سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » انتقاد شدید مصباح یزدی از “شورای رهبری”...

انتقاد شدید مصباح یزدی از “شورای رهبری”

چکیده :درصورت شورايي بودن رهبري، اگر قرار است يک تصميم قاطع گرفته شود همه بايد منتظر بمانند تا اعضاي شورا از استانهاي مختلف بيايند، اما اگر يکي از اعضاي شورا مريض شده باشد و يا جلسه به حد نصاب نرسد، در اين صورت تکليف جامعه اسلامي چه خواهد...


کلمه:عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: تا زماني که در راس نظام جمهوري اسلامي ايران ولايت فقيه قرار دارد، آمريکا هيچ غلطي نمي تواند بکند.

به گزارش ایرنا وي دوشنبه شب در هفتمين نشست هم انديشي پيرامون ولايت فقيه در مدرسه فيضيه قم خاطرنشان کرد: عده اي درباره ولايت فقيه مساله شوراي رهبري را مطرح کرده اند که اين مساله به عنوان يک شبهه مطرح است.

وي اظهارداشت: در طول تاريخ حکومت پيامبران و يکهزارو چهارصدساله شيعه، مساله حکومت شورايي مطرح نبود وهيچ پيامبري را نداشتيم که با مجموعه اي از پيامبران حکومت کرده باشد.

آيت‌الله مصباح يزدي گفت: چنين موردي را حتي در زمان ائمه اطهار(ع) و فقهاي سنتي نيز نداشته‌ايم و در هيچ آثاري نيز چنين چيزي نيامده است.

وي افزود: ممکن است امروز برخي افکار غربزده چيزهايي بنويسند ولي سراغ نداريم که حتي کسي از فقهاي ما احتمال اين کار را داده باشد.

رييس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) اظهار داشت: نمي خواهم کسي را متهم کنم ولي انسان احتمال مي دهد که در پشت مطرح کردن مساله شوراي رهبري، دست ناصالحي براي تضعيف حکومت و ولايت فقيه در کار مي باشد.

مصباح يزدي خاطرنشان کرد: درصورت شورايي بودن رهبري، اگر قرار است يک تصميم قاطع گرفته شود همه بايد منتظر بمانند تا اعضاي شورا از استانهاي مختلف بيايند، اما اگر يکي از اعضاي شورا مريض شده باشد و يا جلسه به حد نصاب نرسد، در اين صورت تکليف جامعه اسلامي چه خواهد شد.

وي اظهار داشت: اين طرح ممکن است طرحي شيطاني باشد تا کسي که مي داند رهبر نمي شود، فکر کند اگر شورايي باشد در آن شورا حضور پيدا خواهد کرد.

مصباح يزدي گفت: اگر شوراي رهبري تشکيل شود در مورد مسائل مهم و اساسي جامعه چگونه تصميم گيري مي شود.

وي تصريح کرد: حاکميت يک فرد پيوسته مورد قبول بوده است و در سيره عقلا و متشرعين، مردم در اجراي حکومت هميشه به فرد مراجعه مي کرده اند نه به گروه.

وي گفت: مساله حکومت تاخيربردار نيست و در بسياري از مسائل، رهبري بايد تصميم قاطع و نهايي را بگيرد.

استاد  حوزه علميه قم اظهار داشت: در 22 بهمن، امام راحل تصميم گرفت که مردم به خيابان بيايند و احدي از سياستمداران و روحانيون و کساني که ما سراغ داريم با او موافق نبودند ولي اگر اين کار صورت نمي گرفت انقلاب پيروز نمي شد.

وي يادآور شد: اگر در جنگ چند فرمانده داشته باشيم چگونه در مورد عمليات تصميم گيري خواهد شد؟

وي اظهار داشت: تاکنون تنها يک حکومت شورايي در جهان آن هم در کشور شوروي تشکيل شد که هيات رييسه داشت و در صدر هيات رييسه نيز يک نفر وجود داشت که نظر او مطرح بود اما در اسلام مشورت داريم ولي مشورت با تصميم گيري متفاوت است.

مصباح يزدي اضافه کرد: حکومت براي رفع اختلاف است نه براي ايجاد اختلاف و همه درحکم حکومتي بايد اطاعت کنند و همانگونه که نقض حکم قاضي در صورت عدم مغايرت با شرع مقدس، جايز نيست حکم ولي فقيه حاکم نيز در مسائل حکومتي اين گونه است.

وي افزود: بزرگان ما هميشه نظر کسي را که در مقام رياست عامه فقها بود بر همه چيز ترجيح مي دادند و در زمان امام راحل مراجع تقليد بزرگي بودند که وقتي مردم در مورد مسائل اجتماعي به آنها مراجعه مي کردند آنها را به حضرت امام راحل ارجاع مي دادند.

