سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » گزارش ایلنا از گرانی‌ها: قیمت‌ها در بازار مواد غذایی می‌تازند...

گزارش ایلنا از گرانی‌ها: قیمت‌ها در بازار مواد غذایی می‌تازند

چکیده :مغازه‌دار بعدي كه در حال مشاجره با يكي از خريداران خود به دليل افزايش قيمت برنج بود اظهار مي‌دارد: برنجي كه يكماه پيش كيلويي 2400تومان بود را ما 2900 تومان خريداري مي‌كنيم حال چگونه مي‌توانيم آن را به بهايي كمتراز قيمت خريدمان بفروشيم؟يا روغن‌هاي 17كيلويي را كه ماه پيش 19هزار تومان بود را در حال حاضر 28هزار تومان از بنكدار مي‌خريم پس چطور مي‌توانيم آن را با قيمت كمتر به خريدار عرضه...


خبرگزاری ایلنا در گزارشی نوشت: طي يك ماه اخير بيشتر كالاهاي اساسي خانوار در سبد مصرفي روزانه آنها با افزايش قيمت همراه بود اما مسوولان وزارت بازرگاني همچنان از وجود آرامش نسبي در اين بازار خبر مي‌دهند.

مقصد خيابان وليعصر را به راننده تاكسي مي‌گوييم و او نيز به آرامي در گوشه خيابان توقف مي‌كند. در ماشين را كه باز مي‌كنم مكالمه‌اي ميان سرنشينان تاكسي در جريان است. خانمي كه كنار من نشسته است از گراني گوشت، نان و سيزبجات و ناياب شدن گوجه فرنگي در ميادين ميوه و تره بار شكايت دارد و مي‌گويد تنها در مدت زمان يكماه گوشت با افزايش قيمت 3هزار توماني از 14هزار تومان به 17 هزار تومان رسيده است و نان تافتون را نيز با 100تومان افزايش قيمت 250تومان خريداري مي‌كنيم. راننده تاكسي كه به نظر مي‌رسيد موافق نظر اين مسافر بود نيز با بيان اين موضوع كه” اي خانم همه اجناس و كالاها گران شده است، اظهار داشت: با مطرح شدن امكان افزايش قيمت‌ها همه مايحتاج روزانه خانوار گران شد و به تبع آن كالاهاي ديگر نيز افزايش قيمتي را تجربه كرد. در مورد نان نيز منتظر خبرهاي ديگري باشيد چرا كه به گفته يكي از مسوولان وزارت بازرگاني با آزادسازي قيمت آرد نرخ نان مجددا افزايش پيدا مي‌كند.

ديگر به مقصد رسيده بودم از ماشين كه پياده شدم ترجيح دادم در مسير گذر از خيابان فلسطين تا رسيدن به خبرگزاري كم و كيف مكالمه رد و بدل شده ميان راننده و مسافر تاكسي را از برخي مغازه‌داران جويا شوم. نخستين فروشنده با تاييد افزايش قيمت بعضي از كالاها طي ماه‌هاي اخير مي‌گويد: يك ماه پيش برخي از بنكداران به بهانه امكان اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده قيمت كالاهاي خود را افزايش دادند و حتي براي جلوگيري از برخورد ماموران تعزيرات حكومتي از ارائه فاكتور فروش به ما خودداري كردند تا برخوردي با آنها صورت نگيرد.

وي مي‌افزايد: بسياري از كالاها چون برنج، روغن، قند و شكر، تن ماهي و تخم مرغ شامل اين افزايش قيمت بودند. با وجود اينكه در روزهاي اخير قيمت بعضي از كالاها كاهش پيدا كرده است اما هيچگاه به نرخ يك ماه گذشته خود بازنگشت.

اين فروشنده در رابطه با افزايش قيمت حبوبات نيز اظهار مي‌دارد: لوبيا، نخود و كالاهايي از اين دست از جمله كالاهايي بود كه افزايش قيمت چنداني را به همراه نداشتند و نرخ آنها به صورت جزئي بالا رفته بود.

وي با انتقاد از اظهارات برخي از مسوولان وزارت بازرگاني خاطر نشان مي‌كند: در حال حاضر كه طرح‌هاي تحولي در حوزه اقتصاد اجرا نشده است ما شاهد بالا رفتن قيمت بسياري از كالاها هستيم بنابراين طرح مطالبي چون ثبات قيمت كالاها پس از اجراي اين طرح‌ها درست نيست. بايد مردم را براي اجراي اين طرح‌ها كه ضرورت نيز دارند آماهده كرد.

