سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واكنش‌هاي بين‌المللي به حمله رژيم‌صهيونيستي عليه ناوگان آزادي غزه...

واكنش‌هاي بين‌المللي به حمله رژيم‌صهيونيستي عليه ناوگان آزادي غزه

چکیده :بسياري از مقام‌ها و سازمان‌هاي كشورهاي مختلف با محكوم كردن حمله رژيم‌صهيونيستي به ناوگان آزادي كمك‌هاي بشر دوستانه، اقدام بين المللي عليه آن را خواستار شدند....


بسياري از مقام‌ها و سازمان‌هاي كشورهاي مختلف با محكوم كردن حمله رژيم‌صهيونيستي به ناوگان آزادي كمك‌هاي بشر دوستانه، اقدام بين المللي عليه آن را خواستار شدند.

به گزارش ايلنا، شمار تلفات حمله بامداد امروز دوشنبه نظامیان صهیونیستی به ناوگان آزادی غزه به 20 شهید و بیش از 80 مجروح رسید كه 15 نفر از شهدای مذكور از شهروندان تركیه‌ و بقیه از شهروندان كشورهای مختلف هستند.

اين در حالي است كه وزارت خارجه اسپانيا و يونان سفير رژيم‌صهيونيستی‌ را در كشورهاي خود فرا خواندند و وزيرخارجه لبنان از تلاش كشورش برای‌ ارائه پيش‌نويس قطعنامه محكوميت حمله به ناوگان آزادی‌ خبر داد.

«برنارد كوشنه»، وزیرخارجه فرانسه هم اعلام کرد كه هیچ چیز نمی‌تواند خشونت اسرائیل در قبال این ناوگان را توجیه کند.

همچنين وزیر خارجه آلمان نیز درباره کشته‌شدن فعالان حقوق فلسطینی‌ها ابراز نگرانی عمیق کرد.

یونان هم در اعتراض به حمله به ناوگان کمک به غزه، تمرینات نظامی مشترک خود با اسرائیل را لغو کرد و همچون سوئد و اسپانیا که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، سفیر اسرائیل را فرا خواند.

همچنين «اسماعيل هنيه»، نخست‌وزير دولت منتخب فلسطين در تماس تلفنی با امير قطر به بررسی آخرين تحولات مربوط به حمله دشمن صهيونيستی به ناوگان آزادی پرداخت.

از طرف ديگر، منابع صهيونيست از زخمی شدن 10 نظامی صهيونيست در حمله به ناوگان آزادی خبر دادند و اخبار تائيد نشده اين منابع از شهادت شيخ رائد صلاح حكايت دارند.

«محمود عباس»، رئيس حكومت خودگردان فلسطين، در گفت‌وگو با تلويزيون رسمي فلسطين، حمله صهيونيست‌ها به اين ناوگان را محكوم كرده و آن را يك جنايت توصيف كرد.

وي گفت: «‌رهبران فلسطيني با توجه هر چه بيشتر اين مسئله را پيگيري خواهند كرد.»

رئيس‌حكومت خودگردان فلسطين تاكيد كرد كه به اين مناسبت سه روز در اراضي فلسطيني اعزاي عمومي اعلام مي‌كند.

براساس گزارش خبرگزاري فرانسه، وي از سازمان ملل خواست تا مقابل اقدامات رژيم اشغالگر كه نقض قوانين و عرف بين المللي محسوب مي‌شود، بايستد.

همچنين «محمود عباس» تاكيد كرد كه كميته اجرايي سازمان آزادي‌بخش و كميته مركزي جنبش فتح، ساعت شش عصر امروز نشستي را براي بررسي اين جنايت برگزار كرده و تدابير لازم را براي رويارويي با آن اتخاذ خواهند كرد.

وي افزود:‌ «تصميم حمله به اين ناوگان و دستگيري سرنشينان آن، تصميمي بوده است كه به شكلي از پيش تعيين شده از سوي رهبران اسرائيلي اتخاذ شده است.»

