سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » الله کرم : حادثه کوی از سوی دست اندرکاران روزنامه سلام بود...

الله کرم : حادثه کوی از سوی دست اندرکاران روزنامه سلام بود

چکیده :تحلیل بنده در آن زمان مبنی بر دست ساز بودن حادثه کوی دانشگاه از سوی دست اندرکاران روزنامه سلام بود که با چاپ نامه ی سعید امامی سرمنشا این حرکت بودند. از این رو با حضور هر گونه نیروی حزب اللهی در حادثه کوی به شدت مخالف بودم. اما همانطور که گفتم سناریوی دگر‌سازی نیازمند این بود که ما در کوی حضور پیدا کنیم و اگر حضور نیابیم با تبلیغات آن را حضور یافته تلقی...


پس بازگشت حسین الله کرم از ماموریت خارج از کشور ، او طی مصاحبه ای با خبر آنلاین به مرور برخی وقایع مربوط به دوم خرداد و نقش انصار حزب الله در تحولات آن دوره خاص پرداخته است .

الله کرم پس از گذشت 13 سال از 2 خرداد 76 ، دستاوردهای این جریان را آمیخته به شعارهای مختلفی می داند که به گفته وی از آزادی خواهی غربی، توسعه سیاسی، جامعه مدنی تا تداوم تفکر خط امامی موسوم به عدالت گرایی و ضد استکباری را در خود جای داده بود . فرمانده جوان سپاه گیلان غرب رهبران فکری جریان دوم خرداد را متعدد می داند و خط و مشی‌ آن را متشکل از 18 گروه نا متاجنس عنوان می کند که هر یک خواسته‌های خود را بیان می‌کردند به طوری که همین خواسته‌های متفاوت عامل سقوط آنها شد. و آنها را متهم به دگرسازی می کند تا از طریق مقابله با آن انسجام درونی را حفظ کنند.

الله کرم در صحبت هایش درباره ارتباط انصار حزب الله با حادثه کوی دانشگاه و دگرسازی های می گوید : یکی از این دگرسازی‌ها جریان‌های حزب اللهی بودند که از دیدگاه آنها باید لباس شخصی‌ها و گروه فشار را تشکیل دهند تا هر روز یک بحران از ذهنیت به عین کشیده شود.

وی در ادامه با بیان اینکه حزب الله در درگیری های کوی دانشگاه اساساً حضور نداشته است می گوید : در حادثه کوی دانشگاه اولین دسته از لباس شخصی‌ها دانشجویان معترض هستند .

این در حالی است که دسته دوم از دانشجویان نیز در حواشی آنها هستند که اعتراضی ندارند و فقط تماشاچی‌اند. دسته سوم از دانشجویان را مخالفین دسته اول تشکیل می‌دهند که می‌تواند بسیجی‌ها در آن جای بگیرند. دسته چهارم از لباس شخصی‌ها خود شما خبرنگاران هستید. این در حالی است که دسته پنجم از لباس شخصی‌ها را عکاسان همکار شما تشکیل می‌دادند. ششمین و هفتمین دسته از لباس شخصی‌ها را مردم محله از تماشاچی تا اقدام گر و پناه دهنگان هستند که از طرفین حمایت و پشتیبانی به عمل می‌آورند. نیروهای وزارت کشور، اطلاعات ناجا و اطلاعات قرارگاه ثارالله هشتمین، نهمین و دهمین گروه از لباس شخصی‌ها را تشکیل می‌دادند. صرف نظر از عوامل خدماتی و نظارتی کوی دانشگاه تهران می‌توان از منافقین و عوامل دشمن نیز نام برد که برای به خشونت کشاندن این اعتراضات به جمع دانشجویان پیوستند. در این میان می‌توان از نیروهای حزب اللهی تحت عنوان گروه فشار نیز نام برد تا سناریوی دوم خردادی‌ها نیز به وقوع بپیوندد.

این در حالی است که این گروه‌ها در میان خود دو دسته نفوذی و خودسر نیز دارند. بنابراین فکر می‌کنم از این 15 دسته لباس شخصی، منظور گروهی از حزب الله است که اساساً در کوی حضور نداشتند، زیرا تحلیل بنده در آن زمان مبنی بر دست ساز بودن حادثه کوی دانشگاه از سوی دست اندرکاران روزنامه سلام بود که با چاپ نامه ی سعید امامی سرمنشا این حرکت بودند. از این رو با حضور هر گونه نیروی حزب اللهی در حادثه کوی به شدت مخالف بودم. اما همانطور که گفتم سناریوی دگر‌سازی نیازمند این بود که ما در کوی حضور پیدا کنیم و اگر حضور نیابیم با تبلیغات آن را حضور یافته تلقی دهند

