سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مشایی:ما خواستار رفراندوم در اسرائیل هستیم...

مشایی:ما خواستار رفراندوم در اسرائیل هستیم

چکیده :آنها ملت‌ها تهديد به قطعنامه مي‌كنند. كدام ملت از مسير خود انصراف داده است؟ اكنون ديگر قطعنامه براي ما نان صبحانه شده است. در واقع ما از قطعنامه‌ها...


اسفنديار رحيم‌مشايي، جانشين رييس دولت در شوراي عالي ايرانيان مقيم خارج از كشور، در “همايش سرمايه‌گذاران خارجي ايرانيان مقيم خارج از كشور” گفت: ايران در يك شكوفايي تاريخي قرار گرفته است و اكنون فصل نويني را در عرصه‌ جهاني آغاز كرده است.

به گزارش ایسنا وي در ادامه با خوشامدگويي به حضار و ايرانيان خارج از كشور در اين همايش گفت: من اين‌جا به نمايندگي از رياست‌جمهوري براي تاييد و تاكيد درباره سرمايه‌گذاري ايرانيان به اين‌جا آمده‌ام. درواقع اكنون ايرانيان پس از سه دهه تلاش به دوره چيدن محصول رسيده‌اند.

مشايي در ادامه اظهاراتش با بيان اين‌كه همه انسان‌ها بايد آزاد و عزتمند باشند، ادامه داد: بدون عزت و آزادگي هيچ تلاشي نمي‌تواند واجد ارزش باشد و هيچ حركتي به نقطه‌اي منتهي نمي‌شود. اگر انسان‌ها آزاد نباشند فرصت بازشناسي گزينه‌اي را از گزينه‌هاي ديگر نخواهند داشت و به طوركل فرصت كمال نخواهند داشت. درواقع بايد در جامعه قدرت انتخاب، آزادگي و امنيت وجود داشته باشد تا بتوان بهترين گزينه را انتخاب كرد كه آن گزينه رشد و بالندگي و معرفت باشد كه براي رسيدن به اين گزينه بايد فضايي سراسر عشق و دوستي ايجاد شود كه همه با هم باشند و نه تنها با هم، بلكه براي هم باشند.

جانشين رييس‌ دولت  در شوراي عالي ايرانيان مقيم خارج از كشور گفت: ملت ايران در تاريخ ظرفيت‌هاي خود را نشان دادند. اكنون ايرانيان آن نقشي را مطالبه مي‌كنند كه درگذشته ايفا كرده بودند و درواقع شايستگي‌هاي گذشته‌ خود را مطالبه مي‌كنند. در اين‌جا سخن درباره صلح، صفا و برابري است. ايرانيان جوامع بشري را محترم شمرده و از در مهر و محبت و دوستي وارد مي‌شوند. اكنون ايرانيان مي‌بايست همان پرچم تاريخي را در دست گرفته و عرضه كنند.

مشايي در ادامه با اشاره به كاستي‌ها و سستي‌هاي انجام شده و اعمال شده بر ايرانيان اضافه كرد: جامعه ‌ايراني در چند صد سال گذشته به دليل سستي شاهان در فرسودگي مانده، متوقف شده و سرعت آن كند شده است و بايد اين موضوع برطرف شود. ايران از ظرفيت‌هايي كه دارد اكنون بيدار، هوشيار و آگاه است و بر همين اساس بايد در عرصه‌ بين‌المللي حضور يافته و روحيه‌ استقلال، عدالت، تلاشگري و مجاهدت داشته باشد.

