سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هاشمي رفسنجاني:مدیران باتجربه سرمايه‌‌هاي يك كشورند...

هاشمي رفسنجاني:مدیران باتجربه سرمايه‌‌هاي يك كشورند

چکیده :هنوز بي‌توجهي به بهره‌وري بيداد مي‌كند/تا زمانی که نیازهای روحی و روانی کارکنان برآورده نشود، هرگز به طور کامل نسبت به جامعه احساس تعهد نمي‌كنند/تجربه نشان داده است که یک كشور فقط با اتکا به مردم خود مي‌تواند موفق...


رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام تاكيد كرد:مدیران باتجربه سرمايه‌‌هاي يك كشورند.

به گزارش ايلنا،آيت‌الله اكبر هاشمي رفسنجاني به مناسبت روز بهره وري ديدگاه‌هاي خود را منتشر كرد.

رئيس مجلس خبرگان رهبري با بيان اينكه«بهره‌وري» نامي زيبا در اقتصاد و زيرمجموعه‌هاي آن، مخصوصاً صنعت و كشاورزي است كه مدتهاست ذهن دانشمندان علوم اقتصادي و برتر از آنها، حاكمان و سياسيون دنيا را به خود مشغول كرده است،گفت: معناي بهره وري در زبان ما «با فايده بودن و سود برندگي» و در اصل به معناي قدرت توليد و مولد بودن است. اگرچه نمي‌توان درباره نقطه آغاز توجه به بهره‌وري به عنوان يك راه در زندگي اجتماعي، نظر مشخصي داد، اما با توجه به روحيات بشر در استفاده بهينه از امكانات، مي‌توان گفت كه بهره‌وري، عمري به اندازه بشريت دارد و آنچه در اين بين مهم مي‌نمايد، اين است كه چرا هنوز كميت بشر در بهره‌وري لنگ مي‌زند؟!

وي افزود:اگرچه وسعت معنايي واژه بهره‌وري، همه شئونات زندگي انسان‌ها در همه ابعاد را شامل مي‌شود، اما نگاه اقتصاد مأبانه به اين واژه، آن را كليد مثبت و منفي همه فتح‌ها و عدم الفتح‌ها و يا بهتر بگويم نفع و عدم نفع‌ها كرده است.

هاشمي رفسنجاني خاطرنشان كرد: امروزه، بهره‌وري در دنيا یک اولویت و انتخاب ملی و فراملي است که منجر به افزایش رفاه اجتماعی و کاهش فقر مي‌گردد و كمتر كسي است كه منكر آن شود، اما در عمل مي‌بينيم هنوز بي‌توجهي به بهره‌وري بيداد مي‌كند كه شايد بيشتر به خاطر عدم درك درست از معناي حقيقي اين اصطلاح باشد.

وي تصريح كرد:با وجود تعاریف زیاد درباره بهره‌وري، براي اجرایی کردن آن، بايد تعریفی هماهنگ و سازگار با شرایط و نیازهای معین هر جامعه به کار برد و از طریق مشارکت همه مردم، قدم‌های مؤثری را در این راه برداشت.

به گفته هاشمي رفسنجاني استمرار یک سیستم بهره‌وري، مستلزم اقداماتی چند نظیر تسهیل منافع، اصلاح ساختار سازمانی، توسعه منابع انسانی و… است. راهکارهای افزایش بهره‌وري، مستلزم شناخت کافی وضعیت موجود و فرهنگ در ميان ملت‌هاست.

