سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
» بیانیه جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی در آستانه سالگرد انتخابات:

ازقوه قضائیه به خدا پناه می بریم

چکیده :چرا فرزندانمان را بازداشت کرده اید؟ چرا آنها را در دادگاه های نمایشی حاضر کردید و کمترین اعتنایی به دفاعیات آنها و موکلانشان نشده است ؟ چرا آنها پس از ماه ها هنوز قادر به ملاقات با وکلایشان نیستند . چرا وکلای آنها از روند بررسی پرونده و نوع اتهام شان بی خبرند؟ چرا برای ماه ها آنها را در انفرادی نگه داشته اند و با چشمان بسته مورد بازجویی های خشن و خسته کننده قرار گرفته...


کلمه : جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی با نزدیک شدن به سالگرد انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری سال گذشته با صدور بیانیه ای ،ضمن شرح دردها و رنج های خود و عزیزانشان در یکسال گذشته  نوشته اند که افق روشنی از چگونگی برخورد حاکمیت با زندانیان سیاسی دیده نمی شود . بسیاری از آنها را با احکام سنگین در زندان نگه داشته اند. برخی را به بهانه هایی که هنوز برای ما روشن نیست به زندان های مخوف و هولناکی چون رجایی شهر فرستاده اند.

متن کامل این بیانیه که نسخه ای از آن در اختیار کلمه قرار گرفته ، به این شرح است

به نام خدایی که دادرس مظلومان است

ملت بزرگ ایران

یک سال از بازداشت همسران ، پدران و فرزندانمان می گذرد . در این یک سال همه ما خانواده های زندانیان سیاسی ، رنج ها و سختی های بسیاری را متحمل شده ایم . سختی ها و رنج هایی که بخشی از آن را با ملت ایران در میان گذاشتیم و بخش مهم آن را برای خود و خلوت خود و باز گو کردن با خدای خود . چه او از هر چیز به ما نزدیک تر و از هر کس به امور آگاهتر است .

امروز که این نامه را برای ملت ایران می نویسیم به همان اندازه روز نخست دستگیری عزیزانمان ، نگران و رنجور هستیم . افق روشنی از چگونگی برخورد حاکمیت با زندانیان سیاسی دیده نمی شود . بسیاری از آنها را با احکام سنگین در زندان نگه داشته اند . برخی را به بهانه هایی که هنوز برای ما روشن نیست به زندان های مخوف و هولناکی چون رجایی شهر فرستاده اند و عده ای معدود را با وثیقه های چند صد میلیون تومانی به مرخصی فرستاده اند . مرخصی هایی که گاه از زندان سخت تر و جانکاه تر است . همه ما در بلاتکلیفی به سر می بریم . پرسش های بسیاری ذهن ما را به خود مشغول کرده و قادر به یافتن پاسخی برای آنها نیستیم . چرا که حاکمیت و قوه قضائیه برای این پرسش ها پاسخی قانع کننده ، روشن و شفاف ندارد .

چرا فرزندانمان را بازداشت کرده اید؟ چرا آنها را در دادگاه های نمایشی حاضر کردید و کمترین اعتنایی به دفاعیات آنها و موکلانشان نشده است ؟ چرا آنها پس از ماه ها هنوز قادر به ملاقات با وکلایشان نیستند . چرا وکلای آنها از روند بررسی پرونده و نوع اتهام شان بی خبرند؟ چرا برای ماه ها آنها را در انفرادی نگه داشته اند و با چشمان بسته مورد بازجویی های خشن و خسته کننده قرار گرفته اند؟ چرا برای آنها احکامی صادر شده که خود قضات صادر کننده احکام اولیه نیز پس از تائید آن احکام در دادگاه های تجدید نظر ، اظهار تاسف می کنند و می گویند ما با این تصور که احکام صادره در دادگاه تجدیدنظر شکسته خواهد شد ،چنان احکام سنگینی صادر کردیم؟

آیا نباید جرم با مجازات هماهنگی داشته باشد ؟ این هماهنگی که یکی از ابتدایی ترین اصول قضائی است را باید در کدامین حکم دید ؟ احکام چندین ساله و اعدام ؟ وثیقه های های چند صد میلیون تومانی و بلاتکلیفی های طولانی و طاقت فرسا؟چرا باید بازجوها بر قضات و بازپرس ها مسلط باشند ؟ چرا کمترین استقلالی در قوه قضائیه دیده نمی شود ؟

ما مدتها براین باور بودیم که قوه قضائیه محل رجوع مظلومان و داد ستاننده از ظالمین است . اما رفته رفته از این قوه قضائیه ناامید شدیم و تنها امید به خدا داریم .

دادستان محترم تهران اخیرا گفته که بدترین گناهان کتمان حقیقت است . ما هم یک سال است که می گوئیم چرا حقیقت را کتمان می کنید .

