سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دوم خرداد 88؛حامیان خاتمی و میرحسین «دوم خرداد» را به رخ مخالفان کشیدند...

دوم خرداد 88؛حامیان خاتمی و میرحسین «دوم خرداد» را به رخ مخالفان کشیدند

چکیده :حامیان دیروز خاتمی و امروز خاتمی و میرحسین موسوی در مراسم دوم خرداد اغلب از جوانانی بودند که ساعت‌ها پیش از شروع مراسم در ورزشگاه آزادی حضور یافته...


عصر روز دوم خرداد 1388 زنده کننده دوم خرداد 1376 بود، در این روز بیش از 22 هزار نفر از حامیان سیدمحمد خاتمی و میرحسین موسوی در ورزشگاه آزادی گرد هم آمدند تا شکوه دوم خرداد را به رخ آنانی بکشند که قصد دارند این حماسه را از اذهان عمومی پاک کنند.

«پارلمان‌نیوز» به مناسب سالروز «حماسه جاودان دوم خرداد»، اخبار، گزارش‌ها و تصاویری متعلق به این حماسه و سالگردهای آن‌را منتشر می‌کند، که اولین گزارش از این مجموعه به این شرح است:

حامیان انتخاباتی میرحسین موسوی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با برگزاری مراسمی، سالروز حماسه دوم خرداد سال 76 را گرامی داشتند.

این مراسم قرار بود از ساعت 16در ورزشگاه 12هزار نفری آزادی تهران برگزار شود این در حالی است که ساعاتی پیش از آغاز این برنامه سالن برگزاری مراسم مملو از جمعیت شده بود که با نزدیک شدن به زمان برگزاری مراسم گرامیداشت دوم خرداد محل زمین‌ بازی‌ ورزشگاه آزادی نیز با حضور حامیان میرحسین موسوی تکمیل شد، بین صندلی‌ها جایی برای عبور و مرور باقی نماند چرا که در هر جایی که ممکن بود هواداران موسوی و خاتمی ایستاده و نشسته این برنامه را نظاره‌گر بودند و هزاران نفر نیز به دلیل تکمیل ظرفیت سالن نتوانستند وارد سالن شوند و این مراسم را از طریق پرده‌های نمایش بیرون سالن نظاره‌گر بودند، تنها جای نسبتا خالی روبروی جایگاه سخنرانی در زمین بازی بود که محل استقرار عکاسان و فیلمبرداران بود و مسئولان برگزار کننده برای آزادی عمل آنها این قسمت را خالی نگه داشتند.

حامیان دیروز خاتمی و امروز خاتمی و میرحسین موسوی در مراسم دوم خرداد اغلب از جوانانی بودند که ساعت‌ها پیش از شروع مراسم در ورزشگاه آزادی حضور یافته بودند.

دانشجویان نیز حضور چشمگیری در مراسم دوم خرداد داشتند، به طوریکه تجمع آنها برای شرکت در این مراسم موجب بسته شدن خیابان های منتهی به دانشگاه تهران که یکی از محل‌های عزیمت دانشجویان به مراسم دوم خرداد بود، شد که البته برای کاهش حجم بار ترافیکی خیابان انقلاب این افراد از بلوار کشاورز عازم ورزشگاه آزادی شدند که این بلوار نیز مملو از جمعیت شده بود.

سخنرانان مراسم دوم خرداد از چهره های نامی و آشنای اصحاب فرهنگ، هنر، ورزش و حوزه زنان کشور بود که صحبت‌های آنها با تشویق‌های پی‌در پی حضار همراه بود.

سید محمد خاتمی، زهرا رهنورد-همسر میرحسین موسوی-،محسن‌امین زاده-رییس ستاد اصلاح‌طلبان-،همسر شهید رجایی،پدر شهید جهان آرا،کیومرث پور احمد-کارگردان-،حمید فرخ نژاد، بهاره رهنما،پگاه آهنگرانی،لیلی رشیدی –بازیگر-،محمد نعیمی پور –مدیرمسوول روزنامه توقیف شده یاس نو،حمید خندان-خواننده-،یوسف کرمی تکواندو کار و فائزه هاشمی رفسنجانی_دختر آیت الله هاشمی رفسنجانی- سخنرانان این مراسم بودند.

ورود سیدمحمد خاتمی سالن را به حد انفجار رساند و شعارهای خاتمی دوست داریم تا دقایقی با بالاترین صدای ممکن به گوش می‌رسید.

حامیان انتخاباتی موسوی با شعارهایی چون: «سلام بر خاتمی درود بر موسوی»،«آزادی اندیشه بی موسوی نمیشه»،«یار دبستانی من یا میرحسین یا موسوی»،«محمود یادت باشه سید سرورت»،«ای سید حسینی ای حامی معلولان حمایتت می‌کنیم» شور و هیجان خاصی به مراسم بخشیده بودند.

