سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » گفتند شکایت فایده ای ندارد، چاره ای جز گرفتن دیه ندارید...
» همسر شهید محرم چگینی برای شناسایی قاتل همسرش دوباره شکایت کرد؛

گفتند شکایت فایده ای ندارد، چاره ای جز گرفتن دیه ندارید

چکیده :در دادسرا کسی که خود را قاضی روشن معرفی کرده به او گفته که قرار بوده این پرونده ها مخفی بماند اما چون مخفی نمانده چاره ای نیست جز اینکه شما رضایت بدهید و دیه بگیرید.من تا آخرین مرحله می ایستم که بدانم قاتل شوهرم کیست. من دیه نمی خواهم. حتی در شکایتم هم نوشتم که چرا شوهرم که در خیابان آزادی کشته شده اما باید جسدش درشهرک اندیشه پیدا...


از خانواده شهید محرم چگینی خواسته شده تا شکایت خود را پس بگیرند و چاره ای جز رضایت دادن و گرفتن دیه ندارند.

به گزارش خبرنگار” رای ما کجاست ” + معصومه چگینی، همسر شهید محرم چگینی که برای دومین بار شکایت خود را به دادسرا برده بود با این جملات مواجه شد که شما چاره ای جز رضایت دادن ندارید.

محرم چگيني 34 ساله از قربانيان روز 25 خرداد است. او در روز تجمع سكوت 25 خرداد مقابل پايگاه بسيج مقداد در خيابان آزادي با شليك گلوله از پاي درآمد. در روز 25 خرداد محرم وقتي داشت به سمتي كه گلوله ها از پايگاه بسيج شليك مي شد نگاه مي كرد ؛ گلوله يك راست به گونه او برخورد مي كند و از پشت سرش خارج مي شود. از آنجا كه سر محرم به سمت بالا بوده تير بعد از خارج شدن از پشت سرش به كتفش فرو مي رود.

جسد محرم چگینی هفت روز بعد از مرگش در فاز چهار شهرک اندیشه در اطراف تهران پیدا می شود.

خانواده چگینی به محض دریافت جسد محرم از پزشک قانونی شهرک اندیشه،به دادگاه شکایت می کنند اما کسی پاسخگوی این شکایت نبود. آنها می خواستند بدانند قاتل محرم چگینی چه کسی است.

معصومه می گوید:”همان روز دریافت جسد شوهرم، شکایتم را روی پرونده اش نوشتم .بعد از گذشت یازده ماه هنوز کسی پاسخگونیست .مدتی دیدم کسی پاسخگو نیست دوباره شکایتم را مطرح کرده ام.چند روز پیش به دادسرای سه راه آذری رفتم و دوباره شکایت کردم اما انها به من گفتند شما تنها نیستید و چهار پنج نفر دیگر هستند که وضعیتی مشابه شما دارند .

معصومه چگینی می گوید که در دادسرا کسی که خود را قاضی روشن معرفی کرده به او گفته که قرار بوده این پرونده ها مخفی بماند اما چون مخفی نمانده چاره ای نیست جز اینکه شما رضایت بدهید و دیه بگیرید.

معصومه که دوباره بغض گلویش را فشرده و به سختی از همسر شهیدش حرف می زند دوباره خواسته اش را مطرح می کند:”من تا آخرین مرحله می ایستم که بدانم قاتل شوهرم کیست. من دیه نمی خواهم. حتی در شکایتم هم نوشتم که چرا شوهرم که در خیابان آزادی کشته شده اما باید جسدش درشهرک اندیشه پیدا شود . “

معصومه باور دارد که گرفتن دیه باعث مختومه شدن پرونده شوهرش می شود و او این را نمی خواهد:” من نمی خواهم با گرفتن دیه همه چیز تمام شود و ندانم قاتل شوهرم کیست؟ آیا دیه می تواند جای شوهرم را بگیرد؟ حتی حرف پدر محرم هم همین است. محرم به خیابان رفت تا مثل میلیون ها نفر دیگراعتراض کند و بگوید رای اش کجاست و آیا تاوانش مرگ است؟ “

او از آروزهای بر بادرفته همسرش می گوید اینکه قرار بود با هم زیر سقف کوچک شان در جنوب شهر تهران فرزندی به دنیا بیاورند و مسافرت کنند و زندگی آرامی داشته باشند :” جای آن آرمشی که قرار بود داشته باشم سکوت این خانه را فرا گرفته است. یک زن تنها و بدون هیچ سرپناهی از صبح تا شب به در و دیوارهای خانه زل می زنم و لحظه ی تیر خوردن محرم را که ذهنم حک شده به یاد می آورم. از این سرنوشت ناراحتم اما امیدوارم خون محرم و سایر شهدای جنبش سبز پایمال نشود .”

معصومه چگینی در آستانه اولین سالگرد شهادت همسرش قصد برگزاری مراسمی در بهشت زهرا را دارد:” روز 25 خرداد روز کشته شدن محرم ،در قطعه 256 بهشت زهرا برای محرم سالگرد می گیرم و از همه می خواهم که برای پاسداشت یاد شهدای جنبش سبز در این مراسم شرکت کنند.”Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

49 پاسخ به “گفتند شکایت فایده ای ندارد، چاره ای جز گرفتن دیه ندارید”

 1. رضا گفت:

  خداوند به خانواده این عزیز صبر دهد…..در زمان تیر اندازی من هم در حوالی همان پایگاه بودم……….

