سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » واگذاری بدون مناقصه میلیارد ها دلار پروژه نفتی به قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه...

واگذاری بدون مناقصه میلیارد ها دلار پروژه نفتی به قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه

چکیده :بر اساس این سیاستهای جدید، مذاکرات وزارت نفت و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا برای نهایی کردن بیش از 10 میلیارد دلار قرارداد طرحهای مختلفی همچون طرح توسعه سه فاز پارس جنوبی، ساخت خطوط انتقال نفت و گاز، توسعه پالایشگاه گاز ایلام و توسعه یک میدان بزرگ نفتی در حال انجام است/گفته می شود قرار است بخشی از منابع مالی مورد نیاز ساخت فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام و ادامه خط لوله ششم سراسری توسط بانک صادرات تامین...


مذاکرات وزارت نفت و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا برای نهایی کردن بیش از 10 میلیارد دلار قرارداد طرحهای مختلفی همچون طرح توسعه سه فاز پارس جنوبی، ساخت خطوط انتقال نفت و گاز، توسعه پالایشگاه گاز ایلام و توسعه میدان بزرگ نفتی در حال انجام است.

به گزارش مهر، معطل نگذاشتن طرحهای در دست اجرای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به یکی از سیاستهای ماههای اخیر وزارت نفت تبدیل شده است و از این رو مسئولان صنعت نفت با در نظر گرفتن شرایط خاص سیاسی کشور، پروژه های مختلف را با اولویت قرار دادن مجموعه های داخلی یکی پس از دیگری واگذار می کنند.

بر اساس این سیاستهای جدید، مذاکرات وزارت نفت و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا برای نهایی کردن بیش از 10 میلیارد دلار قرارداد طرحهای مختلفی همچون طرح توسعه سه فاز پارس جنوبی، ساخت خطوط انتقال نفت و گاز، توسعه پالایشگاه گاز ایلام و توسعه یک میدان بزرگ نفتی در حال انجام است.

امضای قرارداد سه فاز پارس جنوبی تا شهریور

پس از کنارگذاشتن ترکیه از طرح توسعه فازهای 22 تا 24 میدان مشترک پارس جنوبی، مذاکرات با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا برای واگذاری قرارداد این سه فاز گازی مراحل پایانی خود را پشت سر می گذارد.

از سوی دیگر اخیرا با موافقت نمایندگان ویژه رئیس دولت  در امور نفت مجوزی برای برگزاری با روش ترک تشریفات مناقصه فازهای پارس جنوبی بدست آمده است که دست شرکت نفت را برای توسعه این میدان مشترک گازی باز گذاشته است.

در همین حال موسی سوری مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس نیز با تایید واگذاری قرارداد فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی به قرارگاه خاتم الانبیا، گفته است: پیش بینی می کنیم تا شهریورماه امسال مذاکرات این سه فاز پارس جنوبی نهایی و عملیات اجرایی این مگا پروژه گازی آغاز شود.

بر اساس برآوردهای جدید انجام گرفته در شرکت ملی نفت، ارزش تقریبی طرح توسعه فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی حدود 5 تا 6 میلیارد دلار تعیین شده که در صورت توافق دو طرف برای اولین بار قرار است قرارداد این طرح گازی به روش EPPSC شامل طراحی‌، تدارک‌ و تامین‌، ساخت‌ و راه‌اندازی‌ امضا شود.

هدف از طرح توسعه فازهای 22، 23 و 24 پارس جنوبی تولید روزانه‌ 40 میلیون‌ متر مکعب‌ گاز، 57 هزار بشکه مایعات گازی، 300 تن گوگرد و سالانه 750 هزار تن اتان، 800 هزار تن گاز مایع است.

جزئیات تفاهم نامه جدید شرکت گاز و قرارگاه خاتم الانبیا

به گزارش مهر، شرکت ملی گاز و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا هفته گذشته تفاهم نامه ای به ارزش تقریبی یک میلیارد و 300 میلیون دلار برای ساخت قطعه سوم خط لوله ششم سراسری امضا کرده اند.

