیست !؟
  اگر کمی و فقط کمی دقت داشته باشیم جواب خود را بسادگی خواهی یافت ، ارگانی در نظام وجود دارد که اسمش “مجمع تشخیص مصلحت نظام ” است !! و چرا ” مجمع تشخیص مصلحت مملکت ” نیست!!؟ چون نظام یعنی هیئت حاکمه و مملکت یعنی مردم یعنی پابرهنه ها ! و همواره مصلحت نظام با مصلحت مردم و مملکت منافات داشته است ، در غیر اینصورت منافع قشر اندک ولی سوار بر خر مراد و هیئت حاکمه و وابستگان آنها هیچگاه تامین نمی شد .
  هدفمند کردن یارانه ها هم مانند ارگان فوق الذکر است ، و منظور دولت از هدفمند بودن طرح چیست !؟ این طرح کاملا” هدفمند و حساب شده است ولی نه در خدمت به مردم و مملکت که در خیانت به آن و خدمت به همان هیئت حاکمه و وابستگانش در غارت و چپاول پیش از پیش خزانه و بیت المال !!
  دولت پیش از آغاز طرح ،به صورت ظاهر کمک نقدی به بخشی از جامعه نمود با این نیت که ذهنیت این بخش از جامعه را با خود همراه سازد و سپس طرح را در اواخر آذرماه به اجرا در آورد و به زعم خود تا بخشی از مردم بفهمند که چه شده است و چه بر سرشان رفته است بهمن ماه و زمان پرداخت عیدی سالیانه رسیده است و باز همان گروه از مردم سرگرم و سرخوش به آن میگردند و دولت با کمک این دو تزریق مالی امیدوار است که مردم دیرتر موج گرانی را حس نمایند و احتمال عکس العمل طبیعی واعتراضات مردمی کاهش یابد . هر چند که دولت بر آورد میکند که فشار واقعی را مردم در اردیبهشت ماه حس خواهند کرد که تا آن زمان (5 ماه آینده) فرصت دارد که بصورتی دیگر مردم را سرگرم سازد !
  ولیکن از حرف تا عمل این دولت زمین تا آسمان فاصله است . زمانی این طرح امکان موفق شدن داشت که ما از سوی جامعه جهانی مورد تحریم نبودیم ، چرخ تولید در کشور مقتدرانه میچرخید ،دولت مردمی و دلسوزی داشتیم و مردم با دولت همدل و هم رای بودند و … آیا این شرایط هم اکنون بر مملکت حاکم است که ما امیدوار به اجرای صحیح و موفقیت آمیز طرح باشیم !!؟ جواب مشخص و معلوم است که این طرح مانند بسیاری از طرحهای دولت نه تنها باری از دوش این مردم رنجدیده و ستم کشیده بر نخواهد داشت که بر مصائب و مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم خواهد افزود ! ضمن آنکه دولت علاوه بر سوءاستفاده مالی از این طرح ، گناه ناموفق بودن دو دوره ریاست جمهوری را میخواهد در زیر پوشش اجرای این طرح و عدم همگامی دلسوزان مملکت که به آنها” فتنه” اطلاق میکند قرار دهد !!

 26. Adrian گفت:

  گذشته از پیامدهای تورمی و کاری (فشار خارج از حد تحمل بر اقشار کم درآمد، متوسط، تولید کنندگان، بخش حمل و نقل و بیکاران) حاصل از این طرح، سوالی پیش می آید. آیا مردم برای حکومتند یا حکومت برای مردم است؟
  اگر هم چاره دیگری نیست، باید این طرح به صورت تدریجی و با برنامه ریزی کارشناسی شده انجام شود. نکته اینجاست که نبایستی تمام یارانه ها حذف گردد، زیرا یکی از وظایف دولتها فراهم نمودن رفاه عمومی با در نظر گرفتن یارانه برای برخی کالاهای مصرفی است [البته در زمانی که اکثریت بهای کالاها واقعی باشد]