سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پاسخ احمد منتظری به رسالت:یك نهاد دولتی چه حقی دارد ‏در مسائل حوزه دخالت کند...

پاسخ احمد منتظری به رسالت:یك نهاد دولتی چه حقی دارد ‏در مسائل حوزه دخالت کند

چکیده :جا داشت از خود سوال می‎كردید كه یك نهاد دولتی چه حقی دارد كه‏ ‏در مورد مسائل حوزه دخالت و تذكراتی بدهد، با توجه به این مطلب كه‏ ‏حضرت امام خمینی (ره ) همیشه استقلال حوزه و دولتی نشدن آن را مد‏ ‏نظر داشتند. ثانیا پس از اعلام نظر یكی از مراجع در مورد بیوت مراجع‏ ‏متوفی و طرح آن در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ، بعضی از دوستان با‏ ‏دفاتر بسیاری از مراجع معظم تقلید و بسیاری از مدرسین تماس گرفتند و‏ ‏آن بزرگواران به روش كار دفتر آیت الله العظمی منتظری با خصوصیاتی كه‏ ‏در بالا ذكر شد هیچگونه مخالفتی نداشتند و حتی بعضا از دخالت نهادهای‏ ‏دولتی اظهار نارضایتی...


کلمه: حجت السلام و المسلمین احمد منتظری در واکنش به خبر منتشره در روزنامه رسالت نوشت”جا داشت از خود سوال می‎كردید كه یك نهاد دولتی چه حقی دارد كه‏ ‏در مورد مسائل حوزه دخالت و تذكراتی بدهد، با توجه به این مطلب كه‏ ‏حضرت امام خمینی (ره ) همیشه استقلال حوزه و دولتی نشدن آن را مد‏ ‏نظر داشتند”.

جوابیه حجت الاسلام احمد منتظری به خبر مندرج در روزنامه رسالت با نام “تحرکات مشکوک در بیت(آیت الله) منتظری”‏ در سایت دفتر آیت الله منتظری بدین شرح منتشر شده است:

‏باسمه تعالی ‏

‏مدیر مسئول محترم روزنامه رسالت دامت توفیقاته

‏ ‏پس از سلام – پیرو درج خبری تحت عنوان “تحركات مشكوك در بیت‏ ‏منتظری” در روزنامه شماره 6976 مورخ ‏89/2/14‏ ، لطفا جوابیه ذیل را‏ ‏طبق قانون مطبوعات در اولین شماره آن روزنامه و در همان صفحه و‏ ‏ستون درج نمایید. البته انتظار می‎رفت اول نسبت به صحت و سقم خبر‏ ‏تحقیق كرده و سپس آن را به چاپ می‎رساندید.

‏ ‏1 – روال مرسوم در بیوت مراجع تقلید هیچگاه این نبوده است كه دفتر آنان‏ ‏پس از رحلت تعطیل شود، بلكه برحسب ارادتی كه مقلدین و علاقه مندان‏ ‏آنان داشته اند، بیت آنان محل مراجعه و رفت و آمد و برگزاری مراسم‏ ‏وفیات و اعیاد و اقامه جماعت بوده است . در بیت مرحوم آیت الله العظمی‏ ‏منتظری نیز بنا بر روال موجود عمل شده است .

‏ ‏2 – درست از فردای مراسم تشییع مرحوم آیت الله العظمی منتظری ،‏ ‏اجازه نامه‌هایی از طرف بسیاری از مراجع معظم تقلید ایدهم الله تعالی برای‏ ‏اینجانب صادر شد و اجازه گرفتن وجوهات شرعیه و مصرف آن در همان‏ ‏مصارفی كه آن مرحوم نظر داشتند، به اینجانب داده شد و تاكنون بحمدالله‏ ‏در 4 ماه گذشته شهریه طلاب از محل همین وجوهات شرعیه پرداخت‏ ‏گردیده است.

‏ ‏3 – تابلوی دفتر آیت الله العظمی منتظری بعد از رحلت ایشان توسط‏ ‏گروههای مهاجم كنده شد و تاكنون تابلویی جایگزین آن نكرده‌ایم.

‏ ‏4 – برحسب نظر بسیاری از مراجع معظم تقلید اگر افرادی از مجتهد‏ ‏مرحوم به عنوان اعلم تقلید می‎كرده‌اند بر مقلدین واجب است كه بر تقلید‏ ‏از آن مرجع باقی بمانند; و طبیعی است این دسته از مقلدین كه بر تقلید‏ ‏آیت الله العظمی منتظری باقی مانده‌اند برای پرسیدن مسائل به بیت ایشان‏ ‏مراجعه می‎كنند و باید افرادی جوابگوی آنان باشند، و هیأت استفتایی كه‏ ‏در زمان حیات معظم له با ایشان كار می‎كردند انجام این وظیفه مهم را بر‏ ‏عهده دارند. همچنین این دفتر كمافی السابق روزانه پاسخگوی شبهات‏ ‏دینی و مسائل مختلف توسط تلفن ، فاكس ، نامه و ایمیل می‎باشد.

