سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اعتراض وكيل باقي به تبرئه كيهان:فکر نمی کردیم آشکارا همه امکانات نظام در اختیار مت...

اعتراض وكيل باقي به تبرئه كيهان:فکر نمی کردیم آشکارا همه امکانات نظام در اختیار متهم قرار گیرد

چکیده :موکل من از ابتداء شک داشت که از این روزنامه شکایت کند یا نه و آیا دستگاه قضایی حاضراست با چنین شخصی و بلکه چنین جریان افراطی برخورد قضایی کند یا خیر ، که در آخر با هدف ثبت در تاریخ و نیز ادای تکلیف ،اقدام به طرح شکایت علیه وی کرد که ملاحظه می کنید پرونده شکایت ما قریب دو سال و نیم در دادسرا معطل ماند و جز چند بازجویی آنهم از شاکی (و نه ازمتهم) اقدام دیگری...


کلمه: حسنعلی ابوطالبی، یکی از وکلای عمادالدین باقی در دادگاه کیهان در واکنش به تبرئه مدیر مسوول کیهان گفت:« از آغاز روند برگزاری دادگاه و نحوه برخورد غالب اعضای هیات منصفه برای ما مشهود بود که این محاکمه نتیجه ای جز تبرئه شریعتمداری نخواهد داشت.اما هرگز فکر نمی کردیم به این نحو آشکار و علنی همه امکانات نظام در اختیار یک متهم قرار گیرد تا وی در مقام یک شاکی به ادامه دروغ پردازی های خود بپردازد.»

این عضو انجمن دفاع از حقوق زندانیان در گفت و گو با جرس افزود:« البته موکل من از ابتداء شک داشت که از این روزنامه شکایت کند یا نه و آیا دستگاه قضایی حاضراست با چنین شخصی و بلکه چنین جریان افراطی برخورد قضایی کند یا خیر ، که در آخر با هدف ثبت در تاریخ و نیز ادای تکلیف ،اقدام به طرح شکایت علیه وی کرد که ملاحظه می کنید پرونده شکایت ما قریب دو سال و نیم در دادسرا معطل ماند و جز چند بازجویی آنهم از شاکی (و نه ازمتهم) اقدام دیگری نشد . اما به یکباره بدون احضار و تحقیق از متهم و صدور قرار تأمین برای وی قرار مجرمیت و کیفرخواست صادر گردید که شک و تعجب همه را برانگیخت .

وکیل عمادالدین باقی گفت:« فارغ از اشکالات محتوایی به لحاظ شکلی هم بر روند محاکمه ایرادات اساسی وارد بود. اولا، آقای شریعتمداری تا آنجا که توانست زمان برگزاری دادگاه را به تاخیر انداخت و با استمهال های غیر قانونی مناسب ترین زمان را برای حمله هنگامی تعیین کرد که شاکیان پرونده او در دادگاه حضور نداشتند. آقای باقی دو بار در دادگاه حاضر شده بود و آماده دفاع از شکوائیه خود و رد اتهامات وپاسخ به دروغهای وی بود که چون آقای شریعتمداری حضور نیافت دادگاه حاضر به شنیدن اظهارات وی نشد و لیکن هنگامی که آقای باقی در زندان بود او یک طرفه به قاضی رفت و به وکلا نیز جز همان طرح شکایت چند دقیقه ای در جلسه اول اجازه صحبت در برابر حرف های شریعتمداری داده نشد. ثانیا،علی رغم تصریح قانون و دستور روشن رئیس دادگاه ، نه تنها شریعتمداری دفاعیات توهین آمیز خود را در روزنامه کیهان درج کرد در حالی که طبق تبصره ذیل ماده 31 قانون مطبوعات در صورت چاپ، مشمول توقیف می شود بلکه از صداو سیما که یک رسانه ملی است هم کمک گرفت و دفاعیاتش دربرابر یکی از شاکیان در اقدام بی سابقه ای در تلویزیون پخش شد. آیا می توان باور کرد که صدا و سیما خودسرانه عمل کرده است؟

ثالثا، آقای شریعتمداری در به اصطلاح دفاعیات خود نه تنها سند و یا مدارکی برای اثبات ادعاهای بی اساس خویش ارائه نکرد بلکه با تکرار وتوسعه اتهامات علیه موکلین، هیچ سندی برای هم در رد شکایاتی که علیه او طرح شده بود نشان نداد. حرف های بی مبنای دیگری که هیچ کدام دلیل ویا مدرک به شمار نمی رفتند ایراد کرد. این تنها برخی از موارد است که می توان نسبت به ایرادات دادگاه برشمرد و بسیاری از مواد قانون آیین دادرسی کیفری و حتی قانون اساسی در این محاکمه رعایت نشد »

