سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » محرم سازی، شاداب‌سازی یا زندان‌سازی مدارس؟...

محرم سازی، شاداب‌سازی یا زندان‌سازی مدارس؟

چکیده :بعد از گذشتن چند سال از مطرح شدن این طرح و نام گذاری‌های مختلف برای آن مانند شاداب‌سازی مدارس، استتار مدارس، بهینه‌سازی فضاهای آموزشی و. . .، این بار این طرح محرم‌سازی مدارس نام گرفته...


طرح «استتار مدارس دخترانه» حالا دیگر حدود 6-7 سالی می‌شود که هراز چندگاهی وآن هم به صورت «کج‌دار و مریز» در میان مسئولان آموزشی کشور مطرح می‌شود و بعد از مدتی از یاد می‌رود؛ طرحی که از دولت قبل واز سوی سازمان‌های مربوط به امور زنان مانند دفتر امور بانوان آموزش و پرورش وامور زنان وزارت کشور پیشنهاد می‌شد و دارای طرفداران زیادی بود؛ به طوری‌که در سال 82، 200 مدرسه با اعتبار دفتر زنان وزارتخانه و 300 مدرسه با اعتبار سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس «استتار» شدند. استتاری که طرفداران زیادی داشت و دلایل بسیاری برای لزوم اجرای آن در مدارس دخترانه آورده می‌شد که گستره وسیعی ازآرامش و راحتی و فعالیت و ورزش آزادانه دختران در مدارس تا شاداب‌سازی دختران و بالا بردن روحیه آنان را دربرمی‌گرفت.

با وجود اینکه چندماهی بود مسئولان وزارت آموزش و پرورش دیگر اظهار نظر رسمی‌ای در مورد این طرح نمی‌کردند، روز گذشته وزیر آموزش وپرورش با تاکید بر اینکه طرح «محرم‌سازی مدارس دخترانه» درشورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی می‌شود، گفته است که «با توجه به وجود یک هزار و 500 مدرسه دخترانه در تهران، محرم‌سازی مدارس هزینه هنگفتی لازم دارد که این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی است.»

تفاوتی که در این اظهارنظر حاجی بابایی وجود دارد این است که بعد از گذشتن چند سال از مطرح شدن این طرح و نام گذاری‌های مختلف برای آن مانند شاداب‌سازی مدارس، استتار مدارس، بهینه‌سازی فضاهای آموزشی و. . .، این بار این طرح محرم‌سازی مدارس نام گرفته است.

حمیدرضا حاجی‌بابایی درباره این طرح گفته است: «با توجه به وجود یک هزار و 500 مدرسه دخترانه در تهران، محرم‌سازی مدارس هزینه هنگفتی لازم دارد که این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی است.»

چند هفته پیش، مدیر کل امور زنان وزارت آموزش و پرورش نیز با تشریح جزییات اجرای طرح شاداب‌سازی مدارس دخترانه، گفته بود: «مدارس دخترانه باید از دید ساختمان‌های مشرف خارج شوند.»

سویزی درباره اقدامات زمینه‌ساز طرح شاداب‌سازی مدارس دخترانه کشور، گفت: «فرهنگ‌سازی جهت پذیرش اجرای طرح در مدارس باید بین اولیا، مسئولان، صاحب‌نظران، کارشناسان و خیران در آموزش و پرورش همچنین تغییر و اصلاح نگرش خیران جهت ساخت مدارس دخترانه با نقشه‌های خاص و ویژه که نیاز به بازسازی مجدد نداشته باشد، صورت بگیرد.»

به گفته مدیر کل دفتر امور زنان وزارت آموزش پرورش، جهت شاداب‌سازی در مدارس دخترانه تغییرات باید در سه محور متناسب‌سازی کالبدی، زیباسازی محیطی و بهسازی مناسبات انسانی انجام شود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی یا شورای عالی آموزش؟

حمیدرضا حاجی بابایی در حالی از سپردن این طرح به شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داده است که برخی کارشناسان معتقدند برای بررسی این کار، شورای عالی آموزش و پرورش کافی است و نیازی به بررسی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست.

علی عباسپور تهرانی فرد، رئیس کمیسیون آموزش مجلس یکی از این کارشناسان است. او در این باره به خبر می‌گوید: «ما معتقدیم که این مسئله خارج از اختیارات شورای عالی آموزش و پرورش نیست و خود این شورا می‌تواند به این مسئله رسیدگی کند.» او دامه می‌دهد: «من با اجرای این طرح موافقم و آن را مناسب می‌دانم، چرا که در حال حاضر بسیاری از دانش آموزان دختر که مادران نسل‌های آینده هستند دارای فقر حرکتی‌اند و باید هرچه زودتر برای رفع این مشکل فکری کرد.»