وي با اشاره به اين‌كه اكنون در همه‌ جهان سخن از تغيير و تحول مي‌شود، گفت: اكنون حتي قدرت‌هاي بزرگ نيز از تغيير و تحول صحبت مي‌كنند. امروز ايران در وضعيت بهتري قرار دارد.اكنون در ملاقات‌هاي خارجي ايران، اگرچه حرف‌هايي گفته مي‌شود، اما كسي جرأت تشر ندارد. آنها مي‌گويند كه شما نظام عالم را به هم نزنيد و از خشونت استفاده نكنيد اما پاسخ آنها كاملا روشن است. كسي نياز به خشونت و بحران دارد كه بخواهد آب را آلوده كرده و ماهيگيري كند اما كسي كه اميد به فردا دارد و جايگاه‌هاي شايسته و افق‌هاي متعالي را در دست مي‌بيند چه نيازي به آلوده كردن آب دارد؟ اين حرف‌ها، شايسته ملت ايران نيست. ملت ايران شايسته و محكم و قاطع است و بدانيد كه اين سخنان تبليغاتي نيست. در صحنه‌ امروز ملت ايران طوفاني به پا كرده كه چشم ستمگران را فرا گرفته است و آنها را از برنامه‌ريزي‌هاي خود باز داشته است. ملت ايران ملت بزرگي است. اگر به منشور كوروش نگاه كنيد مي‌توانيد به اين مساله پي ببريد.

مشايي گفت: در اين‌جا درباره ملت ايران سخن از عدالت و اتحاد است. درواقع سخن از احساس دوستي و افتخار و ملت بزرگي است كه در اين سرزمين وجود دارد. مشكل ملت ما فرماندهان و شاهان بي‌عرضه بوده است. اگر اكنون ملت ما بالا رفته و به جايگاه والايي رسيده است به دليل حكومت منسجم است.

رييس دفتر رييس ‌دولت با اشاره به صدور قطعنامه‌هاي‌ تحريم عليه ايران نيز گفت: آنها ملت‌ها تهديد به قطعنامه مي‌كنند. كدام ملت از مسير خود انصراف داده است؟ اكنون ديگر قطعنامه براي ما نان صبحانه شده است. در واقع ما از قطعنامه‌ها نمي‌ترسيم.

وي در ادامه با اشاره به فرمانروايي انوشيروان اضافه كرد: ملت ايران در تاريخ به دنبال عدالت بوده است. عدالت در ايران تاريخي و نهادينه شده است. ما ملتي هستيم كه با هيچ كشوري سر جنگ نداريم. حتي در مورد رژيم صهيونيستي كه آن را به رسميت نمي‌شناسيم و مشروع نمي‌دانيم، نيز تنها خواهان برگزاري رفراندوم هستيم.

وي در ادامه با اشاره به اقتدار ملي گفت: ما اين اقتدار را به نسل‌هاي گذشته بدهكاريم. ديگران مي‌توانند در مورد اين مساله قضاوت كنند و بگويند كه شما در برابر نظامات دنيا چه كرده‌ايد؟ درواقع اين عظمت ملت، دارايي ماست و دنياي اطراف ما متحيرند. مي‌گويند حرف‌هاي شما همان حرف‌هاي ماست اما ما جرأت بيان آنها را نداريم. زماني كه امام (ره) انقلاب كرد ملت در كنار امام (ره) بود. درواقع امام (ره) ايستاد چون مردم ايستادند. اگر امروز رييس‌ دولت  در صحنه‌ بين‌المللي مي‌ايستد به اين دليل است كه مردم نيز ايستاده‌اند. اگر در مساله‌ هسته‌يي مردم نايستاده بودند اين مساله شدني نبود.

مشايي ادامه داد: براي اين‌كه در صحنه‌ي بين‌المللي بتوان گام برداشت بايد به توسعه‌ي روابط بين‌المللي پرداخت. اگر آنها اكنون در عراق و افغانستان مانده‌اند به اين دليل است كه يك نفر درمقابل آنها ايستاده است وگرنه آنها جفت پا به كشور ايران وارد مي‌شدند. در واقع آنها به دنبال ايران هستند. برهمين اساس ايران بايد بدون تعارف به دنبال اقتدار باشد. فرصت‌هايي وجود دارد، اما فرصت‌هاي تاريخ‌ساز هر روز موجود نيست. بايد مقتدر باشيم. اقتدار ما از جنس اقتدار سلطه‌طلبان نيست. اقتدار ما به گونه‌اي نيست كه حق كسي را پايمال كنيم. ما مي‌خواهيم مقتدر مهربان باشيم. قدرت، انسجام و اقتدار لازم است، اما الزامي در زور و تجاوز به حقوق كسي وجود ندارد. يكي از راه‌هاي مقتدر شدن ايران گسترش روابط اقتصادي، سياسي و امنيتي است كه در اين صورت سرمايه‌گذاري خارجي مي‌تواند بسيار مهم و موثر باشد.