ابوطالبی به مواردی ازاتهامات بی اساس کیهان به آقای باقی و انجمن دفاع از حقوق زندانیان اشاره کرد که به عنوان سند آورده شده و گفت:« مثلا شریعتمداری در دادگاه گفته است ،آقای باقی در گفتگو با بی بی سی اعلام کرده :”کشور ما کشوری بود که همیشه با وجود اینکه قانون حاکم نبود اما هنجارهای مذهبی نقش پلیس درونی را داشته است و افراد را سلف کنترل کرده بود . حکومت مذهبی باعث شد که اخلاق و ارزش های مذهبی که شیرازه نظم این جامعه را حفظ کرده بود سست و متزلزل گردد و هیچ چیز جایگزین آن نشده است” مسلم است که آقای شریعتمداری عبارت آقای باقی را تحریف و مصادره به مطلوب کرده است و نقل یک جمله از میان یک گفتگو بدون توجه به فضای کلی بحث و چگونگی نتیجه گیری و هدف بحث یکی از روش های آقای شریعتمداری است. بر فرض هم اگر این جملات درست باشد واجد هیچ وصف مجرمانه ای نیست و بیان یک نظر و اتفاقا در دفاع از مذهب است و نیز هیچ گونه سندی برای شکایاتی که علیه او طرح شده است به شمار نمی رود.»

ابوطالبی افزود:« اینکه شریعتمداری می گوید باقی گفته است:”هاله اسفندیاری بارها به ایران سفر کرده و هیچ مقام قضایی یا امنیتی او را احضار نکرده است” آیا این جمله به معنای ارتباط با هاله اسفندیاری است و باقي همكار هاله اسفندياري محسوب مي شود ؟ بر چه اساسي مي گوييد باقي همكار هاله اسفندياري در موسسه وودرو ويلسون بوده است؟ در حالي كه باقی تاکنون نه با هاله اسفندیاری ملاقاتی داشته و نه ارتباط مکتوبی با وی داشته است و در گفتگويي با يكي از رسانه ها از هاله اسفندياري كه زنداني شده بود سخن گفته و چون گلايه كرده بود كه چرا قبل از اثبات اتهام او يك رسانه دولتي كه كيهان باشد از او به عنوان جاسوس نامبرده است آقاي شريعتمداري را برآشفته كرده است. والا پيشتر نيز آقاي باقي هرگونه آشنايي و ارتباط خود با موسسه بين المللي ويلسون را تكذيب كرده است. اگر در یک سایتي آن هم سایتی نزدیک به تفکر آقاي شريعتمداري از باقی نه به عنوان همکار هاله اسفندیاری بلكه به عنوان يكي از پژوهشگران ميهمان در موسسه ای كه اسفندياري با آن مرتبط بوده یاد شود ، آیا این به معنای ارتباط باقی با آن هاست و سندی برای اتهامات بی اساس کیهان محسوب می شود؟ این در حالی است که هرگز باقی پژوهشگر میهمان این موسسه هم نبوده است.حتی اگر در سایت ویلسون هم ذکر شده باشد باقی هیچگاه به آنجا نرفته و نه همکاری با آن ها داشته است و هرگونه ارتباط آقاي باقي ، موكل بنده با اين موسسه توسط خود ايشان قويا تكذيب شده است. اولا، شريعتمداري چگونه اين رابطه را احرازكرده است كه داد مي دهد شما زير دست هاله اسفندياري و همسر او، شائول بخاش چه مي كنيد؟ ثانيا، دادگاه چگونه بدون توجه به حقايق راي مي دهد و نهایتاً این مطالب چه ارتباطی به موضوع شکایت ما علیه کیهان دارد؟»

وکیل باقی در ادامه گفت:« شریعتمداری برای هیچ یک از اتهامات خود سند و مدرکی اقامه نکرد و تنها سعی کرد دروغ پراکنی ها ی خود را تکرار و اتهامات تازه ای به آن ها بیفزاید. د ادگاه در این باره سکوت کرد و هیات منصفه نیز بدون موضع و بی طرف نبود. به گونه ای که حتی یکی از افراد روحانی هیات منصفه پس از جلسه به بنده که یک روحانی هستم با لحن توهین آمیزی گفت: خجالت نمی کشی از این افراد خبیث دفاع می کنی؟ آیا این نشانگر تصمیم گیری از پیش توسط دادگاه نبود؟ »

