سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

سیدالشهدای سرداران گمنام جنگ

چکیده :از روزهای آغازین ناپدید شدن علی هاشمی در ماه‌های پایانی جنگ به دلیل شناخت نزدیکی که از وی داشتم، هرگز سرنوشتی غیر از شهادت برای او در ذهنم رقم نمی‌خورد. چرا که می‌دانستم علی هاشمی هرگز افتخار اسارت خود را به عنوان فرمانده یک قرارگاه به صدامیان نخواهد داد و برای جلوگیری از این امر تا آخرین گلوله خواهد جنگید/علی هاشمی، کرخه کور را به کرخه نور و هور را به منطقه‌ای برای عبور از بن‌بست جنگ نابرابر تبدیل...


کلمه-دریابان علی شمخانی: شاید چندان آسان نباشد، بگویم همه افتخارات جنگ از آن سرداران نیست و سرداران شهید جنگ هم محدود به سرداران شهید مشهور نیست!

چه بسیار گمنامان غیر سرداری که لحظات حضورشان در جبهه‌های جنگ تحمیلی، افتخارات ماندگاری را رقم زده و اینها بیشتر از دیگران می‌توانند تعریف «اسوه» به مفهوم تکرارپذیری را داشته باشند و هم سرداران بی‌نام و نشانی در طول و عرض جبهه‌های نبرد ستاره رخشنده‌‌ای بودند که امروز متناسب با منزلت جهادی‌شان نام و نشان درخوری ندارند.

سکوت ما، تلاش و ارتباط بستگان و مرتبطان با شهدا، برخورد تبعیض‌آمیز اصحاب امکانات به دلیل روابط عاطفی خاص با برخی شهدا و یا عدم اطلاع و ناآگاهی و یا تجلیل به منظور جبران جفا، منجر به پدیدار شدن این صحنه‌ها شده است.

علی هاشمی، سرداری سرافراز و سیدالشهدای سرداران گمنام است. مناعت طبع شخصی ایشان ناشی از تربیت خانوادگی و رسومات قبیله‌ای و قومی در حیات و کسوت رزمندگی‌اش در شهادت و کسوت «عند ربهم یرزقون» نیز تداوم پیدا کرده است.

رفتار و منش حاج علی هاشمی، تفسیر حلم و بردباری است؛ هرچند که روانه‌سازی این نوع واژگان برای شهدا و شهیدی همچون عالی هاشمی، دشوار است. هنگامی که به این جملات می‌اندیشم که چرا ما عادت کرده‌ایم به این «مرده بد و زنده خوب» نداشته باشیم، چیدمان کلمات در تجلیل از ایشان که بر گردن من و ما حق دارند، صدچندان دشوار می‌نماید.

جغرافیای حضور علی هاشمی در جبهه‌های نبرد جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس محدود، اما مدت زمان حضور نامحدود و دربرگیرنده آغاز تا پایان جنگ، محل شهادت او خط مقدم و نوع شهادت او در درگیری تن به تن، تأثیرات همچون او را ابعادی ملی و ظرفیتی به پهنای تاریخی می‌سازد.

از روزهای آغازین ناپدید شدن علی هاشمی در ماه‌های پایانی جنگ به دلیل شناخت نزدیکی که از وی داشتم، هرگز سرنوشتی غیر از شهادت برای او در ذهنم رقم نمی‌خورد. چرا که می‌دانستم علی هاشمی هرگز افتخار اسارت خود را به عنوان فرمانده یک قرارگاه به صدامیان نخواهد داد و برای جلوگیری از این امر تا آخرین گلوله خواهد جنگید.

این دو یعنی رفتار و منش مشخصی ناشی از روحیه جهادگری و میل شیعی عرب‌های خوزستان و نیز نوع و محل و مدت زمان حضور در جنگ و نقش او و نیز نوع شهادت ایشان و بیست سال گمنامی پس از پایان جنگ تاکنون، از او شخصیت ممتاز و متمایزی می‌سازد که سکوت ما را باید بشکند. اصحاب امکانات را به سمت شاخص‌های گمنامان به تحرک وابدارد و در نداشتن بستگان فعال در پیگیری تجلیل از او، سکه علمداری سرداران گمنام هشت سال دفاع مقدس را به نام ایشان ضرب زده و او را سیدالشهدای سرداران گمنام بنامیم و در کنار رفع تحریفات روایی از جنگ، تاریخ‌سازی غیرواقعی از جنگ در رفع تبعیض از برجسته‌سازی شهدای جنگ غفلت نکنیم.

نماد و یادمان علی‌ هاشمی، فراتر و برجسته‌تر از همه نمادها و یادمان‌های جنگی احداث شده تاکنون در خطه خوزستان از شلمچه تا چنگوله است و بیشتر از غربت و مظلومیت جنگ و رزمندگان واجد پیام است. هرچند لوح تلاش‌های مؤمنان در نزد حضرت حق مکتوب و محفوظ است، اما برای مشعل افروزی چراغ «اسوه» سازی و عبرت و پندگیری ما بندگان عاصی خداوند در عالم فنا این نیز یک مجاهده به شمار می‌آید.

علی هاشمی، کرخه کور را به کرخه نور و هور را به منطقه‌ای برای عبور از بن‌بست جنگ نابرابر تبدیل کرد.

