سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » رئیس مرکز آمار اعلام کرد:10 میلیون ایرانی زیر خط فقر مطلق، 30 میلیون زیر خط فقر نسبی...

رئیس مرکز آمار اعلام کرد:10 میلیون ایرانی زیر خط فقر مطلق، 30 میلیون زیر خط فقر نسبی

چکیده :براي نمونه در سال 1387 بودجه عمراني، 24 هزار ميليارد تومان بود. حال آن كه به دليل مديريت نادرست و عدم كارايي، قسمت زيادي از اين بودجه ضايع مي‌شود. اين ها بزرگترين آسيب‌هايي است كه اقتصاد كشور را تهديد مي‌كنند. امروزه به دليل مشكل بيكاري، ‌تورم و نيز عدم كنترل نقدينگي با وجود منابع عظيمي كه در كشور وجود دارد، بيش از 10 ميليون نفر از جمعيت ما زير خط فقر مطلق و بيش از 30 ميليون نفر آن‌ها زير خط فقر نسبي به سر...


استاد دانشگاه تربيت مدرس كه هم اكنون رياست مركز آمار ايران را بر عهده دارد، با بيان اينكه اقتصاد كشور ما متاثر از مشكلات فراواني است و اين مشكلات از ديرباز كشور ما را تهديد مي‌كند، معتقد است: اگر چه كشور از لحاظ امكانات سخت‌افزاري، نرم‌افزاري‌، منابع فيزيكي، مادي و خدادادي وضعيت بسيار مناسبي دارد، اما موقعيت اقتصادي آن خوشايند نيست. حال آن كه برخي كشورها كه از لحاظ بهره‌مندي از امكانات بالقوه همتراز ما هستند، جايگاه اقتصادي بهتري دارند.

به گزارش ايسنا، عادل آذر با اشاره به اين كه اگر ايران از لحاظ بهره‌مندي از منابع طبيعي نظير نفت، گاز و منابع زير زميني با كشوري مثل ژاپن مقايسه شود، به اين نكته پي خواهيم برد كه كشور ما وضعيت بسيار مناسبي دارد، حال آن كه كشورهايي نظير ژاپن، كره‌جنوبي و تركيه جايگاه اقتصادي بهتري دارند، مي‌گويد: متاسفانه رتبه اقتصاد ايران در جهان بالاي يك‌صد است و از نظر رفاه اقتصاد ميان كشورها جايگاه هفتاد و پنجم را دارد؛ ضمن اين كه نرخ تورم ايران دو رقمي است. اين مشكلات البته دلايل متعددي دارد كه بخشي از آن مربوط به سابقه تاريخي است و به مشكلات حكومتي به ويژه در صد سال اخير برمي‌گردد.

او با اظهار اين عقيده كه حكومت‌هاي گذشته نتوانستند از استعدادهاي بالقوه كشور به خوبي استفاده كنند و جريان نخبه‌كشي كه از دوره قاجار آغاز شد و تا دوران پهلوي نيز ادامه داشت و بزرگاني نظير امير كبير را به نابودي سپرد، به اين عقب ماندگي‌ها دامن زد، معتقد است: بعد از انقلاب اميد مي‌رفت با حكمفرما شدن مديريت اقتصاد مدرن، بسياري از اين مشكلات حل شود، اما متاسفانه بحران‌هايي مثل تحريم اقتصادي از جانب آمريكا و نيز جنگ تحميلي هشت ساله، وضعيت اقتصادي ايران را نابسامان كرد.

وي مي‌افزايد: در حال حاضر برخي از مشكلات تا حدودي برطرف شده‌اند. پس از جنگ و بعد از كسب استقلال سياسي، كشور به ثبات مديريتي خوبي رسيد، به گونه اي كه بسياري از عقب ماندگي هاي اقتصادي جبران شد. از جمله كارهايي كه در زمينه برطرف شدن اين عقب‌ماندگي ها صورت گرفته است، ابلاغ فعاليت‌هاي اصل 44 قانون اساسي لايحه اجراي سياست‌هاي كلي اين اصل، قانون برنامه‌هاي پنج ساله و نيز تدوين چشم‌انداز بيست ساله است كه با تحقق اين‌ها، بسياري از مشكلات اقتصادي حل مي شود.