 2. محمد امی گفت:

  به نام خدا
  با سلام.
  عجب گستره دادی دارد این دادگستری

 3. رضا گفت:

  انشالله 25 خرداد سری هم به بهشت زهرا س میزنیم…….خداوند به خانواده این عزیز و همه سفر کردگان حوادث انتخابات صبر عنایت کند ……

 4. علیرضا گفت:

  چه مصلحتی بالاتر از اجرای عدالت وجود دارد که باید علت کشته شدن هموطنان ما مخفی بماند…؟ یعنی نمیتوانند قاتلین این عزیز را شناسایی کنند؟///////////////// قاتلین استاد فیزیک دانشگاه تهران و خواهرزاده موسوی و…………………..برای هر جنایتی سناریویی ساختند و برای هر موردی که فیلمنامه نویسانشان در کیهان و کیهان سخنگو (20 و 30) نتوانستند مطلبی در بیاورند خانواده قربانیان را وادار به سکوت کردند……..غافلند که خدا بر همه چیز آگاه است ….خداوند بساط ظلم را بر هم میزند …وعده خدا حق است ….

 5. صادق لاریجانی که مدام دم از استقلال قوه ی قضاییه و پی گیری مسایل و برقراری عدالت می زنه،چه جوابی داره بده؟؟
  فقط حرف و ادعا و تهدید و ارعاب؟؟
  آقای صادق لاریجانی کاش به حرف پدر خانمت گوش می دادی و آخرت خودت را خراب نمی کردی،حالا شدی خسره الدنیا و الاخره

 6. مهرداد نصرتی مهرشاعر گفت:

  کسی که مدعی است آدم نکشته است چرا راضی شده دیه بدهد؟!
  چرا نمی گویند دیه ات را برو از امریکایی ها و تویتر و …. بگیر ؟!
  بیخود و بی جهت ! چرا خودشان را قاتل معرفی می کنند ؟!

 7. ناشناس گفت:

  … خدابه شماصبربدهدتسلیت مارابه پذیرید و آماده هرکمکی به شماهستیم خداشهیدشماراباشهدای کربلامحشوربدارد

 8. arash sabz گفت:

  درود به شرف این زن

  زنهای ایرانی‌ زن بودن و به دنیا آموختند

  درود به شرف اریأیی این خانم

  مطمئن باشید

  ما مردم ایران باهاتون هستیم

  و شما تنها نیستین

  شک نکنید به این

 9. علی خادمی گفت:

  وای بر ما و این شهدایی دروغی ما
  اغتشاش می کنند ادم کشی می کنند جنایت می کنند بعد اسمش را می گذارند شهید
  وای اگر امام شهدا بود با این خائنین به شهدا چه می کرد کلمه تا کجا می خواهید بروید دلتان را به کدام نیرو خوش کرده اید اری پشتتان به انانی گرم است که در کاخ سفید و کاخ الیزه خوش است اری هروز چهره منفرش را در بی بی سی فارسی می بینم همان وزیر ارشادتان را می گویم
  اللهمَّ العن اولَ ظالم ظلمَ حقَّ محمد و ال محمد و اخِرَ تابِع له علي ذالكَ

 10. ایرانی گفت:

  نه تنها خون ایشان که هیچ خون به ناحق ریخته ای پامال نمی شود و امیدوارم به زودی زود مردم به حق خویش برسند و یاد و خاطره این شهیدان راه آزادی به نحو شایسته ای پاس داشته شود.
  به امید ایرانی آزاد و آباد.

 11. داریوش گفت:

  با خواندن این خبر بدون اختیار به یاد کلام مولای متقیان حضرت امیرالمومنین افتادم که اگر کسی از شنیدن خبر بیرون آوردن خلخال از پای یک زن یهودیه در حوزه اقتدار حکومت اسلامی جان بدهد رواست . نمی دانم تفاوت زن مسلمه ای که در این دوران شویش را از بی گناه دست داده و بی پناه است با آن زن یهودیه در زمان حکومت حضرت چیست اما یقین دارم اگر این دو تفاوتی از حیث انسان بودن با یکدیگر نداشته باشند بی شک حاکمانشان با یکدیگر متفاوتند !

 12. رسول گفت:

  خداوند به همه خانوادگان شهدا صبر دهد

 13. ناشناس گفت:

  یا حسین

 14. دوست گفت:

  در دلها جاویدی ای شهید

 15. پیام گفت:

  من نگران این خواهر داغ دیده هستم امیدوارم دوستان سبز ایشان را تنها نگذترند با دعوت از مردم برای حضور در مراسم سالگرد شهید سبز حتما فشارهای نیروهای خودسر(؟) ب رایشان آغاز خواهد شد و مباد صدور کیفر خواست تبانی برای برگزاری تجمع غیر قانونی( یعنی همان شب سال) برای خواهری که در دفاع از حق ما سوگوار شده.