الله کرم با نسبت دادن لباس شخصی به دانشجوها و خبرنگاران حاضر در جریان حادثه کوی دانشگاه ، به طور ضمنی اصطلاح “لباس شخصی” های موسوم به حزب الله را عام تعریف می کند که کلیه افراد ناشناس را در بر می گیرد . او در صحبت هایش به طور علنی حضور افراد انصار حزب الله در حادثه وحشتناک کوی دانشگاه را تکذیب نموده و حضور آنها را صرفاً در اعتراض خیابانی پس از حادثه عنوان کرده و در این باره گفت : اساساً جریان‌های حزب اللهی زمانی به صحنه‌های سیاسی اجتماعی کشیده می‌شوند که رقابت یا درگیری سیاسی میان گروه‌های داخلی به همسویی یکی از این گروه‌ها با دشمن خارجی کشیده شده باشد. از آنجا که در کوی دانشگاه تهران این نوع از تنازع سیاسی میان گروه‌های داخلی توسط گروه‌های فشار هر یک از طرفین بود نیروهای حزب اللهی در آن شرکت نکردند. البته تداوم آن که منازعات به اردوکشی خیابانی تبدیل شد و محلی برای حضور نیروهای ضد انقلاب، سلطنت طلب، منافقین و غیره ایجاد شد، نیروهای حزب اللهی نیز به صحنه آمدند .

وی در ادامه به توضیح تاثیر نیروهای نفوذی در جریان حزب الله می پردازد و می گوید : نیروهای نفوذی از سوی گروه‌های سیاسی به جریان‌های حزب اللهی وارد می‌شدند تا تفکر جریان دگرسازی را با ایجاد آشوب و درگیری تحقق بخشند. این در حالی است نیروهای حزب اللهی خودسر از طریق تحریک احساسات به نیروهای نفوذی می‌پیوستند. از این رو دو شکل از نیروهای حزب اللهی می‌تواند در حال حاضر هم به وجود آید. به عنوان مثال برخوردی که آقای ابطحی معتقد است اخیراً در شهر ری با وی صورت گرفته در این چهارچوب قابل ارزیابی است.

وی در خصوص حادثه کوی دانشگاه در سال اخیر می گوید :واکنش جریان‌های حزب اللهی به صورت بیانیه منتشر می‌شود و در اختیار گروه‌های سیاسی، خبرگزاری‌ها و سایت‌ها قرار می‌گرفت و این گروه‌ها و یا دولت وقت بر مقتضای اندیشه و عملکرد خود از آن استفاده می‌کردند. حادثه اخیر کوی جزیی از جریان فتنه می‌باشد و تحلیل بنده این است که آشوب و بلواهای خیابانی عمدتا از سوی افراد ضد انقلاب، جاسوس‌های هدایت شده، منافقین، سلطنت طلب‌ها و ملی گرایان مرتد و سکولار ایجاد و از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی موساد اسرائیل، ‌ام‌ای شش انگلیس وسازمان سیا آمریکا از طریق ماهواره، سایت‌های اینترنتی و. . . هدایت می‌شدند. البته در این میان نقش سران فتنه و برخی از گروه‌های داخلی نیز مؤثر بوده است که از گروه های داخلی ، گروه‌هایی است که از طریق گلدکوئیستی به سازماندهی افراد طرفدار خود پرداختند تا به خیال خود گروه‌های فشار خیابانی را به منظور ایجاد تاکتیک فشار از پایین به وجود آورند تا امکان چانه زنی در بالا فراهم گردد. متأسفانه این گروه‌ها اعتراضات خود را در قالب رمزهایی مثل تقلب در انتخابات و تجاوز در بازداشت گاه‌ها سازمان دادند که بی‌شباهت به کودتای مخملین در اکراین، صربستان و گرجستان نبود. در این میان گروه‌هایی مثل سازمان مجاهدین انقلاب و حزب مشارکت از جمله سازمان دهندگان گروه‌های فشار خیابانی بودند که توسط کمیسیون ماده ده احزاب وزارت کشور پروانه فعالیت شان توقیف و از ادامه فعالیت سیاسی منع شدند.