همزمان با حضور دوربین صداو سیما و برنامه 20:30 حامیان موسوی با شعار «20:30حیا کن اصلاحات رها کن» اعتراض خود به عملکرد جانبدارانه صداو سیما را در انتخابات نشان دادند.

حمید فرخ‌تژاد و کامبوزیا پرتوی

در این گردهمایی اقشار مختلف مردم از اقوام و اصناف مختلف هر یک شعارهایی در حمایت از میرحسین موسوی را سر دادند.

در این گردهمایی حامیان موسوی نسبت به توقیف روزنامه یاس نو اعتراض کرده و با صحبت های نعیمی پور مدیرمسوول این روزنامه شعارهایی علیه این نوع رفتار وزارت ارشاد دولت نهم سر دادند.

یک ساعت مانده به آغاز برنامه

پلاکاردهایی نظیر «زمانی به یادت آیدت راستی که ویران شود کشور از کاستی» و «پرسپولیس قهرمان+استقلال سرافراز=حامیان موسوی»،«زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «دانشجوی سیاسی آزاد باید گردد»، «احمدی‌نژاد خداحافظ»، «……رجایی رو رها کن» نیز در دست حاضران قرار داشت.

همسر شهید رجایی

پخش تیزرهایی با تصاویر قهرمانان ملی کشور از دوره مشروطیت تا کنون نیز از بخش‌های جالب مراسم دوم خرداد بود که با تشویق‌های حضار شور و هیجان خاصی به مراسم داده بود.

حامیان موسوی جملگی با دستبندهایی به رنگ سبز، دختران با مانتو و شال‌های سبز رنگ و پسران با تی‌شرت‌های سبز که نماد حامیان میرحسین موسوی است در این مراسم شرکت کردند.

پدر شهید جهان آرا

کیومرث پوراحمد،بهاره رهنما،پگاه آهنگرانی،منیژه حکمت،لیلی رشیدی،شاهکار بیژن پژوه،کامبوزیا پرتویی،حمید فرخ نژاد،حمید خندان،فاطمه معتمد آریا،کمال تبریزی،سهیل محمودی،امیر غفارمنش،ساعد باقری،غلامحسین کاشی،حمیدرضا جلالی پور، محمد نعیمی پور،یوسف کرمی، مرتضی فنونی زاده،علی صادقی و کامبیز نوروزی از جمله چهره های شاخص این مراسم بودند.

بارها در این مراسم سرود ای ایران و یار دبستانی من خوانده شد و پیش از صحبت های پدر شهید جهان آرا نماهنگ خاطره انگیز “مممد نبودی ببینی شهر آزاد گشته”پخش شد که حاضران با خواندن قطعاتی از این سرود یاد آزادسازی خرمشهر را گرامی داشتند.

به دلیل تعویق صدور مجوز برنامه از سوی شورای تامین استان وزارت کشور، ستاد موسوی برنامه‌ای را برای میرحسین در اصفهان تدارک دیده بود که پس از آنکه برنامه ورزشگاه آزادی قطعی شد دیگر امکان لغو برنامه اصفهان وجود نداشت و به همین دلیل موسوی دوم خرداد را در اصفهان گرامی داشت و خاتمی در تهران.

گرچه قرار بود در این مراسم به طور همزمان از طریق ویدئو کنفرانس سخنرانی موسوی در اصفهان برای تهرانی‌ها و سخنرانی خاتمی در تهران برای اصفهانی‌ها پخش شود به دلیل «قطع» این مشکلات فنی این امکان میسر نشد اما زهرا رهنورد به نمایندگی از موسوی در تهران سخنرانی کرد.

بیش از 320خبرنگار،عکاس و تصویربردار ایرانی و خارجی مراسم دوم خرداد را پوشش خبری دادند.

هنرمندان حاضر در این مراسن پرچم پرافتخار ایران را به امضای سیدمحمد خاتمی، زهرا رهنورد و همسر شهید رجایی رساندند، بهاره رهنما سپس گفت این پرچم به رئیس‌جمهور بعدی اهدا خواهد شد و اگر رئیس‌جمهور کنونی دوباره ابقا شود این پرچم و امضاهایش سند شکوه اصلاحات خواهد بود.

پگاه آهنگرانی در این مراسم پیشنهاد کرد که پس از پیروزی موسوی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری جشن پیروزی در ورزشگاه 100هزار نفری آزادی برگزار شود که پیشنهاد این بازیگر منجر به تعیین روز24خرداد برای گردهمایی حامیان موسوی در صورت پیروزی میرحسین شد.