در صورت توافق نهایی دو طرف، ساخت این خط لوله 600 کیلومتری (اهواز تا دهگلان کردستان) که از آن به عنوان خط لوله صادرات گاز ایران به اروپا یاد می کنند همچون خط لوله صلح، توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا انجام می شود.

تاکنون مسئولان شرکت گاز و قرارگاه خاتم الانبیا بر روی مسائل فنی اجرای این طرح گازی به روش EPCF به توافق رسیده اند اما هنوز مذاکرات دو طرف برای حصول توافق مالی نهایی نشده است.

تاکنون قطعات اول و دوم خط لوله ششم سراسری به طول تقریبی 611 کیلومتر از عسلویه تا اهواز به پایان رسیده است، ضمن آنکه در مسیر قطعه سوم این خط لوله گاز ساخت 7 تاسیسات تقویت فشار پیش بینی شده که با تکمیل ساخت آن امکان انتقال روزانه 110 میلیون متر مکعب گاز پارس جنوبی به شمالغرب کشور فراهم خواهد شد.

طرح توسعه فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام هم از دیگر طرحهایی است که در شرایط فعلی مذاکرات شرکت گاز و قرارگاه خاتم الانبیا برای نهایی کردن قرارداد آن در حال انجام است.

ارزش تقریبی این پروژه گازی حدود 120 میلیون دلار برآورد می شود که با اجرای آن ظرفیت تولید گاز پالایشگاه ایلام را به 10 میلیون متر مکعب در روز افزایش می یابد.

گفته می شود قرار است بخشی از منابع مالی مورد نیاز ساخت فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام و ادامه خط لوله ششم سراسری توسط بانک صادرات تامین شود.

پیش از این نیز ساخت خط لوله دهم سراسری (حدفاصل پتاوه – پل کله) به طول 175 کیلومتر، خط لوله دوم خرم آباد به طول 169 کیلومتر، خط لوله طرح توسعه میدان گازی کیش به طول 92 کیلومتر، خط لوله زیردریایی کیش به طول 17 کیلومتر و ساخت دو ایستگاه تقویت فشار گاز در مسیر قطعه دوم خط لوله ششم به قرارگاه خاتم الانبیا واگذار شده بود.

به گزارش مهر، طرح توسعه میدان نفتی سوسنگرد از دیگر پروژه هایی است که اخیرا تفاهم نامه آن بین شرکت ملی نفت و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا امضا شده است.

سلبعلی کریمی مدیرعامل شرکت نفت گاز اروندان هم با اشاره به امضای تفاهم نامه توسعه میدان سوسنگرد با خاتم الانبیا، ارزش این پروژه نفتی را حدود 500 میلیون دلار اعلام کرده و گفته بود: تاکنون ارزیابی اولیه توسعه این میدان توسط خاتم الانبیا انجام شده اما یکی از شروط واگذاری طرح توسعه این میدان نفتی تامین منابع مالی آن است.

میدان سوسنگرد با در اختیار داشتن بیش از 8.8 میلیارد بشکه ذخیره نفت یکی از بزرگترین اکتشافات سالهای اخیر وزارت نفت بوده که پیش بینی می شود با توسعه آن حدود 30 هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت ایران اضافه شود.

خاتم الانبیا مشتری جدید خط لوله نکا – جاسک

اسفند ماه سال گذشته شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و قرارگاه خاتم الانبیا تفاهم نامه ای به ارزش تقریبی 850 میلیون دلار برای ساخت سه خط لوله نفتی در مجموع به طول یکهزار و 810 کیلومتر امضا کردند.

اما اخیرا این مجموعه برای ساخت خط لوله یکهزار و 680 کیلومتری نفت نکا به بندر جاسک نیز مذاکراتی را با وزارت نفت آغاز کرده است.