مغازه‌دار بعدي كه در حال مشاجره با يكي از خريداران خود به دليل افزايش قيمت برنج بود اظهار مي‌دارد: برنجي كه يكماه پيش كيلويي 2400تومان بود را ما 2900 تومان خريداري مي‌كنيم حال چگونه مي‌توانيم آن را به بهايي كمتراز قيمت خريدمان بفروشيم؟يا روغن‌هاي 17كيلويي را كه ماه پيش 19هزار تومان بود را در حال حاضر 28هزار تومان از بنكدار مي‌خريم پس چطور مي‌توانيم آن را با قيمت كمتر به خريدار عرضه كنيم؟

عرض خيابان را كه طي كردم چشمانم با ديدن رنگ و جلاي ميوه‌هايي كه در ويترين يكي از ميوه فروشي‌ها قرار داشت برق زد‏‎، ناگهان مكالمه همسفر خود در تاكسي و 2تن از همكارانم را به خاطر آوردم كه ازقيمت نجومي گوجه فرنگي در بازار و نبود آن گله‌مند بودند. تصميم گرفتم كه كند و كاوي هم در بازار ميوجات و صيفيجات داشته باشم. از فروشنده كه نرخ گوجه فرنگي را جويا شدم گفت در حال حاضر كيلويي 3000هزار تومان است اما ممكن است در روزهاي آينده گران تر و يا ارزان تر شود.

وي با بيان اين مطلب كه قيمت اين محصول صيفي در مناطق مختلف متفاوت است اظهار مي‌دارد: در برخي از مناطق قيمت گوجه فرنگي حتي به 5هزار تومان نيز رسيده است. البته بايد توجه داشت كه اين محصول در بسياري از ميادين ميوه و تربار كشور كالايي ناياب قلمداد مي‌شود و براي پيدا كردن آن باد از هفت خوان رستم عبور كني.

اين فروشنده در رابطه با افزايش قيمت پياز نيز مي‌گويد: پياز نيز در روزهاي آينده به سرنوشت گوجه فرنگي دچار مي‌شود. ابتدا قيمت آن به صورت روزانه افزايش پيدا مي‌كند و سپس ناياب مي‌شود.

وي با اشاره به فعاليت دلالان در ميدان بزرگ ميوه و تره بار تهران مي‌گويد: زماني كه يك محصول كشاورزي در بازارهاي داخلي كم مي‌شود اين دلالان به تكاپو مي‌افتند و با ذخيره‌سازي آنچه در بازار باقي مانده است علاوه بر افزايش قيمت، سبب ناياب شدن آن نيز مي‌شوند اين در حالي است كه در صورت برخورد قاطع با اين افراد ديگر ما شاهد فعاليت‌هايي از اين شكل نخواهيم بود.

از ميوه فروشي خارج مي‌شوم اما همچنان به مصاحبه وزير بازرگاني براي مديريت بازار فكر مي‌كنم كه چند روز پيش در رسانه‌ها منتشر شده بود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “گزارش ایلنا از گرانی‌ها: قیمت‌ها در بازار مواد غذایی می‌تازند”

 1. ناشناس گفت:

  با سلام
  البته تعجب در این است که راننده محترم تاکسی چرا سخنان دکتر سید ریس جمهور احمدی نژاد را در همایش رانندگان به گوش نگرفته و بر دهان ملت شایعه پراکن نزده .حتما خود از قشر زحمت کش و رانت نگیر بوده یعنی اکثریت ملت سبز ایران.

 2. بسیجی خمینی گفت:

  قیمت ؟ الاغ دست اینها بدی بال در میاره !

 3. yeki az ranandehaye taxi hzer dar an jam گفت:

  gheymatha refahe mardom inha ro raha konid hamchonin eshteghal va beekari ra
  mohem modiryate jahanist in ahamyat darad hala be har gheymaty aslan mohem nist an ham che modiriate jahani ke hame angosht be dahanand
  ehtemalan man yeki az an syah nama karha hastam ke aghaye raeis jomhor dar sokhananeshan ba jamee az ranandegane mohtaraz az jomle taxi farmondand
  minha aslan hagighat nadarad man daram syah namee mikonam
  modiryat ra bechasbid az noe jahani faghr va beekary bekhyal

 4. مینا گفت:

  من تو هند زندگی می کنم انجا با داشتن جمعیت یک میلیاردی و هیچگونه منایع زیر زمینی قیمت گوشت و برنج و سبزیجات کلا همه مواد غذایی خیلی پایین است.واقعا باید افرین گفت به سیاست مداران و اقتصاد دانان این کشور که مسلمان هم نیستن ولی به فکر جامعه خودشون هستن.