رئيس حكومت خودگردان فلسطين،‌ حمله صهيونيست‌ها را اقدامي تجاوزگرانه عليه كساني دانست كه قصد كمك به مردم محاصره شده فلسطين در غزه را داشتند.

از سوي ديگر، «صائب عريقات»، مذاكره كننده ارشد فلسطين تاكيد كرد كه حكومت خودگردان فلسطين نشست فوق‌العاده شوراي امنيت و اتحاديه عرب را براي پيگيري اين جنايت اسرائيل خواستار شده است.

وي افزود كه محمود عباس نماينده دائم فلسطين در سازمان ملل متحد را مكلف كرده تا از «عمرو موسي»، دبير كل اتحاديه عرب بخواهد نشستي فوري را براي پيگيري اين موضوع برگزار كند.

عريقات همچنين از تماس تلفني با عمرو موسي و درخواست از وي جهت برگزاري نشست فوق‌العاده فوري اين اتحاديه خبر داد.

«جمال زحالقه»، نماينده عرب‌های ساكن سرزمين‌های اشغالی 1948 در كنست در گفت‌وگو با شبكه تلويزيونی الجزيره، حمله ارتش رژيم صهيوينستي به ناوگان آزادي را جنايتي جنگي و دزدي دريايي برشمرد كه به دستور «بنيامين نتانياهو»، نخست‌وزير رژيم‌صهيونيستي و «ايهود باراك»، وزير جنگ اين رژيم صورت گرفت.

وي افزود: «باراك دستور داد تا ارتش عبري به هر قيمتي كه شده مانع از ورود ناوگان آزادي به نوار غزه شود كه امروز صبح نيز اين دستور اجرا شد.»

رئيس جمعيت ملي دموكراتيك از جهان عرب و جامعه بين‌الملل خواست كه براي محاكمه سران اسرائيل به خاطر اين جنايت وحشيانه، وارد عمل شوند.

همچنين «احمد بحر»، رئيس جمعيت ملي دموكراتيك تعرض نیروی دریایی رژیم‌صهیونیستی به ناوگان آزادی را محکوم وتاکید کرد که این یک دزدی دریایی است و با همه قوانین بین‌المللی و انسانی مغایرت دارد.

نایب رئیس اول پارلمان فلسطین در بیانیه‌ای مطبوعاتی سازمان ملل، اتحادیه عرب، سازمان کنفرانس اسلامی وکلیه آزادگان جهان را به اقدام فوری جهت حمایت از ناوگان آزادی در قبال دزدان دریایی صهیونیست فرا خوانده و تاکید کرد که تجاوز به ناوگان دریایی باعث اوج گیری احساسات ضد صهیونیستی در جهان و نیز موجب گسترش همیاری وهمبستگی با ملت تحت محاصره نوار غزه خواهد شد.

این مقام مسؤل فلسطینی با تاکید بر اینکه محاصره به پایان خود رسیده است، تاكيد كرد که رژیم‌صهیونیستی نخواهد توانست تلاش‌های جدی شکستن محاصره که اخیرا شکل منظم و بعد منطقه‌ای و بین المللی به خود گرفته است، مهار کند.

نایب رئیس مجلس قانونگذاری فلسطین با اشاره به این مطلب که حمایت‌های مردمی از کوشش‌های انجام گرفته برای شکستن محاصره ضامن ناکام گذاشتن طرح‌های شوم صهیونیستی است، از مردم فلسطین و ملت‌های عربی واسلامی خواست امروز ـ‌دوشنبه‌ـ‌ با انجام راهپیمایی ضمن اعلام همبستگی با ناوگان آزادی، سیاست‌های نژاد پرستانه واقدامات سرکوبگرانه وتروریستی صهیونیست‌ها را محکوم کنند.

جنبش حماس دوشنبه به دنبال حمله ارتش رژيم‌صهيونيستی به كشتی‌های ناوگان آزادی و به شهادت رسيدن ومجروح شدن تعدادی از حاميان فلسطين، در بيانيه ای از جامعه بين‌الملل و در راس آن كشورهای عربی خواست كه اين جنايت را محكوم كرده و به منظور محاكمه جنايت‌كاران جنگی صهيونيستی كه اقدام به دزدی دريايی در آب‌های بين المللی كرده‌اند، اقدامی فوری كنند.

