سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مطهری: باید دانشگاههای دخترانه و پسرانه داشته باشیم...

مطهری: باید دانشگاههای دخترانه و پسرانه داشته باشیم

چکیده :یا باید دانشگاههایمان مختلط نباشند و دانشگاههای دخترانه و پسرانه داشته باشیم یا در صورتی که دانشگاهها مختلط هستند باید پسران و دختران دانشجو ساده به دانشگاه بیایند یعنی از لباسهای ساده استفاده کنند و از آرایش پرهیز کنند تا محیط سالم برای فعالیت علمی داشته...


کلمه: علی مطهری دولت را متولی اصلی ساماندهی حجاب در جامعه دانست و با بیان اینکه دولتها از سال 76 تاکنون در این زمینه کم کاری کرده اند درباره وضعیت پوشش در دانشگاهها به رؤسای دانشگاهها هشدار داد که مسئولند و باید از ورود دانشجویان بدحجاب به دانشگاه جلوگیری کنند.

به گزارش مهرعلی مطهری گفت: وضعیتی که امروز در مسئله عفاف و حجاب پیدا کرده ایم به خاطر جدی نگرفتن اصل امر به معروف و نهی از منکر خصوصا از طرف دولتها است. امر به معروف و نهی از منکر در واقع یک اصلاح مستمر اجتماعی است که اسلام برای منحرف نشدن جامعه پیش بینی کرده است اما متاسفانه توجه لازم به آن وجود ندارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: غیر از وظیفه ای که مردم از نظر امر به معروف و نهی از منکر قلبی و زبانی دارند بخشی از مرحله سوم امر به معروف و نهی از منکر که مرحله “ید” نامیده شده و مستلزم اعمال قدرت و قانون است وظیفه دولت اسلامی است اما معمولا دولت ها از زیر بار این مسئولیت شانه خالی می کنند.

وی با بیان اینکه دولتها از سال 76 تا به امروز در زمینه حجاب و عفاف کم کاری کرده اند گفت: در دوره اصلاحات از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کردند و بعد از آن نیز با وجود اینکه دولت اصولگرا روی کار آمد و رئیس دولت به عنوان یک فرد مکتبی و اصولگرا و حزب اللهی پا به عرصه انتخابات گذاشت نه تنها نسبت به انجام این وظیفه شرعی و قانونی کوتاهی شد و می شود ، بلکه گاهی اعلام می کنند که اساسا دولت نسبت به نظارت بر امور فرهنگی مسئولیتی ندارد، همان حرفی که سکولارها می گویند.

مطهری درباره الزامات سامان مند شدن حجاب و پوشش در اماکن دانشگاهی نیز گفت: یا باید دانشگاههایمان مختلط نباشند و دانشگاههای دخترانه و پسرانه داشته باشیم یا در صورتی که دانشگاهها مختلط هستند باید پسران و دختران دانشجو ساده به دانشگاه بیایند یعنی از لباسهای ساده استفاده کنند و از آرایش پرهیز کنند تا محیط سالم برای فعالیت علمی داشته باشیم.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: نمی شود دانشگاهها مختلط باشند و هر فردی هم هر لباسی که دوست دارد بپوشد. وزارت علوم و روسای دانشگاهها مسئولیت سنگینی دارند و باید نظارت داشته باشند و از ورود افراد بدحجاب به دانشگاهها جلوگیری کنند و در این زمینه تحت تاثیر غرب گرایان قرار نگیرند. ما همان گونه که بر آزادی تفکر و آزادی بیان تاکید می کنیم با آزادی اجتماعی به معنی غربی آن که همان آزادی حیوانی است مخالفیم زیرا با نظام خانوادگی اسلام سازگار نیست.

وی افزود: دولت باید در مبادی ورودی دانشگاهها از ورود دانشجویان بد حجاب جلوگیری کند. محیط دانشگاه محل حضور دانشجویان بد پوشش و محل تحریک غریزه جنسی نیست و دولت هم نباید برخورد با این افراد را به دانشجویان متدین واگذار کند بلکه خود دولت باید ساز و کاری فراهم نماید تا در مبادی ورودی دانشگاهها از ورود افراد بدحجاب اعم از دختر و پسر جلوگیری شود. مسئولین دانشگاهها نیز در این زمینه تحت تاثیر تبلیغات دشمن قرار نگیرند و با قاطعیت کار خود را انجام دهند.

