سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » رجانیوز حذف کرد کلمه منتشر می کند؛پاسخ سرگشاده کوچک زاده به نامه نوری زاد به رهبری...

رجانیوز حذف کرد کلمه منتشر می کند؛پاسخ سرگشاده کوچک زاده به نامه نوری زاد به رهبری

چکیده :«مهدی کوچک زاده» نماینده حامی دولت در مجلس شورای اسلامی بعد از انتشار نامه چهارم «محمد نوری زاد» به رهبری که در زندان اوین نگاشته شده بود پاسخی به این نامه نوشت و در اختیار سایت رجا نیوز قرار داد . این سایت ساعتی پس از انتشار پاسخ کوچک زاده آن را از سایت خود حذف کرد. البته در مدت کوتاهی که از انتشار این مطلب تا قبل از حذف آن می گذشت چند سایت کم بیننده حامی دولت نسخه ای از آن را به نقل از رجا نیوز منتشر کردند.«کلمه» در راستای گردش آزاد اطلاعات این نامه را منتشر می...


کلمه: «مهدی کوچک زاده» نماینده حامی دولت در مجلس شورای اسلامی بعد از انتشار نامه چهارم «محمد نوری زاد» به رهبری که در زندان اوین نگاشته شده بود پاسخی به این نامه نوشت و در اختیار سایت رجا نیوز قرار داد . این سایت ساعتی پس از انتشار پاسخ کوچک زاده آن را از سایت خود حذف کرد. البته در مدت کوتاهی که از انتشار این مطلب تا قبل از حذف آن می گذشت چند سایت کم بیننده حامی دولت نسخه ای از آن را به نقل از رجا نیوز منتشر کردند.

خبر مورد نظر در تاریخ 7 اردیبهشت با تیتر «پاسخ سرگشاده کوچک‌زاده در واکنش به نامه نوری‌زاد به رهبر انقلاب : امیدوارم حبس تو را از خودخواهی بیرون آورد تا حقیقت را وارونه نبینی» منتشر شد که با وارد کردن لینک مربوطه با چنین صفحه ای مواجه می شویم:

«کلمه» در راستای گردش آزاد اطلاعات و ازآنجا که دانستن را حق مردم می داند و نیز قایل شدن این حق برای آَقای کوچک زاده که مردم با نظراتشان و نوع نگاهشان به امور آشنا شوند متن پاسخ ایشان به نامه ی اقای نوری زاد را که در اختیار رجا نیوز قرار داده بودند عینا منتشر می کند:

به نام خالق آزادی

سلام به رهبر گرامی جمهوری اسلامی ایران

این روزها، نزدیک به چهار ماه است که به خاطر نگارش نامه به حضرتعالی در زندانم.

آقای نوری زاد! به نظر خودت به دلیل نگارش نامه زندانی هستی، ولی آنها که تو را زندانی کرده اند دلایل دیگری دارند و من هم حرف آنها را صادقانه تر از تو می یابم چرا که این روزها شاهد نگارش چند نامه دیگر هم به رهبری هستیم که نویسندگان آنها زندانی نشده اند! پس به من حق بده ادعای تو را مبنی بر زندانی بودن به خاطر نگارش نامه به رهبری نپذیرم.

شصت وهشت روز از این مدت را در زندان انفرادی به سربرده ام. توسط بازجوهای خود مورد اهانت و ضرب و شتم قرار گرفته ام. درهمه‌ی این احوال، از جنابعالی به عنوان رهبری فهیم و آگاه اسم برده ام.

اگر در مورد 68 روز انفرادی بودن و توسط بازجوها مورد ضرب و شتم قرار گرفتن راست بگویی که زندانیان تندتر و بی‌منطق‌تر از تو در ماجراهای این روزها آن را انکار می کنند، تازه جای این سوال باقی است که مگر قرار بوده و هست که آگاهی و فهیم بودن رهبر انقلاب با رفتار برخی ماموران زندان تغییر و تحول یابد؟

که اگر قرار باشد تغییری در اوضاع کشور رخ دهد، این تغییر از ناحیه‌ی شما بسیار شدنی‌تر و پایدارتر خواهد بود. من شخصاً امیدی به نقش آفرینی سایر افراد و دستگاه‌های کشور ندارم. شما را از نزدیک می شناسم. به روح بلند شما واقفم. شما نیز نیک و از نزدیک مرا می‌شناسید.در این ماه‌های زندان از آنچه در بیرون گذشت بی خبر بودم، اما در دیدار کوتاهی که فقط یک‌بار، گذرا، با خانواده‌ی خویش داشته ام، دانستم که در غیاب من آقای مهندس موسوی و حجج اسلام خاتمی و کروبی با خانواده‌ی من دیدار کرده اند. نمی‌دانم چرا,

گفته ای چرایی دیدار سران داخلی فتنه با خانواده ات را نمی‌دانی، با این همه ادعایی که در برخورد، فهم و تحلیل مسایل سیاسی داری، بعید می دانستم دلیل این دیدار را نتوانی ارزیابی کنی و تصور می کنم دوست داری خود را به نفهمیدن بزنی! وضعیتی که ریشه بخشی از مشکلاتی است که اکنون با آن دست و پنجه نرم می کنی.

