سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تابش: اگر بستر بروز آزادانه آراء فراهم شود حماسه دوم خرداد دیگری رقم خواهد خورد...

تابش: اگر بستر بروز آزادانه آراء فراهم شود حماسه دوم خرداد دیگری رقم خواهد خورد

چکیده :جریان اصلاحات قائل به افراد و گروه‌ها نیست و در متن مردم وجود دارد و قاطبه ملت به این منش ومشی معتقد بوده و علمای روشن‌بین دینی، دانشمندان، اكثریت دانشگاهیان، مدیران، هنرمندان و كسانی كه در هدایت جامعه موثرند وابسته به این جریان فكری هستند. قاطبه مردم نیز شعارها و برنامه‌های این جریان را به خواسته‌های خویش نزدیكتر می‌دانند كه اگر بستر بروز آزادانه آراءشان فراهم شود با رقم زدن حماسه‌ای دیگر شبیه حماسه دوم خرداد این امر را نشان خواهند...


دبیركل فراكسیون خط امام(ره) با تاكید بر زنده بودن جریان اصلاحات، گفت: هرچقدر چشم را بر واقعیات ببندیم و جلوی ظهور و بروز اصلاح‌طلبی را بگیریم هزینه‌ها را زیادتر كرده‌ایم.

محمدرضا تابش در گفتگو با ایلنا، در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات اخیر محمدرضا باهنر مبنی بر اینكه دوم خرداد تلنگری به جریان اصولگرایان بود، اظهار داشت: جریان اصلاحات علی‌رغم موانع موجود در متن جامعه به طور زنده و پویا جاری است و این حضور آرام، بسیار تعیین‌كننده و تاثیر گذار است و اگر عده‌ای بخواهند آن را كتمان كنند دل خودشان را آرام كرده‌اند.

وی افزود: ممكن بود دوم خرداد تلنگری برای محافظه‌كاران باشد، اما در مقابل آنها با روش‌های دموكراتیك با آن جنبش برخورد نكردند و مكانیزم‌هایی را به كار گرفتند كه ظاهر دموكراسی در كشور وجود داشته باشد اما در عمل مردم نتوانند آنگونه كه شایسته است در انتخابشان آزادانه عمل كنند كه نمونه این رفتار را در رد صلاحیت‌های گسترده كاندیداها و حتی دخالت در تركیب هیات‌های اجرایی شاهد بودیم.

دبیركل فراكسیون خط امام (ره)مجلس تصریح كرد: با وجود محدودیت‌هایی كه برای دانشجویان، روشنفكران، هنرمندان، اصحاب رسانه و مطبوعات و… وجود داشت جریان اصلاح‌طلبی خود را به شكل قوی در جامعه نشان داد و می‌دهد و چشم‌پوشی بر آن كتمان واقعیت است.

تابش با بیان اینكه جریان اصلاحات دلبسته به ایران و اسلام است، ادامه داد: این جریان توسعه‌گرا و تحول‌خواه است و پشتوانه قوی دینی و ملی و علمی داشته و در صحنه‌های مختلف حضور دارد، لذا با انگ زدن و ایجاد محدودیت نمی‌توان آن را نادیده گرفت و هرچقدر چشم را بر واقعیات ببندیم و جلوی ظهور و بروز اصلاح‌طلبی را بگیریم هزینه‌ها را زیادتر كرده‌ایم.

دبیركل فراكسیون خط امام(ره) مجلس یادآور شد: در آموزه‌های دینی ما، فارغ از پیرایه‌هایی كه بر آن می‌بندند، تاكید بر اعتدال و اصلاح‌گری وجود داشته است و طبیعت ایرانی‌ها هم اعتدال‌گرا و فرهنگ‌دوست است و دوم خرداد نقطه عطفی بود كه جریان مردمی به طور بالنده خود را نشان داد و مردم خواسته‌ها و مطالبات خود را در كمال آرامش و نجابت بیان كردند، اما برخوردی صحیح با آن صورت نگرفت و تعابیر و تفاسیر ناصحیحی از این حماسه عظیم ملی ارائه شد و در تداوم این برخوردهای ناصحیح، حوادث پس از انتخابات سال گذشته نیز باعث ایجاد گسست میان حاكمیت و مردم شد.

تابش در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینكه با وجود به زندان رفتن چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب چگونه می‌توان این جریان را زنده نگه داشت؟ تاكید كرد: جریان اصلاحات قائل به افراد و گروه‌ها نیست و در متن مردم وجود دارد و قاطبه ملت به این منش ومشی معتقد بوده و علمای روشن‌بین دینی، دانشمندان، اكثریت دانشگاهیان، مدیران، هنرمندان و كسانی كه در هدایت جامعه موثرند وابسته به این جریان فكری هستند. قاطبه مردم نیز شعارها و برنامه‌های این جریان را به خواسته‌های خویش نزدیكتر می‌دانند كه اگر بستر بروز آزادانه آراءشان فراهم شود با رقم زدن حماسه‌ای دیگر شبیه حماسه دوم خرداد این امر را نشان خواهند داد. لذا اصلاحات قائم به تعداد معدودی از افراد نیست و زندانی بودن عده‌ای از موثرین این جریان مانع گسترش و تداوم اصلاحات نبوده و نخواهد بود. بلكه محدودیت‌ها می‌تواند باعث بالنده‌تر شدن این جریان شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینكه آیا تغییر رهبری جریان اصلاحات كه از سوی برخی افراد مطرح می‌شود، ضرورت دارد؟ گفت: هیچ‌گاه در جریان اصلاح‌طلبی با وجود اینكه در دوره‌هایی چهره‌هایی مانند خاتمی و دیگران در فرآیند رهبری موثر بوده‌اند، كسی رهبری را نپذیرفته است كه البته شاید از نظر تشكیلاتی نقطه ضعف باشد، اما دلیل مساله این است كه قاطبه نخبگان جامعه در این جریان نقش محوری دارند و ما خلاء رهبری نداریم بلكه زمینه‌های حداقلی قانونی فعالیت‌هایمان فراهم نیست. لذا بهتر است محافظه‌كاران جریان از هم گسسته خودشان را هدایت كنند و پاسخگوی خواسته‌های بر زمین مانده مردم باشند و غصه اصلاح‌طلبان را نخورند!