وي در ادامه‌ اظهاراتش با بيان اين‌كه ما امنيت ديگران را امنيت خود مي‌دانيم، گفت: دولت دهم اولويت را فرهنگ اعلام كرده است. در واقع فرهنگ يعني اين‌كه بدانيم عضو چه كشوري و چه مذهب و اصالتي هستيم. اين سرمايه عين ثواب و فضيلت است.

وي در ادامه با اشاره به اقدامات برخي كشورهاي غربي و همسايه گفت: تفنگ ما پر است اما تفنگ آنها خالي و اسباب بازي است. به همين دليل آنها به دنبال جنگ نيستند و به مسائل اقتصادي معطوف شده‌اند و سعي مي‌كنند جلوي سرمايه‌گذاري را بگيرند. در دولت دهم فعاليت‌هاي بسيار گسترده براي پيشرفت ايران انجام شده است. بايد اين ملت را گلباران كرد؛ زيرا آنها توانسته‌اند راه شكوفايي دنيا را باز كنند. به همين دليل دنيا بايد براي آنها جشن ملي بگيرد. توسعه‌ي سرمايه‌گذاري وسيع بايد در همه‌ي بخش‌هاي مختلف ايران انجام گيرد.

مشايي در پايان با اشاره به صندوق ايرانيان مقيم خارج از كشور در سال گذشته در كنگره برگزار شده، گفت: صندوق ايرانيان سال گذشته تصويب شده و اكنون مراحل اداري خود را مي‌گذراند و شوراي بورس مجوز اين صندوق را داده كه در طي هفته‌هاي آينده انجام مي‌شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

31 پاسخ به “مشایی:ما خواستار رفراندوم در اسرائیل هستیم”

 1. قلم فرانسه گفت:

  اتفاقا ما هم خواستار رفراندوم در ایران هستیم . قلم فرانسه

 2. ناشناس گفت:

  che khub. maham khastare refrandom dar iran hastim

 3. ناشناس گفت:

  آفرین به اینهمه آزادی خواهیی برادر پیشگو مشائی
  ایران رو ولش اصلا نژاد ایرانیو چه به حرفهای غربی اونهم رفراندوم
  اگر رفراندوم نباشه اسرائیل زلزله میاد…

 4. علی از تبریز گفت:

  والا من میگم اینا باید بستری بشن ,کلمه جان شما به رسم نزاکت به جاش نقطه چین قرار میدین

  مشایی خان از نظر عرف دیپلماتیک وقتی کشوری یک حکومت یا رژیم یا کشوری رو بنابه هر علتی مورد شناسایی قرار نمیده یا به رسمیت نمیشناسه معنیش اینه که وجود خارجی برای اون کشور قائل نیست بنابرین از نظر جمهوری اسلامی کشوری به نام اسرائیل وجود خارجی ندارد حالا شما چطور در کشوری که از نظر خودتون وجود ندارد رفراندم برگزار میکنید ! ؟ باید گفت که اینها همه از کرامات شما و دولت احمدی(بخش هاله نور و اینا) است که حتی مرتاضان هندی ! هم به این درجه از کرامات نرسیدند باور نداری در سفر بعدی به هندوستان ازشون سوال کن
  در ثانی عزیز من اونی که گفتند رفراندم برگزار بشه , فلسطین و بقیه قسمتهای اشغالی فلسطین هست شما یه چیزایی شنیدین اما درست گوش ندادین و در ضمن سوراخ دعا رو هم گم کردین

 5. مصطفی گفت:

  ***********رفراندوم رفراندوم این است شعار مردم*************

 6. يه پسر سبز گفت:

  ما هم رفراندوم در ايران را خواستاريم جناب ابوالمشاغل

 7. mohsen گفت:

  bavar konid bazi oghat man fekr mikonam inha in harf haro faghat bara ye khande va jok mizanand..