اما بسیار دوست می‌داشتم خود شما نیز با آن بزرگواری که از شما سراغ دارم، به دیدار خانواده ام قدم رنجه می فرمودید، به آنها دلداری می دادید و به آنان می فرمودید که: فلانی -نوری زاد- درست در روزهای بحرانی، با برنامه های تلویزیونی‌اش، با نوشته هایش، برای منِ رهبر که در معرض تهاجمات طوفانی این و آن قرار گرفته بودم، به میان آمد و از من سخت جانبداری کرد. امروز او در زندان است؛ به خاطر انتقاد از من! او باید در زندان ادب شود. همسر و فرزندانش توسط بازجوهای بی‌سواد و بی ادب و تندخو به ناسزا گرفته شوند و خود او به تلخ‌ترین شکل ممکن به ورطه‌ی تهدید و تحقیر و ضرب و شتم درافتد. اما این دلیل نمی‌شود که منِ رهبر قدر زحمت های پیشین او را ندانم و به خانواده اش سر نزنم. یا اگر خود به دیدار آنان نروم، نماینده ام را نیز به این منظور به سراغ‌شان نفرستم.

ادعا کرده ای که در روزهای بحرانی، با برنامه های تلویزیونی‌ات، با نوشته هایت، برای رهبر که در معرض تهاجمات طوفانی این و آن قرار گرفته بود، به میان آمدی و از ایشان سخت جانبداری کردی.

راستی نکند دلیل دیدار سران داخلی فتنه با خانواده‌ات همین جانبداری ادعایی‌ات از رهبر در شرایط بحرانی باشد! آخر اینها خیلی به رهبری و هرکس به او وفادار باشد علاقه‌مندند! راستش را بخواهی من یقین کرده ام آدم اگر نماز را هم برای خدا نخواند، مستوجب عقوبت شرک است. تو هم با این همه استقامت و آزادگی که ادعا می کنی، حتما برای خدا و البته به خیال خودت به یاری و جانبداری از رهبر قلمی زده ای و با رانت و نمی‌دانم هزار رابطه دیگر سریالی بی سر و ته یا فیلمی ساخته ای و به صدا و سیما انداخته‌ای و نان ونامش را برده ای، حالا چرا از رهبری طلبکاری؟!

رهبر گرامی، چشم انتظاری خانواده‌ی من، برای تماشای جمال مبارک شما و رویت نماینده‌ی شما به جایی نرسید. لابد؛ در این گردونه، آدم‌ها، تاریخ مصرف دارند. که اگر به سر رسیدند، مثل دستمال آلوده، باید به دور انداخته شوند.

آقای نوری زاد! راستش از خدا پنهان نیست، از تو چرا پنهان بماند که این فراز طعنه آمیز نامه‌ات به رهبری که به قول خودت فهیم و آگاه است را که خواندم، نفاق و دو رویی تمام قد در برابرم مجسم شد و از خود پرسیدم برای مثل تویی اگر روزی به اندازه دستمال آلوده هم ارزش قایل بوده اند، چه هزینه هنگفتی داده اند البته از آنجا که خداوند به بندگانش علم غیب نداده تا درون و نیت افراد را ببینند، حرجی نیست که در گذر ایام هر از گاهی خزف به جای لعل بنشیند!

اما گرایش من و امثال من به شما، گرایش به شخص خامنه‌ای نبوده و نیست. ما، در جمال اندیشه های شما، افق‌های گمشده‌ی آرزوهای شریف مردم خویش و مردم جهان را می دیدیم. یادم هست این اواخر، وقتی تلاش کردم به دیدار شما بیایم و آقای حسین محمدی -از دفتر شما- ماه‌ها مرا به امروز و فردا وعده می داد، در نامه ای به او نوشتم: من از خود خامنه‌ای، به خدای خامنه‌ای پناه می برم! و دیگر سراغی از شما نگرفتم. و شما نیز!