دبیركل فراكسیون خط امام(ره) مجلس با بیان اینكه افراد مورد پسند و اعتماد مردم می‌توانند جریان اصلاحات را هدایت كنند، تاكید كرد: برای تحقق این امر محدودیت‌ها باید برداشته شود و در شرایط دموكراتیك و عادلانه و با رعایت موازین قانونی اجازه حضور به جریانات سیاسی داده شود و آنگاه همه خواهند دید كه مردم به كدام طیف متمایل هستند.

تابش در پایان در پاسخ به اینكه برخی افراد ادعا می‌كنند اصلاح‌طلبان به ولایت فقیه اعتقاد ندارند، یادآور شد: اصلاح‌طلبان بارها نظرشان را در این خصوص اعلام كرده‌اند كه به ولایت فقیه و قانون اساسی اعتقاد دارند و در عمل این را نشان داده‌اند. لذا جناح مقابل وقتی می‌خواهد بهانه بگیرد از این امر حربه‌ای برای تضعیف، تهدید و برخورد با اصلاح‌طلبان استفاده می‌كند كه امری غیراخلاقی و خلاف قانون است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

7 پاسخ به “تابش: اگر بستر بروز آزادانه آراء فراهم شود حماسه دوم خرداد دیگری رقم خواهد خورد”

 1. yazdan گفت:

  جریان … بداند که میداند مردم با پیشه کردن مبارزه ی منفی کمر آنها را خواهد شکست -کافی است مردم در امور مختلف با آنان همکاری نکند-یا حسین.

 2. من مخالف عدم همکاری یا برخی برخورد های انفعالی هستم – به نظر من ما اگر بخواهیم تعاملی خوب و مناسب در کشور داشته و به واسطه ی آن موجی از شفاف سازی ها را نسبت به ماهیت عملکرد مسئولین و سیاستمداران و بی سیاست های حاکم بر … داشته باشیم ، باید با ظرفیتی بمراتب بیش از آنچه تا کنون نشان دادیم در مجامع و گروه ها و … حاضر شویم .
  آنچه که موجب ضرر خواهد بود —- سکوت است و سکوت است و سکوت
  والسلام

 3. سبز ايراني گفت:

  با اين صحبت yazdan كاملا موافقم.
  يه پيشنهاد دارم.
  يكي از مهمترين تحريمها تحريم اتومبيله.
  اگه مردم همت كنند و اتومبيل صفر كيلومتر داخلي رو تحريم كنند، كودتاچيا از يك درآمد ميلياردي محروم ميشن.
  فرض كنيم كه 30 درصد مردمم تو اين تحريم شركت كنن دولت شديدا تحت فشار قرار ميگيره و شايد مجبور به عقب نشيني در بضعي از مواضعش بشه.
  ما ميتونيم اين كارو بكنيم چون:
  ما بيشماريم

 4. دیگه ما که امیدی به اصلاحات نداریم ،انگار هرچی‌ می‌گذره به این نتیجه میرسی‌ که اینها راه گمکرده اند،وقتی‌ هرجای یه خونه رو ترمیم کنی‌ باز یکی‌ بیاد خراب کنه ،وقتی‌ یه جا ترمیم بشه یه جای دیگه خراب میشه ،نا خواسته باید از این خونه دل کند،چند سال تلاش واسه اصلاحات،چقدر هزینه؟چقدر خون؟چقدر صبوری؟گرگ،کرکس ،لاشخور که آدمیت نمی‌فهمند ،وقتی‌ خودشون اقرار میکنند که عشق اعدام و خونخواری دارند،وقتی‌ خودشون اقرار میکنند که خرخره میجوند و به حیوانیت خودشون اقرار دارند،چه کار میشه کرد ؟جز اینکه تمام این حیوانات رو به جایگاه اصلیشون برگرداند

 5. 349 گفت:

  مطمئنا بستر لازم برای این موضوع شامل موارد ذیل است
  آزاد گذاشتن فعالیت های حزبی در بستر قانون و تشویق مردم به فعالیتهای حزبی
  – محدود کردن شورای نگهبان به وظائف قانونی و نه جناحی و حزبی و قدرتی
  – وجود ناظران کاندیداها از زمان شروع به کار وزارت کشور در هر دوره رای گیری
  قرار دادن فضاهای لازم برای میتیگ های انتخاباتی و نه تبعیض
  نظارت کافی بر حاکمان در جلوگیری و عدم استفاده از امکانات و پولهای بیت المال به نفع جناح حاکم
  در غیر اینصورت درخواست از مردم برای شرکت در انتخابات منصفانه نیست و بهتر است همان حکومت فرقه مصباح حاکم باشه تا لااقل غصه زوال جمهوریت را نخوریم

 6. ali گفت:

  تا رادیو تلویزیون آزاد نگردد همین است که هست .

 7. سعید سبز گفت:

  آره اونوقت جو آزادی درست میکنید و با شناسایی منتقدین قتل های زنجیره ای راه میندازید. خوبه نه؟