سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » صدرحاج سید جوادی: حاکمیت حاضر است به قیمت مصالحه با بیگانگان در مقابل جنبش داخلی با...

صدرحاج سید جوادی: حاکمیت حاضر است به قیمت مصالحه با بیگانگان در مقابل جنبش داخلی بایستد

چکیده :به نظر من استراتژی اصلي جنبش سبز باید رشد و توسعه آگاهي در همه اقشار جامعه باشد. جامعه آگاه و رهبران، به طور طبیعی می توانند از تاكتيك هاي مناسب در هر شرايطي براي دستیابی به اهداف جنبش استفاده كنند. به نظر بنده شیوه مبارزه نمی تواند صرفاً محدود به راهپیمايي در مناسبت هاي خاص باشد. در جریان انتخابات مردم با هوشمندي و فراست از فرصت انتخابات رياست جمهوري 22 خرداد سال 1388 استفاده كردند و تحولات بعد از انتخابات زمينه را برای گسترش رشد و آگاهي عمومی فراهم کرد. به همین ترتیب باید در انتخابات آينده هم با بررسي شرايط از اين گونه فرصت ها استفاده شود تا بالاخره خواست مردم ایران برای آزادی و مردم سالاری محقق شود. هم اکنون جنبش سبز نهادینه شده است و حاکمیت حاضر است حتی به قیمت مصالحه با بیگانگان در مقابل جنبش داخلی...


احمد صدر حاج سید جوادی با 94 سال سن، کهنسال ترین فعال سیاسی ایران است. وی از بنیانگذاران نهضت آزادی ایران و از اعضای فعال نهضت مقاومت ملی بوده است. دکتر حاج سیدجوادی مدرک دکترای حقوق از فرانسه دارد. وی پیش ازانقلاب اسلامی، وکالت چند تن از مخالفان سرشناس حکومت پهلوی را نیزعهده دار بود کسانی چون علی شریعتی، آیت الله سید علی خامنه ای و آیت الله حسینعلی منتظری. دکتر حاج سید جوادی در دولت موقت مهندس مهدی بازرگان وزیر کشور بود. بیش از70 سال فعالیت و مبارزه سیاسی در چهارچوب قانون، انجمن دفاع از آزادی مطبوعات را برآن داشت که در سال 88 درست در همین روزها جایزه قلم طلایی را به او اهدا کنند.

وی دربخش هایی از گفت و گوی خود با جرس تاکید کرده است: مسئله جامعه ايران در گذشته استبداد بوده است ، امروز نيز مسئله اصلي جامعه ما هنوزاستبداد است. اما تفاوت شرايط دهه چهل با شرايط كنوني كشور در اين واقعيت است كه در دهه چهل حتي تا دهه هفتاد روشنفكران و فعالان سياسي ـ اجتماعي ما هنوز به طور كامل به اين باور نرسيده بودند و مشكل اصلي جامعه را « امپریالیسم» و يا «سرمايه‌داري» تلقي مي‌كردند و بعضاً آزادي را كالاي «لوكس» مي دانستند. اما در طول مبارزات چند دهه اخير كشور، بتدريج با رشد و توسعه آگاهي در جامعه ایران به ويژه در دوران اصلاحات و در جريان انتخابات و پس از آن، مطالبه «آزادي ، دموكراسي و حقوق بشر» شعار فراگير همه فعالان سياسي ـ اجتماعي شده است. خشونت ورزي دستگاه حاکمه نيز در اين راستا قابل فهم است.

وی ادامه داد: به نظر بنده رشد و آگاهي مردم و شتاب آن در جريان انتخابات رياست جمهوري سال 88 و فراگير شدن مطالبه آزادي خواهي عامل اصلي تشديد فشار بر احزاب و نهادهاي مدني بوده است. در چنين شرايطی حکومت و نهادهای وابسته به آن مانع آزادي فعاليت و نهادينه شدن احزاب و نهادهاي مدني و آزادي مطبوعات كه پيشنیاز دموكراسي است، هستند. اگر در سه دهه گذشته به طور مستمر اين فشار بر احزابي چون نهضت آزادي ايران كه حرف همیشگی شان « آزادي، دموكراسي و حقوق بشر» بوده، وارد مي‌شد، امروز این درد، دامان احزاب اصلاح طلب را نیز گرفته است و نهادهاي مدني و جنبش سبز مردم ايران بر تحقق آزادی پاي مي‌فشرند، نهادهاي نظامي ـ امنيتي فشار را بر احزاب موثر در جنبش اصلاحات، سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي و مشاركت ايران اسلامي بيشتر كرده‌اند و به دنبال توقف و انحلال آنها هستند.