جنبش حماس هم اين اقدام را جنايتی جديد عليه بشريت و ملت بی‌دفاع فلسطين و دزدی دريايی اين رژيم در برابر ديدگان جهانيان و اصرار به تداوم محاصره ظالمانه نوار غزه برشمرد.

در بخش ديگر بيانيه آمده است كه مايه شرمساری است كه جهانيان در برابر اين حملات وحشيانه و محاصره ظالمانه نوارغزه سكوت كنند و تداوم سكوت در قبال اين جنايت‌ها به منزله مشاركت در آن است.

حماس، ملت فلسطين، ملت‌های عربی و اسلامی و تمامی آزادگان جهان را به تحرك عليه اين جنايت صهيونيست‌ها و همبستگی با كشتی‌های ناوگان آزادی و حاميان ملت بی‌دفاع فلسطين فرا خواند.

اين جنبش تاكيد كرد: «به سلحشوران ناوگان آزادی درود می‌فرستيم و شجاعت و ابتكار عمل آنان را كه نشانگر اراده آزادگان جهان است، می‌ستاييم، همچنين بر ملت غيور فلسطين كه هرگز در برابر اين جنايت‌های رژيم‌صهيونيستی سر تسليم فرود نخواهد آورد، درود می‌فرستيم و اعلام می‌كنيم كه محاصره در شكستن عزم و اراده آنها ناتوان بوده و خواهد بود.»

از سوي ديگر، حكومت خودگردان فسلطين نيز با محكوم كردن حمله امروز، در اراضي فلسطيني روز عزاي عمومي اعلام كرد.

«ياسرعبدربه»، مديركل كميته‌ اجرايي سازمان آزادي‌بخش فلسطين (ساف)، با تقدير از فعالان بين‌المللي و عرب شركت كننده در اين ناوگان، محكوميت گسترده بين‌المللي اين اقدام صهيونيست‌ها را خواستار شد.

«جمال الخضري»، رئيس كميته مردمي مبارزه با محاصره غزه نيز ضمن محكوم كردن اين حملات، اقدام رسمي و مسئولانه جامعه بين‌المللي و كشورهايي كه فعالان آنها در اين ناوگان مشاركت داشته‌اند را خواستار شد.

اين مقام فلسطيني همچنين متوقف ساختن جنايات اشغال‌گران عليه غير نظاميان اين ناوگان‌ها را كه به صورت قانوني از كشورهايشان خارج شده و براي اعلام همبستگي با مردم محاصره شده غزه به اين منطقه آمده بودند، خواستار شد.

جمال الخضري همچنين تظاهرات مردمي در اراضي فلسطيني را در اعلام حمايت از فعالان خارجي در قبال اقدامات غير قانوني رژيم صهيونيستي خواستار شد و افزود:‌ «اين فعالان چيزي جز كمك‌هاي بشر دوستانه و پيام‌هاي انساني براي نجات ساكنان محاصره شده غزه به همراه نداشتند و اشغالگران از موضع ضعف و ترس به آنها حمله كردند نه از موضع قدرت و شجاعت.»

وي تاكيد كرد: «‌اين اقدام وحشيانه هرگز موجب توقف همبستگي با غزه نخواهد شد، بلكه موجب افزايش پايبندي آزادگان جهان نسبت به ياري رساندن به غزه، اعلام همبستگي با آنها و ارسال كشتي‌ها و كاروان‌هاي بيشتر به اين منطقه مي‌شود.»

كميته اروپايي لغو محاصره غزه نيز با محكوميت حمله بامداد امروز نظاميان صهيونيست به كشتي‌هاي ناوگان آزادي غزه، اعلام كرد كه اين حمله هزينه‌هاي سياسي و رسانه‌اي سنگيني براي دولت عبري به همراه خواهد داشت.