آذر با تاكيد بر اين كه بزرگترين مشكل در راستاي تحقق اين اهداف، توجه نداشتن به بحث بهره‌وري است، مي‌گويد: بهره‌وري به معني استفاده از نرم‌افزارها به جاي سخت‌افزارها است؛ به اين معني كه به جاي استفاده از نفت، از علم و دانش و منابع فيزيكي استفاده شود. در ايران، نهضت بهره‌وري مورد بي توجهي واقع شده است. بهره‌وري در حقيقت استفاده درست از مغزافزارهاست. در ژاپن 87 درصد رشد توليد ناخالص داخلي(GPD) از طريق مغزافزارها و فقط 13 درصد آن از طريق منابع فيزيكي به دست مي‌آيد، حال آن كه در ايران حدود 78 درصد از رشد توليد ناخالص داخلي مربوط به منابع فيزيكي است.

او ادامه مي‌دهد: به جاي اين كه نفت كه يك دارايي بين نسلي است، فروخته شود و درآمد آن براي ايجاد ارزش افزوده، توليد و ثروت استفاده شود، اين درآمد صرف هزينه‌هاي جاري شده است. به همين دليل 78 درصد رشد توليد ناخالص داخلي، حاصل فروش منابع داخلي به ويژه نفت و فقط 22 درصد مربوط به منابع ديگر به ويژه علم و دانش است و اين فاجعه‌اي بزرگ و جبران‌ناپذير است. توجه نكردن به بحث بهره‌وري و كارايي سبب شده كه در بودجه‌هاي سالانه، از هر صد واحد پولي كه صرف طرح‌هاي عمراني مي‌شود، فقط 55 واحد آن تبديل به كار خروجي شود و 45 واحد ديگر آن ناكارآمد باقي بماند و اين به معناي ضايع شدن پول است.

رييس كنوني مركز آمار ايران مي‌گويد: براي نمونه در سال 1387 بودجه عمراني، 24 هزار ميليارد تومان بود. حال آن كه به دليل مديريت نادرست و عدم كارايي، قسمت زيادي از اين بودجه ضايع مي‌شود. اين ها بزرگترين آسيب‌هايي است كه اقتصاد كشور را تهديد مي‌كنند. امروزه به دليل مشكل بيكاري، ‌تورم و نيز عدم كنترل نقدينگي با وجود منابع عظيمي كه در كشور وجود دارد، بيش از 10 ميليون نفر از جمعيت ما زير خط فقر مطلق و بيش از 30 ميليون نفر آن‌ها زير خط فقر نسبي به سر مي‌برند.

استاد دانشگاه تربيت مدرس در ادامه به موضوع بودجه‌ريزي نيز اشاره كرده و با بيان اين كه مهمترين تجربه‌اش در حوزه‌هاي تحقيقاتي و اقتصادي مربوط به به مساله بودجه ريزي اين است كه سيستم بودجه‌ريزي ايران، هيچ نوع هم خواني با نظام بودجه‌ريزي علمي رايج در دنيا ندارد، مي‌گويد: البته تلاش‌هايي صورت گرفته است كه مسير بودجه‌ريزي هدايت شود و ساختاري علمي پيدا كند. نظام هاي بودجه‌ريزي مختلفي چون بودجه‌ريزي بر مبناي صفر، بودجه‌ريزي طرح و برنامه و بودجه‌ريزي عملياتي در دنيا وجود دارند، ولي سيستم بودجه‌ريزي ايران كه در قالب لايحه به مجلس مي‌آيد و مجلس بر اساس آن برنامه‌ريزي مي‌كند، با هيچ يك از اين نظام‌ها سازگار نيست و ساختاري ويژه دارد كه در چارچوب هيچ يك از اين نظام‌ها قرار نمي‌گيرد، لذا من تمام نقدها، بحث‌ها و تحقيقاتم را به سمتي هدايت كردم كه نظام بودجه‌ريزي، علمي شود و با يكي از اين نظام‌ها منطبق شود.