صدر حاج سید جوادی گفت:متاسفانه دولت نه تنها در سیاست بلکه در همه عرصه های جامعه با عملکرد غلط هزینه های سنگینی را بر ملت تحمیل کرده است. در بیانیه مفصلی که من ،مهندس سحابی، خانم اعظم طالقانی و دکتر پیمان منتشر کردیم به طور کامل به این لطماتی که از سوی احمدی نژاد بر کشور وارد شده اشاره کرده ایم و مخصوصا مقام رهبری را خطاب قرار داده ایم چرا که طبق قانون اساسی باید کشور را برطبق مصالح مردم اداره شود و نه منافع و مصالح اقلیتی چند. هم اکنون قانونی در مجلس به تصویب رسیده است که در آن بیت المال مسلمین را به حراج گذاشته اند و آنچه که متعلق به مردم است به ثمن بخس می فروشند. معدنی را که 1000 میلیار تومان ارزش دارد به 183 میلیارد فروختند تا بر توانایی اقتصادی سپاه در سرکوب مردم بیافزایند. شورای نگهبان چطور اجازه تصویب این قانون را داده است. این بیت المال است و خرید و فروش آن طبق اسلام حرام می باشد.

وی تاکید کرد:به نظر بنده جنبش سبز مردم ایران به دنبال اصلاحات تدريجي از طريق مبارزه قانونی، مسالمت آميز و پرهيز از خشونت توأم با خردورزی و با حضور همه آحاد مردم است. این جنبش با ديدگاه زنده ياد مهندس بازرگان در سال 57 هماهنگ است كه در نشريات نهضت آزادي ايران و مصاحبه هاي ايشان منعكس شده است. تعبير «باران و سيل» و يا «فولكس واگن و بولدوزر» نشان دهنده دو خط مشي و دو نگاه براي تحقق مطالبات بصورت تدريجي و متناسب با وسع جنبش اصلاحات است هرچند که خط مشي راديكال و راه حل‌هاي تندي كه عملاً از سوی دستگاه حاکمه علیه مردم به کار می رود بسیار شدید است. مثلا اگر کسی یک باند سبز بسته باشد یا به اعتراض سنگی پراند، می گویند او محارب است. این اعدام ها به قصد ایجاد رغب و وحشت میان مردم است تا دیگران حساب کار خودشان را بکنند. اعدام ها هیچکدام براساس ضوابط اسلامی یا حقوقی نبوده است. محارب معنای معنای مخصوص به خودش را دارد که مسلما مصداق معترضین به دولت یا حکومت نیست.

عضو نهضت آزادی تاکید کرد:به نظر من استراتژی اصلي جنبش سبز باید رشد و توسعه آگاهي در همه اقشار جامعه باشد. جامعه آگاه و رهبران، به طور طبیعی می توانند از تاكتيك هاي مناسب در هر شرايطي براي دستیابی به اهداف جنبش استفاده كنند. به نظر بنده شیوه مبارزه نمی تواند صرفاً محدود به راهپیمايي در مناسبت هاي خاص باشد. در جریان انتخابات مردم با هوشمندي و فراست از فرصت انتخابات رياست جمهوري 22 خرداد سال 1388 استفاده كردند و تحولات بعد از انتخابات زمينه را برای گسترش رشد و آگاهي عمومی فراهم کرد. به همین ترتیب باید در انتخابات آينده هم با بررسي شرايط از اين گونه فرصت ها استفاده شود تا بالاخره خواست مردم ایران برای آزادی و مردم سالاری محقق شود. هم اکنون جنبش سبز نهادینه شده است و حاکمیت حاضر است حتی به قیمت مصالحه با بیگانگان در مقابل جنبش داخلی بایستد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “صدرحاج سید جوادی: حاکمیت حاضر است به قیمت مصالحه با بیگانگان در مقابل جنبش داخلی بایستد”