شنیده بودم آقای حسین محمدی از کسانی است که در حد لیاقتش مورد اعتماد رهبر عزیز است و اکنون با این نقلی که تو کردی و با شناختی که از تو با وقایع این روزها در حد کمال یافته ام، رهبرم را به واسطه این درایت و هوشیاری در انتخاب اطرافیانش ستایش می کنم و به تو اطمینان می دهم آنچه برسرت آمده و می آید و خواهد آمد، جز ناشی از خصلت خود بزرگ بینی و بینش شرک آلودت نیست و خدای خامنه‌ای هم شرک را از بزرگ‌ترین گناهان برشمرده و امیدی نداشته باش که با این خصلت‌ها در آن درگاه نیز تحفه ای نثارت کنند!

چرا که دانستم شما از محاصره‌ی آدم‌های جاهل، از تماشای افق آرزوهای مردم باز مانده اید

آقای نوری زاد! من و بسیاری از همفکرانم بارها و در مجالس و جشنواره ها و محافل مختلف تو را در محاصره انبوهی از آدمهای… دیده ایم که حقیقتا با ترکیب و چهره های رنگ آمیزی شده و اطوارهای غرب‌زده و روشنفکرانه ای که در اطرافت می دیدیم، رغبت نکرده ایم جلو آمده و حرف‌هایمان را در مورد نوشته ها و سریال و فیلم‌هایت برایت بازگو کنیم، با این وصف آیا به ما هم حق می دهی که ادعا کنیم که این تویی که در محاصره خودخواسته ات در میان هوس‌بازان و اوهامی که به تو القا کرده اند، نه تنها از دیدن افق آرزوها بلکه از دیدن خواست فعلی مردم نیز که از تفسیر بی نیاز است، بازمانده ای؟!

من می‎خواستم در آن ملاقات‌های احتمالی، همین نگرانی‌ها را با شما بگویم. اما گویا محاصره کنندگان شما از صراحت سخن من و از اندیشه‌ی من آگاه بودند. همین آقای حسین محمدی، بعد از دیدار اعضای انجمن قلم با حضرتعالی، که حقیر نیز یکی از آنان بود، به من گفت: آقای نوری زاد، من، قربة الی الله از شما می‌ترسم. ترس او، از همان نشست پا گرفته بود که من، بی ملاحظه راجع به اعتیاد گسترده مردم و جوانان به مواد مخدر و آشوبی که در ساختار اجتماعی شهرهای کوچک و بزرگمان درافتاده، به آشنا سخن گفتم.

آه و وای از این من!

اکنون اما چرا از زندان برای شما نامه می‌نویسم؟ برای اینکه هنوز ناباورانه، به شما، آری به شخص شما، امید بسته ام. باورم بر این است که: شما مگر برای این انشقاق بزرگ مردمان چاره ای بیندیشید. شما، امروز رهبر کدام مردمید؟ من مردم فراوانی برای شما نمی‌بینم. رهبری، آن هم بر حداقل مردم، که غرورآفرین نیست. مبادا من و شما را ازدحام مردمی که به استقبال یک مسئول و یا خود جنابعالی می آیند، بفریبد. شما اگر به دیگر افراد مشهور هم اجازه ی سخنرانی و حضور در کشورتان بدهید، غوغای مردمان ما فزونی خواهد گرفت. اجتماع فراوان این مردم، هیچ‌گاه قابل استناد نبوده و نیست(!) امروز شما بر کشوری رهبری می کنید که مردمش از دست رفته است. کشوری که در گردونه‌ی چه کنم‌های بسیاری گرفتار است. کشوری که اتحاد و یکپارچگی‌اش، به دست خود شما و اطرافیان شما، به حاشیه رفته است و نگرشی قلیل و تنگ به میدان آمده.

آقای نوری زاد! از نگاه تنگ و خودخواهانه و آلوده به حسادتت دامنه مقبولیت رهبری را به بحث سخیف حداقل و حداکثر کشانده ای و نتیجه گرفته ای که رهبری، آن هم بر حداقل مردم، که غرورآفرین نیست! معلوم شد نفهمیدی که خامنه‌ای خلف صالح خمینی است که می گفت:

قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها و نوكران آنان مطمئن باشند كه اگر خمينى يكه وتنها هم بماند، به راه خود كه راه مبارزه با كفر و ظلم و شرك و بت پرستى است، ادامه مى‏دهد و به يارى خدا در كنار بسيجيان جهان اسلام، اين پابرهنه‏هاى مغضوب ديكتاتورها، خواب راحت‏ را از ديدگان جهانخواران و سرسپردگانى كه به ستم و ظلم خويشتن اصرار مى‏نمايند سلب خواهد كرد (صحيفه امام، ج‏20، ص: 319)

