سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دعوت متکی از اعضای شورای امنيت برای شرکت در مهمانی شام به ميزبانی ايران...

دعوت متکی از اعضای شورای امنيت برای شرکت در مهمانی شام به ميزبانی ايران

چکیده :کارشناسان از اين مراسم به‌عنوان يکی از موارد معدود ارتباط ميان ديپلمات‌های ارشد ايران و آمريکا در سه دهه گذشته نام...


کلمه:منوچهر متکی، وزير امور خارجه پنجشنبه شب ميزبان نمايندگان پانزده عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد بود.

به گزارش وب سایت آفتاب  منوچهر متکی وزير امور خارجه که برای شرکت در اجلاس بازنگری پيمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در نيويورک به سر می‌برد، از سفيران اين کشورها برای شرکت در مهمانی شام دعوت کرده بود.

منابع ديپلماتيک اعلام کردند که منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران ۱۵ عضو شورای امنيت سازمان ملل متحد را به ضيافت شام در سازمان ملل ملل متحد دعوت کرد و آنها به دعوت ايران برای اين ضيافت پاسخ مثبت دادند.

گزارش‌ها بيانگر حضور معاونان سفرای ايالات متحده و فرانسه در مهمانی منوچهر متکی است. بريتانيا در سطح پايين‌تری در اين مراسم شرکت می‌کند.

به گزارش بی‌بی‌سی سخنگوی نمايندگی بريتانيا، سفر معاون سفير اين کشور را علت عدم حضور او عنوان کرده است.

تحليل گران دعوت آقای متکی از ديپلمات‌های شورای امنيت از جمله آمريکا و متحدان غربی آن را بيانگر تلاش ايران برای اثبات حقانيت خود در موضوع هسته‌ای و جلوگيری از تحريم‌های ناعادلانه می‌دانند.

کارشناسان از اين مراسم به‌عنوان يکی از موارد معدود ارتباط ميان ديپلمات‌های ارشد ايران و آمريکا در سه دهه گذشته نام می‌برند.

اين ديدار در حالی انجام می‌شود که آمريکا و ساير کشورهای غربی عضو گروه ۱+۵ در تلاش هستند با تصويب قطعنامه جديدی در شورای امنيت، تحريم‌های ايران را افزايش دهند.

سخنگوی نمايندگی دائمی ايالات متحده در سازمان ملل متحد از جلسه آقای متکی به عنوان يک فرصت برای ايران برای عمل کردن به تعهدات بين‌المللی خود نام برد.

يوکيو تاکاسو، سفير ژاپن در سازمان ملل متحد پس از اين مهمانی گفت که منوچهر متکی در اين مهمانی بر حق ايران بر به دست آوردن توانايی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آميز تاکيد کرد.

آقای تاکاسو با مفيد دانستن گفتگوهای انجام شده در اين مهمانی گفت: “ما برای مذاکره نرفته بوديم ولی تبادل نظر صادقانه‌ای انجام شد.”

او از ايران خواست برای جلب حمايت بين‌المللی از برنامه اتمی خود بيشتر تلاش کند.

پنج عضو دائمی شورای امنيت و آلمان که گروه ۱+۵ را تشکيل می‌دهند در هفته‌های گذشته چند بار برای بررسی پيش‌نويس قطعنامه پيشنهادی آمريکا عليه ايران جلسه برگزار کرده‌اند.

چين که پيش از اين با افزايش تحريم های ايران مخالف بود، در اين جلسات شرکت می‌کند و روسيه نيز گفت که امکان تشديد تحريم‌های اين کشور وجود دارد.

در اين حال، برزيل و ترکيه که دو عضو غيردائمی شورای امنيت هستند با افزايش تحريم‌های ايران مخالفند و بر ادامه گفتگوها برای پايان دادن به مناقشه هسته‌ای غرب با اين کشور تاکيد می‌کنند.

اين مهمانی در شهر نيويورک، محل برگزاری اجلاس بازنگری پيمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای ترتيب يافته بود.

در آخرين مورد تماس‌ها ميان ايران و آمريکا، ويليام برنس، معاون وزير خارجه آمريکا، و سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران در اوايل ماه اکتبر سال گذشته در ژنو با هم ديدار کرده بودند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

13 پاسخ به “دعوت متکی از اعضای شورای امنيت برای شرکت در مهمانی شام به ميزبانی ايران”

 1. فدایی خلق گفت:

  این حکومت برای آمریکا چاپلوسی می‌کند ولی فرزندان دلیر ایران را مورد شکنجه و آذر قرار میدهد نفرت بر …

 2. یاور میرحسین گفت:

  کجایند کفن پوشان ؟ کجایند آنها که صدای مرگ بر آمریکایشان گوش مارا کر کرده؟ کجاست حسین شریعتمداری؟ کجایند آنها که دم از اقتدار ملی میزدنند؟؟؟ جواب ندادن نامه ها توسط اوباما بس نبود حالا شام مهمانشون میکنین؟ اگر این اتفاق زمان خاتمی میافتاد چه میکردید؟ …

 3. rastgo گفت:

  پس بعد از این همه سر و صدا مبنی بر تسلیم نشدن در مقابل استکبار هیچ بود ! ؟ وقرار شد بدهید ! یعنی برگشت به سیاست خارجی خاتمی بعد از شش سال دروغ به این مردم بیچاره !

