سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انصاری: با اجرا شدن قانون هدفمندی یارانه‌ها شاهد موج گرانی خواهیم بود...

انصاری: با اجرا شدن قانون هدفمندی یارانه‌ها شاهد موج گرانی خواهیم بود

چکیده :با وجود پیش بینی هایی که برای ارائه کمک های نقدی به مردم شده، این کمک ها نمی تواند همه پیامدهای منفی ناشی از اجرای هدفمند سازی یارانه ها را پوشش داده و فشارها به مردم را به صفر...


جمشید انصاری نماینده اصلاح‌طلب مردم زنجان و طارم معتقد است که با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها قطعا یک موج گرانی در کشور شاهد خواهیم بود که این موج گرانی بیشتر این طبقات را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

گفتگوی روزنامه مردم نو زنجان را با این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و دبیر کمیته سیاسی فراکسیون خط امام(ره)مجلس در مورد بحث یارانه ها و تاثیرات آن بر کشور شروع و هم چنین برنامه چهارم و پنجم توسعه و وضعیت عمران و سرمایه گذاری استان زنجان می‌خوانیم:

اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها را چطور ارزیابی می کنید؟

به نظرم امکان به صفر رساندن فشار حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به قشر های متوسط به پایین جامعه را محال دانست. چون اگر اینگونه باشد نمی توان نام آنرا طرح تحول اقتصادی گذاشت

به نظر شما،اجرای قانون هدفمندی یارانه ها چه تاثیری برزندگی قشر کارگر و ضعیف جامعه خواهد گذاشت؟

مطمئنا اجرای هر طرح تحولی پیامدهای منفی نیز در بر دارد. با اجرای این قانون قطعا یک موج گرانی در کشور شاهد خواهیم بود که این موج گرانی بیشتر این طبقات را تحت تاثیر قرار خواهد داد. البته در قانون هدفمند کردن یارانه ها برای جبران بخشی از تاثیرات حاصل از اجرای این قانون، برای قشرهای ضعیف تمهیداتی اندیشیده شده است.

آیا تمهیدات اندیشیده شده برای اجرای این طرح می تواند پیامدهای منفی آنرا جبران کند؟

با وجود پیش بینی هایی که برای ارائه کمک های نقدی به مردم شده، این کمک ها نمی تواند همه پیامدهای منفی ناشی از اجرای هدفمند سازی یارانه ها را پوشش داده و فشارها به مردم را به صفر برساند.

مثلا قیمت حامل های انرژی پس از اجرای این قانون گران می شود و اگر قیمت حامل های انرژی 100 واحد افزایش یابد، 50 درصد درآمدهای حاصل از این افزایش، میان مردم توزیع خواهد شد.

بنابراین مردم مجبورند بخشی از پیامدهای حاصل از اجرای هدفمندی یارانه ها را با اقداماتی همچون صرفه جویی تحمل کنند و بخشی دیگر را دولت از طریق کمک های نقدی جبران خواهد کرد.

شما عضو هیات تحقیق و تفحص از برنامه چهارم توسعه هستید. اجرای این برنامه چطور بود؟

هدف از تشکیل این هیات ارائه اطلاعات از نحوه عملکرد برنامه و استفاده آن برای تدوین برنامه پنجم نبوده است؛ اما با توجه به اینکه تدوین برنامه پنجم به تعویق افتاده است، هیات تحقیق و تفحص می تواند سریعتر برخی از یافته ای خود را بررسی کند.

اما قبل از ارائه کامل گزارش و جمع آوری اطلاعات نمی توانم اظهار نظر دقیقی در این مورد داشته باشم ، چون با توجه به اطلاعات موجود و دریافتی در بعضی از زمینه ها شاهد شکاف در اهداف کمی پیش بینی شده در برنامه هستیم.

در برخی موارد از جمله بخش های اقتصادی مانند تحقق اهداف کمی پیش بینی شده برای نرخ بیکاری و اقتصادی توفیق چندانی نداشته ایم. در برخی زمینه ها نیز عملکرد دولت تا حدودی مناسب بوده است . تاخیری که دولت در ارائه برنامه داشت این فرصت را فراهم کرد تا مجلس بتواند در زمان بررسی برنامه پنجم از گزارش های برنامه چهارم استفاده کند.

برنامه پنجم را هم بررسی کرده اید؟

این برنامه برای برخی شاخص هایی مثل نرخ بیکاری و تورم و میزان نقدینگی و این قبیل موارد در حوزه اقتصاد یا ضریب جینی ارقامی مشخص را مطرح نکرده است. و با توجه به بررسی های انجام گرفته در کمیسیون اقتصادی مجلس ، برآورد بررسی های ما این است که آنچه دولت به عنوان لایحه به مجلس تقدیم کرده است از قواعد و معیارهایی که در یک قانون برنامه باید رعایت شود ، برخوردار نیست. از جمله این موارد آن است که در این برنامه به هیچ وجه اهداف کمی بخش های مختلف لحاظ نشده است.

