سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حسین زمان: برخورد با پناهی نشانه دشمنی با هنر و هنرمند است...

حسین زمان: برخورد با پناهی نشانه دشمنی با هنر و هنرمند است

چکیده :جعفر پناهی هنرمندی است که نمیتواند در مقابل آنچه میبیند و میشنود ساکت بماند چرا که هنر به او اینگونه آموخته است . چرا باید صرفا بخاطر تصمیم به ساختن یک فیلم او را در حبس کنیم ؟ چرا باید شمشیر بالای سر هنر و هنرمندان نگاه داریم ؟ او که هنوز فیلمی نساخته ، او که هنوز اثری را به نمایش نگذاشته چرا باید قبل از پایان اثر هنری او به محاکمه اش بکشیم...


حسین زمان: برخوردی که امروز با جعفر پناهی صورت میگیرد ریشه در هنر ستیزی دارد . هنرمندان از تاثیر گزارترین اقشار جامعه هستند و بواسطه هنرشان در دل مردم جای دارند . کسانی که از بیان واقعیت ها می ترسند و همواره در جهت سرپوش گذاشتن بر اعمال ناصحیح خود و در پی مردم فریبی بوده ا ند از نقش هنرمندان در آشکار ساختن نیاتشان در بیم و هراسند .

هنرمند نمیتواند در یک چارچوب تعریف شده فکر کند ، نمیتواند هنرش را به تیغ سانسور و محدودیت های مبتنی بر نظرات یک شخص و یا یک گروه بسپارد . هنرمند باید بتواند آزاد فکر کند ، آزاد بیاندیشد و آزاد هنرنمایی کند . هنر را نمیتوان در حصار قرار داد . هنرمند باید که بتواند نقد کند ، باید بتواند فریاد بزند و باید بتواند خشم را ، نفرت را و عصیان را به نمایش بگذارد همانگونه که عشق را ، محبت را و دوست داشتن را .

قرار نیست هنرمندان نظاره گر باشند بلکه از ویژه گی های یک هنرمند پرسشگری است و به چالش فراخواندن . رسالت هنرمند بیان هنرمندانه واقعیت هاست و این رسالت مصلحت طلبی را و محافظه کاری را بر وی حرام میکند .

جعفر پناهی هنرمندی است که نمیتواند در مقابل آنچه میبیند و میشنود ساکت بماند چرا که هنر به او اینگونه آموخته است . چرا باید صرفا بخاطر تصمیم به ساختن یک فیلم او را در حبس کنیم ؟ چرا باید شمشیر بالای سر هنر و هنرمندان نگاه داریم ؟ او که هنوز فیلمی نساخته ، او که هنوز اثری را به نمایش نگذاشته چرا باید قبل از پایان اثر هنری او به محاکمه اش بکشیم ؟

البته این ترس تا حد زیادی طبیعی است چرا که زبان هنر زبان کوبنده و تاثیر گذاری است و آنان که از روشنگری در هراسند از اینچنین زبانی بیم دارند .

اگر چه از زندانی شدن نویسندگان ، فیلمسازان و سایر هنرمندان خوشنود نیستیم ولی مطمئنم این جمع از هنرمندان که خود بی عدالتی را و زندان را تجربه کرده اند در آینده زندان را ، ظلم را و بی عدالتی را بهتر به نمایش خواهند گذاشت و به رشته تحریر در خواهند آورد . برای ایشان زندان خود کسب آگاهی و پختگی هنری است ولی متاسفم برای آن دسته از هنرمندانی که هنرشان را به بی هنری سکوت آلوده اند .

اینجانب برخورد غیر اصولی با هنرمند ارزشمندی همچون جعفر پناهی را که بارها در مجامع هنری باعث افتخار ایران هنرپرور بوده ، تقبیح میکنم و اینگونه برخوردها را دشمنی با هنر و هنرمندان میدانم.

منبع: وبلاگ حسین زمانDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

13 پاسخ به “حسین زمان: برخورد با پناهی نشانه دشمنی با هنر و هنرمند است”

 1. ناشناس گفت:

  زنده باشی
  در پناه حق

 2. sabz گفت:

  doroood

  be

  hosyene zaman

 3. كوروش گفت:

  تا كي مي توانند اادمه دهند؟
  بار كج به منزل نمي رسد

 4. لحظه شماری گفت:

  دوستان امروز اول خرداد است لطفا همه با هم از الان برای 22 خرداد برنامه ریزی نماییم و به اسب تراوا توجه نکنیم!از میرحسین عزیز تقاضا داریم با مانند همیشه با تدبیر ما را راهنمایی کنند.

 5. Mohammad گفت:

  khaband vakilan o k haraband vaziran bordand be serghat hameh sim o zare Iran ,khoda posht o panahat Panahi

 6. مهدی گفت:

  خداییش گروههای مخالف دولت فعلی را ملاحظه کنید.اغلب دانشجویان ، هنرمندان ، اساتید دانشگاه از مخالفان دولت فعلی هستند و دولت دشمن این نخبگاه.همین یک دلیل برای عدم لیاقت یک دولت کافی است

 7. V گفت:

  “ولی متاسفم برای آن دسته از هنرمندانی که هنرشان را به بی هنری سکوت آلوده اند .”واقعا این قسمت رو خیلی خوب گفتند. به قول یکی از دوستان میگفت که اینا فقط وقتی فیلم هاشون اکران میشه یاد ما می افتند و حالا که باید کنار مردم باشند همشون ساکت نشستند.

 8. رضا گفت:

  اللهم فک کل اسیر

 9. سیدساسان گفت:

  زنده باشی حسین جان
  اینبار مزرعه ی خودمون رو هجومی از ملخ زده

 10. علی گفت:

  حسین جان بهتر نبود شما دنبال همان نوحه خونی را ادامه می دادی در آن خلوص و یک رنگی بیشتر بود خودتو با دنیای هنر آلوده نکن .

 11. رضا-ابوظبی گفت:

  حکومت می داند چه گندی بالا آورده است بخاطر همین نمی خواهد فیلمی از این افتضاحش ماندگار تر شود. حسین زمان تو هم صدایت را هدیه کن به دوستدارانت با شعری در باب این قضایا

 12. احسان گفت:

  شهامت ……

 13. حسين از قم گفت:

  با درود فراوان بر هنرمند عزيز حسين زمان.ای کاش تمامی هنرمندان ما چون شما فکر ميکردند.هنرمندی مردمی است که در کنار مردم باشد.