 4. سبز گفت:

  به یاد رئیس جمهور بسیار فرهیخته عزیزمان آقای خاتمی افتادم که معنای جامع گفتگو را برای جهانیان بازگو کرد و همه را به اهمیت این نیاز بشریت روشن ساخت.

  میبینیم هر چقدر هم در داخل کشور افراطی گری میکنند ولی در جوامع بین الملل مجبور به تعامل میشوند و از همین مفاهیمی که توسط آقای خاتمی در کشورمان جا افتاده بهره میگیرند.

 5. ناشناس گفت:

  در جلوي مردم و در تريبونهاي عموميه كشور به سران كشورهاي غربي فحش مي‌دهند و در خفا و از موضع ضعف و حقارت مهماني مي گيرند تا ايران تحريم نشود . اگر اين تحريمها هيچ اثري ندارد پس اين تكاپوهاي بي سابقه براي چيست؟فكر مي كنند كه هيچ ايراني با خبر نميشود.
  ضمنا كفن پوشها كجا هستند؟؟؟؟؟
  اگر در دولت اصلاحات وزير امور خارجه چنين كاري ميكرد چه بر سر دولت و اصلاح طلبان مي‌آوردند؟
  در زمان اصلاحات ارتباط با آمريكا پشت كردن به انقلاب و پايمال كردن خون شهيدان بود، اما الان رابطه با آمريكا ميشود ديپلماسي فعال.
  روزنامه‌ها و جرايد ارزشي چرا ساكت شدند و اين حركت را محكوم نميكنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 6. بابا اونا که لشکر … نیستند،این چه جور وزیر خارجه ای هست که انقدر نا آگاهه؟!

 7. hamzeh گفت:

  تا کی می خواهید سر این مردم مظلوم کلاه بگذارید ، در ظاهردرنماز جمعه به مردم عوام مرگ بر آمریکا می گویید و در پشت پرده مهمان نوازی از آمریکا !؟ لعنت و نفرین خدا به منافقین و دروغگویان باد . روزنامه های کیهان ، فارس ، رجانیوز، جوان و سایر دوستانشان که از پول این مردم تغذیه میکنند چرا ساکت شده اند ؟ دستتان کم کم دارد رو می شود و خورشید از پشت ابرها ظاهر می شود . نفرین بر شما که از اعتماد این مردم به دین و روحانیت سوء استفاده کردید .

 8. ناشناس گفت:

  تبریک تبریک خدمت اصولگرایان و شریعت مداری و لاریجانی ها و..اگه زمان خاتمی بود الان کفن پوشا خودشون رو میکشند .با دست پس میزنن با پا پیش میکشن .اینه عرت ما؟

 9. خوبه اونجا شام میدهند، اینجا …!!!!!!!!

 10. سبز گفت:

  همان کفن پوشان و تحریک کننده های آنان الان قدرت را به دست گرفته اند. همه تحرکات آن زمان سیاسی بود. عوامل خودسر هم زیر سر آنان شکل گرفت و مسلح شد.
  این گروه کاملأ تندرو و کلا بی سواد هستند. ضمنا اصرار دارند که همه کارها را چه خوب چه بد فقط خودشان انجام دهند و روی ناآگاهی مردم خیلی حساب باز میکنند.
  تمام بحرانها و کارشکنی های دوره آقای خاتمی زیر سر همین گروه بود.
  برای همین اکثریت زبان سکوت اختیار کرده اند و دوره بسیار بد و خطرناکی را سپری میکنیم.
  شجاعت آقای موسوی ستودنی است و پشتوانه مردمی سپر مقاومی ایجاد کرده ان شاءالله مردم غیور و قهرمان کشور با هشیاری کامل این دوره را با سربلندی به پایان برسانند.

 11. ناشناس گفت:

  مگه مهمانی اشکالی داره . از بس که اصلاح طلبان تنگ نظر شده اند از هر چیزی می خواهند انتقاد کنند . پس چرا نمی گوئید گه چرا اسرائیل و امریکا از موسوی و کروبی و خاتمی حمایت می کنند . چرا نمی گوئید که اسرائیل با موسوی و کروبی رابطه غیرمستقیم دارد . اینها را به مردم بگوئید .
  موسوی خود بدرستی می داند که سیاستهایش مغایر با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بوده و تمام کارهایشان در این یکسال از روی احساسات بوده نه از روی عقل .

 12. ساسان گفت:

  درود بر ایران سبز
  معلومه که چه کسانی با چه کسانی رابطه غیر مستقیم دارند(رابطه دولت مستقیمه)!!!!

 13. بیگانه گفت:

  با سلام

  اقای متکی با چلوکباب نمیشود جلوی تحر یم را گرفت.