 8. علی از تبریز گفت:

  والا من میگم اینا باید بستری بشن ,کلمه جان شما به رسم نزاکت به جاش نقطه چین قرار میدین

  مشایی خان, از نظر عرف دیپلماتیک وقتی کشوری یک حکومت یا رژیم یا کشوری رو بنابه هر علتی مورد شناسایی قرار نمیده یا به رسمیت نمیشناسه معنیش اینه که وجود خارجی برای اون کشور قائل نیست بنابرین از نظر جمهوری اسلامی کشوری به نام اسرائیل وجود خارجی ندارد حالا شما چطور در کشوری که از نظر خودتون وجود خارجی نداره رفراندم برگزار میکنید ! ؟ باید گفت که اینها همه از کرامات شما و دولت احمدی(بخش هاله نور و اینا) است که حتی مرتاضان هندی ! هم به این درجه از کرامات نرسیدند باور نداری در سفر بعدی به هندوستان ازشون سوال کن
  در ثانی عزیز من اونی که گفتند رفراندم برگزار بشه , فلسطین و بقیه قسمتهای اشغالی فلسطین هست شما یه چیزایی شنیدین اما درست گوش ندادین و در ضمن سوراخ دعا رو هم گم کردین

 9. ناشناس گفت:

  (ما خواستار رفراندوم در اسرائیل هستیم). جالبه !همه میگن رفراندوم در فلسطین ولی این اقا واقعا کشوری به نام اسراییل رو به رسمیت میشناسه که خواهان رفراندوم در اونه .چرا کفن پوشا ساکتن؟حتما منافع الان اقتضا نمیکنه ؟

 10. علی گفت:

  (Charity begins at home)

  جناب اسفندیار روئین تن، اگر رفراندوم خوب است برای مردم هم وطن خودت هم خوب است. پیشنهاد رفراندوم را در ایران بده، اسرائیل پیش کش.

 11. علی از قم گفت:

  خیلی هنر میکنی تو ایران رفراندوم برگزار کنید اگر مرد هستید که میدونم همچین جراتی ندارید پس در مسایل کشورهای دیگر دخالت نکنید

 12. مهرداد نصرتی مهرشاعر گفت:

  فکر می کنم بدین علت که ایشان از قواعد تقنینی بی اطلاع یا حداقل کم اطلاع هستند و نیز چون زمانیکه دولت ( به معنای اخص یا همان قوه مجریه ) در مورد مسئله یارانه ها پیشنهاد ( یا شاید تهدید) رفراندوم ( همه پرسی ) داد و یکی پیدا نشد که به ایشان تذکر بدهد : طبق قانون ، درخواست رفراندوم جزء اختیارات و وظائف قوه مجریه نیست و تنها مجلس شورای اسلامی از کل قوه تقنین چنین وظیفه و اختیاری دارد ، حال ایشان خیال کرده چون سکرتر احمدی نژاد است می تواند برای کشور دیگری هم پیشنهاد یا دستور برگزاری رفراندوم نماید لذا به جدّ از عزیزان دانشجو و اساتید معظم علوم سیاسی خواهش دارم هرچه زودتر دست به قلم شده ، برای ایشان شرح وظائف و اختیاراتش را تشریح نماید که اگر به موقع قبول زحمت ننمائید بعید نیست بازهم با یک فضاحت دیپلماتیک دیگر روبرو شویم . این خارجی ها که ” ببخشید ، اشتباه شد ، بلد نبود ، دفعه دیگر از این کارها نمی کند ” سرشان نمی شود .آنی هر خطا در دیپلماسی را در بوق و کرنا کرده ، به کل مسئولین قبلی و فعلی و بعدی تعمیم می دهند.
  مهرداد نصرتی مهرشاعر