 16. سپهر گفت:

  ای … این مصاحبه را بخوانید و از شرمندگی آب شوید…

 17. سبز اندیش گفت:

  از بیان این زن پیداست که همچون همسر شهیدش روحیه ای مقاوم و با انگیزه دارد تا در راه رفع ستم این بیدادگاه مدعی مسلمانی تلاش کند. خداوند به ایشان صبر و استقامت عطا کند. در غمش شریکیم و تا روزی که داد او و دیگران ستانده شود از مبارزه دست نمی کشیم.
  یا حسین میرحسین

 18. حكومت عدل علي اين همه بي عدالتي !!!!!
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 19. نجفی گفت:

  “داریوش” عزیز
  آن کلامی که منسوب به مولای متقیان نوشته اید یک اشتباه شایع می باشد. اصل کلام را از نهج البلاغه می آورم که ببینید اوضاع زمان حضرت چگونه بوده که چنین فرموده است:
  « به من خبر رسیده که مردی از لشکر شام بر زنی مسلمان و نیز بر زنی غیر مسلمان که در پناه حکومت اسلام بوده وارد شده و خلخال و دستبندو گردنبند و گوشواره های آنان را به زور برده در حالی که هیچ دفاعی جز التماس و گریه و پناه بردن به خدا نداشته اند.
  لشکر شام سپس با غنیمت فراوان رفتند در حالی که نه کسی از آنان زخمی برداشت نه قطره خونی از آنان بر زمین ریخت.
  پس اگر مسلمانی بعد از این حادثه از تأسف بمیرد ملامت نخواهد شد بلکه از نظر من سزاوار است.» ( نهج البلاغه ترجمه محمد دشتی – خطبه 27)

  با توجه به خطبه به نظر می رسد آنچه اینهمه دریغ و افسوس در پی دارد به گونه ای که رواست اگر باعث مرگ انسان شود ، این است که به دنبال آن جنایت ، مسلمانی از جا برنخاست و به دفاع از زنی که مورد هجوم قرار گرفته برنیامد و در نتیجه غارتگران بی هیچ زیانی با غنیمت فراوان برگشتند.

  اگر بخواهیم درس عملی از این خطبه بگیریم ………

 20. یاشیل گفت:

  آقای علی خادمی به اندازه این چهار سطر پول گرفتید؟ بیشتر می نوشتید تا بیشتر بگیرید

 21. سرباز سبز شماره 6 گفت:

  آقاي علي خادمي واي برشما و …..اغتشاش واژه غريبي نيست براي كساني كه 33سال پيش نيز همين اخبار را از كيهان طاغوتي شنيدند اگر آن كارما (در هم كوبيدن كاخ ظلم) به رهبري امام اغتشاش بود واي به شما كه با …

 22. احمد گفت:

  درود خداوند بر شهدای راه آزادگی و عدالت به خصوص شهید محرم چگینی

 23. هموطن گفت:

  یک سال از این جریانها گذشته اما هنوز باورم نمیشه که این اتفاقات توی وطن من داره اتفاق می افته .به امید آزادی ایران و ایرانی

 24. خطاب به اقای علی خادمی گفت:

  سلام……گویا امروزه برخی افراد نظیرشما از پاپ هم کاتولیکتر شده اند…..شما و امثال شما در ظاهر مخالف ابرقدرتها و زورگویان هستید و در پشت پرده ضیافت شام در امریکا ترتیب میدهید و اسیر با فرانسه مبادله میکنید…..بزرگوار قسمت اعظم مردم ما مسلمان و موحد هستند و شرط مسلمانی تسلیم در برابر خداست و نفی هرگونه شرک و ظلم…..درحوادث انتخابات خونهایی به ناحق ریخته شد و مسلما کسی که در راه خدا و برای احقاق حق کشته شود شهید است و این وعده خداست…..به تمسخر گرفتن کشته شدگان راه حق در حقیقت نشانه ضعف است…از شما و دولتتان امید دلداری و دلجویی و پیگیری قاتلین و عامرین فجایای کوی و کهریزک و ….نیست لااقل وجدان داشته باشید با حرفهایتان نمک به زخم بازماندگان حوادث نپاشید….ابنان عزیز از دست داده اند و دلسوخته هستند و بدانید آه دل شکسته دودمانتان را بر باد خواهد داد. ما هم دعا میکنیم خداوند لعنت کند هر آن کسی که در حق محمد ص و آلش ظلم کرده و ظلم میکند….اللهمَّ العن اولَ ظالم ظلمَ حقَّ محمد و ال محمد و اخِرَ تابِع له علی ذالکَ

 25. خواهر عزيز و بزرگوار
  ما را نيز در غم از دست رفتن آن عزيز شريك بدانيد. ولي همه مي دانيم كه “محرم زنده است” محرم ها٬ علي موسوي ها٬ عليمحمدي ها٬ سهراب ها ٬ ندا ها و… زنده تر و چه بسا تاثير گذار تر از گذشته اند. ايمان و يقين داشته باشيد كه خون به ناحق ريخته شده پايمال نخواهد شد. به ناحق خونريزان تاوان پس خواهند داد. دير و زود دارد٬ سوخت و سوز ندارد! جسارتا توصيه مي كنم در زمانهاي تنهايي و دلتنگي از قرآن ياري بگيريد.
  سبز باشيد و پايدار

 26. سلیمان گفت:

  خانم چگینی عزیز؛ روز 25 خرداد در بهشت زهرا خواهم بود تا به شوهر عزیز شما و شهیدان سبزمان ادای دینی ولو کوچک کرده باشم!
  آقای خادمی هم بدانند که اگر امام امروز بود امثال ایشان اکنون آزاد نمی گشتند تا هل من مبارز هم بطلبند! حافظ به امثال شما زیبا فرموده است:
  مدعی خواست که آید به تماشاگه راز / دست غیب آمد و بر سینه نامحرم زد…

 27. علی گفت:

  در جواب شما آقای علی خادمی مجبورم اشاره کنم به واقعه عاشورا زمانی که حکم خروج امام حسین از دین جدش با استناد به آیه شریفه ” اطیعو الله و اطیعو الرسول و اولی الامر منکم ” به تایید خلیفه شام در اون زمان یزید رسید و با استناد به همین آیه قاضی شریح در کوفه حکم ارتداد امام حسین رو به جرم خروج بر ولی امر مسلمین صادر کرد و مردم کوفه کشتند امام حسین رو که معیار حق طلبی و سکوت نکردن در مقابل ظلم و بیداد هست رو تا برن به بهشت . عمر سعد روز عاشورا به لشکریانش گفت ارکبی و ابشری خیل الله بالجنه ” مردمی که چنان تحت تاثیر تبلیغات کثیف دستگاه یزید شدن که باورشون شد حسین به دین جدش خروج کرده و عده ای هم برای پست و مقام چشمشون رو به روی حقیقت بستن و به ظاهر بعد شهید کردن امام حسین و یارانش که نمادی از کشتن حق و حقیقت هست سر مست از پیروزی شدن ولی چه بد عاقبتی گرفتار شدند. امروز شما ها فکر می کنین همه چیز تموم شد و تونستین هر کاری که می خواستین بکنین ولی علی آقا عاقبت مسبین کربلا در انتظار این مردم هست مردم کوفه بعد عاشورا گرفتار حجاج یوسف شدن و با قیام مختار هم که به اون شکل بنی امیه نابود شد این ها تاریخ هست وسنن الهی و به ما توصیه شد که بخونیم تا عبرت بگیریم . همون مردم کوفه امروز نوه امام نخست وزیر امام و یاران نزدیک امام مثل آقای جوادی آملی و … رو از مسیر امام خارج شده کردن همون مردمی که حق رو ناحق کردن خودشون رو مظهر می دونن عجب جالب وقایع پیش می یاد ولی نمی دونم چرا کسانی که جهلشون به عقل و درایتشون غلبه کرده نمی خوان یکم فکر کنن اگه واقعا به خاطر منافع دنیوی به عمد چشمشون رو رو حقیقت نسبتن. اونروز هر کی دنبال حقیقت حسین (ع) می رفت می دونست تو این دنیا چیزی گیرش نخواهد اومد و احتمالن انتهای اون سفر شهادت هست و امروز کسانی که پا تو این مسیر گذاشتن پی همه این مصائب رو به تن مالیدن اون روز بودن با لشکر یزید مال و منال بود و پست و مقام و امروز کسانی که چشماشون رو بستن هر روز دارن پستهای جدید می گیرن و اونروز بعد عاشورا لشکریان یزید سرمست از پیروزی به زنان و یتیمان حمله می بردن و امروز …. و کلام آخر از زیارت عاشورا نوشتی من هم اتفاقا با همین دعا جوابت رو می دم برادرم ” اللهم ان هذا یوم تبرکت به بنو امیه و ال زیاد و ال مروان بقتلهم الحسین ” ” اللهم العن العصابه التی جاهدت الحسین و شایعت و بایعت و تابعت علی قتله . اللهم العنهم جمیعا “

 28. شاگرد گفت:

  به به ! اينجا رو نديده بودم پس فقط مونده ….
  5 خرداد، 22 خرداد، 25 خرداد، 30 خرداد روزهايي که در پيش رو داريم تا به خود و ديگران نشان دهيم نظامي که پدر و مادرانمان ميخواستند و نظامي که خود خواهان آنيم اين نبود و نيست. ما جمهوري اسلامي را از اساس، بالا و پايين، عمق و سطح، باطن و ظاهر بايد اصلاح کنيم و اين کار را خواهيم کرد.
  پيش خودت شايد فکر کني ديوونم ، ولي يه روز خوب مياد اينو ميدونم (سروش)

 29. سبز سبز گفت:

  آقای علی خادمی فقط می توانم بگویم که افسوس که گوشهای شما کر است و چشمانتان کور و دلهایتان مهرخورده . امیدی به بیداریتان نیست و با تکیه بر اریکه … سخنوری می کنید . جواب شما را خدائی خواهد داد که وعده داده به پیروزی صبر کنندگان . اگر جیگرش را دارین روزی را امن اعلام کنید تا ببینید این اغتشاش گرانی که دم از تعداد قلیل آن می زنید چگونه جوابی میلیونی و دندان شکن برای شما خواهند داد .

 30. علی گفت:

  احسنت به شیرزن

 31. توانا گفت:

  آقا/خانم یاشیل

  چرا قضاوت مي كنيد كه آقاي علي خادم براي اين چهار سطر پول گرفته است .اگر يك درصد هم احتمال داشته باشد كه پول نگرفته است اين نوشته شما او را تشويق مي كند و حق به جانب.