وي ادامه داد: با توجه به تفاوت‌های مهم در فرهنگ کار، مي‌توان گفت راهکارهای افزایش بهره‌وري نیز در آنها متفاوت خواهدبود. ازجمله راهکارهای افزایش بهره‌وري مي‌توان به کاهش ضایعات، ایجاد تعهد افراد جامعه، توجه به همه، استفاده بهینه از استعدادها، ایجاد انگیزه در مردم، توجه به تغییرات و… اشاره کرد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام تصريح كرد:بــرای آگــاهی از میزان افزایش بهره‌وري بايد آن را در قالب شاخص‌های مختلف و در دوره‌هاي معینی اندازه‌گيري کرد. با اندازه‌گيري شاخص‌های بهره‌وري مي‌توان مشخص ساخت که تلاشهای بهره‌وري تاچه حدی مفید بوده است. البته اندازه‌گيري بهره‌وري نیز مي‌بایست براساس یک سیستم مناسب و اصولی انجام گیـرد، در غیر این صورت نمی‌توان به نتایج آن اطمینان و انتظار بهبود در آن را داشت.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام يادآور شد:در جهان فراصنعتي امروز ضایعات و افزایش روزافزون آن، یکی از پدیده‌هاي تولید انبوه است که کشورهای صنعتی در جستجوی یافتن راه‌هایی برای جلوگیری و قطع این جریان هستند. کاهش ضایعات یکی از اصول اساسی زندگی اجتماعی بشری است که از هزاران سال قبل بدون آنکه از مفهوم آن آگاهی داشته باشند، به کار مي‌بستند. به عنوان مثال انسان وقتی با کم آبی روبرو مي‌شد، از مصرف غیرضروری آن خودداری مي‌کرد، زارعان اگر زمین کمتری برای کشت دارند، تلاش بیشتری برای بهره‌برداری از تمامی آن به خرج مي‌دهند.

وي ادامه داد:با کاهش ضایعات و در نتیجه کاهش هزینه ها، سود بیشتری عاید مي‌شود که بخشی از آن نیز به عنوان بهره‌وري به کارگران و کارکنــان آن واحد صنعتي پرداخته مي‌شود. در نتیجه آنها نیز مي‌توانند با داشتن درآمد بیشتر، زندگی بهتری را برای خود وخانواده خود و درنتیجه افراد جامعه فراهم آورند. از این رو، تولید بهتر و با ضایعات کمتر، علاوه‌بر آنکه سطح زندگی کارگران را بهبود مي‌بخشد، موجب شکوفایی اقتصاد مملکت نیز مي‌گردد.

هاشمي رفسنجاني خاطرنشان كرد:اگر این اصل را که برای کاهش ضایعات باید برنامه‌اي مناسب و کارآمد داشته باشیم، قبول کنیم، تهیه یک برنامه جامع اجرایی برای هماهنگ ساختن اقدامات و تلاش‌های همه بخش‌ها و واحدها ضرورتی اجتناب‌ناپذیراست. این برنامه موجب هدایت تلاش‌های جامعه در جهت تأمین نیازها و ابزارهای کاهش ضایعات مي‌گردد.

وي با بيان اينكه کاهش ضایعات موجب کاهش تنش‌های موجود در جامعه و ایجاد فضایی سرشار از اعتماد و اطمینان در بین مردم مي‌گردد که آنها را به همکاری هرچه بیشتر با یکدیگر تشویق مي‌کند،گفت: یکی ديگر از راه‌های کاهش ضایعات، نوسازی و توسعه فناوری است. هرگونه توسعه تکنولوژیک مستلزم افزایش مهارت افراد مرتبط با آن است که مي‌بایست به همراه سایر زمینه‌هاي موردنیاز مربوط به تغییرات تکنولوژیک به مورداجرا درآید.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينكه فناوری‌هاي جدید بر روی ساختارها، مهارتها، روابط افراد و مشاغل تأثیر خواهد گذاشت،گفت: وجود کارمندان متعهد برای ارتقاي بهره‌وري در جامعه ارزشمند است كه مي‌توانند با انجام به موقع کارهــا و حس مسئولیت در افزایش تولید و بهره‌وري مؤثر باشند.

