سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سخنگوی وزارت امور خارجه: سوخت ایران در ترکیه نگه‌داری خواهد شد...

سخنگوی وزارت امور خارجه: سوخت ایران در ترکیه نگه‌داری خواهد شد

چکیده :صبح زود داوود اوغلو وزیر امور خارجه طی تماس تلفنی به من اطلاع داد که مذاکرات به سطح قابل قبولی رسیده است. من قرار بود به آذربایجان بروم ولی تصیم گرفتم حالا که بحث هسته‌ای به این مرحله رسیده، پس از گرفتن نتایج لازم از ایران به آذربایجان سفرم را ادامه...


کلمه: رامین‌ مهمان‌پرست سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: ایران، برزیل و ترکیه توافق کردند که نامه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارسال و آمادگی خود را برای تبادل سوخت اعلام کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه در حاشیه اجلاس سران گروه 15 در تهران اظهار داشت: در صورتی که موافقتنامه میان ایران و طرف گروه وین امضا شود سوخت ایران در ترکیه نگه‌داری خواهد شد تا تحت نظارت آژانس و ایران باشد.

وی افزود: اگر گروه وین اعلام آمادگی کند و موافقت‌نامه تبادل سوخت بین ایران و گروه وین امضا شود، 1200 کیلوگرم اورانیوم 3.5 درصد ایران در ترکیه تحت نظر کشورمان و آژانس قرار می‌گیرد تا با 120 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد گروه وین مبادله شود.

نشست سه‌جانبه ایران، ترکیه و برزیل با محوریت تبادل سوخت هسته‌ای امروز صبح در حاشیه اجلاس گروه 15 در تهران و پشت درهای بسته برگزار شده است.

محمود احمدی نژاد، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و منوچهر متکی وزیر امور خارجه نمایندگان مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران در این نشست بودند.

این در حالی است که نشست سه‌جانبه وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و برزیل دیروز یکشنبه در تهران برگزار شد و آن طور که نخست‌وزیر ترکیه گفته است نتایج این جلسه مثبت و سازنده بود که منجر به سفر ناگهانی وی به تهران شد.

البته نخست‌وزیر ترکیه قبل از حرکت به سمت تهران در فرودگاه ازمیر در پاسخ به پرسشهای خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا تبادل سوخت در خاک ترکیه انجام می‌شود؟ پاسخ داد: به منظور شروع روند تبادل سوخت به تهران می‌روم.

وی از دریافت خبری مهم از تهران سخن به میان آورد و افزود: این موضوع در متن توافقنامه درج شده است. برهمین اساس، من به تهران می‌روم.

اردوغان درباره سفر ناگهانی خود به تهران گفت: صبح زود داوود اوغلو وزیر امور خارجه طی تماس تلفنی به من اطلاع داد که مذاکرات به سطح قابل قبولی رسیده است. من قرار بود به آذربایجان بروم ولی تصیم گرفتم حالا که بحث هسته‌ای به این مرحله رسیده، پس از گرفتن نتایج لازم از ایران به آذربایجان سفرم را ادامه دهم.

اردوغان در عین حال مطرح کرد: پیش از این ایران در آستانه تحریم‌های جدید از سوی شورای امنیت قرار داشت که با شروع این ملاقات‌ها این تصمیم‌ها به تعویق افتاده است.

نخست‌وزیر ترکیه همچنین تاکید کرد: در قدم‌های بعدی موانعی که در برابر برنامه‌های هسته‌ای ایران وجود دارد، برداشته خواهد شد.

اردوغان با بیان اینکه ترکیه و برزیل سعی دارند موضوع هسته‌ای ایران از راه دیپلماسی حل شود، اظهارداشت: این تلاش‌ها هم برای کمک به ایران و هم برای کمک منطقه است.