‏ ‏5 – نوشته اید كه به فرزند ارشد ایشان تذكراتی داده شده است .

‏ ‏اولا جا داشت از خود سوال می‎كردید كه یك نهاد دولتی چه حقی دارد كه‏ ‏در مورد مسائل حوزه دخالت و تذكراتی بدهد، با توجه به این مطلب كه‏ ‏حضرت امام خمینی (ره ) همیشه استقلال حوزه و دولتی نشدن آن را مد‏ ‏نظر داشتند. ثانیا پس از اعلام نظر یكی از مراجع در مورد بیوت مراجع‏ ‏متوفی و طرح آن در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ، بعضی از دوستان با‏ ‏دفاتر بسیاری از مراجع معظم تقلید و بسیاری از مدرسین تماس گرفتند و‏ ‏آن بزرگواران به روش كار دفتر آیت الله العظمی منتظری با خصوصیاتی كه‏ ‏در بالا ذكر شد هیچگونه مخالفتی نداشتند و حتی بعضا از دخالت نهادهای‏ ‏دولتی اظهار نارضایتی كردند.

‏ ‏6 – در مورد قسمت آخر نوشته شما لازم به ذكر است كه بعد از رحلت‏ ‏آیت الله العظمی منتظری تنها كتابی كه از معظم له چاپ شده است ،‏ ‏تقریرات نوشته شده توسط ایشان از بحث صلوة مرحوم آیت الله العظمی‏ ‏بروجردی (ره) بوده است كه با مجوز رسمی وزارت ارشاد چاپ شده‏ ‏است .

‏ ‏لازم به یادآوری است كه آثار علمی منتشر نشده معظم له كه لیست آن در‏ ‏سایت ایشان آمده است بالغ بر 26 عنوان است كه بعضی از آنها چندین‏ ‏جلد خواهد بود كه ضروری است در اولین فرصت ممكن چاپ و منتشر‏ ‏گردد، و در دیدارهایی كه با بسیاری از مراجع معظم تقلید و بزرگان حوزه‏ ‏علمیه قم داشتیم همگی تأكید بر چاپ آثار معظم له داشتند.

‏ ‏والسلام علیكم و رحمة الله و بركاته .

‏17 اردیبهشت 1389‏

‏احمد منتظریDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “پاسخ احمد منتظری به رسالت:یك نهاد دولتی چه حقی دارد ‏در مسائل حوزه دخالت کند”

 1. احسان سبز گفت:

  ما هم به همين دليل فرياد جدايی دين و دولت را سر ميدهيم، تا هر يک شأن و جايگاه خود را داشته باشند و اين به معنای آن نيست که افراد با زمينه دينی حق کار سياسی و افراد با زمينه سياسی حق کار دينی را نداشته باشند..

 2. ناشناس گفت:

  خدايش رحمت كند روحاني مبارز و آزادمردي كه تحمل شنيدن حرف مخالف و دگرانديشان را داشت كه نشانه تكامل فكري و توان علمي معظم له در مواجه و پاسخگويي با افكار مخالف خود بود. قطعا تاريخ ايران و شيعه ياد بزرگمرديهاي ايشان را در حساس ترين شرايط تاريخي از ياد نحواهد بر د. سعديا مرد نكو نام نميرد هرگز مرده انست كه نامش به نكويي نبرند.

 3. نـــیـــــمـــــا گفت:

  مرجعیت حضرت آیت الله العظمی منتظری (ره) با بستن دفتر آن بزرگوار و یا توقیف کتب و حبس شاگردان مخلص آن حضرت خدشه دار نمی شود که هیچ ، محبوبیت غیرقابل توصیف و بی نظیر ایشان میان جوانان خود موجب گرایش این نسل به دین اسلام گشته که همه این ها به برکت روحیه بلند و مقاوم و شجاعت ستودنی و مظلومیت جانکاه آن پیر فرزانه بوده است. ان شاالله اندیشه ها و افکار مترقی آیت الله منتظری (ره) تا ظهور حضرت صاحب الزمان (عج) نگهدارنده ی قوام تشیع و سرلوحه اصلی حوزه های علمیه خواهد بود.

 4. بسیجی خمینی گفت:

  خدا را شکر اقلا همه از این آش پخته شده خوردند ، حالا هم دارند……. صبر می کنیم بقیه هم به همین جا برسند …اندکی صبر سحر نزدیک است … الیس الصبح بقریب؟

 5. رامين گفت:

  دلم براي آيت الله منتظري خيلي تنگ شده.عكسش هميشه روبروم است