حسین الله کرم در ادامه به توضیح این مطلب می پردازد که گروه های حزب الله به اقتضای شرایط زمانی پدید می آیند و کارکرد آن در وضعیت های مختلف ، متفاوت خواهد بود . وی در این باره می گوید : گروه‌های حزب اللهی در هر زمان برای منظوری خاص به وجود آمده‌اند. از آنجا که پس از انتخابات دوم خرداد سال 76 نیاز به همکاری جریان حزب الله با هیات‌های مذهبی بود گروه نوسازی معنوی حزب الله به وجود آمد که طی هشت سال دوران اصلاحات فعالیت ایجابی داشت. البته این کار در انصار حزب الله عملی نبود و نیاز به گروه جدید با کارکرد‌های جدید بود که انجام شد.انصار حزب الله در دوران گسترش اباحه گری کارکرد مناسبی در حضور در صحنه داشت این در حالی است که در دوران موسوم به اصلاحات که برخی آن را براندازی سیاسی نامیدند نیاز به کارکرد جدیدی بود که تحت عنوان نوسازی معنوی حزب الله صورت گرفت و اکنون کارکرد رزمندگان حزب الله حتی با دوران نوسازی معنوی نیز متفاوت است. جامعه در هشت سال اخیر شاهد برگزاری عاشورای فاطمی و جلسات مشابهی در میدان ولی عصر تهران بود که سازماندهی آن با رزمندگان حزب الله آغاز شد. این نوع کارکردها براساس مقتضیات زمان شکل می‌گیرد. آخرین تجمع آن امسال در میدان هفت تیر بود که جمعیتی حدود یک صد هزار نفر به برپایی عزای عاشورای فاطمی پرداختند. از این رو کارکرد اساسی جریان حزب اللهی در بدنه اجتماعی جامعه تعریف می‌شود که بر اساس مقتضیات زمان سعی در تقویت اطاعت پذیری از ولایت مطلقه فقیه را دارد.

چرا بعد از مدتی که در حاشیه حضور داشتید مجدد به صحنه سیاسی آمده و برای این بازگشت انتقاد شدید از شهردار تهران که یک اصولگرا و از همرزمان سابق شما بود را انتخاب کردید؟

الله کرم حضور دوباره خود را در صحنه ، وقایع سیاسی اجتماعی پس از انتخابات می داند که و بهانه ورود به این صحنه را یک انتقاد در مورد عدم نصب بیلبورد و تبلیغات برنامه عزاداری دهه فاطمیه توسط شهرداری عنوان می کند . که آنچه روشن است این است که در خلال یک انتقاد تمامی صحبت های تند و موضع گیری هایش را انجام می دهد . او در این باره می گوید : از آن جا که وضعیت سیاسی اجتماعی جامعه پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم در پی عدم پذیرش قانون و همسویی سران فتنه با دشمن بر هم خورد جریان‌های حزب اللهی به متن جامعه بازگشتند. مسئله انتقاد این جانب به شهردار نیز پیرامون عدم انجام تبلیغ شهرداری برای برگزاری عاشوری فاطمی بود و مسئله دیگری را در بر نمی‌گرفت. الله کرم حاشیه نشینی در عرصه سیاسی را در مورد خود قبول ندارد و می گوید در دوران دولت عدالت گرای احمدی‌نژاد کارکرد جریان های حزب اللهی به این دولت واگذار می‌شد. زیرا این دولت شعار خود را رفع نیازهای حقیقی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی امت اسلامی قرار داده بود ..

حسین الله کرم اولین انتقاد به دولت احمدی‌نژاد از سوی جریان حزب الله پیرامون حضور زنان به عنوان تماشاچی در مسابقات فوتبال عنوان می کند و می گوید : این انتقاد در ماه‌های اولیه تشکیل دولت نهم صورت گرفت، لذا اگر دولت از اصول و ارزش‌های اسلامی و انقلابی فاصله بگیرد مورد انتقاد ما قرار خواهد گرفت. البته لازم است از عملکرد دولت اخیر در اجلاس بازنگری ان پی تی در نیویورک و نشست سه جانبه تهران تقدیر گردد. انتقاد ما پیرامون ارسال 1200 کیلوگرم اورانیوم 3. 5 تا 5 درصد به ترکیه خواهد بود. زیرا نباید از قدرت نظامیان در ترکیه غافل ماند.