 1. مانی گفت:

  جناب صدر حاج سید جوادی باید به این نکته اشاره می کردند که سکوت مردم سبز ایران در مقابل سران حاکمیت , یک عقب نشینی جبران ناپذیری است. من با نظر ایشان که فرمودند :مبارزه نمی تواند صرفاً محدود به راهپیمایی در مناسبت های خاص باشد موافقم هستم. ولی باید این موضوع رو هم در نظر داشته باشیم که راهپیمایی ملت سبز ایرات در روزهای خاص می توانند یک عرض اندام نسبت به این اقایون باشد که بار دیگر توهم نزنند که سکوت مردم سبز ایران یعنی اتمام جنبش سبز. همانطور که اقای صدر حاج سید جوای فرموند , … انتخابات پارسال شرایطی را برای ملت سبز ایران فراهم کرد که مردم بهتر بتوانند سران حاکمیت و کسانی که دارند در حق ملت جفا می کنند را , بشناسند.

  مردم ایران می توانند به هر نحوی که شده اعتراضات خودشون رو نسبت به حاکمیت نشان دهند و به هر طریقی با این افراد متقلب مبارزه کرد. حالا اعتراض اعم از حظور در کف خیابان های شهر یا اعتراض به صورت همان اشاره دادن به یکدیگر و .. باشد. مهندس موسوی هم روی این موضوع تاکیید داشتند که گسترش اگاهی را باید مقدمه ای برای مبارزه خود, قرار دهیم.

  اقای جاج سید جوادی حرف قشنگی را بیان کردند. هم اکنون جنبش سبز نهادینه شده است و حاکمیت حاضر است حتی به قیمت مصالحه با بیگانگان در مقابل جنبش داخلی بایستد. ( الان شاهد هستیم که دولت کودتا امروز به کشور های فقیری چون برزیل و ترکیه باج داد. در حالی که این دو کشور هیچ سود و منفعتی برای ما مردم ایران ندارد. ترکیه که خیلی از ما ضعیف تر است. برزیل هم که امریکای لاتین و همانند ونزوئلا است. جالب اینجاست که دولت به راحتی زیر بار حرف های همین کشورهای جهان خوار و بیگانه و قدرت طلب و ظالم و کافر و دروغگو و مخصوصاااااااااا دشمن , می رود. برای چی؟ برای همین که می خواهند با این زیر بار رفتن و باج دادن ها , لا اقل جلوی اعتراضات جنبش سبز مردم ایران ایستادگی بکند.

  البته من بعید می دانم که امریکا با اینگونه ارسال اورانیوم موافقت کند. به نظر من که تا چند روز اینده قطعنامه تحریم های جدید علیه ملت ایران صادر خواهد شد.

  ما باید این را درک کنیم که / * ازادی یک چیز دادنی نیست. ازادی گرفتنی است. ازادی را نه امریکا نه کشور های غربی و نه هیچ کشور دیگری , به مردم ایران خواهد داد. ازادی را خوده ما باید بگیریم. ما باید به ازادی دست پیدا کنیم.

  این جمله برای بعضی از سران حکومت و مخصوصا برای کشورهایی خوب است که تعامل با ایران را به نفع منافع شخصی خودشان می دانند.

  ////////////////////

  روزی خواهد امد. و آن روز ، روزی است که هر کس به فکر خویش است.
  دکتر علی شریعتی

 2. سعيد گفت:

  کی بدش ميياد حکومت ضعيف و بدون پشتوانه مردمی را بدوشد ولی سؤال اينجاست که آيا با اين روش جنبش اعتراضی مردم را ميتوان سرکوب کرد؟ اين جنبش هويتی بس طولانی دارد و فقط مربوط به حوادث بعد از انتخابات نيست، اين جنبش ريشه در خواست های سرکوب شده و معطل مانده آزادی خواهانه ايرانيان دارد که سال های سال برايش هزينه داده اند و مبارزه کرده اند و با اين حيله و فريب ها ذره اي خم به ابرو نمی آورد.