مصباح يزدي با اشاره به تشکيل مجلس خبرگان رهبري گفت: مجلس خبرگان رهبري براي تشخيص و انتخاب فرد اصلح از ميان فقهايي است که مردم آنها را انتخاب کرده اند.

وي همچنين خواهان تاسيس رشته فلسفه سياست در حوزه علميه قم شد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

37 پاسخ به “انتقاد شدید مصباح یزدی از “شورای رهبری””

 1. محمد امی گفت:

  به نام خدا
  با سلام
  کار نیکان را قیاس از خود مگیر. چه ربطی بین حکومتی که خدا تائید کرده و حکومت شماهاست؟

 2. ishan tori sohbat mikone engar ke mardom hichi nemifahmand!

 3. ناشناس گفت:

  آقای مصباح مگر شما در سال 62 در جمع تعدادی از طلاب نگفتید من رفتم خدمت امام و عرض کردم اجازه بدهید فقط من به تدریسم ادامه دهم و بغیر از این درخواست چیزی نمیخواهم چرا حالا آتش بیار معرکه شدید؟

 4. مانی گفت:

  اگر نمی خواهی به دست هیچ دیکتاتوری گرفتار شوی , فقط یک کار بکن : بخوان و بخوان و بخوان!

  دکتر علی شریعتی

 5. yazdan گفت:

  ملت سبز ایران اسلامی به هوش باشید آقای مصباح میخواهند حکومت به ظاهر اسلامی را جایگزین جمهوری اسلامی امام(ره) نماید…

 6. ناشناس گفت:

  از قضا این طرح -به قول ایشان شیطانی- در جابه جای وصیت نامه امام راحل ذکر شده است . ایشان مکرر مرقوم داشته اند” وصیت من به رهبر یا شورای رهبری این است که…”

 7. موسي گفت:

  سخن امام خميني كه : ” آمريكا هيچ غلطي نمي‌تواند بكند.” از سر غرور و اتكا به قدرتهاي انساني نبود، بلكه از سر ايمان به خدا بود. گاهي خداوند، رسالتش را به دست ابابيل مي‌سپارد و گاهي نيز شن‌هاي بيابان را شايسته‌تر از هر انساني براي انجام رسالتش مي‌داند.

 8. محمد گفت:

  بسمه تعالی

  چی بگیم والا ما که هر چی براتون مینویسیم سانسور میشه.

 9. محمد گفت:

  بسمه تعالی
  نمیدونم چه اتفاقی رخ میده اگه رهبری شورایی بشه؟ اتفاقا بهتره چون از خرد جمعی استفاده میشه و امکان اشتباه خیلی کمتر میشه ما نباید رهبر را با امامان معصوم و پیامبران بسنجیم ایشان هم مثل تمامی انسانهای عادی جایز الخطاست و امکان دارد در مواقعی تصمیم اشتباهی اتخاذ کنند. بدبختی ما اینه که هیچوقت تعادل و حد وسطی نداریم یا یک شبه یک نفر رو بت میکنیم و یا برعکس. هیچوقت کسی را برای خود بت قرار مدهید تا روزی مجبور شوید با دستان خودتان آن بت را بشکنید، همیشه نتیجه افراط تفریطه.

 10. حسن گفت:

  “وی همچنین خواهان تاسیس رشته فلسفه سیاست در حوزه علمیه قم شد.”
  لابد مباحث این رشته هم باید بررسی اندیشه ماکیاویلی، هایدگر و فردید باشد!

 11. بی نام گفت:

  تفکر خطرناک و منجمد یعنی همین …. تصورشان این که ولی بعدی اوست و دارد جاده را صاف می کند….زهی خیال باطل

 12. عیسی گفت:

  آقای مصباح
  توبه کنید پیش از آنکه دیر شود …
  شما با اشتباهات خود شان رهبری را هم زیر سوا می برید

 13. کاوه گفت:

  انچه مبرهن است ديگر اکثريت قشر تحصيلکرده زير بار نظام حکومتي فرد محور (چه شاهنشاهي چه رهبري و چه هر چه ) نخواهند رفت .
  فقط مي ماند قشر دور از جريان آزاد اطلاعات که هر چه مي کشيم از اين نا آگاهي است که بزرگترين گناهان ناآگاهي است.
  .
  .
  .
  درود بر مير حسين ، پاينده باد کروبي ، خاتمي دوست داريم !