شنبه هفته جاری رسانه‌های ترکیه از لغو سفر اردوغان نخست وزیر ترکیه به تهران برای شرکت اجلاس گروه 15 به ایران خبر داده بود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

24 پاسخ به “سخنگوی وزارت امور خارجه: سوخت ایران در ترکیه نگه‌داری خواهد شد”

 1. رضا گفت:

  عجب عزتی…..حق مسلم را چرا خودمان نگهداری نمیکنیم….؟

 2. محمد امی گفت:

  به نام خدا
  با سلام
  خانم پروین احمدی نژاد نظرشون را در رابطه با این حق مسلم و کسانی که از اون کوتاه اومدن عنوان کنند. اشد مجازات باشه ؟
  با تشکر

 3. ناشناس گفت:

  پیروزی مضاعف هسته ای را به رییس جمهور محبوب مردم تبریک میگویم .این بود دیپلماسی عزت؟

 4. مانی گفت:

  کشور خود کفا همین بود که ما شاهدش هستیم! حالا باز بگویند ما پیرو راه خمینی کبیر هستیم.

  دولتی که به راحتی زیر بار حرف های غرب و امریکا می رود , چگونه شعار ما میتوانیم را میدهد؟! مگر ما نمیتوانیم! خوب میتوانیم دیگه. پس چرا باید سوخت کشور ایران برود به کشور های غریبه؟! البته خوب این مورد هم جدید نخواهد بود. خزر که رفت. خلیج همیشه فارس که رفت. سوخت هسته ای هم برود. این رفتن ها در دولت کودتا ادامه دارد. به امید روزی که خود دولت کودتا هم برود.

  جای تاسف است.

 5. ناشناس گفت:

  امروز روز شهادت حضرت زهرا محمود و دارو دسته اش کف زدند و کسی ندید میهمانی و سور وسات هاله نور را کسی ندید چرا از سیستم پوپولیسم خودشان علیه خودشان استفاده نمیکنید

 6. خس و خاشاک گفت:

  به به! هر دم از این باغ بری میرسد!

  این هم خبر خوشی‌(خفت بار) دیگر! خودمان را خارو ذلیل کردیم تا مشتی باشد بر دهان آمریکا

  لعنت به شما که حتا کودکی ۴ ساله از شما بیشتر میفهمد

 7. مجید گفت:

  انرژی هسته ای حق مسلم ماست!! چه شعار دهن پرکنی!!! تا قبل از حکومت آقای احمدی نژاد اورانیوم برای مقاصد پزشکی خریداری می شد و دعوا بر سر غنی سازی در داخل کشور بود. حالا نه فقط اورانیوم غنی سازی شده نمی خریم که همان ذخیره موجود را هم باید بدهیم و با کلی تعهد اورانیوم برای مصارف پزشکی بخریم. آقای علی لاریجانی که می گفتند آقای خاتمی در غلتان داد و آب نبات گرفت. حالا بیایند ببینند که همان آب نبات را هم از ما گرفتند.

 8. ناشناس گفت:

  به این میگویند اقتدار ملی وقتی پای زور به میان میاد دولت مران تحمیلی از همه چیز میگذرند امیدوارم مردم حالا قدر دولت مقتدر خاتمی این سید بزرگوار و وارسته را دریابند

 9. ali گفت:

  اندیشه و نظامی که تقلب و دروغ را بر ملت خود روا و جایز میشمارد ،علی رغم عقب نشینی از شعار های قبلی اش ،محال است که در روابط بین المللی
  صادقانه رفتار کند ،آقایانی که از قراداد اصولی سعد اباد به عنوان قرارداد ننگین نام میبرند و یا با عنوان مروارید در مقابل آب نبات یاد میکنند و یا با فراموشی گفته های خود که خروج ارانیوم از خاک کشور تا قبل از دریافت سوخت خط قرمز ماست و یا………..حالا چه جوابی دارند ؟؟؟؟گرچه انتظار جواب از دروغ گویان بیهوده است آیا باز هم شعار عوامفریبانه “حق مسلم ماست”خواهید گفت ،رژیم همواره در مقابل فشار تسلیم میشود ،آقایان ابلهانه فکر میکنند که با امتیاز دهی به خارج میتوانند به سرکوب ملت در داخل به پردازند ،زهی خیال باطل ،جنبش سبز در اعماق دل و جان اکثریت ملت ایران ریشه دوانده و تا رسیدن به بهاران سبز آزادی اندک کوچه ای باقی مانده است ،

 10. رضا گفت:

  دلاوران هسته اي درغلطلان دادند پستونک گرفتند!!!