 13. ناشناس گفت:

  to iran ham ye refrandom bezain

 14. rastegar گفت:

  age in jameyetee ke 25 khordad va pas an va ghabl az an be sanhe amadand refrandom bkhahand che kasy ra bayad bebinand aghaye raeis daftar?rasty yek nafar hast peyda shavad sharhe zavife raeis daftar ra baraye ma begoyand?chon ghablana az in efazat nemishod?ma ke na ghaye sheikho eslam ra poshe aghaye raes jomhor dar safarhaye khareji mididim na dar konforanshaye khabary
  va na dar molaghathayee ba sayere roasaye dolate khareji?chee begim vala

 15. کنتورچی گفت:

  “درواقع اکنون ایرانیان پس از سه دهه تلاش به دوره چیدن محصول رسیده‌اند.”
  قربونت آدرس مزرعه اش رو بده منهم برم یه ذره محصول بچینم.خیر ببینی ایشااله

  اگرچه حرف‌هایی گفته می‌شود، اما کسی جرأت تشر ندارد. آنها می‌گویند که شما نظام عالم را به هم نزنید و از خشونت استفاده نکنید اما پاسخ آنها کاملا روشن است…..ملت ایران شایسته و محکم و قاطع است و بدانید که این سخنان تبلیغاتی نیست
  کدوم سخنان تبلیغاتی نیست؟ که ایرا نظام عالم را به نزند یا ملت ایران قاطع و محکم است؟ یعنی واقعیت اس و ملت ایران قاطع و محکم ایستاده تا نظم عالم را بهم بزند؟!

  “مشکل ملت ما فرماندهان و شاهان بی‌عرضه بوده است. اگر اکنون ملت ما بالا رفته و به جایگاه والایی رسیده است به دلیل حکومت منسجم است.”
  آره اوباما هم چندبار خواست با من قرار ملاقات بذاره من به دلیل حکومت منسجممون تقاضاشو رد کردم و گفتم برو سارکوزی رو جای من ببین هرچی اون گفت مثل اینه که من گفتم.

  “اکنون دیگر قطعنامه برای ما نان صبحانه شده است. در واقع ما از قطعنامه‌ها نمی‌ترسیم”
  اصلا” من یکی اگه یه روز علیه ما قطعنامه دنیا صادر نکنه مریض میشم و حالم اونروز خوش نیست چون صبحانه نداشتم بخورم.

  “وی در ادامه با اشاره به فرمانروایی انوشیروان اضافه کرد: ملت ایران در تاریخ به دنبال عدالت بوده است. عدالت در ایران تاریخی و نهادینه شده است.”
  بالاخره ما نفهمیدیم شاهان ظالم بودند یا عادل؟ این یه مورد رو تکلیفش رو روشن کنید که شاهاهن گذشته رو نفرین کنیم یا دعا…

  “مشکل ملت ما فرماندهان و شاهان بی‌عرضه بوده است”
  “ما این اقتدار را به نسل‌های گذشته بدهکاریم”
  ای بابا تکلیف ما رو روشن کن شاهان و فرماندهان گذشته بی عرضه بوده اند یا مقتدر که بقول جنابعالی اقتدار امروز ما مدیون اونهاست؟! هرجند این اقتدار کنونی هم پیشکش شما

  “وگرنه آنها جفت پا به کشور ایران وارد می‌شدند”
  به امید حق و 5 تن آل دایره قدرت و تصمیم گیری- مشاعی؛ رحیمی؛ رسائی؛ حسین کیهانی؛ خسروخان حسینیان- جفت پاهاشونو قلم میکنید.