هنرمندان و سیاست مداران جملگی از وضعیت فعلی ابراز تاسف کردند و به مردم توصیه کردند که با انتخابات قهر نکنند و در پای صندوق های رای حاضر شده و اشتباه 4سال گذشته خود را جبران کنند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

15 پاسخ به “دوم خرداد 88؛حامیان خاتمی و میرحسین «دوم خرداد» را به رخ مخالفان کشیدند”

 1. خط امامی گفت:

  یادش به خیر ، چه روزهای خوشی بود ان روزها ، چه امیدها و چه ارزوهایی که برای ایران عزیز نداشتیم ، چقدر مردم شاداب شده و چقدر طراوت و شادابی و امید را می شد در چشمهای هر ایرانی دید یادش به خیر چه روزهای خوشی بودند الان که فکر می کنم می بینم این ملت مظلوم یکسال است که تاوان 3 ماه ازادیشون را میدهند و معلوم هم نیست تا کی باید تاوان چند صباح ازادی را باید بدهند ؟؟؟

 2. داوود گفت:

  باز خوانی آن روزها مرا بیشتر متقاعد می کند که جنبش سبز در صورت پیروزی احتمالی در انتخابات هم قصد بی نظمی وبه آشوب کشیدن خیابانها را داشته است از شعارها ومضامین سخنرانی ها کاملا مشخص است . راستی منظور این شعار را متوجه نشدم ( ای سید حسینی ای حامی معلولان )!!

 3. برگ سبز گفت:

  “2 باره ميسازمت وطن ” ياحسين ….ميرحسين

 4. م.ت گفت:

  یادش به خیر چه شور و حالی داشت اون روزها … به امید خدا چنان روزهای پر شور و شادی و شعفی را دوباره خواهیم آفرید
  یاحسین میر حسین

 5. s0gol گفت:

  صد حادثه چون دوم خرداد بسازيم.

 6. f گفت:

  چه روزی بود…..یادش به خیر

 7. حسن گفت:

  يقين دارم تكرار خواهد شد، اين بار بسيار با شكوهتر و در و در استاديوم 100 هزار نفري.
  يا حسين ميرحسين
  سلام بر خاتمي درود بر موسوي

 8. ناشناس گفت:

  در همت مردانه ما کار، گر افتد
  صد “واقعه” چون دوم خـــــــــــرداد بسازیم.

 9. علی از قم گفت:

  واقعا چه روزهای بود یادش بخیر . واقعا میشه روزی مردم خوشحال و شاد در کنار هم زندگی کنن نه مثل الان همه ناراحت و هزاران غم تو دلشون دارن!!!

 10. مهرسا گفت:

  ما به خرداد پر از حادثه عادت داریم…
  (خطاب به آقا داوود):چه دلیلی داره که مردمی که از اوضاع جامعه شون راضین،مسلمانانی که به دینشون توهین نشده بی دلیل دست به اعتراض بزنند؟!آیا خانم صدیقی همسر شهید رجایی،خانواده های شهیدان باکری،همت جهان آراو… آشوبگرند؟!!قدری تامل بفرمایید! اعتراض به اوضاع فاجعه آمیز ایجاد بی نظمی نیست،اتفاقا” جنبش سبز خواهان نظم در جامعه است خواهان امید،صداقت،اسلام عملی و در یک کلام آرمان ها ی امام راحل است که هم اکنون به دست نا محرمانی افتاده که روزگاری مخالف سرسخت انقلاب اسلامی و امام بودند….ما را چه شد که این چنین ظلم پذیر شدیم و با قبول حکومت طاغوت،ظالم را الهه ی مرسل پنداشتیم؟

 11. ali000 گفت:

  چه دوران زیبایی بود
  به تمام عمرم تا این حد صمیمیت بین مردم ندیده بودم
  حیف که رای ما رو دزدیدن

  یا حسین میر حسین

 12. ایرونی گفت:

  دوستای عزیز من
  اون روزا تموم شد، و با آدمهای ترسویی که فقط اسم آزادی رو میزدن دیگه هیچ امیدی نیست!

 13. ناشناس گفت:

  حیدر بابا دنیا یالان دنیادی سلیماندان نوحدان قالان دنیادی
  هر کیمسیه هرنه وریپ آلیپدی افلاطوندان بیرقوری آد قالیبدی
  ( دوم خرداد شعار بود نه واقعیت )

 14. سبزینه گفت:

  به اون کسی که گفته اگه ما پیروز می شدیم هم می خواستیم خیابون ها رو به آشوب بکشیم باید بگم دوست عزیز حظور مردم در جامعه آشوب نیست بلکه برای حکومت های دموکراتیک یک سند افتخاره که سالها به اون افتخار می کنن . این فقط کشور های دیکتاتوری هستند که مردم رو فقط برای کنج خونه ها می خوان یا برای تجمعات سازماندهی شده برای ….

 15. مجمع نجات ایران گفت:

  جنبش سبز ایران پاینده باد