 11. ناشناس گفت:

  بر عكس شعارها ,آمريكا مي تواند خيلي غلط ها بكند.اين ما هستيم كه در نتيجه ي سياست خارجي غلط(ديبلماسي فعال) آقايون نمي تونيم هيج غلطي بكنيم.

 12. اسلام رحماني گفت:

  اگر دولت خاتمي غني سازي را به تعليق در آورد ، اين دولت مثلا انقلابي تمام سرمايه ملت ايران كه براي ان سختي و تحريم تحمل كرد را به باد داد.
  حتي اگر از لحاظ اقتصادي نيز حساب كنيم، ضرر ماديه تعليق غني سازي بسيار كمتر از هديه حاصل چند سال غني سازي به بيگانگان است.
  اين توافقات دولت نشان داد حكومتيان براي اينكه در مسند قدرت باقي بمانند از هيچ تسليمي رد برابر بيگانگان فروگذار نميكنند. به جاي انكه با مردم خود آشتي كنند با بيگانگان دست دوستي ميدهند. مانند زمان پهلوي.

 13. سبز روشن گفت:

  هرچند سایت کلمه نظرهای انتقادی را منتشر نمی کند ولی باید گفت که این توافق یا هر اسمی که می خواهید بر آن بگذارید صرفاً برای رفع تحریم یا دفع خطر حملۀ نظامی نیست، که در نظر دولت فخیمه تحریم ها کاغذپاره ای بیش نیستند و حملۀ نظامی به ایران هم فقط یک نتیجه به همراه دارد و آن هم نابودی اسراییل است. پس این کار در آستانۀ سالگرد انتخابات فقط به معنای داشتن دست باز برای سرکوب مردم در صورت اعتراضات احتمالی است. چرا که هم سازمان ملل و هم کشورهای عضو شورای امنیت به خوبی نشان داده اند که رعایت حقوق بشر و آزادی بیان از سوی دیگر دولت ها برایشان پشیزی ارزش ندارد و ترس شان فقط از ایران هسته ای است که آن هم البته یک بازی است. سیاست داخلی و خارجی ایران یک عبارت بیشتر نیست: النصر بالرعب. مردم را با اعدام های بی معنا ترساندن، دنیا را با تاسیسات توخالی هسته ای و برگزاری مانورهای پرهزینۀ نظامی. دوستان کشورهای تازه به دوران رسیده ای مثل ترکیه و برزیل با به اصطلاح فانوس گردانی برای ابهامات ایرن فقط به فکر منافع خودشان هستند و برای انتخابات ریاست جمهوری کشورشان برنامه ریزی کرده اند. آنان نه معنای صلح را می فهمند و نه ذره ای برای آن ارزش قائلند. خدا به داد ما مردم برسد که با این توافق ـ که دولت حتی نمی داند سود و زیانش برای کیست ـ توجیه بین المللی برای سرکوب فراهم آمده است. از این پس دولت خواهد گفت ما که اروانیوم را سپردیم به شما، شما هم داخل ایران را بسپرید به ما. آزادی در ایران در بالاترین سطح قرار دارد!!!!!

 14. tork گفت:

  شما که می گفتید آقای خاتمی وحسن روحانی در مسئله هسته ای عزت کشور واسلام را لجن مال کرده اند ، پس از پنج سال دروغ به این ملت برای حفظ عزت اسلامی وایرانی ، آخرش اورانیومها را به پایگاه انجرلیک آمریکا در ترکیه روانه کردید ، یعنی همان جایی که طلاههای کشورمی روند وروزنامه تابناک چند ماه پیش هیجده میلیاردش را هنگام گذشتن ازمرز بازرگان لو داد ، ولی کسی پیگیری نکرد ننگ بر وطن فروشانی که با آبرو وحیثیت واعتقادات این مردم اینگونه روبه سفتانه بازی می کنند ، مردم مواظب باشید ، این خودفروشها دارند سرمایه های ملی کشوریعنی نفت ، گاز ، معادن طلا و اورانیوم را به آمریکا وانگلیس می دهند .