او مي‌گويد: اگر بودجه‌ريزي، عملياتي شود، به وسيله همين ساختار و نظام بودجه ريزي مي‌توان در حوزه هزينه‌ها، خواه هزينه عمومي و جاري و خواه هزينه عمراني، حدود 30 تا 35 درصد صرفه‌جويي كرد و اين مقدار صرفه‌جويي در بودجه 71 هزار ميليارد توماني، مقداري قابل توجه است و بسياري از كشورهاي دنيا اين امر را تجربه كرده‌اند.

اين گفتار از جلد اول مجموعه “مشاهير اقتصاد ايران” كه به تازگي رونمايي شد، برگرفته شده‌ است. زمان انجام گفت‌وگوي آذر با اين كتاب پيش از تصدي مركز آمار از سوي وي است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

8 پاسخ به “رئیس مرکز آمار اعلام کرد:10 میلیون ایرانی زیر خط فقر مطلق، 30 میلیون زیر خط فقر نسبی”

 1. dr_hanibbal@yahoo.com گفت:

  khob,ba in tavajoh be in matlab,oon aghaye mohtarami ke dam az modiriyate jahani mikonad va cheshm hara bar moshkelat mibandad va hamara be estekbare jahani va keshvar haye mokhtalef nesbat midahad ,bayad ishan ra avard dar televisione bi taraf,va bayad dar moghabele melat pasokhgoye in amare vahshatnak bashad,na inke dar televisione dolati be tarif va tamjid az vaze mamlekat va khedmate shayane dolate mehrvarz be in melate az hameja bikhabar bepardazad.

 2. amir گفت:

  تحلیلی میخواندم از شاهنامهٔ فردوسی‌. شاهنامهٔ فردوسی‌، ایرانی را به تصویر می‌کشد که گاه در بند است و گاه آزاد. منتهی فردوسی‌ تاکید می‌کند به یک نکتهٔ مهم در تمام این داستانها. ایران هر وقت که در بند است علتش دسیسه گرانی هستن که با ریا به حکومت میرسند و بد همه را به بند میکشند. ولی‌ امید میدهد که هر خانهٔ بنا شده بر پایهٔ ظلم و ریا بسیار سست بوده و محکوم است به ویرانی. هر چند که این شاهکار ادبیات ایران زمین قرنها پیش نوشته شده ولی‌ انگار به روشنی داستان امروز ما را بیان می‌کند. دورانیست سیاه و تاریک. فقر و فحشا و اعتیاد مملکت را گرفته. استبداد و ظلم و ریا حکومت میکنند و آزادگان در بندند و آهشان به آسمان. ایران را به زنجیر کشیده اند و سرباز‌هایشان کورکورانه مردم رأ به شلاق میکشند. صدای حق خواهی‌ را نا‌ جونمردانه خفه میکنند. آیا به این کارها به بقای خود کمک میکنند….

 3. amir گفت:

  همونطور که همه میدونیم دور جدیدی از تحریمها علیه ایران در شرف تائید در سازمان ملل است. از اونجایی که شاید بعضی‌ ندونند مفاد این تحریم رو گفتم خلاصه‌ای از اون رو برای خوانندگان کلمه بنویسم که امیدوارم چاپ بشه:

  فعالیت های اتمی تجاری ایران در خارج از این کشور مانند شرکت در طرح های استخراج اورانیوم یا تولید مواد و تکنولوژی های اتمی ممنوع می شود و کشورهای جهان موظف می شوند از انتقال مستقیم یا غیرمستقیم هشت نوع سلاح سنگین- از جمله تانک، خودروهای زره ای، هواپیماهای جنگی، هلیکوپترهای تهاجمی، کشتی های نظامی و سیستم های موشکی – به ایران جلوگیری کنند. همچنین فعالیت های ایران برای تولید موشک های بالستیک با توانایی حمل کلاهک هسته ای، از جمله آزمایش های موشکی که در آن از تکنولوژی بالستیک استفاده شده باشد ممنوع اعلام می شود. کشورهای جهان موظف اند از ورود شمار دیگری از مقام های ایران به قلمروی خود جلوگیری کنند و دارایی های تعداد دیگری از افراد و شرکت های ایرانی نیز در فهرست مسدود شدن قرار می گیرد. اسامی این افراد که در میان آنها فرماندهان و مقامات سپاه پاسداران و شرکت های وابسته به سپاه قرار دارد بصورت پیوست، ضمیمه قطعنامه جدید می شود. تمام محموله های هوایی و دریایی که به ایران فرستاده یا از آن خارج می شود در فرودگاه ها، بنادر و آب های قلمرو کشورها با هدف جلوگیری از انتقال محموله ها مواد اتمی، موشکی یا نظامی تحت بازرسی و کنترل قرار میگیرند. این تصمیم مطابق قوانین بین المللی شامل آب های آزاد نیز می شود. ( همین بند قطعنامه به کشتی های جنگی امریکا اجازه می دهد که کشتی های عازم ایران را در هر نقطه از آب های آزاد جهان متوقف کرده و بازرسی کند.) بند دیگری از این قطعنامه شامل ممنوع اعلام شدن ارائه خدمات و حتی سوخت به کشی های ایرانی و یا کشتی های خارجی حامل محموله های ممنوع اعلام شده در قطعنامه نیز می شود. همچنین تمام فعالیت های مربوط به بیمه و همچنین فعالیت های بانکی بانک های ایران که مرتبط با ممنوعیت های اعلام شده دراین قطعنامه باشد ممنوع می شود. از جمله گشایش شعب بانک های ایران در کشورهای دیگر.