وي تاكيد كرد:مدیران باتجربه سرمايه‌‌هاي يك كشورند و مي‌توانند با برآورده کردن نیازهای اساسی کارکنان، برقراری اعتماد متقابل میان خود و آنها و ایجاد یک فرهنگ عاری از سرزنش، آنها را نسبت به جامعه متعهد کنند. تا زمانی که نیازهای روحی و روانی کارکنان برآورده نشود، هرگز به طور کامل نسبت به جامعه احساس تعهد نخواهند کرد.

رئيس مجلس خبرگان رهبري با بيان اينكه تجربه نشان داده است که یک كشور فقط با اتکا به مردم خود مي‌تواند موفق باشد،اظهار داشت: از این‌رو كشورهاي پيشرفته، همواره بر بهبود مستمر کیفیت کاری كارگران و كارمندان خود توجه خاصی مي‌کنند و این الگوی رفتاری، کاهش ضایعات و بهبود کیفیت محصولات را به همراه دارد که نتیجه نهایی آن نیز افزایش بهره‌وري است.

وي تصريح كرد:تشخیص و استفاده از استعدادهای فردی افراد، یکی از سازنده‌ترين و ارضا کننده‌ترين کارهای مديران جامعه است که بايد به شکل ابزاری قوی در راه افزایش بهره‌وري به کارگرفته شود.

هاشمي رفسنجاني ادامه داد:در سازمانها بویژه سازمان‌های بزرگ، اغلب اوقات استعدادهای فردی به‌طور کامل مورد بهره‌برداری کامل قرار نمی‌گیرند و گاهی اوقات کاملاً ناشناخته باقی مي‌مانند. یعنی استعدادها در راستای افزایش بهره‌وري به کارگرفته نمی‌شوند که خود یک نوع فرصت از دست رفته افزایش بهره‌وري محسوب مي‌شود.

وي تاكيد كرد: لازم است مدیران سعی کنند توانمندیهایی را که به طورکامل مورداستفاده قرار نگرفته‌اند، کشف و راههای بهتری برای استفاده بیشتر از آنها در راستای افزایش بهره‌وري پیدا کنند.

هاشمي رفسنجاني با بيان اينكه مسلماً پول تنها عامل انگیزش افراد نیست، اما اگر حقوق افراد خیلی نازل باشد، باعث از بین رفتن انگیزه آنها مي‌شود،اظهار داشت: در نتیجه پاداش مالی همچنان به صورت یک انگیزش قوی برای آنها باقی مي‌ماند. از این رو، بايد سعي شود از پاداش‌های تشویقی به عنوان راهی برای سهیم کردن کارکنان در موفقیت‌های جامعه و بهره‌وري حاصل از آن استفاده شود. به عبارتی برای کارکنان تفهیم شود در بهره‌وري کاری که انجام مي‌دهند، سهیم‌اند.

به گفته هاشمي رفسنجاني بزرگترین ایجاد عامل انگیزه در افراد این است که به آنها نشان داده شود به نحوی در مالکیت اقتصاد كشور شریک هستند. این همان سهیم کردن کارگران در بهره‌وري حاصل از کارشان است که به نوبه خود موجب افزایش بهره‌وري مي‌گردد، از طرفی پاداش‌های پرداختی یا سهیم کردن کارگران در بهره‌وري کارشان، باید عادلانه باشد، در غیراین صورت ممکن است نتیجه عکس بدهد.

وي با بيان اينكه تغییر، راهی ديگر برای افزایش بهره‌وري و حفظ توان رقابتی اقتصاد كشورهاست،گفت: جهت رشد، تغییر امری اجتناب‌ناپذیر است و افراد جامعه باید با روند تغییرات سازگاری داشته باشند. این سازگاری مي‌تواند از طریق فراگیری مهارتهای جدید حاصل شود. این نوع رویکرد، توسعه را تسهیل مي‌کند و این اطمینان را به وجود مي‌آورد که در مواقع اضطراری، جامعه آمادگی کامل برای مدیریت بحران را دارد. اما برای اثربخش‌تر شدن تغییرات عمده، لازم است این نوع تغییرات به همه افراد و همه موارد تسرّی داده شوند.