یکی از نکاتی که وزیر آموزش و پرورش به آن اشاره کرده است، هزینه برداشتن زیاد اجرایی کردن این طرح است؛ موضوعی که پیش از این بسیاری از کارشناسان شهری و آموزشی به آن اشاره کرده بودند. اما رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اینکه این موضوع را قبول دارد اما آن را دلیل مناسبی برای جلوگیری از اجرا کردن این طرح نمی‌داند: «درست است که اجرایی کردن این طرح هزینه زیادی دارد اما من معتقدم که به جای اینکه بخواهیم در آینده هزینه زیادی را برای مشکلات زایمان و مادر شدن دختران بپردازیم. اگر این هزینه‌ها را الان بپردازیم بهتر است تا مجبور شویم هزینه‌های بیشتری را در آینده بپردازیم.» عباسپور معتقد است که بسیاری از مدارس در شهر تهران وجود دارند که مشرف به برج‌های متعددی‌اند و اگر نمی‌شود برای آنها این طرح را اجرا کرد می‌توان مکان‌هایی را در نزدیکی ساختمان این مدرسه‌ها در نظر گرفت تا دانش آموزان بتوانند به راحتی به فعالیت بپردازند.

استتار سطح آموزش را پایین می‌آورد؟

هنوز هم طرح استتار، محرم‌سازی یا بیرونی-اندرونی کردن مدارس، موافقان و مخالفان خودش را دارد. شاید مهم‌ترین مخالفان این طرح، کسانی باشند که نگران افت کیفیت آموزشی در مدارس دخترانه هستند. دکتر احد نویدی کارشناس مسائل آموزشی، در این مورد به خبر می‌گوید: «وزارت آموزش و پرورش آنقدر دارای مشکل است که اجرای هر چه بیشتر این طرح جزو اولویت‌های آن محسوب نمی‌شود، هرچند هدف این طرح می‌تواند فی نفسه سودمند باشد و بتواند مثلاً به بهتر ورزش کردن آنها در محیط مدرسه کمک کند اما شیوه اجرا کردن این طرح نیز بسیارمهم است.» او معتقد است نباید مطرح‌کننده چنین طرح‌هایی را تخطئه کرد و باید به روش‌های اجرای آن توجه زیادی کرد: «مطرح کردن فراهم آوردن آزادی دختران در مدارس می‌تواند بسیارجالب توجه باشد ولی باید گفت ممکن است این مسئله به محدود کردن بیشتر آنان منجر شود، مثلاً جلوی ورود معلمان مردی را ممکن است بسیار کاربلد باشند بگیرد.»

طرح محرم‌سازی مدارس؛ ماندن در حد یک پیشنهاد

به هرحال، مسئولان در حالی از اجرای طرح شاداب‌سازی طرفداری می‌کنند که به نظر تعدادی از کارشناسان اگر معنای این طرح تنها بالا بردن دیوارهای مدارس دخترانه و مستتر کردن آنها با حفاظ‌های متعدد باشد، نه تنها نمی‌تواند در شاداب‌سازی دختران تأثیری داشته باشد، بلکه منجر به نزدیک‌تر شدن فضای مدارس به زندان‌ها می‌شود؛ جایی که همین حالا هم بعضی مدارس ما بی‌شباهت به آن نیست.

از طرف دیگر با وجود اصرار وزیر آموزش و پرورش و برخی دیگر از مسئولان این وزارتخانه، شاید بهتر است این طرح را در حد یک پیشنهاد اجرا نشدنی بدانیم. چرا که مشکلات مالی وزارت آموزش و پرورش آن قدر زیاد است که جایی برای اختصاص دادن اعتباری برای شاداب‌سازی مدارس باقی نمی‌گذارد و همیشه اولویت‌های دیگری برای صرف اعتبارات وجود دارد که از آن جمله می‌توان به مقوله حذف صددرصدی مدارس کپری، جمع آوری کامل بخاری‌های چکه ای، نوسازی مدارس فرسوده، ایمن‌سازی مدارس، رفع کمبود تغذیه دانش آموزان، غربالگری دانش آموزان برای تشخیص بیماری‌ها، تجهیز همه مدارس به وسایل کمک آموزشی، رفع مشکل مدارس استیجاری و. . . اشاره کرد.

منبع : خبرآنلاینDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “محرم سازی، شاداب‌سازی یا زندان‌سازی مدارس؟”

  1. چشمك گفت:

    از ديد آقايون هر فضاي حجم دار دولتي مناسب ايجاد نوعي زندان تشخيص داده شده !!!!

  2. زرتشت گفت:

    به نظر آقایان خردسالها را نیز باید با زور به بهشت بفرستن