صبح امروز همچنين نخست‌وزیر دولت منتخب فلسطین حمله نظامیان رژيم‌صهيونيستي به كشتی‌های ناوگان آزادی غزه را محكوم كرد و از آن با عنوان حمله وحشیانه یاد كرد.

«اسماعيل هنیه»، نخست‌وزیر دولت منتخب فلسطین روز دوشنبه با محكومیت حمله نظامیان صهیونیستی به كشتی‌های ناوگان آزادی غزه از «بان كی مون»، دبیر كل سازمان ملل متحد خواست كه به مسئولیت‌های خود در زمینه تامین امنیت جانی و حمایت از حامیان خارجی صلح كه به همراه ناوگان آزادی در حال سفر به نوار غزه هستند، عمل كند.

وي تاكيد كرد كه حمله به کاروان آزادی یک جنایت بین‌المللی است و شورای امنیت نباید نسبت به این مسئله بی‌تفاوت باشد.

هنیه از روسیه و سازمان ملل متحد خواست در واكنش به اين اقدام اسرائيل که از کمیته چهارجانبه بین‌المللی صلح خاورمیانه عقب‌نشینی کنند.

وی همچنین از شورای امنیت، اتحادیه عرب و سازمان کنفرانس اسلامی خواست که برای متوقف کردن تجاوزات رژیم‌صهیونیستی نشست فوری برگزار کنند.

از طرف ديگر، «آویگدور لیبرمن» وزیر خارجه رژيم‌صهيونيستي با تشکیل جلسه فوق العاده‌ای تصمیم به فراخوانی اتباع اسرائیل از ترکیه را گرفت.

همچنین «رجب طیب اردوغان»، نخست‌وزير تركيه به خاطر حمله ارتش رژيم‌صهیونیستی سفر خود به برزیل را نیمه‌کاره گذاشت و به ترکیه بازگشت.

سخنگوي جنبش مقاومت اسلامي فلسطين (حماس) هم از اعراب و مسلمانان خواست تا در اعتراض عليه اين حمله در برابر سفارتخانه‌هاي اين رژيم درسراسر جهان تجمع كنند.

«سامي ابوزهري»، سخنگوي حماس با بيان كلمه انتفاضه گفت: «از تمامي اعراب و مسلمانان درخواست مي‌شود تا به تجمع اعتراض آميز در برابر سفارتخانه‌هاي رژيم‌صهيونيستي در سرتاسر جهان بپردازند.»

شبکه‌های تلویزیونی ترکیه تصاویری از کماندوهای ارتش رژيم‌صهيونيستي را نشان داد که از بالگردهاي در تعدادی از شناورهای حامل مواد امدادی که به قصد شکستن محاصره اقتصادی باریکه غزه عازم این منطقه بودند پیاده شده‌اند.

در این گزارش‌ها آمده است که حمله کماندوهای رژيم‌صهيونيستي به کشتی‌های امدادرسانی عازم نوارغزه حدود 100 کیلومتری سواحل غزه و در آب‌های بین المللی روی داده است.

منابع رسمی اسرائیلی هنوز در مورد این عملیات اظهار نظری نکرده اند اما مقام‌هاي دولت آن کشور پیشتر گفته بودند که به این کشتی‌ها اجازه ورود بدون مجوز به آب‌های ساحلی نوارغزه را نخواهند داد.

اين در حالي است كه كنسولگري اسرائيل در استانبول در محاصره مردم تركيه قرارگرفت و نيروهاي امنيتي تركيه براي حفظ جان سفير و مقام‌هاي ديگر رژيم‌صهيونيستي تلاش مي‌كند.

هزاران تن از مردم تركيه در اعتراض به حمله نيروهاي صهيونيستي به ناوگان «آزادي» در آب‌هاي مديترانه با تجمع در استانبول خواستار دخالت دولت اين كشور در حمايت از اين ناوگان شدند.