هاشمي رفسنجاني با تاكيد بر اينكه امروزه تغییر مهمترین عامل موثر در مدیریت کسب و کار موفق است،گفت: افراد جامعه باید نگرش مثبتی نسبت به مسئله تغییر داشته باشند، تا از این طریق توان رقابتی خود در بازارهای تهاجمی امروزی را حفظ کنند. بی‌توجهی به یک روند، ممکن است بسیار پرهزینه باشد.

وي تصريح كرد:برای بشر آگاهی از نتایج تلاش‌هایش یک نیاز ذاتی است و مدیران نیز باید بدانند سیستم سازمانی که آن را مدیریت مي‌کنند، چگونه عمل مي‌کند. اندازه‌گيري بهره‌وري ابزاری مؤثر، در تجزیه و تحلیل عملکرد شرکت بوده، ضمن آنکه مشخص مي‌کند تلاش‌های بهره‌وري تا چه حد مفید بوده است. البته اندازه‌گيري بهره‌وري زمانی مؤثر بوده و به بهبود سازمان کمک مي‌کند که براساس یک سیستم صحیح و اصولی انجام گیرد. در غیر این صورت، یعنی از اندازه‌گیری‌هاي پراکنده و غیرسیستماتیک نمی‌توان انتظار بهبود مستمر داشت.

رئيس مجلس خبرگان رهبري تاكيد كرد:اميدوارم با توجه كافي به اين امر مهم، شاهد ارتقاي بهره‌وري در همه شئونات زندگي در ايران اسلامي باشيم كه براساس اهداف امام و پيشتازان مبارزه، يكي از اهداف انقلاب اسلامي ساختن الگويي مناسب از يك كشور اسلامي و ارائه آن به دنيا بود. امري كه تا به حال به هر دليلي محقق نشد و آمارهاي مقايسه‌اي ما و ديگر كشورها در امر بهره‌وري اين واقعيت را به ما ديكته مي‌نمايد كه بايد به نيروي انساني به عنوان ضلعي مهم در مثلث موفقيت‌هاي اقتصادي توجه ويژه شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “هاشمي رفسنجاني:مدیران باتجربه سرمايه‌‌هاي يك كشورند”

 1. masoud گفت:

  سلام. خرداد هم شروع شد دو هفته دیگه تا 14 خرداد بیشتر نمونده ولی متاسفانه هنوز خبری از برنامه های جنبش سبز برای این روز نیست!

 2. ناشناس گفت:

  وای به حال آنهائی که “نخواستند یا نتوانستند” مانع از تخلفات انتخابات نهم گردند و آنها را بر مصدر امور نشاندند که جز اغتشاش و بی نظمی و بی تدبیری از روش کار و فکر آنها چیزی بر نخواهد آمد. آنهائی که مسبب این گرفتاری بزرگ برای ملت ایران شدند آیا کورند و حقایق را نمیبینند؟ یا مثل هر گردنکش خودخواه و خود محور دیگری توان قبول اشتباه و باز گشت از مسیر انحراف و جبران گذشته را ندارند؟ اگر این توان را ندارند – پس منتظر عواقب وخیم گسترده تری باشند.

 3. سهراب گفت:

  آقای هاشمی در آستانه خرداد سکوت را بشکنید

 4. Hamid گفت:

  من نمیدا نم آقای هاشمی‌ چه زمانی‌ را خوب و مناسب می‌داند که بیاید و موضع خودش را مثل آقای کروبی صراحتاً بیان کند. اینقدر ها‌شیه نرو. مردم را سر کار نگذارید.

  یا اینطرفی یا آن طرفی‌.

 5. سبز گفت:

  کلام بسیار روشنگرانه ایست.

  امیدوارم مدیران کنونی کشور از درک این سخنان عاجز نباشند و راههای پیشرفت همه جانبه کشورمان را یکی یکی به روی مردمان نبندند.