علی مطهری “اجبار” در حوزه حجاب و پوشش را مورد اشاره قرار داد وگفت: اجبار درباره حجاب و پوشش مانند همان اجباری است که درباره مسائل بهداشتی به کار می بریم که اگر لازم باشد به طور اجباری همه مردم باید واکسن بزنند یا در مسئله سوادآموزی و آموزش عمومی اجبار می کنیم زیرا مصلحت جامعه چنین اقتضا می کند. البته اجبار در مسئله پوشش درباره حداکثر پنج درصد جامعه است که دچار ضعف ایمان یا خودباختگی نسبت به غرب هستند و این اجبار به معنی سخت گیری نیست بلکه یک حداقلی باید رعایت شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اجبار در بحث پوشش و حجاب را مخالف آزادی ندانست و تاکید کرد: مصالح جامعه اقتضا می کند مسائل مرتبط با اخلاق و ایمان جامعه در برخی موارد مانند مسائل آموزشی و بهداشتی اجباری شودDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

28 پاسخ به “مطهری: باید دانشگاههای دخترانه و پسرانه داشته باشیم”

 1. ناشناس گفت:

  این آقای مطهری هم خوب دور گرفته. هر روز به خودش اجازه میده راجع به یه چیزی صحبت کنه. یه روز اینوریه یه روز اونوریه. یه روز افراطی یه روز تفریطی.

 2. ايراني گفت:

  آقاي مطهري اين همه فساد در جامعه را كه منجر به بي اعتمادي يك نسل به دين شده است را گذاشته اند و مي خواهند مسئله حجاب را پيگيري كنند؟؟
  آقاي مطهري عزيز با زور كه نمي شود حجاب را تحميل كرد، شما اول كمك كنيد مشكلات اقتصادي مردم حل شود، دروغ در سطح دولتيان و مقامات بالاي يك كشور اسلامي گفته نشود، مال مردم توسط دولتيان و مقامات بالا حيف و ميل نشود، پدر و مادرها بدون دقدقه بتوانند زمان بيشتري با فرزندان خود بگذارند آنگاه در مورد حجاب با مردم صحبت كنيد و قبول آنرا به خودشان واگذاريد. امروز كه شما به زور حجاب را تحميل مي كنيد، و اين همه ناهنجاري در جامعه به نام اسلام وجود دارد باعث مي شويد با حجابان واقعي تحقير شوند و جامعه حرمتي براي اينان قائل نشود.
  آقاي مطهري شما بيشتر از اينها مي توانيد به اسلام كمك كنيد، كاري نكنيد كه از اسلام هزينه شود .

 3. یا حسین میرحسین گفت:

  من نمی دونم این آقای مطهری از این 30 سال درس نگرفته اند؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

 4. سوگوار گفت:

  ما که نفهمیدیم ربط بهداشت و حجاب به هم چیه
  فقط جوانان عزیز در جریان باشند از این به بعد گشت ارشاد در حین مقابله با بی حجابی احتمالا لیوان شخصی مسواک دستمال شخصی و ناخن کوتاه را نیز کنترل می نماید.

 5. سبز مالزی گفت:

  برای دانشگاه میتوانند یونیفرم بدهند و لباس دانشگاههای مختلف با هم فرق داشته باشند.

  پلیس مستقر در ورودی دانشگاه ما موظفند به همه رانندگان ورودی اعم از استاد و دانشجو لبخند بزنند. این کار آنان در بدو ورود روحیه خوبی به ما القا میکند که داریم به یک جامعه مقدس علمی میپیوندیم.

 6. کامران گفت:

  چشم…. حتما بهش میگیم!

 7. سپهر گفت:

  100% متحجرانه هست.

 8. رودابه گفت:

  آدم از اسلام زده میشه با این حرفها.

 9. خوب شد این حرف ها رو زدید آقای مطهری حالا دیگه هیچ تردیدی نمونده که شما با پدرتون خیلی فاصله دارید. من یه خانم با حجابم به نظر من همان طور که دین اجباری نیست حجاب هم اجباری نیست اگر مردم خود را موظف به زدن واکسن می کنند برای این است که در این زمینه به رشد فکری رسیده اند شما برای رشد و اگاهی مردم در مورد حجاب چه کاری انجام داده اید جز برگزاری همایش ها وسمینارها هزینه کردن بیت المال در این زمینه ایا کار دیگری هم صورت گرفته است. حرف از امر به معروف ونهی از منکر میزنید ان هم در شرایطی که مسئولان این امر خود در ابتدایی ترین موارد اخلاقی مشکل دارند. اگر مملکت ما وضع حجابش این است مقصر منه با حجاب وامثال من می باشند که نتوانستیم برای دیگران ازلحاظ رفتاری الگو باشیم . مسئله دیگر این است که بعضی ازخانم ها که در ظاهر دین از دیگران پیشی گرفته اند چنان خود را متدین ومومن میدانند که گویی دیگران کافرند درصورتی که غرور و تکبر شان به حدی است که هر انسان ازاده ای از انها بیزار می شود .به جای این حرف ها بهتر نیست ما در رفتارمان تجدید نظر کنیم تا فرزندانمان دین گریز نشوند؟؟