 4. کنتورچی گفت:

  “بیش از ۱۰ میلیون نفر از جمعیت ما زیر خط فقر مطلق و بیش از ۳۰ میلیون نفر آن‌ها زیر خط فقر نسبی به سر می‌برند.”

  آقای رئیس آمار ایران لطف کنید بجای سخنرانی و وقت کشی هر چه زودتر طول این خط فقر مطلق را بلندتر کنید تا مردم بتوانند بهتر از آن استفاده کنند. همانطور که خودتون گفته اید 10 میلیون نفر در زیر این خط بسر میبرند خب به سلامتی انشاءالله که توانسته اند در فصل تابستان یه جائی و خطی پیدا کنند تا در زیر اون بسر ببرند و از آفتاب و گرما مصون باشند و 30 میلیون نفر دیگه هم توی صف ایستاده اند تا بروند زیر این خط . خدا را خوش نمیاد مردم را اینقدر منتظر بگذارید و احتمالا” تعداد افراد منتظر در صف هر روز بیشتر خواهد شد. پس آقاجان تا دیر نشده بجنبید و طول این خط فقر مطلق را بلندتر و طولانی تر کنید. خدا عمرتون بده

 5. علی گفت:

  طبق گفته خودتون یعنی ما 40 میلیون فقیر داریم تازه خیلی ها که حقوق کم و زندگی بخور و نمیر دارن رو شما فقیر نمی دونید. خوش به حالتون با این مملکت داریتون؟! شما دوست دارین بر مردم فقیر حکو…مت کنید اینو همه می دونند؟

  کلاتون رو بزارین بالاتر

 6. چشمك گفت:

  رئيس اداره آمار مرا هم جزو آمار نياورده است.

 7. يكاني گفت:

  ياد دارم در غروبي سرد سرد ‏‏‏، ميگذشت از كوچه ما دوره گرد ، داد ميزد ‌: كهنه قالي مي خرم ، دسته دوم جنس عالي مي خرم ، كاسه و ظرف سفالي مي خرم ، گر نداري كوزه خالي ميخرم ، اشك در چشمان بابا حلقه بست ، عاقبت آهي كشيد و بغضش شكست ، اول ماه هست و نان در سفره نيست ،اي خدا شكرت، ولي اين زندگيست ؟ بوي نان تازه هوشش برده بود ، اتفاقا مادرم هم روزه بود ،خواهرم بي روسري بيرون دويد،گفت : آقا سفره خالي ميخري.؟!(شرح وحال زندگي اكثر مردم ايران بعد از اجراي پرنامه ؟! هدفمندكردن يارانه ها توسط دولت احمدي نژاد)

 8. بسیجی خمینی گفت:

  ده میلیون هم در زندان ، ده میلیون هم حیران . می مانند ده میلیون کلا که دو میلیون عشق دنیا را می کنند و هشت میلیون ، به عشق کمکهای این دو میلیون وهسو می زنند که زنده باد چهارپا ، مرگ بر دو پا … با اجازه از جورج اورول نویسنده کتاب قلعه حیوانات …