مشهورسازی هور گمنام، آماده‌سازی و شناسایی آن، تمهید مقدمات لازم برای غلبه بر مزیت‌های دشمن با رعایت غافلگیری، ناکارآمدسازی قدرت آتش دشمن (ادارات و توپخانه) و ناممکن سازی به‌کارگیری قدرت زرهی و کم‌تأثیرسازی قدرت برتر هوایی دشمن نکات چهارگانه‌ای است که در فعالیت همراه با سکوت، قرارگاه سری نصرت توسط علی هاشمی با هدایت فرماندهی کل سپاه برادر محسن رضایی رقم زده شد و در آن سال‌های سخت 62 و 63، هور را معبری برای پیروزی بر اراده حبلی شکست‌ناپذیری دشمن مبدل ساخت و این مهم به جز از علی هاشمی و تیم بومی‌اش بر‌نمی‌آمد.

تبدیل شدن نام کرخه کور به کرخه نور با عملیات شبیخون ابتدای جنگ توسط علی هاشمی خود داستانی جذاب، غرورآفرین در اذهان باقی گذارده که نباید نقش‌آفرین ایشان را در آغاز جنگ در مقایسه با حضور مؤثرش در عملیات خیبر و بدر کمرنگ سازد.

علی هاشمی از معدود افرادی است در سپاه پاسداران که در زمینه‌های ظهور قدرت دریایی جمهوری اسلامی ایران ایفای نقش کرده است؛ قدرت دریایی که امروز پس از ظهور قدرتمندانه‌اش در مانورهای اخیر، وزیر دفاع آمریکا را وادار به اعتراف به این کار می‌کند که باید در ساختار نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا تغییرات اساسی ایجاد کرد، چرا که با راهبردهای سنتی، نمی‌توان نوع نگاه دگرگون شده به دریا توسط مدافعان دریایی جمهوری اسلامی ایران در منطقه سوق‌الجیشی خلیج فارس عرض اندام پیروزمندانه داشت و این قدرت امروز، ناشی از نوع نگاه متفاوتی است که ما به دریا از نقطه هور با حضور آن سلحشور گمنام پیدا کردیم.

به هم‌رزمانش که با او جنگیدند، به حیات سعیدش، به شهادت مسعودش به خانواده صبورش، به مردم و خطه سلحشور خوزستان ستایش که در کلام امام به اسلام ادای دین کرده است و به عرب‌های هماره مدافع حق از واقعه جهاد دیروز تا جهاد هماره جاری درود می‌فرستم.

منبع: تابناکDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

9 پاسخ به “سیدالشهدای سرداران گمنام جنگ”

 1. ناشناس گفت:

  عند ربهم یرزقون .برای ما هم دعا کنند تا برظلم فائق بیاییم.

 2. 349 گفت:

  ضمن تشکر از دریابان شمع خانی نکته ای که ایشون به آن اشاره کرد همانا تبعیض صرف در معرفی مدافعان این مرز و بوم است ضمن احترام به تمامی شهدا و رزمندگان اما چرا وقتی می خواهند رزمندگان را نشان بدهند بر روی فقط بر آرم سپاه تاکید دارند ؟ آیا مسئولان چشم بر دلاور مردیهای ارتش از نیروی هوایی و نیروی دریایی که اقتدار کامل در جنگ داشتند تا نیروهایی مثل تیپ 55 هوابرد آزاد کننده مناطق نفت شهر و سومار و از تیپ های فاتح خرمشهر تا تیپ ذولفقار تا گردانهای نیروی زمینی و توپخانه پدافندهایی که تا لحظه انهدامشان بر دشمن آتش می باریدند فراموش کردند که در اوائل انقلاب با وجود آنکه اغلب واحدهای ارتش را منحل کرده بودند چگونه ارتش توانست جلو پیشروی بیشتر دشمن را بگیرد آیا انزمان اصلا سپاه و یا بسیج وجود داشت ؟ چگونه کی و به چه نحو سپاه رموز و تاکتیک های جنگی را یاد گرفت ؟ چگونه است که چندین سال است هیچ اثر و تقدیری از ارتش در صدا و سیما نیست ؟

 3. کورش گفت:

  شهدا ی جنگ و راه سبز ، شمع محفل بشریتند. (با اقتباس از……)

 4. رزمنده سبز اندیش گفت:

  خوشا بحال شهیدان عزیز که رفتند تا این دوران سیاه را نبینند.

 5. مجمع ایثارگران ایران گفت:

  سبزترین سلام هستی بر تمامی شهیدان بالاخص باکری -همت – خرازی -کریمی – هاشمی و…

 6. بازوي سردار سبز گفت:

  كجايند سياوش و رستم و سهراب و آرش و كورش و بابك و نادرو امير بزرگ و ميرزاو رئيسعلي و ستار خان و باقر خان و محمد رضا و همت و زين الدين و باكري و مهدوي و ماهيني و هاشمي و … كه امروز فرزندان ايران را مدافعي شوند در مقابل … تا فوج فوج اعدام نشوند.
  اما دريغ كه همه اينها را داريم و چه نشسته ايم كه مير حسين كه همه اينها است تنهاست…

 7. حقجو گفت:

  خدایا باور نمیکردم…. این هایی که خودشون را اهل دین وانقلاب میدانستند اینگونه غرق در دنیای مال وجاه شوند و قدرت شوند چه قدر خطرناک ست وضع بشر چقدر امتحان الهی برای رسیدن به پاکی دقیق و ژرف است

 8. امیدوار به هدایت گفت:

  کاش در مورد نقش هاشون تفکرات و عملیاتشون جزئیات بیشتری می گفتین…. اینکه چرا برجسته بودند…. وقتی برجسته بودن را درک می کنیم که جزئیات رو بدونیم…. یادشون گرامی و راهشون برای روشن ان شائ الله

 9. مهدی گفت:

  علی هاشمی خیلی مرد هستش.