 10. amir گفت:

  یادمه آقای احمدی‌نژاد تو تلویزیون میگفت ” آخه مشکل دختر ما حجابه؟” حالا به نظر میاد که همهٔ مشکلها حل شدن و فقط حجاب مونده. میگم ایران رو از بالا تا پائین به دو قسمت تقسیمش کنید، خانوما سمت چپ و آقایون سمت راست زندگی کنن. آخه این مشکل حجاب واقعا در مقایسه با مشکلهای دیگه مثل دروغ، تقلب، قتل، زور، جنایت، بیکاری، اعتیاد، فساد و غیره رتبه اول رو داره و باید فورا حلش کرد.

 11. سحر گفت:

  به حرف ايشون چند تا انتقاد دارم. “وضعیتی که امروز در مسئله عفاف و حجاب پیدا کرده ایم به خاطر جدی نگرفتن اصل امر به معروف و نهی از منکر خصوصا از طرف دولتها است” فكر كنم بر عكسه يعني اين نتيجه افراط در امر به معروف خصوصا از طرف دولت هست. ضمن اينكه فكر نمي كنم رعايت نكردن حجاب خصوصا در جامعه ما ربطي به ضعف ایمان یا خودباختگی نسبت به غرب داشته باشه بلكه بيشتر به خاطر شرايط نابسامان اجتماعي و فساد درسطح بالاست و در صورت اجبار هم اگه ايشون قصد داشته باشن كه لااقل با خودشون صادق باشن اين خيلي بيشتر از 5 درصد رو در بر مي گيره و براي همينم حكومت نبايد در اين مساله دخالت كنه چون علتش چيزيه كه با زور حل نميشه. در نظر داشته باشيم كه جامعه ما در برابر اين همه مدل هاي جذاب خارجي چي عرضه كرده: تاكيد بر رنگ هاي تيره و لباس هاي دست و پا گير و بدتر از همه زوري. در حاليكه فكر نكنم اسلام هم با رنگ روشن مخالف باشه. ولي توصيه جدي تر من به ايشون اينه كه اول به مشكلات جديتر جامعه رسيدگي كنن و مطمئن باشن كه هر موقع مسائل اقتصادي و فساد و تهمت زدن هاي سياسي و ناديده گرفتن مردم و لگدمال كردن قانون اساسي و سركوب آزاديهاي بيان و انديشه و …حل بشه مشكل به قول ايشون بدحجابي هم راحت تر از اوني كه فكرشو كنن حل ميشه.

 12. مهدی گفت:

  شخصا فکر میکنم یکی از مشکلات کشور ما حجاب اجباری است .در چند کشور اسلامی شما حجاب اجباری دارید؟این اجبار متاسفانه موجب هنجار بیشتر شده و نه موجب بهتر شدن محیط….اما این آقایان تا بفهمند و سیاست آزمون و خطا را امتحان کنند یک نسل گذشته..فقط حیف این کشور به این قدمت که دست چنین مدیرانی اداره میشود که ظاهر مشکل کشور را بد حجابی دانشجویان دختر میداند و بدنبال حل آن است!

 13. آقای به اصطلاح دکتر،اسیفای خون و حق و عرض و آبروی تمام ستمدیدگان و کشته شدگان این مملکت رو کردید دیگه مشکلی نمونده جز حجاب؟؟

  سی و دو سال اجبار کردید،نتیجه هم گرفتین؟؟

  ایشان چه کاره هستند،حساب دار خدا هستندکه تعیین می کنند 5 درصد غرب زده و از خودباخته داریم؟؟
  ایمان شما،آقای مطهری ،خیلی زیاده؟؟

  این آقا هنوزم می گه احمدی نژاد حزب اللهی و مکتبی هست؟!