  “حتی در مورد رژیم صهیونیستی که آن را به رسمیت نمی‌شناسیم و مشروع نمی‌دانیم، نیز تنها خواهان برگزاری رفراندوم هستیم.”
  منم با اینکار موافقم ناظر هم خودمون از ایران میفرستیم قربونت منم بفرستین . ولی حواستون جمع باشه اسرائیل و اونطرفا چون منطقه پرخطره پس بی زحمت فوق العاده و حق ماموریت و ذهاب و ایاب- نه ایاب و ذهاب- بیشتر از تعرفه وزارت کار باید حساب کنید والا دور من یکی رو خیط بکشید.

  “اگر به منشور کوروش نگاه کنید می‌توانید به این مساله پی ببرید.”
  والله من رفتم نیگاه کنم که پی ببرم ولی نمیدونم کی اونو برده بوده زیر آب سد گذاشته بود که نمیشد خوندش و بهش پی برد عجب آدمائی پیدا میشن آخه منشور کورش رو میبرن زیر آب اونم آب سد میذارن که نشه پی برد؟! مردم آزاری تا این حد.

  “باید این ملت را گلباران کرد؛ ”
  ای قربون دهنت پس یکی باید به این حضرات بگه که اشتباهی متوجه شدن مثل یارو ارمنی که میخواست مسلمون بشه باید ختنه میکرد اشتباهی متوجه شده بود رفت دکتر گفت میخوام آخته کنم و دکتر هم حربفش نشد و کار یارو رو ساخت اینا هم اشتباهی بجای گلباران متوجه شدند که باید ملت رو گلوله باران کرد هی بجای گل گلوله میزنند. فکر راوی حضرات از هموطنان عزیز ارامنه بوده است. سریع یه فکری بکنید دستت درد نکنه

  “تفنگ ما پر است اما تفنگ آنها خالی و اسباب بازی است”
  این که معلومه از گلوله باران کردنهاتون بجای گلباران میشه فهمید. اونوقت با تفنگ پر خواهان عدالت در جهان هستید و نظم عالم را بهم نمیریزید؟ ضمنا” راه شکوفائی معمولا با بیل و کلنگ و بولدوزر و اینجور چیزهاست نه با تفنگ پر.

  من مست و تو دیوانه ؛
  کی ما را برد خانه؟
  صدبار ترا گفتم کم کن 2؛3 پیمانه

  آقای مشاعی یه بار از ابتدا تا انتهای حرفهائی رو که در اینجا از قول شما نوشتند مرور کنید ببینید چقدر ضد و نقیض افاضه فضل فرمودید هر جمله ای که گفته ای خودت در ادامه 10 جور جواب خودتو دادی که …. تلاوت فرمودی… . آقا ترا به هر کی میپرستید یکی این میکروفون رو از دست این حضرت آقا بگیره ماشاءالله کنتور هم نمیندازه ….

  ای داد بیداد واقعا” رو نیست سن… قزوین هم نیست. دیگه خسته شدم توی این 10 خط اینا رو در آوردم والا 10 برابر این …

 16. سلیمان گفت:

  «تفنگ ما پر است اما تفنگ آنها خالی و اسباب بازی است. به همین دلیل آنها به دنبال جنگ نیستند و به اقتصاد معطوف شده‌اند ولی ما…»
  ———————————————————
  لطفاً ادامۀ این جملۀ آقای مشایی را حدس بزنید!!! البته حدس زدن نمی خواهد بلکه به اندازۀ… ضریب هوشی لازم است!!!