 15. AMIR گفت:

  پس معادن اورانیوم هم به سرنوشت معادن طلا دچار شد ، یعنی از مرز بازرگان به پایگاه انجرلیک آمریکا درترکیه !؟ تابناک هیجده میلیاردش را چند ماه پیش لو داد ولی توی این خر تو خر سیاسی کی به کیه ؛ این هم شد عزت ایرانی و اسلامی ما !؟

 16. محسن گفت:

  همه حق مسلم هارت و پورت بود – پس خط قرمز چي شد – خداوند دروغ شرمت باد

 17. علي گفت:

  پنج سال تحريم را تحمل كرديم – عسلويه را از دست داديم – قطر دهها فاز از ما جلوتر افتاد – آخرش هم رسيديم در نقطه اول

 18. رضا گفت:

  معني ديپلماسي عمومي يعني اينكه سوار بر عموم مردم در مقابل بيگانه امتياز بدهيم – شرم بر اين دولت

 19. کاش در قراداد ، نسبت به تحریم ها وقطع نامه های سازمان ملل ، هم اشاره میشد که حداقل تحریم ها بر چیده شود
  کاش در قراداد ، مبادله نوبتی اورانیم در چند نوبت انجام میشد
  کاش در قراداد ، به کامیون پول و طلا که به ترکیه رفته بود اشاره میشد و ان باز پس گرفته میشد
  کاش در قرداد ، این مبادله ۱۲۰۰ کیلو اورانیم با ۱۲۰ کیلو اورانیم ۲۰ درصدی ، مطرح نمیشود که این در ازاء تحویل سخت برای نیروگاه اتمی تحقیقاتی دانشگاه تهران است چون این سوختکه در دوره های قبلی هم انجام میشد
  و این مبادله سوخت برای نیروگاه های جدید لازم بود که اجرا شود
  کاش در قراداد ، نکات دیگری که مربوط به سوخت نیروگاه های بوشهر هم میشد تاکید میشد
  کاش ها زیاده اما متاسفانه ، نمیگذارند که جنبش سبز هم حرف بزنه جناب موسوی اکنون ما میفهمیم که چرا در آستانه این سالگرد رای گیری ، میخواهند صدای شما و جنبش سبز را خاموش کنند
  قراداد های گلستان چای و ترکمان چای را فراموش نکنیم
  بگذارید انتقاد ها انجام شود تا منافع کل ملت با نظر کل ملت اجرا شود

 20. عليرضا گفت:

  خود كرده را تدبير نيست اينها يك تقلب در انتخابات كردند حالا توش گير كرده اند و دچار مواضع متناقض شده اند و هر تناقض يعني يك ضربه به منافع ملت ايران يعني از دست دادن ملت يعني دربه در به دنبال چند تا كشور براي خروج از بحران امام فرمودند تا ملت را داريد از هيچ قدرتي نترسيد حال زمانه درست در مقابل اين جمله امام است حالا كشورهايي كه روي نقشه هم پيدا نيستند براي ما شده اند ابر قدرت

 21. سبز اندیش گفت:

  من هم امروز دلم خوش بود یکی از اساتید باسابقه مالزی در سخنرانی رسمی کنفرانس دانشگاه، نام خلیج فارس را درست و کامل (Persian golf) بر نقشه نشان داد و از واژه های مجعول استفاده نکرده بود.

  اما حالا می بینم چه ننگی واسمون بارآوردند. خاتمی جان و مدیران با تدبیر آن زمان! هزاران حیف و افسوس.

  خواسته های رهبرمون رو هم درست درک نکردند که با شیوه های خلاق آنها را تحقق ببخشند.

 22. مزدک گفت:

  احمدی نژاد حق ما نیست لیکن انرژی هسته ای، حق مسلم مردم ایران است
  پس از فاجعه انتخابات تا کنون رسانه های برون مرزی زیر کنترل امواج انحرافی غرب و اسراییل قرار گرفته و بجای تمرکز در خواسته واقعی مردم که همانا ریاست جمهوری مهندس موسوی بود به موضوعات مورد نظر آنها مشغول داشته شده اند. موضوعات رسیدگی به سلاحهای هسته ای ایران و موضوعات مربوط به اسراییل که خواسته های غرب و اسراییل است بسیار پررنگ تر است.کشورهای غربی و اسراییل در ظاهر از جنبشهای آزادی خواهانه و خردگرایانه مردم ایران پشتیبانی می کنند ولی عملا دستشان در دست دولت واپسرگرا و خرافاتی «حجتیه» ای احمدی نژاد است.
  اندیشمندان، خردگرایان و آزادیخواهان ایران آگاه باشند که اینبار نیز مانند همیشه دارند مورد سوء استفاده سیاستهای غرب و رسانه های فارسی زبان تحت کنترل اسراییل و شرکتهای نفتی قرار می گیرند، تا با استفاده از این جنبش مردمی دولت واپسگرای «حجتیه ای» احمدی نژاد را تضعیف کرده و از آن در سر میز مذاکرات «انرژی هسته ای» و «قراردادهای نفتی» به ضرر مردم ایران امتیازات استثماری را از آن خود نمایند.
  اشتباه نکنیم! غربی ها هیچگاه فکر عوض کردن دولتهای واپسگرایی مانند دولت احمدی نژادها و جایگزینی دولتهای خردگرا و روشن اندیشی مانند دولت رییس جمهور موسوی نیستند زیرا گرفتن چنین امتیازات ننگینی از دولتهای بیسواد و بی تجربه ای مانند دولت احمدی نژاد برای آنها بسیار راحتتر است.
  دول غربی با به رسمیت شناختن دولت غیر قانونی احمدی نژاد و ادامه روابط دیپلماتیک و نشستن سر میز مذاکرات با آنها، عملا این پشتیبانی را اثبات نموده و فقط در ظاهر و تبلیغات از برقراری دموکراسی در ایران حمایت می کنند.
  این چندمین بار است که در تاریخ ایران این بلاها را بر سر ملت ایران آورده اند و از جنبشهای آزادیخواهانه ایرانیان فقط و فقط در جهت تضعیف دولتهای دیکتاتوری حاکم جهت رسیدن به منافع استعماری خود بهره برده اند.
  بیایید اینبار انرژی خود را در خواسته های جنبش آزادیخواهانه خود را اولویت بندی کنیم و تحت تاثیر خبرهای رسانه های کنترل شده قرار نگیریم.
  راهکاری ما:
  1- تحریم دیپلماتیکی(باز خواست سفرا) دولت احمدی نژاد نه تحریم اقتصادی ایران که فشار بر طبقه کارمند و کارگر می اورد.
  2- فشار به دولتهای غربی که ادعای پشتیبانی از مردم ایران دارند برای به رسمیت شناختن دیپلماتیکی دولت منتخب و خردگرای ایران به ریاست مهندس موسوی
  3- تلاش برای جلوگیری از تولید سلاح اتمی (نه انرژی اتمی) در ایران که البته با روی کار آمدن دولتی خردمند در ایران، مورد خود به خود با مذاکرات سالم و دیپلماتیک محقق خواهد شد.

  لطفا جای این الویت ها را عوض نکنیم. اول خواسته ما بعد خواسته بیگانگان. از تاریخ درس بگیریم و اینبار با تیزهوشی ایرانی خود از بازی خوردن توسط دول استعماری جلوگیری کنیم. آنها همیشه وقتی به خواسته های خود رسیدند خواسته ما را فراموش کردند.
  مزدک

 23. ناشناس گفت:

  من دیروز گفتم که همین فردا 250 نماینده مجلس تبریک میگن وحمایت میکنن امروز 230 نماینده تبریک گفتند
  البته اینکارو اگه چند سال پیش انجام میدادیم خوب بود اما نمیدونم معنی این کار چیه که اول به اون صورت واکنش نشون دادیم که ما به هیچ وجه عقب نشینی نمیکنیم ولی حالا برگشتیم به همون چیزی که چن سال پیش از ما میخواستند
  خواهشا بدون غرض در این مورد یک مقاله بزارید

 24. هسته ای گفت:

  هسته ای و برگزاری مانورهای پرهزینۀ نظامی. دوستان کشورهای تازه به دوران رسیده ای مثل ترکیه و برزیل با به اصطلاح فانوس گردانی برای ابهامات ایرن فقط به فکر منافع خودشان هستند و برای انتخابات ریاست جمهوری کشورشان برنامه ریزی کرده اند. آنان نه معنای صلح را