الله کرم از منتقدان اصلی و پرپاقرص سیاست‌های فرهنگی دولت خاتمی و تساهل و تسامحی که به نظر وی مهاجرانی در عرصه فرهنگ به کار می برد و در نهایت به اباحه گری ختم می شد ، بوده است و این در حالی است که اباحه گری در دولت کنونی را به هیچ عنوان نمی پذیرد و استراتژی دولت کنونی کاملاً منطبق بر قانون اساسی و ارزش‌های انقلابی و اسلامی است . وی در این باره می گوید :

رابطه استراتژی و تاکتیک همواره از بالا به پایین بوده است و جریان‌های حزب اللهی به این رابطه اهمیت زیادی قایل‌اند. از آنجا که استراتژی اصلاحات با کاهش قدرت رهبری و افزایش قدرت رئیس‌جمهور آن هم بر خلاف قانون اساسی تحت عنوان لوایح دوقلو همراه شد تاکتیک تساهل و تسامح در همراهی این استراتژی مورد نقد و چالش دوسویه جریان حزب اللهی قرار گرفت. این در حالی است که استراتژی دولت کنونی کاملاً منطبق بر قانون اساسی و ارزش‌های انقلابی و اسلامی است. در این وضعیت ممکن است برخی از تاکتیک‌های دولت مثل عملکرد یا گفت و گوهای برخی عناصر دولتی مورد انتقاد باشد که این انتقاد نیز از سوی جریان‌های حزب اللهی همواره مطرح شده است.اما جریان‌های حزب اللهی حاضر نیستند این اشتاباهات تاکتیکی را به استراتژی منطبق بر قانون اساسی و ارزشهای انقلابی و اسلامی دولت ترجیح دهند.

الله کرم در پایان در حالی که به طور ضمنی خواستار محاکمه سران فتنه می شود می گوید :بنده فکر می‌کنم که اباحه گری موجود اساساً بر اثر عملکرد هشت ماه بعد از انتخابات و ناشی از عملکرد جریان قتنه گسترش یافته باشد. در اینجا لازم به ذکر است که جریان اباحه از سوی دشمن بیرونی نیز حمایت و هدایت می‌شود و به نظر می‌رسد این وضعیت تا محاکمه سران فتنه به طول خواهد انجامید. زیرا تداوم فتنه را در راستای گسترش اباحه گری ارزیابی می‌کنم. البته باید توجه داشت که جریان حزب اللهی علاوه بر فهم فوق نسبت به عملکرد مسئولین به جلوگیری از گسترش اباحه در نماز جمعه تهران و شهرهای دیگر پرداختند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

21 پاسخ به “الله کرم : حادثه کوی از سوی دست اندرکاران روزنامه سلام بود”

 1. مهرداد نصرتی مهرشاعر گفت:

  بقول دریادل شمخانی من آدرس اینها را دارم بله انصار حزب ا… را باید از نزدیک شناخت و اگر فقط یکی دو ساعت با سرکرده های آنها صحبت کنی متوجه می شوی که چرا عقل چیز خوبی است و تعصب چیز بدی است . تعصب کور کننده است ولو اینکه در بهترین راه مورد استفاده قرار گیرد خداوند حتی در مورد دین هم نفرمود تعصب و اجبار بلکه دستور به تحقیق و بررسی داد .اما امان از شیطان رجیم که خوب می داند در مورد هرکسی از چه دری وارد شود / خدا انشاء الله ما را از شر دشمن دین حفظ کند /آمین

 2. بسیجی خمینی گفت:

  نه خیر ! کار علیه السلام بود …

 3. عیسی گفت:

  حسین الله کرم، اسمت یادم رفته بود. این تحلیل های من درآوردی رو کنار بزار بابا بهت نمیاد.

 4. 59333 گفت:

  عمو حسین، چی میگی واسه خودت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  هر چی که کار خودتونه به اینو اون میچسبونین…………….
  برو عمو جون ، تو هم حالت خوش نیست به خدااااااااااااااا

 5. علی گفت:

  اینها همون جماعتی هستن که گفتن عمار رو علی کشت چون اوردش به جنگ شما چرا این رو جدی می گیرید.

 6. yazdan گفت:

  آقای الله کرم به عنوان دوستان قدیمی عرض میکنم که خودت را وارد این ماجرای دولت کودتا نکن در غیر این صورت 13 سال دیگر تبعید میشوی(البته شما را از جلو چشمان مردم دور کردند تا مردم جنایتهای شما را فراموش کنند اما غافل از اینکه…- یاحسین میرحسین.

 7. ناشناس گفت:

  آقای ا… کرم لطفا بفرمایید ماموریت آنجا بیشتر خوش میگذرد ، خیلی نیاز به راهنمایی شما نداریم اینجا همکارا هستند، تکالیف اللهی! رو انجام میدن.

 8. محمد گفت:

  حاج حسین الله کرم، فراموشی پیدا کردی؟
  یادت هست پس از کوی و آن شاخ و شانه کشیدن ها
  یک لحظه به خود آمدی و آن یک لحظه کافی بود برای
  مدت ها حصر خانگی در شرق تهران. فرستادنت دنبال
  نخود سیاه در اروپا تا فراموش شوی و یک وقت بندی را
  به آب ندهی.
  حالا آوردنت تا دوباره بخوانی و برایشان بر طبل بکوبی.