  بنابراين در برابر هر سخني ، سخني سديد بياوريد تا اگر علي آقاي ما با جنبش سبز سر ستيز دارد روزي به جنبش ما بپيوندد.

  به علي آقاي ما بايد گفت بر فرض كه مرحوم چگيني شهيد نباشد و اصلا مسلمان نباشد آيا حكومتي كه دم از اسلام مي زند بايد با يك نفر از كساني كه وظيفه حفظ جان و مال و ناموس او بر عهده اوست اينگونه رفتار كند؟

  آيا حق او كشته شدن بود ؟ كه اگر بود كه حكومت مي بايستي خون صدها هزار نفر را در روز 25 خرداد بر زمين مي ريخت.

  با پذيرفتن پرداخت ديه حكومت ريخته شدن خون او را به دست نيروهاي مسلح خود پذيرفته است و اگر همسر آن مرحوم تقاضاي شناخته شدن و معرفي شدن قاتل همسرش را دارد بايد از منظر شما امريكايي و انگليسي و صهيونيست و غيره ناميده شود.

  علي آقا، كمي منصف باش كه انصاف به تقوي نزديك تر است . صحبتهاي همسر مرحوم چگيني را بخوان متوجه مي شوي كه او كشته شده است و او و همسرش آدمي را نكشته اند.آنها معترض بوده اند و تو اگر به معترضين حق اعتراض ندهي روزي مي رسد كه تو هم به رفتاري اعتراض خواهي داشت و آن وقت است كه به كساني كه در برابرت قرار مي گيرند حق داده اي.

 32. داریوش گفت:

  جناب نجفی عزیز سلام
  همه ما حداقل یکبار هم که شده خطبه معروف حضرت را دیده ، خوانده یا شنیده ایم . آنچه از اصل خطبه بعنوان ترجمه ذکر کرده اید کاملاً درست است . برداشت شما از خطبه ناظر بر تهاجم لشکر شام است به حوزه حکومت حضرت علی (ع) . در آن زمان شام هم در حوزه اسلام بوده اما حاکمیت شام در تعارض و تقابل با حاکمیت حضرت امیر (ع) بوده است . این را من و شما و خیلی های دیگر می دانند . برداشت من از موضوع حاضر این است که اتفاقات رخ داده در قلمرو حاکمیت نظام جمهوری اسلامی ایران تحت حاکمیت یک قدرت واحده است . آنچه در این حوزه اتفاق می افتد بسی ناگوار تر از زمان حضرت امیر (ع) است . زیرا در اینجا لشکر شام که در تعارض و جنگ با حضرت باشد وجود ندارد که بر مسلمانان و هم کیشان خود هجوم بیاورد بلکه یک حکومت و یک لشکر است که تحت سیطره یک حاکمیت با مردم برخورد میکند . این لشکر و قوه قاهره در حوزه قلمرو کشورمان نه در اختیار امریکاست نه انگلیس نه غرب و نه اسرائیل . اگر لشکریان شام این چنین بی حرمتی را بر زنان مسلمه و غیرمسلمه روا میداشتند از اخلاق و منش مردانه و مومنانه بی بهره بودند اما آنها که مردم را در این حوادث هدف گلوله خود قرار دادند هم کیش همان ها هستند ، مسلمانند و معمولا ذوب در ولایت ! اگر ارتش عراق جنایت های بی شماری را در خلال جنگ به مردم عادی روا داشت هرچند که شنیدن و خواندن خبرش دل انسان را میلرزاند و روح انسان را می خراشد دشمنی بود بی بهره از هر چه اخلاق و منش انسانی است اما آیا می توان تصور کرد که این جنایت از سوی رزمندگان ما بر مردم عراق روا داشته شود ؟ هر چند نمونه ای از آن وجود ندارد حتی اگر فرض کنیم که این اتفاق هم می افتاد آنگاه بود که بیش از عمل بعثی ها مستوجب عقاب می گردید . این کلام ، کلام من نیست که کلام معصوم است با این مضمون می فرماید که عمل خوب ، خوب است ولو از یک آدم بد و عمل بد ، بد است ولو از یک آدم خوب . و بدتر از آن این است که این عمل بد از کسی صادر شود که مدعی شیعه گری باشد و خود را شیعه علی (ع) بداند و باز بدتر آن است که کسی ببیند ظلمی روا شده و فریاد مظلوم بلند است و سکوت کند یا اگر کاری از دستش بر میآید و متولی و متصدی حقوق مردم است مظلوم را به سکوت فرابخواند . این ظلم ، یعنی کشته شدن به ناحق آن تبعه ایرانی که مسلمان و شیعه بوده توسط لشکریان شام صورت نگرفته است . مراجعه این زن مسلمه به دارالحکومه یا قاضی القضات شام نبوده بلکه به دستگاه قضای جمهوری اسلامی ایران مراجعه کرده از قضا رئیس آن را رهبر فعلی کشور منصوب می کند . احتمالا خود شما با وجودی که درآمدی دارید با مشکلات فعلی اقتصادی می بایست خیلی دست و پنجه نرم کنید تا بتوانید زندگی مناسبی برای خود یا خانواده تان فراهم کنید . وضعیت آن زن را در نظر بگیرید که شوهر ، پشت و پناه ، نان آور زندگی و احتمالا مرد آرزوهای خود را از دست داده ، او با چه مشکلاتی روبرواست . دستگاه قضای مولای متقیان نمی توانسته عاملان آن اتفاق را به راحتی بیابد و به سزای شان برساند اما دستگاه قضای ما براحتی می تواند عاملین این جنایت و جنایت های مشابه را بیابد و برای تسکین دل دردمند مصیبت زدگان اتفاقات اخیر به سزای عمل خود برساند و هم درسی بدهد به کسانی که دیگر کسی جرأت این اعمال را نداشته باشد البته اگر این اراده را داشته باشد ، که ندارد. مسئولیت کم کاری این دستگاه قضا با کیست ؟ با من ؟ شما ؟ یا کسی که رئیس این دستگاه را منصوب می کند ؟ اگر این زن یا مادران و پدران دیگر حقوق ضایع شده شان را مطالبه کنند چه برخوردهایی با آن ها می شود و شده ؟ مسئول و پاسخگو کیست ؟ اصولاً چرا به زمان گذشته برگردیم در همین زمان خودمان حتما در خبرها شنیده اید که به دلیل قطعی برق به مدت 10 دقیقه وزیر نیروی یک کشور استعفا میدهد و دلیل استعفایش را اینگونه بیان میکند که اگر من توان انجام مسئولیت محوله را داشتم این اتفاق نمی افتاد و چون لیاقت و کفایت انجام این مسئولیت را ندارم استعفا میدهم. این اتفاق یعنی استعفا در ذهن من و شما شکل نگرفته بلکه در واقعیت رخ داده است که نشاندهنده احساس مسئولیت آن فرد است نسبت به وظیفه ای که به او محول شده . جالب است که او نه شیعه بوده و نه مسلمان ! بلکه فقط احساس مسئولیت میکرده است . این احساس مسئولیت کی و چه زمانی و چگونه باید در بین ما مدعیان خون به دل ائمه کرده شکل بگیرد و نهادینه شود؟ به نظر حقیر یکی از ابتدایی ترین و اتفاقاً اصلی ترین مشکلات کشور ما همین احساس مسئولیت متولیان نسبت به وظائفشان و موضوع پاسخگویی به مردم است . از آنجائیکه برخی خود را به هیچ عنوان به مردم پاسخگو نمی دانند دلیلی هم برای احساس مسئولیت ندارند . از آنجائیکه فکر میکنند یا تصور میکنند که فقط باید به مقام مسئول بالاترشان پاسخ بدهند یا آن مقام بالادستی هم کسی بالاتر از خود به جز خدا نمی بیند ! لزومی نخواهد دید که به مردم پاسخگو باشد و احساس مسئولیتی نسبت به مشکلات و مصائب مردم ندارد .
  مشکل دیگر که باز به نظر حقیر مشکل شدیدتر و پنهان تری است موضوع دستگاه قضایی است . همه دعواهای سیاسی بین جناح های مختلف بر سر دستیابی به قدرت اجرایی برای ایجاد عدالتی است که در اصل و در بسیاری از موارد ارتباطی به دستگاه اجرایی ندارد بلکه مستقیماً بعهده دستگاه قضا ست . اگر دستگاه قضایی ما مقتدرانه و قانونمند با متخلفین در هر زمینه ای برخورد میکرد یا از مسئولین پاسخ می خواست بسیاری از اتفاقات نمی افتاد که امروز شاهد این به هم ریختگی و ولبشو باشیم .
  اما اینکه فرموده اید :
  با توجه به خطبه به نظر می رسد آنچه اینهمه دریغ و افسوس در پی دارد به گونه ای که رواست اگر باعث مرگ انسان شود …
  دوست و هموطن عزیزم آقای نجفی ! هر چند که کشته شدن یک انسان به خودی خود دردناک است و دریغ و افسوس هم دارد اما آنچه پیش و بیش از کشته شدن یک انسان مد نظر من است کشته شدن خوی انسانی است . روزانه هزاران نفر می میرند یا کشته می شوند این افراد شاید در نظر من و شما که آمار مرگ و میر را می خوانیم عددی باشند در یک نمودار یا جدول اما در اصل انسان هایی هستند که خانواده هایی دارند ، همسرانی ، فرزندانی و پدر و مادری که مرگ عزیزشان زندگی شان را دستخوش تغییرات گسترده ای می کند و این از تبعات مرگ انسان است . اما نحوه مرگ انسان ها هم با یکدیگر متفاوت و تبعاتش در جامعه نیز متفاوت خواهد بود . کشته شدن یا کشتن یک انسان به صرف یک اعتراض کشتن انسانیت اوست نه صرفاً گرفتن روح و یا حق حیات از او . انسان به همان احساس مسئولیت اش نسبت به اطراف اش و هم نوعان اش خوی انسانی دارد . اگر این احساس را بخواهند از او بگیرند همان زمانی است که دارند خوی انسانی را سر می برند . انسان بدون خوی انسانی اش ، انسان نیست بلکه همان بل هم اضلی است که قرآن میفرماید . کسی که خوی انسانی و سپس یک انسان را می کشد نه یک انسان که انسانیت را کشته است .
  ارادتمند شما – داریوش

 33. سعید گفت:

  چگینی عزیز ، اکنون تو متعلق به جنبش هستی ،

  تو پاره ایی جدا ناپذیر از جنبش شده ایی .