ارزش تقریبی این پروژه نفتی نیز بیش از سه میلیارد دلار برآورد می شود که با اجرای آن امکان انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت از کشورهای حاشیه دریای خزر به خلیج فارس فراهم خواهد شد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

14 پاسخ به “واگذاری بدون مناقصه میلیارد ها دلار پروژه نفتی به قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه”

 1. 349 گفت:

  شما به سرمایه و تجهیزات این قرارگاه که در زمان جنگ و از بودجه دولتی برای عملیات و پشتیبانی جنگ بوده است توجه کنید ! در حال حاضر چرا این سرمایه ای که به همه مردم تعلق دارد نفعش بجیب اشخاص و گروه خاصی می رود چرا این تجهیزات در اختیار ادارات دولتی مثل راه و ترابری با آنهمه مضیقه یا کشاورزی یا صنایع و معادن و …. قرار داده نمی شود چرا آنهمه پولی که از مردم برای توسعه شبکه های مخابراتی برق و گاز گرفته شد در حال حاضر سهامش را به بخش خصوصی فروخته تا از مردم بصورت آزاد کسب درآمد کنند مگر میشه خانه ای را با پول یه نفر ساخت بعد آن را به شخص دیگری فروخت بعد آنرا به نفر اول اجاره داد این کجاش عدالته ؟

 2. سیامک گفت:

  نسل آقایون بسیج و سپاه باید گسترش پیدا کنه، با این کارا این نسل با کیفیت بیشتری گسترش پیدا می کنه، ولی یه روز خوب میاد، ولی من میدونم اون روز که بیاد آقایون بسیج و سپاه نه که عضو حزب باد هستن، و باد سمت وزشش عوض میشه، راه اونام عوض میشه، باید بشه تشخیصشون داد!!

 3. مرگ بر دیکتاتور گفت:

  ظاهرا سپاه به یک مافیای اقتصادی تبدیل شده و برای رسیدن به اهداف خود به هر کاری دست می زند .

 4. علی گفت:

  علت تقلب در انتخابات هم دقیقا همین بود…..یاد سپاه قدیم به خیر….یاد دوستان بسیجی مخلص به خیر…..

 5. ایرانی گفت:

  در بندر صادراتی ماهشهر هم مؤسسه عمران ساحل از مؤسسات سپاه در حال فعالیت است و قسمت اعظم کار را انجام می دهد

 6. amir گفت:

  میدونید برای شستشوی مغزی نیروهای سرکوب گرا بهشون چی‌ میگن (این عین حقیقته): میگن سبزها همه بی‌ حجابن، سبزها همه پولدارن، سبزا خونه‌هاشون شمال شهره، سبزها با خارجی‌‌ها در ارتباطن و آخر اینکه سبزها مخالف ولایتن. حالا کی‌ پول داره؟ حالا کی‌ دلار داره؟ حالا کیا خونه‌های میلیاردی دارن؟ تورو خدا گول اینهارو نخورید. سپاه اصلا برای این ساخته نشده بود که قرار داد اقتصادی ببنده. حالا چرا داره این کارو میکنه. غیر از اینه که با در دست گرفتن کامل اقتصاد مملکت میخوان قدرت مطلق باشن؟ سبزها اونایی هستن که چندیم ماهه حقوق نگرفتن. سبزا اونایی هستن که جلوی زنو بچه‌هاشون شرمندن. سبزها اونایی هستن که میگن مگه ما چه کردیم که اینطور به ما ظلم می‌شه. سبزها بازماندگان شهدای جنگن. سبزها پیروان اصلی خط امام هستن. اونهأی که کورکورانه با این حرکت حق خواهی‌ مخالفت می‌کنید، کمی‌ چشم هاتونو باز کنید. واقعیت هارو ببینید.

 7. اجرای کامل قانون اساسي و آزادی مطبوعات مي تواند جلوی هر نوع فسادی را بگیرد. فرق نمي کند این فساد در کجا و توسط چه کسانی سازمان دهي می شود. ایجاد شفافیت در امور اقتصادی و سپردن این امور به کسانی که خبره ی این کار هستند چاره ی کار است. فاصله ی طبقاتی در ایران امروز از هر روزی بیشتر شده است. این واقعیت را هر کسی می تواند در شهر بزرگی مثل تهران به راحتي ببیند. باید به طبقات زحمتکش ابزاری داد که خودشان بتوانند از حقوقشان حمایت کنند. عدالت واقعی در تقسیم قدرت است. نه در تقسیم ثروت!