ابوطالبی ضمن اینکه خود را یکی از اعضای کمیته حقوقی انجمن دفاع از حقوق زندانیان معرفی کرد ، عضویت در آن را باعث افتخار خود دانست و گفت:« این انجمن یک نهاد مردمی و دارای مجوز قانونی فعالیت است که کارنامه ای درخشان در دفاع از حقوق تمامی زندانیان اعم از سیاسی و غیر سیاسی دارد بر خلاف آنکه متهم در تمام طول محاکمه زیرکانه سعی داشت این انجمن را به نام انجمن دفاع از زندانیان سیاسی معرفی کند و آن را فاقد مجوز و غیر قانونی جلوه دهد .»

وی ادامه داد:« هیئت امنای این انجمن متشکل از 66 عضو است که اکثر ایشان ازفرهیختگان و چهره های فرهنگی و علمی ؛ روحانیون ، اساتید دانشگاه ،روزنامه نگاران و از خانواده ایثارگران و وکلای مجربی اند که بعضاً سالها سابقه قضاوت در این دادگستری جمهوری اسلامی را نیز در کارنامه خویش دارند و مؤسس آن شخصیتی دانشمند و فرهیخته آقای عمادالدین باقی است که ازافتخارات این مرز و بوم است . ایشان از شاگردان مبرز مرحوم آیت الله العظمی منتظری و دارای سابقه طولانی فعالیت فرهنگی و علمی و دینی است. تلاش او در عرصه فرهنگی که خلاصه آن؛حداقل 27 جلد کتاب منتشر شده و مجموعه مقالات در طول سی سال گذشته است. این کتابها در زمینه های تاریخ انقلاب اسلامی و دین شناسی و به ویژه تلاش نافذ تحقیقی در زمینه اسلام و حقوق بشر بوده است و برخی از کتاب های او به زبان های دیگر ترجمه شده و مورد استقبال مسلمانان عرب زبان قرار گرفته است.»

ابوطالبی گفت:« برخلاف متهم که در تمام سال های گذشته هیچکس از تیر اتهام او مصون نمانده است و پیوسته بر خلاف اصل برائت ؛ افراد مختلفی را از هر جریان مورد اتهامات سنگین قرار داده است ، موکل ما به این شهره است که همواره به تأسی از رسول اکرم (ص) و حضرت علی (ع) مدافع حقوق کلیه شهروندان حتی مجرمان بوده و با این اعتقاد که طبق اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و شریعت اسلام و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر حتی اگر جرم کسی هم در محکمه اثبات شده و محرز گردیده باشد دارای حقوقی است که تحت هیچ شرایطی نمی توان از او سلب کرد چنانکه اصل39 قانون اساسی کسی را که به حکم قانون محکوم شده است حتی اگر محکوم به اعدام یا حبس ابد باشد ممنوع ازهتک حرمت و حیثیت دانسته است و این برگرفته از سیره ائمه اطهار است که سمبل آن برخورد حضرت علی (ع) با ابن ملجم است که حضرت را ترور نمود. این انجمن با خون دل خوردن ها و حق عضویت اعضا ویاوری خیرّین و وجوهات شرعیه و تلاش و همت و پشتکار وکلاء و فرهیختگان و فعالان مدنی همین جامعه اداره می شود و صرفا با نگاهی انسانی و درچارچوب قانون و به صورت رایگان و با هزینه کردن از جیب خود به راهنمایی حقوقی یا اخذ وکالت تبرعی زندانیان و آموزش و فرهنگ سازی در زمینه حقوق مردم پرداخته است اما از سوی روزنامه ای دولتی که با پول بیت المال اداره می شود با تهمت های نابخشودنی ارتباط ارگانیک با تروریست ها و ارتباط با بیگانگان و دریافت پول از امریکا روبرو شده است.»

