سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دولت به تعهد خود برای صنعت مس آذربایجان بی توجه است...

دولت به تعهد خود برای صنعت مس آذربایجان بی توجه است

چکیده :این پروژه جزو مصوبات دور اول سفر رئیس دولت به استان بود و هر سال که از اجرایی نشدن این مصوبه می گذرد مردم حساس تر می...


استاندار آذربایجان شرقی با انتقاد شدید از بی عدالتی شرکت ملی مس ایران در قبال مس سونگون گفت: درحالیکه این استان 40 درصد تولید مس کشور را تامین می کند اما درآمد های حاصله ازمعادن مس سونگون در جای دیگر خرج می شود.

به گزارش کلمه، علیرضا بیگی استاندار آذربایجان شرقی بعد از مواجه شدن با انتقادات شدید مردم آذربایجان و به ویژه مردم منطقه ارسباران در خصوص کم کاری مسئولین استان در جهت پیگیری مسائل مربوط به پروژه معدن مس سونگون در جلسه مشترک با مدیرعامل شرکت ملی مس ایران افزود: افکار عمومی با کم کاری این شرکت و تبعیضی که نسبت به آذربایجان شرقی در مقایسه با کرمان اعمال می شود اعتماد خود را نسبت به مسئولان این شرکت از دست داده اند.

وی اظهار داشت: متاسفانه علیرغم اینکه آذربایجان شرقی و سونگون نقش مهمی در تولید مس کشور دارد عواید این صنعت به خود استان منتقل نشده است.پروژه های مس سرنگون مصوب سفر دولت اجرایی نشدند

بیگی با انتقاد شدید از اجرایی نشدن مصوبات سفر دولت به آذربایجان شرقی در قبال پروژه های مس سونگون تصریح کرد: این پروژه جزو مصوبات دور اول سفر رئیس دولت به استان بود و هر سال که از اجرایی نشدن این مصوبه می گذرد مردم حساس تر می شوند.

وی خاطرنشان کرد: استحصال کامل مس از معدن سونگون، راه اندازی صنایع پایین دست و استقرار کارخانجات مرتبط به این صنعت در استان آذربایجان شرقی و رفتار مشابه کرمان با استان ما از جمله خواسته های مردم این منطقه است.

راه اندازی آموزشکده تخصصی مس برای مردم ورزقان

استاندار آذربایجان شرقی همچنین با تاکید بر لزوم اشتغال زایی این صنعت برای مردم منطقه گفت: شرکت ملی مس باید تلاش کند تا با راه اندازی آموزشکده تخصصی مس در ورزقان، فرزندان ارسباران و این شهرستان پایه و استوانه های اصلی مس در منطقه باشند.

بیگی افزود: با استفاده از پتانسیل جوانان ورزقان برای صنعت مس، آنها را به زندگی در سرزمین مادری امیدوار می کنیم تا امورات منطقه و صنعت خودشان را به عهده بگیرند.

شرط لازم برای اجرایی شدن پروژه های مس تضمین به محیط زیست است

وی همچنین با اشاره به اثرات زیست محیطی ناشی از راه اندازی این صنعت در منطقه گفت: شرط لازم برای اجرایی شدن این طرح ها در استان ارائه تضمین های لازم صنعت مس به سازمان محیط زیست آذربایجان شرقی است.

بیگی تصریح کرد: حاضر به از دست دادن منابع طبیعی و جنگل های منطقه به بهای به دست آوردن مس نیستیم.

وی با تعیین مدت سه ماهه، از مدیرعامل شرکت ملی مس خواست تا هرچه سریعتر نسبت به ایجاد جاده ای مجزا و خارج از شهر برای عبور و مرور خودروهای سنگین این صنعت نماید و گفت: در غیر این صورت از عبور و مرور این خودروهای سنگین در جاده ورزقان ممانعت می کنیم.

بیگی اضافه کرد: نوع رفتاری که صنعت مس با آذربایجان شرقی انجام می دهد ما را مجبور به برخوردهای سلبی می کند.

وی همچنین گردش مالی 40 میلیارد تومانی آذربایجان شرقی طی یک سال را حرکتی ضعیف توصیف کرد و گفت: تزریق پول به این چرخه می تواند توجیه لازم برای راه اندازی بانک و استفاده مردم از تسهیلات بانکی در ورزقان را فراهم کند.

پاسخ مدیر عامل شرکت ملی مس ایران به انتقادات مطرح شده

در میان سخنان استاندار آذربایجان شرقی، مدیرعامل شرکت ملی مس ایران با این عبارت که “عنوان بی عدالتی به عملکرد زیرمجموعه های دولت عدالت محور نادرست است” در پی پاسخ به سخنان احمد علیرضا بیگی برآمد که با واکنش تندتر استاندار مواجه شد. بیگی خطاب به “اردشیرسعد محمدی” گفت: آقای مدیرعامل! ما خودمان از دولت عدالت محوریم برای همین است که در مقابل بی عدالتی شما می ایستیم!

درحالیکه معادن مس سونگون آذربایجان شرقی به تنهایی 40 درصد تولید این فلز استراتژیک را در کشور به عهده دارد اما نه تنها سرمایه گذاری برای ایجاد صنایع طراحی شده در آن صورت نمی گیرد بلکه درآمد حاصل شده نیز از استان خارج می شود.

بر این اساس، هزینه های میلیاردی شرکت مس در باشگاه های ورزشی کرمان نمونه ای از این بی عدالتی است که حتی داد مسئولان آذربایجان شرقی را نیز درآورده است.

درحالیکه باشگاه های مس کرمان، مس سرچشمه و مس رفسنجان از مدتها قبل تاسیس شده و درآمدهای شرکت ملی به باشگاه های یاد شده سرازیر می شود اما آذربایجان شرقی از بودجه هایی از این قبیل محروم بوده است.

از سوی دیگر در حالیکه سرمایه گذاری کلان هزار میلیارد تومانی از سوی دولت در این مکان تعهد شده تا ضمن راه اندازی کارخانجات وابسته برای هزاران نفر ایجاد اشتغال شود اما مسئولان امر با بهانه های مختلف این پروژه ها را به تاخیر می اندازند.

امروزه باید اذعان داشت آنچه که از محل مس سونگون برای منطقه  ارسباران می رسد تنها آلودگی های زیست محیطی و خسارات جبران ناپذیر است که به مردم منطقه تحمیل می شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “دولت به تعهد خود برای صنعت مس آذربایجان بی توجه است”

 1. سبزینه گفت:

  از این تحقق نیافتن ها فراوان داریم اگر می شد تعجب می کردیم

 2. آزادی گفت:

  هر چی باشه دولت عدالت محور است دیگه….

 3. فدایی مهندس موسوی گفت:

  ای بابا دولت کودتایی به چی توجه میکنه ؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!