 14. ناشناس گفت:

  وقتی انسانهای غیر متخصص وارد سیاست بشن،حالا روحانی هم باشن،نه به دین رحم میکنن نه به مردم و وضعیت میشه همینی که شده

 15. معترض گفت:

  من هم با محمد موافقم

 16. yek ADAM گفت:

  Emam khomini goft keh baad az ishan ya shoraye rahbari ya rahbar…

 17. ایمان گفت:

  مگر پیامبران برای حکومت کردن بر مردم آمدند؟مگر نه اینکه پیامبران تنها یشارت دهنده و بیم دهنده هستند و تسلطی یر مردم ندارتد؟ چرا امام علی حکومت را نپذیرفت مگر با اصرار مردم؟آیا این فرد اصلح مادام العمر اصلح است؟

 18. سوگوار گفت:

  من ادعا نمی کنم که خیلی درباره ولایت فقیه اطلاعات دارم
  اما یادمه تو دانشگاه یه درسی به نام وصایای امام داشتیم که خود همین اقایون هم تو تالیف کتابش نقش داشتن و تو این کتاب به شدت بر شورای رهبری تاکید شده بود
  می گم نکنه وصیت نامه امام مرحوم هم مثل قانون اساسی به اقتضای حکومت تغییر میکنه
  اگه اینطور یه کتاب جدید بنویسین ما دوباره بریم این واحد رو پاس کنیم

 19. RAHBAR گفت:

  آقای مصباح می فرمایند در اسلام شورا نداریم وپیامبران تنها تصمیم می گرفتند ، ولی اسلام می گوید در کارها با هم مشورت کنید ، ثانیا ولی فقیه مثل پیامبر وامامان معصوم نیست که به تنهایی تصمیم بگیرد . و اینکه می گویند اگر یکی از اعضاء شورای رهبری مریض شود اختلال در تصمیم گیری ایجاد می کند اشتباه است چون بر اساس اساسنامه بقیه اعضاء تصمیم می گیرند ؛ ولی اگر خداي ناكرده براي رهبر اتفاقي بيفتد هیچ می داند با این وضعیت کشور چه بلوایی راه می افتد . نمی دانم چطوری آقای مصباح آیت الله شده اند ، درقانون اساسی شورای رهبری ذکر شده است وچقدر دلایل غیر منطقی برای رد آن آورده است ! خدا به داد این مردم برسد ؛ چون پایگاه فکری وایدولوژیکی دولت کنونی ایشان هستند وبه عبارت دیگر مسوول این همه بحران ایشان وشاگردانش هستند .تو را به خدا کمی مطالعه کنید وبعد حرف بزنید .از اساتید حوزه خواشمند است در دادن درجه آیت اللهی کمی دقت کنند و مدارک کردانی ندهند .راستی آقای مصباح از جشنهای نیویورک چه خبر !؟

 20. اینکه معلومه در زمان امام معصوم شورای رهبری نبوده است!

  و اما راجع به اینکه زمان امام همه مخالف ریختن توی خیابان ها بودند،چرا آقای مصباح نمی گویند که در زمان حیات امام ،مخالف سر سخت امام،حکومت اسلامی و جنگ ،خود ایشان بودند…

  منظور ایشان از “این طرح ممکن است طرحی شیطانی باشد تا کسی که می داند رهبر نمی شود، فکر کند اگر شورایی باشد در آن شورا حضور پیدا خواهد کرد.” ،احیاناً هاشمی رفسنجانی نیست؟!

  ولی شواهد و قرائن دال بر این است که ایشان در حسرت “رهبری” خواهند ماند.

 21. mehran گفت:

  bacheha harfaye inaro mostaghim negah nakonin, …

 22. والا مصباح مخالف شورای رهبری نباشه ،پس کی‌ باشه ،یک عمره که سودای رهبری رو تو سر داره ،اگه شورای رهبری تشکیل بشه که همه رشته‌ هاش پنبه میشه.

 23. ناشناس گفت:

  اگر آقای مصباح شکم خودش را – البته خالصانه و در راه خدا – برای کسب صندلی رهبری در ایران صابون زده است باید بداند که احتمال اینکه ایشان رهبر بشود اگر محال نباشد خیلی از محال فاصله ندارد. حتی اگر شورای رهبری هم در کار باشد (که آن هم در ضمن خیلی بعید است) ایشان در آن جائی نخواهد داشت. کسی که گفت “اطاعت از رئیس جمهور اطاعت از خداست” صلاحیت پوشیدن لباس پیامبر اکرم (ص) را ندارد و بنده اگر به جای ایشان بودم به جای فکر کردن به صندلی رهبری فکری به حال آخرت خودم میکردم.