 17. آقای مشائی مگر شما هم درباره منشور کوروش چیزی میدانید؟حتما در جایی‌ خوانده آید یا شنیده آید ،کسیکه منشور کوروش را باور دارد میداند افسانه نیست حقیقت تاریخ یک ملت است و متاسفانه این ملت امروز اسیر دولتی شده است که شما سخن گویش هستید چطور از منشور کوروش و آزادی میگوئید در حالیکه کارگزاران دولت شما همه خرخره جونده ،باج بگیر هستند و در هیبت لباس شخصی‌ به حقوق مردم حمله میکنند،چطور از آزادی میگوئید در حالیکه اختناق و ظلم در کشور بیداد می‌کند،مثل این میماند که جلوی نفس کشیدن شخصی‌ را بگیرید و با یک دست دهان او را بسته که نفس نکشد و از این طرف با دست دیگر به میکرفون چسبیده آید و از هوا،آزادی و تنفس سخن بگویید ،به جای سخن گفتن برای یک لحظه دهان خود را ببندید و دهان آنهایی را که به زور قدرت بسته آید باز کنید ،آنوقت خواهید فهمید که چه سخت است که جلوی آزادی و نفس کشیدن را بگیرید،ایرانی به ایرانی بودن شما شک کرده ،مسلمان به مسلمانی شما شک کرده ،ما بر این باوریم که شما از مهره‌های صهیونیست هستید که برای تاراج انقلاب و نظاممان در قالب مراد رئیس دولت ظاهر شده آید.و مریدتان چه بی‌ اختیار در دست شما به هر جهتی‌ که میل دارید میچرخد.

 18. سبز گفت:

  چقدر خنده دار حرف می زنه!

  عاشق حرف زدنه و اینکه چی میگه اصلا براش مهم نیست.

  “در صحنه‌ امروز ملت ایران طوفانی به پا کرده که چشم ستمگران را فرا گرفته است و آنها را از برنامه‌ریزی‌های خود باز داشته است. ملت ایران ملت بزرگی است. اگر به منشور کوروش نگاه کنید می‌توانید به این مساله پی ببرید.”

 19. SabzAli گفت:

  che khub. maham khastare refrandom dar iran hastim

 20. آریا گفت:

  یک سوزن به خودت ویک جوالدوز به همسایه.

 21. سپهر گفت:

  دیگه این مثلا کل هنرش بوده که بعد از 5 سال فهمیده باید تو فلسطین رفراندوم بشه. باسواد، اینو که سید محمد خاتمی 10 سال قبل گفت اما دکتررررررررررررتون انقدر کنفرانس و سخنرانی بر ضد اسراییل کرد که 3 تا قطعنامه رو دوش این ملت گذاشت حالا تو باید …. مهندس موسوی حرف قشنگی زد گفت هر افراطی با یک تفریطی همراه هست. 

 22. سلام گفت:

  رفراندوم در فلسطین نه اسرائیل (چنین کشوری رسمیت ندارد) //// امیدورام ایشان منظورشان رفراندمی همراه با تقلب نیاشد

 23. ایران گفت:

  ما هم همینطور البته در ایران

 24. ایران گفت:

  ما هم خواهان رفراندوم هستیم اما در ایران

 25. azade گفت:

  دیگ به دیگور میگه روت سیاه

 26. gomshodeh گفت:

  in agha dar beyne khodeshon ham jaygah nadare
  name chap shode keyhan yadetan hast ke?ya adad shodane safar va ya biron shodane aghaye ezheei
  hala chee mige va baraye kee man ke nemidonam mokhatabesh kye ma ke peyda nakardim
  age kardid kgabary be ma ham bedid

 27. پانيان گفت:

  منم رفراندوم قانون اساسي را طالبم

 28. ناشناس گفت:

  نگران اسرائیل هست


 29. (ما خواستار رفراندوم در اسرائیل هستیم). جالبه !همه میگن رفراندوم در فلسطین ولی این اقا واقعا کشوری به نام اسراییل رو به رسمیت میشناسه که خواهان رفراندوم در اونه .چرا کفن پوشا ساکتن؟حتما منافع الان اقتضا نمیکنه ؟

  ناشناس کاملا با شما موافقم

 30. s0gol گفت:

  ما هم خواستار رفراندم در ايران هستيم.

 31. mazda گفت:

  Ma ye chand ta Referendum dar donia ehtiaj darim
  yekish ham dar iran