بیائید شفافیت را در همه رفتارهایتان نشان دهید. آیا این شفافیت و عدم کتمان حقیقت نیاید برای حاکمان و صاحبان قدرت مورد توجه قرار گیرد . یک شهروند عادی ، یک زن خانه دار ، یک روزنامه نگار ، یک دانشجو و یک فعال حزبی چه چیزی را برای کتمان داشته که حتی پس از ماه ها بازجویی طاقت فرسا ، بر کسی معلوم نشده است ؟ آیا شفافیت و عدم کتمان حقیقت برای آنها در اولویت است یا برای صاحبان قدرت ؟

در هفته گذشته پنج نفر را در زندان اوین اعدام کرده اند . اعدام هایی که پر از ابهام در پروسه دستگیری ، بازجویی ، دادگاه ، چگونگی صدور حکم و اجرای حکم و حتی زمان اجرای آنها است. ما خانواده های زندانیان سیاسی با محکوم کردن نحوه اعدام واطلاع رسانی ناقصی که در باره این اعدام ها و رفتاری که با خانواده های داغدار آنها صورت گرفته ، نگرانی خود را بابت سرنوشت فرزندانمان اعلام می کنیم و از قوه قضائیه می خواهیم عدالت و شفافیت و عدم کتمان حقیقت را در برخورد با مسائل از خود شروع کند .

جمعی از خانواده های زندانیان سیاسیDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

8 پاسخ به “ازقوه قضائیه به خدا پناه می بریم”

 1. مانی گفت:

  دسیسه ای در کار است. ظاهرا دارند بر علیه رهبران ملت سبز ایران دسیسه درست می کنند.

  اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي موضع‌گيري اخير موسوي را محکوم کردند.

  دادستان تهران دیروز از کنترل خارج شد و حرف های خارج از اصول و قانون و غیر حقیقی را بیان کرد.
  امروز هم نمایندگان مجلس البته نمایندگان قلابی و انتصابی و افراطی مجلس بار دیگر نامه دادند و از رییس منتصبی قوه قضائیه خواستند که با رهبران ملت سبز ایران برخورد شود.

  و امروز هم اعضای کمیسیون امنیت ملی که با ریاست جلیلی و معاونش دکتر باقری که یکی ادم دغل باز که به فکر منافع خودش است , امروز نشستی داشتند و انتقاد مهندس موسوی و شیخ مهدی کروبی به خاطر موضع گیری در برابر اعدام ها را محکوم کردند.

  به عنوان یک شهروند سبز از سایت کلمه درخواست دارم. خواهشا در مقابل دسیسه جدید این اقایون که به صورت هماهنگ شده است , سکوت نکنند.
  سکوت نشانه عقب نشینی در مقابل این ادم های دغل باز است.

  یا حسین عشقم و پدرم میر حسین.

 2. آزاده گفت:

  آنچه البته به جایی نرسد فریاد است.

 3. سبز اندیش گفت:

  بنده هم با جناب مانی موافقم از سایت محترم کلمه و جناب آقای مهندس موسوی می خواهیم که در مقابل این دروغگویان و ریاکاران پر رو و بی حیا عکس العمل لازم و مقتضی نشان دهند

 4. ناشناس گفت:

  هر چه بیشتر میفهمیم آه بیشتری از نهادمان بر میخیزد که با ما چه کردند. در اینکه ملت ایران دچار دسیسه ای ضد ملی شده است شکی نیست. تا ما به خود نیائیم و از این منظر به حوادث کشور و بازیگران آن نگاه نکنیم به کنه موضوع و نحوه مواجهه با این توطئه عظیم و تاریخی پی نخواهیم برد…

 5. حسين گفت:

  خطاب به ماني : نگران نباش – بزرگتر از اينايي كه گفتي به خاطر ترس از مردم نتونسن كاري بكنن – دادستان و اينا كه ديگه هيچي .

  البته مردم بايد هشيار باشند و دائما نسبت به مسائل و اخبار اطلاع رساني كنند و اطلاع رساني بشند .

  درود بر مهندس موسوي

 6. مهدی گفت:

  بدون تعارف مشکل اصلی کشور ما عدم عملکرد مناسب رهبری است.تعارف که نداریم. آیا نیروهای نظامی و انتظامی زیر نظر چه کسی هستند؟ قوه قضائیه زیر نظر چه کسی درحال اداره است.دولت با چنین عملکرد را چه کسی میتواند به عنوان فرد بالاتر متذکر شود؟……

 7. وای به آن قوه قضأیه که مردمش هیچ فریاد رسی جز خدا نبینند و به خدا پناه ببرند از ظلم و بی‌ عدالتی قاضی،وای بر قاضی که هم تراز جلادان شود،وای بر …

 8. ما به خرداد پر حادثه عادت داریم گفت:

  خطاب به مانی : به جرات میگویم هیچ غلطی نمیتوانند بکنند وبه قول امام (ره) ما در دهانشان میزنیم