 8. ايران سبز ه.م گفت:

  ای کــــه می آیدصدای گــریه ات / نیمه شـــبها از پس د یوار هـــــا
  گــــیر خواهد کــــرد روزی روزیت / در گلـــوی مــال مـردم خوارهـــا

 9. بسیجی خمینی گفت:

  موفقیت قرارگاه را در گرفتن چنین پولی تبریک می گویم . مثل آن سکوی حفاری خاتم الانبیا که با همت بلند ایرانی و تکنولوژی چینی بعضا ایرانی شده با سه برابر هزینه معادل آمریکایی اش یعنی یک میلیارد و نیم دلار تولید شد . مهم این نیست نه قابل نصب است و نه کار می کند ، اما همین که همت ایرانی به جهانیان ثابت شد . خاک بر سر کشورهای عرب که همین سکو را با پانصد میلیون دلار برایشان نصب کردند و حالا دارند لف لف گاز و نفت سهمیه ایران را هم بالا می کشند ، اما چه فایده اصلا همتشان به جهانیان ثابت نشده است … دروود بر همت قرآرگاه نظامی – جنگی خاتم الانبیا که اصرار دارد در حوزه تکنولوژی هم همت خود را ثابت کند …زکی !!!

 10. شرکت تاید واتر خاورمیانه بزرگترین مالک اسکله های دریایی کشور متعلق به سپاه است

 11. amir گفت:

  سپاه یک نهاد مردمی بود که اساسش یک هدف مقدس بود. منتهی تمامی افراد دلسوز را از آن فراری دادند و جایگزینشون کردند با….. به هر حال ورود سپاه به عرصهٔ اقتصاد هیچ چیز نیست مگر تشنگی برای به دست آوردن قدرت مطلق و این قدرت مطلق یک معنی‌ برای بقیه مملکت داره از نظر اقتصادی: اقتصاد فلج و مریض و مملکت ورشکسته که نتیجه‌اش هیچ نخواهد بود مگر بیکاری و بقیهٔ عواقب اجتماعی.

 12. آنتی ظلم گفت:

  سالهاقبل درزمان آقای خاتمی وزارت اطلاعات ازهرگونه فعالیت اقتصادی منع شد:سوال اینجاست/آیا این تصمیم غلط بود؟اگربودچرارهبری مخالفت نکردند؟اکردرست بودچراهم اکنون بسیارفراترازآن زمان تمام مقدرات اقتصادی مردم بدست نظامیان سپرده شده ورهبری نیزکاری نمیکند؟عقیده بنده اینست که هیچ مسئله ای به اندازه مسایل اقتصادی نمیتوانداختلاف برانگیزباشد/بنابراین وای به روزی که چرتکه اندازان فعلی بایکدیگرسر/غنائم/اقتصادی باهم درگیرشوندکه رایحه کریه آن نیزبلندشده است…این بزرگترین چالشیست که نظام خودرادرگیرآن نمودودرآینده مشخص خواهدشدکه درداینان دین بوده یادنیایی که درظاهرهم اکنون بدست آنهاست:حیف که دودآن بچشم ملت میرودامابهرحال ازین دودبینصیب نخواهندماند

 13. ناشناس گفت:

  پروژه هایی که به سایر شرکتها داده می شود متاسفانه در موعد مقرر به اتمام نمی رسند ولی اطلاعی که دارم این است که سپاه تمام پروژه ها را در موعد مقرر تحویل می دهد .

 14. ناشناس گفت:

  چرا از سوء استفاده های اقتصادی دوم خردادیها در طول 8 سال فعالیتهایشان چیزی نمی نویسید . مطالب زیادی در این مورد دارم ولی متاسفانه قادر نیستید هیچ کدام را درج نمائید .