 24. محمد حسین گفت:

  من پیشنهاد می کنم وصیت نامه ی امام را برای ایشان ارسال کنید که حداقل یکبار مطالعه بفرمایند زیرا امام هر جا که خواسته اند در مورد رهبری بعد از خود صحبت کنند تعبیر شورای رهبری نیز داشته اند.
  -و وصیت‌ من‌ به‌ ملت‌ شریف‌ آن‌ است‌ كه‌ در تمام‌ انتخابات‌، چه‌ انتخاب‌ رئیس‌ جمهور و چه‌ نمایندگان‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ و چه‌ انتخاب‌ خبرگان‌ برای‌ تعیین‌ شورای‌ رهبری‌ یا رهبر، در صحنه‌ باشند
  -اشخاصی‌ كه‌ انتخاب‌ می‌كنند روی‌ ضوابطی‌ باشد كه‌ اعتبار می‌شود مثلاً در انتخاب‌ خبرگان‌ برای‌ تعیین‌ شورای‌ رهبری‌ یا رهبر، توجه‌ كنند
  -و همین‌ معنی‌ در انتخاب‌ خبرگان‌ برای‌ تعیین‌ شورای‌ رهبری‌ یا رهبر با ویژگی‌ خاص‌ باید در نظر گرفته‌ شود
  -بسیاری‌ از مهمات‌ و مشكلات‌ به‌ واسطة‌ تعیین‌ شایسته‌ترین‌ و متعهدترین‌ شخصیتها برای‌ رهبری‌ یا شورای‌ رهبری‌ پیش‌ نخواهد آمد
  -وظیفة‌ سنگین‌ ملت‌ در تعیین‌ خبرگان‌ و نمایندگان‌ در تعیین‌ رهبر یا شورای‌ رهبری‌ روشن‌ خواهد شد
  -و وصیت‌ اینجانب‌ به‌ رهبر و شورای‌ رهبری‌ در این‌ عصر كه‌ عصر تهاجم‌ ابرقدرتها و وابستگان‌ به‌ …
  -وصیت‌ اینجانب‌ به‌ رهبر و شورای‌ رهبری‌ آن‌ است‌ كه‌ در تعیین‌ عالیترین‌ مقام‌ قضایی‌ كه‌ در عهده‌ دارند، كوشش‌ كنند
  و….

 25. ناشناس گفت:

  من پیشنهاد می کنم وصیت نامه ی امام را برای ایشان ارسال کنید که حداقل یکبار مطالعه بفرمایند زیرا امام هر جا که خواسته اند در مورد رهبری بعد از خود صحبت کنند تعبیر شورای رهبری نیز داشته اند.
  -و وصیت‌ من‌ به‌ ملت‌ شریف‌ آن‌ است‌ كه‌ در تمام‌ انتخابات‌، چه‌ انتخاب‌ رئیس‌ جمهور و چه‌ نمایندگان‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ و چه‌ انتخاب‌ خبرگان‌ برای‌ تعیین‌ شورای‌ رهبری‌ یا رهبر، در صحنه‌ باشند
  -اشخاصی‌ كه‌ انتخاب‌ می‌كنند روی‌ ضوابطی‌ باشد كه‌ اعتبار می‌شود مثلاً در انتخاب‌ خبرگان‌ برای‌ تعیین‌ شورای‌ رهبری‌ یا رهبر، توجه‌ كنند
  -و همین‌ معنی‌ در انتخاب‌ خبرگان‌ برای‌ تعیین‌ شورای‌ رهبری‌ یا رهبر با ویژگی‌ خاص‌ باید در نظر گرفته‌ شود
  -بسیاری‌ از مهمات‌ و مشكلات‌ به‌ واسطة‌ تعیین‌ شایسته‌ترین‌ و متعهدترین‌ شخصیتها برای‌ رهبری‌ یا شورای‌ رهبری‌ پیش‌ نخواهد آمد
  -وظیفة‌ سنگین‌ ملت‌ در تعیین‌ خبرگان‌ و نمایندگان‌ در تعیین‌ رهبر یا شورای‌ رهبری‌ روشن‌ خواهد شد
  -و وصیت‌ اینجانب‌ به‌ رهبر و شورای‌ رهبری‌ در این‌ عصر كه‌ عصر تهاجم‌ ابرقدرتها و وابستگان‌ به‌ …
  -وصیت‌ اینجانب‌ به‌ رهبر و شورای‌ رهبری‌ آن‌ است‌ كه‌ در تعیین‌ عالیترین‌ مقام‌ قضایی‌ كه‌ در عهده‌ دارند، كوشش‌ كنند
  و….