 14. ستاره گفت:

  مجددا تاکید می کنم که دولت دقیقا از سال 76 درباره حجاب اهمال کردند. دقیقا از سال 76

 15. رسول گفت:

  آقای مطهری مگر زمانی که شما به دانشگاه میرفتید خدایی ناکرده مشکلی برایتان پیش آمد که امروز میخواهید دانشگاه ها را اینگونه کنید

 16. بنده خدا گفت:

  یعنی شما از خداوند بهتر می دانید و یا نعوذبالله خدا اشتباه کرده که شما در پی تصحیحش هستید!؟ در کجای اسلام سراغ دارید که حضرت رسول و یا ائمه چنین کرده باشند. اگر برای نیمی از مخلوقات پاک خداوند ارزشی قایل نیستید لااقل به مادران و خواهران خود احترام بگذارید. عجیب است عرب بادیه نشین از جهالت دست برداشت آنهم 1400 سال پیش و ایرانی رو به جهالت گذاشت آنهم 1400 سال بعد. بیچاره اسلام که کیان مسلمانش هستند و ایدولوگ آن. وای بر مسلمانی ما!!!؟؟؟
  چندی دیگر هم لابد خواهید گفت مادران دیگر حق زاییدن پسر را نداشته و فقط دختر بزایند!؟ و، از این به بعد فقط آقایان هستند که میتوانند پسر بزایند!!!؟؟؟
  بخدا شرم و کم عقلی هم حدی دارد که ظاهراً در بین این آقایان کمیاب است!!!؟؟؟

 17. عباس گفت:

  از آقای مطهری بیان چنین سخنانی عجیب بود . ایشان باید بداند اوضاع با ۳۰ سال پیش فرق کرده و این سخت گیری ها جامعه را بسوی انفجار خواهد برد

 18. ناشناس گفت:

  جناب اقای مطهری مصلحت جامعه جلوگیری از رواج دروغ است….دروغ عامل فساد است…شما خود بهتر میدانید که این روزها دروغ توسط چه جریانی رواج یافته

 19. azade گفت:

  zende bad aparteide mazhabi

 20. reza گفت:

  یعنی واقا مشکل کشور ما مدل مو و لباس آنهاست اینجوری که خیلی به جونامون توهین میشه:محمد احمدی نزاد خرداد84

 21. ali گفت:

  بله دیگه بزرگترین مشکل مملکت شده حجاب دانشجویان…اگه این درست بشه ایران میشه بهشت (البته الانم هستا)

 22. mj گفت:

  بزرگترین اصل بشر (آزادی) هر روز در حال تحقیر شدنه.

 23. فکر میکنند اگه ریش بگذارند و چادر به سر زنان بکنند ،چند همسری را رواج دهند،چهره اسلامی به کشور میدهند ،آقای مطهری دائم از چند همسری،صیغه دختر و پسرها حرف میزنید حالا هم از جدایی‌ دختر و پسر،مردم باید به حدی رشد کنند که جنسیت دیگر مطرح نباشد ،چرا آنچه را که خداوند در پوشش و پنهان قرار داده است انقدر درباره‌اش میگوئید که پرده‌های احترام و حیا را از بین ببرید؟چرا انقدر به جنسیت و سکس نگاه پلید و جنسی‌ داشته باشید که وقتی‌ یک زن در ایران سوار اتوبوس میشود و از دسته صندلی‌ می‌گیرد ،همان پیدا شدن یک ذره از مچ چنان نگاه‌های آلوده را به طرف خود میکشاند ،چرا به جای کنترل قرون وسطایی ،کاری نمیکنید که نگاه‌های پلید درمان شود،گفتاری چون شماست که نگاه‌های حریص را تربیت می‌کندوالا من در یک جلسه روضه از همین تندروها چند سال قبل شرکت کردم و بعد از پایان جلسه با حیرت دیدم که خانوم‌های محجبه به نوبت زشت‌ترین پرسشها را از اون آقای روحانی پرسیدند و متحیر مانده بودم که هیچ زن بی حجابی هم به خود اجازه نمی‌داد از یک مرد ولو اینکه آیت الله هم باشد چنین سئوالاتی را بپرسد، و همان روحانی با صدای بلند ساعتها در میان زنان فقط این سوالات آنان را جواب میداد، شیوخ و نمایندگان ما و بعضی‌ از آیت الله‌ها چنان از حجاب میگویند که انگار قرآن فقط از حجاب گفته ،حجاب بعد از ۸ سال که از اسلام گذشت آمد و در ۶ هزار و اندی آیه که قرآن دارد فقط در ۳ آیه از حجاب گفته است ،اما آیه به آیه از حق مردم،صداقت گفته است ،در هیچ جای قرآن ننوشته که زن بد حجاب یا بی‌ حجاب دشمن خداست ،اما از دروغ گو به عنوان دشمن خدا یاد کرده ،اگر خیلی‌ مسلمان هستید جلو دشمنان خدا را بگیرید .حجاب باطن است که حجاب حقیقی‌ را میسازد،… یک زن محجبه است ،اما سر تا پایش پلید ،پر از تهمت و دروغ و نیرنگ ،حجاب دارد به قدری که فقط بینی‌ او دیده میشود ،اما دروغ می‌گوید سید را نا‌ سید میخواند و قرآن دروغ گو را دشمن خدا می‌داند، پس او دشمن خداست حالا آن حجاب چه سودی برای او دارد؟آیا تا حالا تصمیم گرفته اید که آدمهای دروغ گو را از راستگویان جدا کنید ،اگر تصمیم نگرفته اید بهتر است حالا تصمیم بگیرید بیماری دروغ ،فحش،تهمت مسری تر از بی‌ حجابی هستند به طوریکه تمام قدرتمداران امروز این دولت و مجلس به آن مبتلا شده اند،در قرآن دقت کنید ببینید چند آیه از صفات رذیله گفته است و چقدر از حجاب. آقای مطهری قرآن را دوباره مرور کنید .