  درد های مان در هم گره خورده است ، راه مان یکی شده است ،

  آرزو های مان به آرمان های مان تبدیل شده است .

  تو قداست جنبش ما هستی .

 34. ناشناس گفت:

  آقای علی خادمی می گویند حالا که دین نداری و آزاده هم نیستی حداقل …

 35. Rezvan گفت:

  به “علی خادمی”:

  از سخنتان پيداست که چقدر به “رسانه ميلي” يتان اعتماد نداريد که به سراغ بي بي سي فارسي ميرويد و اخبار را از آنجا دنبال ميکنيد. وجدانتان را در پيشگاه خداوند قاضي کنيد بعد حرف بزنيد. البته اگر هنوز وجدان آگاهي برايتان مانده است و مشمول “و زين لهم الشيطان اعمالهم” نمي شويد.

 36. دانیال گفت:

  آقای علی خادمی، کشتید انکار می کنید طلبکار هم هستید…. …

  همین شهدای دروغی اند که این همه ترسیدین ازشون دیگه… که حتی به سنگ قبرشونم رحم نمی کنین…اگه نکشتین لابد اونی هم که رو پشت بوم به سمت مردم تیر اندازی می کرد و من خودم اون روز در حوالی اونجا شاهد قسمتی از اون صحنه هولناکی بودم از مزدوران اسراییل و آمریکایی است که به غلط کردن افتادین این روزا و ناموس هسته ای تونو فرستادین به استقبال

 37. جوابی خطاب به علی خادمی گفت:

  خواهشن در مورد هر چيزي اظهار نظر مکني راجب به دروغ ودروغگو نظر نده که کمال بي شرمي ست.

  …. ار صبح گاه تا شام چشم در چشم مردم در دوربين صدا وسيما دروغ ميگويند تو گوي شعور مردم را دستکم گرفته اند
  آخرين دروغ رئيس جمهور دروغين قضيه هسته اي است. مي گوييد که اين قرارداد نگين به نفع مردم است انگار آقاي احمدي نزاد علاوه بر اينکه شعور مردم را دستکم گرفته اند از حافظه مردم هم نمي ترسند و مردم را کم حافظه و فراموشکار مي دانند.چه کسي اوايل سال اعلام کرد که اورانيم 20 درصد توليد کرده ايم وديگر هيچ نيازي به اورانيم 20 درصد غرب نداريم!!!!!!!!! حالا چه شده که زير بار اين قراردادننگين رفته و 75 درصد کل اورانيم کشور را کي طي اين همه سال با سختي فراوان توليد شده بود در مقابل 120 کيلو اورانيم 20درصد بر باد داد. دروغگو کيست .

  خواهر عزيز مطمئن باشيد خون محرم ها به بار خواهد نشست همين طور که چهره واقعي زشت وقبيح اين رياکاران با ريختن اين خون ها آشکار شد با ادامه راه سبز اميد اين ديوار ظلم رياکاري واستبداد فرو خواهد ريخت .
  گيرم که ميکشي ,گيرم که مي زني ,گيرم که مي بري ,,با رويش ناگزير جوانه چه مي کني!!!اندکي صبر صحر نزديک است
  م.شيراز
  موسوي مصدقي ديگر است … راه او آزاديه ميهن است

 38. سبز سبز گفت:

  آقای علی خادمی کاش فردی بودین معتقد به اصول انسانی و در جمعی بدون نهدید و آزادانه حرف دلت را می‌گفتی و حرف دل دیگران را می‌شنیدی و خود قضاوت میکردی بر این ظلمی که به ملت رفته‌است . چگونه است که سما از این جمع بقول خودتان حداقلی این همه وحشت دارید که انسانی را در عر دادگاهی بمدت 6 دقیقه محکوم به اعدام می کنید . آیا میشود به زندگی فردی در عرض 6 دقیقه تصمیم گرفت . وای بر شما .

 39. ناشناس گفت:

  عدالت علوی….؟!

 40. ناشناس گفت:

  و ان للذین ظلمو عذابا دون ذلک و لکن اکثرهم لا یعلمون

 41. ناصر گفت:

  همسر محترمه ی شهید محرم چگینی ، به نظر این حقیر اشتباه از جانب شما خواهر مکرمه است . کار شما شبیه پناه بردن بره به گرگ ، جوجه به گربه و یا مرغ به روباه است .
  شکایت از مجرم به مجرم می خواهید چه نتیجه ای در بر داشته باشد ؟ اگر اینان می خواستند در مقابل قتل پاسخگو باشند ، جوابگویی در مورد تقلب که آسانتر بود . اینان در مقابل راهپیمایی سکوت آتش گشوده اند ، توقع دارید در مقابل تقاضای قصاص بردباری نشان دهند .
  به نظر من تا همین مقدار که پرداخت دیه را تقبل کرده اند ، شما باید کلاهتان را به هوا بیاندازید . راستی آیا با این نوع رفتار به یاد قداره بندهای رژیم طاغوت نمی افتید که قمه می کشیدند و پس از ضرب و جرح از مصدوم ومضروب به زور طلب رضا می نمودند ؟ صد رحمت به گردن کلفت های زمان شاه .