 9. آزادی گفت:

  در چه تلاشی شمعی بر آن تیر ماه تاریک و شیطانیت روشن کنی؟ بر کدامین چشم بینا خوی حیوانیت پنهان است؟

 10. رضا گفت:

  اقا حسين حد اقل طرفدار بودن ولايت را به خاطر طرفداري از دولت زير سوال نبر هر كسي كمي دقت كند كاستي هاي دولت را ميبيند جاي دفاع از عملكرد را بگذاريد كه همان ولايت مداري ميباشد و قبول كنيد دولت عدالت محورمان گند زده و تنها چيزي كه نميبينيم عدالت هست راستي كار خيرتان مبارك

 11. ناشناس گفت:

  برادر حسین..!
  اوایل جنگ در گیلانغرب به مردانگی معروف بودی…!
  امیدوارم اکنون نیز مرد باشی و جز حقیقت جیز دیگری بر زبان نیاوری!
  قدرت و دنیا می گذرد!
  ما عندکم ینفدو وما عندالله باق

 12. ناشناس گفت:

  این لباس شخصی ها که همشون از عکاسها و خبرنگارا و … تشکیل شد!!!!!!!!!
  لفا پیدا کنید پرتقال فروش را!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 13. سبز سبز گفت:

  دمت گرم ناشناس . یکی از مهمترین نکات همین بود که خودشان فرمودند که مسئولیتشان را به نحو احسن دولت انجام می دهد . خدایا روزی را برسان که ملت از شر این شعبان بی مخ ها خلاص گردند .

 14. bita گفت:

  yade neveshtehaye amir farshad ebrahimi oftadam tu veblaghesh:goftaniha..cheghad jaleb vasfet mikard ALLAH KARAM jan

 15. ناشناس گفت:

  … راستی حاجی از توکاتور چه خبر؟…

 16. ميرحسيني ابهري گفت:

  ازشما ديگه انتظار نداشتيم كه حرفهاي صدمن يه غاز حسين الله كرم رو رو سايتتون بگذاريد حيف وقت وشخصيت كاربراتون نيست كه بايد صرف خواندن اراجيف اين بابا بشه تورو خدا دقت كنيد . باتشكر

 17. محمد گفت:

  در فردای سقوط عنقریب این نظام اقای اله اکرم حقایق را انطور که هستند تعریف خواند فرمود همانطور که شعبون بی مخ بعد از سقوط شاه جلاد!

 18. برادر شما گفت:

  جناب الله کرم، سوالی که با خواندن نظرات شما برای من بوجود آمده اینست که چه کسی به شما این اختیار را داده است تا با تشخیص خود وارد مسائل اجرایی شده و اقدامی را انجام بدهید؟ مگر نه اینست که اگر هر کس یا گروهی به تشخیص خود (ولو به نظر خود در راستای اهداف الهی) عمل کند، دیگر سنگ روی سنگ بند نشده و اغتشاش عظیمی همه جا را فرا می گیرد؟ برادر عزیز که متاسفانه خود را داعیه دار و پرچم دار دفاع از اسلام و احکام الهی می خوانی، قدری تفکر کن.با خدای خود خلوت کن و ببین که اقدامات تو و گروه منتسب به تو بیشتر در راستای ایجاد همدلی و جذب افراد به عقاید مذهبی بوده است یا اینکه نه برعکس چهره ای خشن از اسلام و دین را به نمایش گذاشته اید که گویی هیچگونه حرف و منطقی را قبول نمی کند جز چماق.
  برادر گرامی ام، این نظر را بعنوان کسی که از نزدیک شاهد عملکرد این چند ساله شما بوده و بازتاب آنرا در بین عموم مردممان به چشم دیده است و بعضا بخاطر عملکرد ناصواب شما مورد تحقیر قرار گرفته شده است بپذیر.
  معلم دبیرستان در دهه 60 با موتور، رزمنده و عاشق جبهه های جنگ، و بعد از جنگ دوباره همان معلم دبیرستان اینبار بدون موتور وعصایی با افتخار در دست

 19. رضا گفت:

  این دیگه کیه؟از کجا پیداش شد؟

 20. ناشناس گفت:

  ترور سعيد حجاريان هم همينطور البته با فرض اينكه آقاي الله كرم و رفقا كارمندان وقت روزنامه سلام بوده باشند

 21. ناشناس گفت:

  I think this man has lost his mind or has got a lot to say so