 24. ناشناس گفت:

  پیشنهاد امیر(اولین نظر) خیلی خوبه!
  قابل توجه مسئولین نظام

 25. سبز گفت:

  اصلا ازادی بی حجابی رو ولش، ما توی ایران ازادی حجاب هم نداریم حتی رنگ و مدل و قد حجابمون هم دولت برامون تعیین میکنه! یک چیزی توی مایه های بچه 2 ساله که مادرش تصمیم میگیره چی بپوشه ..من دختر خاله 4 سالم هم دیگه خودش انتخاب میکنه چی دوست داره بپوشه! … من که در خارج از ایران زندگی میکنم و اینجا به خاطر خدا حجاب دارم نه به خاطر ترس از کمیته و زندانی شدن، دفعه قبل که به ایران سر زدم کمیته من رو گرفت به جرم بد حجابی!!! روششون هم خیلی جالب و اسلامی بود! یک اقایی رو واستونده بودن بغل پیاده رو اون بین دخترها و زنهای مردم چشم چرانی میکرد و هرکی چشمش رو میگرفت میفرستاد پیش این خواهران اصولی!! خواهران اصولی هم بعد اینکه چند نفره سر تا پای منو برانداز کردند و چند بار هم دستور دادند دور خودم بچرخم که مطمین بشن نه موهام پیداست نه ارایشی دارم نه لباسی زننده پوشیدم مجبور شدن ولم کنن برم اگر چه واقعا مخلصانه دنبال این بودن یک عیبی پیدا کنند که مهمانشون باشم چند ساعتی!! حالا این موقعی بود که هنوز دولت در امر اجبار به حجاب فعالیتی نمیکرد …اگه از حالا به بعد به پیشنهاد اقای مطهری دولت بخواهد دخالت هم بکنه(!!!) دیگه چی میشه؟!!! من نمیدونم توی کشورهای عربی که دخترها با روسری رنگی میرن دانشگاه و سر کار و مجبور نیستند همه مقنعه مشکی بپوشند چه فاجعه اخلاقی اتفاق افتاده که الان توی ایران نیست؟!!

 26. مجید گفت:

  بسیار ممنون .از اینکه این مشکل هم حل شد .البته بعداز حل شدن بیکاری ،گرانی ،تولید در زمینه صنعتی وکشاورزی،رونق بازارورفع کسادی،
  وامنیت جانی مردم .وآزادی اندیشه وبیان،و برقراری پرواز های تضمین شده هواپیمائی کشور و….
  واقعا دستتان درد نکند که این مشکل دانشگاه دخترانه وپسرانه را هم حل کردید وخدا خیرتان بدهد.!!!!!!!!

 27. عباس گفت:

  بسیار جالب نوشتید ممنون آقای مطهری که هیچ چیز مانع ابراز عقیدتون نمیشه

 28. حامد احمدی گفت:

  زانهمه نور از دل اسلام ناب
  دینتان تنها شد احکام حجاب؟؟؟