  روزی گذشت پادشهی از گذرگهی
  فریاد شوق بر سر هر کوی و بام خاست
  پرسید زان میانه یکی کودک یتیم
  کاین تابناک چیست که بر تاج پادشاست
  آن یک جواب داد چه دانیم ما که چیست
  پیداست آنقدر که متاعی گرانبهاست
  نزدیک رفت پیرزنی کوژپشت و گفت
  این اشک دیده‌ی من و خون دل شماست
  ما را به رخت و چوب شبانی فریفته است
  این گرگ سالهاست که با گله آشناست
  آن پارسا که ده خرد و ملک، رهزن است
  آن پادشا که مال رعیت خورد گداست
  بر قطره‌ی سرشک یتیمان نظاره کن
  تا بنگری که روشنی گوهر از کجاست
  پروین، به کجروان سخن از راستی چه سود
  کو آنچنان کسی که نرنجد ز حرف راست

  صبر واستقامت تا صبح ظفر

 42. رضا گفت:

  خدا میر حسین موسوی رو بکشه که چنین حوادثی رو با ادعای دروغ تقلب رقم زد.اون دنیا جواب این کشته شده ها رو چی می خواد بده؟تلخه مگه نه؟ ولی الان روح اونها به موسوی و دار و دسته احمق دورو برش تف و لعنت نثار می کنن. نمی دونم روش میشه به آسمون نگاه کنه یا نه؟ اگه روش بشه از احمدی نژاد هم پر رو تره!

 43. یاسین گفت:

  خدا جای حق است ……. من هم با رضا در یک مورد موافقم ……… لعنت و نفرین بر انانی که به خاطر دنیا و مقام فانی آن دست به جنایت و تقلب می زنند ………… خدایا مارا رها ساز

 44. samog گفت:

  سلام.
  عجب استدلال داری آقا رضا. اونی که کشته جرم نداره؟!
  من هنوز هم قویا معتقد به تقلب هستم.
  اونی که اعتراض کرده رو منطق اعتراض کرده، نه به حساب پول و اجرت روزمزد.

 45. نجفی گفت:

  درود بر همه حق طلبان و درود بر شما “داریوش” گرامی
  همه سخنان شما را تأیید می کنم و اضافه می کنم اگر می خواستیم درس عملی طبق برداشتهای خود از این خطبه بگیریم اکنون هیچ یک از ما نمی باید در خانه هایمان می بودیم و برای دفاع از این همه مظلومی که در خیابانها کشته شده یا در زندانها آزار می بینند و نیز خانواده های بی دفاعشان ، باید در برابر زندانها و دادسراها فریاد بر می آوردیم و تا اجرای عدالت و محکوم شدن جانیان به خانه برنمی گشتیم.
  افسوس که بسیاری مثل من در تردید فراوانند که آیا همچنان سکوت جایز است؟ آیا یاران حق آنقدر نیستند که به یاری آنان بتوان ریشه ظلم را از جا درآورد و به این جنایات علیه انسانیت پایان داد؟ جنایاتی که یک نمونه اش کافیست تا بر محکومیت این حاکمیت گواهی دهد…….

 46. سبر سبز گفت:

  سلام آقا رضای عزیز: کدام عدالتی گفته جواب اعتراض بدون خشونت مرگ است . حتی قانون اساسی هم تضاهرات اعتراضی مسالمت آمیز را آراد دانسته . مگر این شهید از نظام چه می خواسته ، جز حق دفاع از رای خودش را . این رژیم اکه ریگی به کفش نداشت چرا روز انتخابات پیانک ها را قطع می مند . سرهت اینترنت را تا حد صفر پایین می آورد و شب انتخابات به ستاد مرکزی موسوی حمله می کند ، از کجا می دانسته که آنها اعتراض خواهند کرد . بابا جان کودتا که شاخ و دم ندارد .

 47. لام تا کام گفت:

  احسنت!

  وزی گذشت پادشهی از گذرگهی
  فریاد شوق بر سر هر کوی و بام خاست
  پرسید زان میانه یکی کودک یتیم
  کاین تابناک چیست که بر تاج پادشاست
  آن یک جواب داد چه دانیم ما که چیست
  پیداست آنقدر که متاعی گرانبهاست
  نزدیک رفت پیرزنی کوژپشت و گفت
  این اشک دیده‌ی من و خون دل شماست
  ما را به رخت و چوب شبانی فریفته است
  این گرگ سالهاست که با گله آشناست
  آن پارسا که ده خرد و ملک، رهزن است
  آن پادشا که مال رعیت خورد گداست
  بر قطره‌ی سرشک یتیمان نظاره کن
  تا بنگری که روشنی گوهر از کجاست
  پروین، به کجروان سخن از راستی چه سود
  کو آنچنان کسی که نرنجد ز حرف راست

 48. کاظم گفت:

  همسر این شهید مصداق زینب کبری در زمانه ماست . شکایت او هم خطبه زینب در کوفه و شام است .درود بر او وهمت و شرفش