این عضو انجمن دفاع از حقوق زندانیان و یکی از وکلای عمادالدین باقی در پایان تاکید کرد:«دادگاه پس از سخنان شریعتمداری امکان پاسخگویی وکلا را سلب و تنها آنان را به ارائه لایحه ای مکتوب به داگاه محدود کرد در حالی که برای شریعتمداری امکان ساعتها سخنرانی در دادگاه و مصاحبه مطبوعاتی و تلوزیونی فراهم شد و بارها برخی از اعضای هیات منصفه با دخالت های خود در جریان دادگاه طرفیت خود را به نفع شریعتمداری ثابت کردند و طبیعی است که رای نهایی جز به سود او نباشد.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

9 پاسخ به “اعتراض وكيل باقي به تبرئه كيهان:فکر نمی کردیم آشکارا همه امکانات نظام در اختیار متهم قرار گیرد”

 1. ندا گفت:

  مگر چیزی غیر از بی عدالتی از این بیدادگاهها داریم ؟

 2. ناشناس گفت:

  زنده باد روزنامه کیهان . تنها روزنامه واقعی ایران زمین . تنها روزنامه ایی که توانست دست مزدورین به ایران و انقلاب و اسلام را برای مردم ایران رو کند .
  زنده با روزنامه کیهان و دست کارکنان آن هم درد نکند .

 3. احمد گفت:

  خدا را شکر که اقلا کیهان یک نفر را شاد کرد

 4. فرهنگ دادخواه گفت:

  جالب اينه كه عده اي هنوز به اجراي مفاهيم قانون ، عدالت و دمكراسي در كشور مان پايبند هستند و عده اي هم مثل همين آقاي ناشناسي كه از كيهان دفاع كرده فكر ميكند تا ابد بخشي از درآمد بادآورده نفت را به او و همفكرانش در كيهان خواهند داد …..

 5. امام احمد حنبل به خاطر اینکه پسرش سمت قاضی القضاتی را پذیرفته بود،تا آخر عمربا او مراوده نداشت و سر سفره او ننشست.
  آیت الله وحید(پدر زن رییس قوه ی قضاییه) به او گفت با پذیرش ریاست این قوه آخرتت را به دنیای خود نفروش.
  ولی او آخرتش را خیلی ارزان فروخت،اخوان لاریجانی همگی روح پدرشان میرزا هاشم را شاد کردند.

  یه مطلب دیگه هم عطش قدرت هست که همه را وسوسه می کند،شما ببینید توی این مملکت وقتی عضوی از یه خانواده سمتی اجرایی را به دست می گیرد به تبع اون بقیهی اعضا خانواده هم باید دارای منصب و پُستی بشوند.ماشالله همه هم می گویند برخلاف میلشان و فقط به خاطر تکلیف هست که قبول زحمت کرده اند.

  احمدی نژاد ،خواهرش،برادرش،دامادهای خواهرش،باجناق هاش،بچه محلی هایش(بذرپاش،محرابیان) ،دوستان قدیمش(محصولی،الهام،هاشمی ثمره،علی آبادی،سعیدلو و…) در رده های مدیریتی از این قبیل فراوان داریم.
  .
  .
  و اما برادران لاریجانی

  علی،وزیر ارشاد بود،ده سال رییس صدا و سیما بود،عضو ارشد سپاه پاسداران بود(البته یه روز هم جنگ را ندیده بود)،اکنون هم رییس مجلس شورای اسلامی است.

  محمد جواد، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی شد. عضو شورای امنیت ملی است او همچنین رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی است.

  صادق، استاد حوزه علمیه قم و عضو شورای نگهبان و مجلس خبرگان و هم اکنون رییس قوه قضاییه است.

  باقر رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

  فاضل نیز کارمند وزارت امور خارجه و از دیپلمات‌های جمهوری اسلامی و عضو کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

  خدا قبول کنه

 6. مسلمان واقعي گفت:

  مگه قرار بود روزنامه اطلاعاتي ايران محکوم بشه ؟ چه توقعات زيادي از قضات بيچاره داريد .مگه محکوم کردن کيهان اعدام بي گنا هان است که آسون باشه .

 7. green gril گفت:

  amuye man az modirane yeki az ghesmataye keyhane…gahi oghat yeseri az filmaye montasher nashode o serrio vasamun miare ta bebinim,harki unaro bebine be hokumate ….tu in mamalekat yaghin peida mikone

 8. ناشناس گفت:

  روزی نامه کیهان و 20 و 30 که همان کیهان سخنگوست جز دروغ حرفی برای گفتن ندارند…….شعار دانشجویان شهید بهشتی …20 و 30 …عمرو صاصی…..تعبیر جالبی از نیزنگهای این خبر که بازگو کننده نظر کیهان است را نشان میدهد

 9. ناشناس گفت:

  ای ناشناس. یک کم تفکر کن. حضرت علی از جهالت مردم در چاه گریه می کرد. یک کم فکر کن.