همچنين بنا بر گزارش‌ها، «گابي لوي»، سفير اسرائيل به وزارت خارجه تركيه احضار شده است و آنكارا به حمله به ناوگان كمك‌هاي بشروستانه واكنش نشان داده است.

اين در حالي است كه رسانه‌هاي تركيه نيز از نشست فوري دولت تركيه براي بررسي حمله رژيم‌صهيونيستي به كشتي‌هاي ناوگان آزادي غزه خبر دادند.

ناو‎های جنگی و بالگردهای نظامی اسرائیلی ناوگان کمک‎های بشردوستانه بین‎المللی را محاصره و شماری از فعالان حقوق‌بشر را بازداشت كردند.

ناوهای جنگی اسرائیلی صبح دوشنبه برای جلوگیری از ورود کاروان کمک‎های بشردوستانه بین‎المللی آزادی به غزه عازم منطقه شدند.

بر اساس گزارش‌های خبری، نيروی دريايی رژیم‌صهيونيستي با ناوچه‌ها و بالگردهاي خود به ناوگان کمک‌رسانی به غزه حمله کرده و نيروهای خود را بر روی کشتی‌هايی که وارد آب‌های منطقه وارد شده‌اند، مستقر کرده است.

ناوگان آزادی حامل شماری از فعالان حقوق بشر، کمک‌های بشردوستانه و شامل 9 کشتی حامل 10 هزار تن کمک‌های بین‌المللی است.

این ناوگان سفر خود را یکشنبه گذشته آغاز کرد و مطابق برنامه قرار بود پنج‌شنبه گذشته به غزه برسد، اما به دلیل تهدیدهای رژیم‌صهيونيستي مبنی بر توقیف کشتی‌های این کاروان و دستگیری فعالان صلح حاضر در این کشتی‌ها، تاکنون موفق نشده است وارد آب‌های غزه شود.

کاروان کمک‌های بین‎المللی شامل مصالح ساختمانی، تجهیزات پزشکی و همچنین وسایل آموزشی و اسباب‌بازی برای کودکان غزه است.

بر اساس این گزارش، از سال 2007 میلادی، نوار غزه در محاصره شدید نظامیان رژیم‌صهيونيستي قرار گرفته و این رژیم با همکاری دولت مصر، از ورود هرگونه کالای بهداشتی و مواد غذایی به نوار غزه جلوگیری می‌کند.

سازمان عفو بین‌الملل و دیگر سازمان‌های حقوق بشری تاکنون بارها درباره وقوع بحران انسانی در نوار غزه هشدار داده‌اند.

این سازمان‌ها همچنین ‌‌محاصره غزه را مغایر با قوانین بین‌‌المللی دانسته و خواستار لغو آن شده‌اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “واكنش‌هاي بين‌المللي به حمله رژيم‌صهيونيستي عليه ناوگان آزادي غزه”

  1. دوستدار وحامی موسوی گفت:

    جناب مهندس موسوی خواهش میکنم نذارید از شما ناامید بشیم هرچه سریعتر بیانیه ای در محکوم کردن این اقدام وحشیانه بدید ما مخالف صددرصد اعمال خشونت در تمام دنیاییم فرقی نمیکنه چه ایران چه غزه چه… هیچ کس حق نداره اینگوه وحشیانه حقوق انسانی عده ای رو پایمال کنه میدونم که شما خودتونم چون انسان بسیار شریفی هستید و همین طور که همیشه از آزادی و حقوق برابر و کرامت انسانی همه انسانها دفاع کردید الان هم از این واقعه بسیار متاثر هستید و حتما برنامه ای در نظر دارید ولی علت این تعلل شمارو نمیفهمم هر حرف و حرکتی اگر به موقع گفته و انجام نشه حتی اگر بعد هم واکنشی صورت بگیره دیگه فایده ای نداره پس تا بیشتر از این دیر نشده لطفا بیانیه بدید و ترتیب یک راهپیمایی برای سبزها در اعتراض به این اقدام ناجوانمرادنه و حیوانی روبدید.

  2. یارسبز گفت:

    درودبرازادی وازاده