مشخص نیست که رشد اقتصادی که هدف برنامه است چقدر باید باشد؟ یا این برنامه برای برخی شاخص هایی مثل نرخ بیکاری و تورم و میزان نقدینگی و این قبیل موارد در حوزه اقتصاد یا ضریب چینی ارقامی مشخص را مطرح نکرده است. در حالیکه مجلس علاقمند است به لحاظ اهداف کمی، برنامه پنجم توسعه شفاف تر و قابل مطمئنا در این بعد تغییرات جدی در مجلس اتفاق خواهد افتاد و این تغییرات در بخش های دیگر تاثیرگذار است . مرکز پژوهشهای مجلس نیز گزارشی از برنامه پنجم توسعه به کمیسیون ارائه کرد البته مسئولان مرکز، صرفا مشخصات برنامه را برای اعضای کمیسیون بیان کردند به عبارتی یادآور شدند که این لایحه فاقد چه موارد و دارای چه بندهایی است. حال ما متناسب با این گزارش باید به دنبال رفع کاستی های آن باشیم.

آقای انصاری حضور بخش خصوصی را در استان زنجان چطور ارزیابی می کنید؟

بخش خصوصی در هر منطقه ای از کارافرینان و فعالان اقتصادی همان منطقه شکل می گیرد و گاهی فعالان بخش خصوصی سایر مناطق حضور می یابند. که این چیز عجیبی نیست و در تمام دنیا مرسوم است. برای همین باید برای جذب سرمایه گذاران جاذبه هایی را ایجاد کرد. مثلا دولت می تواند با تخصیص اعتبارات یا تسهیلات قانونی به سرمایه گذاران و کارافرینان کمک کند . البته سرمایه گذار خودش تصمیم می گیرد کجا سرمایه گذاری کند چون تمام پارامترهای اقتصادی را در نظر می گیرد و نهایتا به این نتیجه می رسد که ایا سرمایه گذاری در ان منطقه با وجود تمام محدودیت ها و مشوق ها مقرون به صرفه است یا خیر؟

این تصور که به سرمایه گذار بگوییم کجا سرمایه گذاری کند تصور اقتصاد دولتی است.زیرا سرمایه گذار باید حساب سود و زیان خود را کند و با تصمیم گیری سرمایه گذاری کند.

به عقیده شما بخش خصوصی بیشتر در بخش کشاورزی می تواند حضور داشته باشد یا صنعت؟

استان زنجان در حال حاضر نیازمند توسعه در بخش صنعت است که باید همه ی ابزار و امکانات برای تحقق این امر به کار گرفته شود. همچنین ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی با توجه به احداث شرکت پتروشیمی باید مورد توجه مدیران صنعتی استان باشد.شاخص صنعت در شهرستان زنجان 65 درصد و شهرستانهای ابهر و خرمدره را 19 درصد است.

وضعیت اشتغال در استان چگونه است؟

متاسفانه اکثر مراجعه کنندگان به ویژه فارغ التحصیلان از ما تقاضای کار و اشتغال دارند.در شهرستان زنجان که 50 هزار دانشجو دارد اما در بین فارغ التحصیل ها و دانشجویان پیدا کردن کار تبدیل به یک دغدغه و مشکل شده است.

البته دولت می تواند با تخصیص اعتبارات یا تسهیلات قانونی به سرمایه گذاران و کارافرینان کمک کند و نمایندگان مجلس هم بر این امر نظارت داشته باشند.

آیا بودجه استان مناسب فعالیتها و برنامه های در سال جاری است؟

عموما دولت‌ها تلاش می‌كنند كه هزینه‌های جاری را به حداقل پیش‌بینی كنند تا نشان داده شود دولت به دنبال صرفه‌جویی در هزینه‌های خود است و البته در مقابل، اعتبارات عمرانی را بیشتر از ظرفیت اجرایی كشور پیشنهاد می‌كنند؛ چرا كه این اعتبارات عمرانی در مجلس طرفداران زیادی دارد و به لحاظ شاخص‌های مورد قبول صندوق بین‌المللی پول و سایر مراجع بین‌المللی، بالا بودن اعتبارات عمرانی نسبت به اعتبارات جاری از مشخصه‌های سلامت اقتصادی یك كشور است که بودجه سال ‌89 این ویژگی را دارد و در این بودجه كمترین افزایش در هزینه‌های جاری حدود ‌6 درصد نسبت به عملكرد سال ‌88 است و در مقابل، هزینه‌های عمرانی از حدود ‌18 هزار میلیارد تومان به ‌38 هزار میلیارد رسیده است. یعنی ‌105 درصد افزایش. بودجه استان هم کمی رشد داشت که باید در سالهای بعد شاهد رشد بیشتر ان باشیم تا بتوانیم برنامه های عمرانی استان را اجرا کنیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “انصاری: با اجرا شدن قانون هدفمندی یارانه‌ها شاهد موج گرانی خواهیم بود”

  1. رضا گفت:

    خدا به مردم رحم كند همين حالا سه ماه نتونستم گوشت گوسفند بخرم

  2. hamid گفت:

    آقا رضای عزیز چرا سه ماه است که گوشت نخوردید؟ باید برید از محله احمدی نژاد خرید کنید چون چندی پیش میگفت که قیمت‌ها در محله ایشان بالا نرفته.