 26. ی گفت:

  یاد پیر مراد ما خمینی ره به خیر در وصیتشان به رهبر و شورای رهبری اشاره کردند…..آن عارف بزرگ بارها و بارها اعلام کردند که من اشتباهاتی هم داشتم و این نشانه عظمت روحی ایشان بود که همواره متواضع بود و خود را بنده خدا میدانست..جمهوری اسلامی مورد تائید امام ره با حکومت اسلامی متفاوت است…..

 27. ناشناس گفت:

  این آقایون فکر می کنند معصوم بوده و خود را نماینده خدا بر روی زمین می بینند.

 28. مشارکت سبز گفت:

  وامرهم شورای بینهم.

 29. مسلمان ايراني گفت:

  چرا بعضي ها فکر ميکنند رهبر معصومه ؟ بابا همه انسانها اشتباه ميکنند رهبر هم مثل بقيه . چه بهتر اگه از خرد جمعي براي هدايت يک کشور بهره برد .

 30. ali گفت:

  1/اگرزمانی قرار شد در مورد مسایلی تصمیم قاطع گرفته شود ورهبری مریض بودند باید چکار کرد؟ 2/شورای رهبری هم در خبرگان قانون اساسی مطرح بود وهم در قانون اساسی وهم در وصیت نامه حضرت امام.نکند پشت پرده دستهایی …ما خبر نداشتیم هان؟

 31. هادی گفت:

  سی سال از عمر قانون اساسی می گذرد .ایا زمان کمی است که بتوان ارزیابی ان را به فراموشی سپرد؟وضعیت امروز کشور زاده قانون اساسی است ومنصفانه باید اذعان نمائیم که ظرفیت ان همین است که امثال اقای مصباح میتوانند شورای رهبری را زیز سئوال ببرند وکسی هم نباشد که به ایشان پاسخ بدهد . بنابرین پدران ما که تحت کاریزمای امام بودهاند این قانون را پذیرفتند وامروز که این طلسم شکسته شده فرزندان انان به سختی زیر بار این قانون میروند ومقاومت می نمایند وعجیب تر اینکه بسیاری از بند های این قانون هم تعطیل ویا قلب شده است مانند همین بند شورای رهبری !!!

 32. علی گفت:

  من هم با محمد موافقم

 33. amir گفت:

  خواب دیدم اقای مصباح رهبر شده. از خواب پریدم. عرقم رو پاک کردم و خدارو شکر کردم که یه کابوس بود. بعد یه دفعه فکر کردم نکنه….(نقطه‌ها کار خودمه)…دیگه خوابم نبر..نشستم تا سحر شد و آروم گرفتم.

 34. دكتر ارزنده گفت:

  با بودن رهبري چون ايت الله خامنه اي نيازي به شورا نيست بعد از ايشان و امرهم شورا در خبرگان پديدار ميشه اگر تصميم اين شد همه تابعه اند ولي امام بارها ايشان را بهترين گزينه دانسته و هيچ نقل قولي كه شوراي رهبري باشد نداريم ولي در مورد رهبري ايشان بارها از امام مطلب شنيد هايم انهم از افرادي كه امروز مخالفند ولي رهبري بلا منازع ايشان احساس نياز شورا را از بين برده اند / چرا خودرا به بيراهه ميزنيد حضرت اقا به بهترين نحو تا كنون اين انقلاب را اداره كرده اند حتي در مقابل كساني كه ميرفت خانواده اش ايران را ميراث پدري خود بدانند به بهترين نحو ان را اداره كرد

 35. az dustane gardanandeye in seit khaheshi dashtam , va an in keh savabeghe mobarezatie aghayan KHAMENEI va MESBAHE YAZDI ra dar maraze dide alaghemandan begozarid ta bebinim keh maghame rahbari chand sal va ya mah dar zendan va tabid budehand va jenabe aghaye Mesbah cheghadr

 36. ناشناس گفت:

  زنده باد ولایت فقیه مطلقه .خامنه ای رهبر جانم فدایت .
  ولایت یعنی عاشق بودن
  ولایت یعنی عشق شدن
  ولایت یعنی یکی شدن
  ولایت یعنی اتحاد
  ولایت یعنی مسلمان واقعی بودن
  ولایت یعنی عشق به خدا و ائمه اطهار
  ولایت یعنی شیعه واقعی
  ولایت یعنی ازادی

 37. ناشناس گفت:

  به آقای مصباح یزدی و طرفدارانش پیشنهاد می‌کنم که چند کتاب از معلم بزرگ دکتر شریعتی‌ بخوانند.