آری همانطور که برای آن روح خدایی چه آن زمان که در غربت تبعید بود و چه آنگاه که در اوج محبوبیت در چشم وقلب مردم قرار داشت، چیزی جز عمل به تکلیف الهی مطرح نبود، خلف صالح او خامنه‌ای نیز علی‌رغم آنکه بسیجیان جهان اسلام و پابرهنگان مغضوب دیکتاتورها بارها با جان و هستی خویش وفاداریشان را به شخص او و آرمان‌های والایش اعلام نموده و با فداکاری و ایثار و بذل جان اثبات کرده اند که اهل کوفه نیستند، چیزی جز عمل به تکلیف الهی در سر ندارد و همین ویژگی است که مجاهدانی بزرگ چون سید حسن نصرالله را به خضوع در مقابل این مرد بزرگ وا می دارد. آری امروز خامنه‌ای بر کشوری رهبری می کند که مردمش به لطف و عنایت حق تعالی از دست فتنه گران و بازی خوردگان داخلی استکبار جهانی رفته اند و در آغوش اسلام ناب محمدی (ص) پناه گرفته اند، به همین جهت است که سران داخلی فتنه، ریاکارانه و منافقانه برای جلب یکی دو نفر هم که شده، به دیدار خانواده تو می روند. شک نکن اینها اصحاب شیطانند و من دعا می کنم خانواده ات از شر آنها در امان بمانند؛ اگر تو فرصتی برایشان بگذاری!

نمی دانم امسال را سال چه نامیده اید. شنیده ام که به کوشش و تلاش در آن اشاره شده است. این نامگذاری، نشان می‌دهد که بعضاً مشاوران شما، افراد صادق و کارآمدی نیستند. من و همه، آنجا به شما آفرین می گفتیم که امسال را سال آشتی ملی می نامیدید و خود برای این پیوند مبارک اما دشوار و سخت، پیشقدم می‌شدید.اگر کوشش و تلاش برای شما مهم است، از انرژی آن در آشتی ملی باید بهره ببرید.

آقای نوری زاد! من اطلاع دقیق دارم که زندانیان در حبس با امکانات گوناگون رسانه ای از اخبار بیرون مطلعند و سخت متعجبم که تو چرا با استفاده از عباراتی مثل (نمی دانم امسال را سال چه نامیده اید. شنیده ام که به کوشش و تلاش در آن اشاره شده است.) درصددی به دروغ شرایطی را که در آن به سر می بری، بر خلاف واقع جلوه دهی. خدا کند خودت باور نکنی که خیلی اهل استقامت در برابر ناملایمات هستی! اما به‌دنبال القای این دروغ، مشاوران رهبری را به‌دلیل نامگذاری این سال، غیرصادق و ناکارآمد برشمرده ای و اینگونه ادامه داده ای که:

(من و همه، من و همه، من و همه آنجا به شما آفرین می گفتیم که امسال را سال آشتی ملی می نامیدید و خود برای این پیوند مبارک اما دشوار و سخت، پیشقدم میشدید.) به‌راستی چرا فکر می کنی اگر تو ترجیح می دهی امسال سال آشتی ملی نامیده می شد، همه، تاکید می‌کنم همه هم با این ترجیح تو موافقند. بوی تعفن خودبینی و خود بزرگ بینی به مشامت نمی رسد؟!

رهبر گرامی، می‌دانم سخنان ناگوار من چه بسا تلخ و آشوبنده باشد. اما بیایید سخن تلخ و صادقانه مرا، بر شیرینی سخن چاپلوسانه‌ی کسانی که شما را احاطه کرده اند، ترجیح دهید.

باز یک نشانه دیگر از خودبینی در نوشته ات از روز روشن تر است، سخن خود را تلخ ولی صادقانه انگاشتن و مدعی چاپلوسی مابقی اطرافیان شدن را چرا باید خوانندگان نامه تو بپذیرند؟ چون تو ادعا می کنی! آقای نوری زاد! البته اعتراف می کنم سخنانت تلخ است نه از این جهت که حقیقتی را در مورد اطرافیان رهبری اثبات کردی بلکه از این جهت که منویات درونی و خصلت‌های خودت را بروز دادی و انسان تاسف می خورد از اینکه تا چه حد یک انسان می تواند اسیر بافته های ذهن خود شود و خودبینی و خودخواهی او را از حقیقت مشهود دور سازد! خدا را شاکرم که رهبری سخن امثال تو را بر مشورت‌های افراد لایق ترجیح نداد ه است.

جامعه ی ما، در جوار یک انفجار بزرگ است. دیگ جوشانیست که ما به خاطر آزار از خروج پرسروصدای بخار آن، چوب کبریتی در سوپاپ آن فرو کرده ایم. من با همه‌ی اطمینانی که سابقاً در جانبداری از شما می‌نوشتم، اکنون نیز در جانبداری از شما می‌نویسم: ما، به روزهای پایانی فرصت آزمون خویش رسیده ایم. روزهایی که دست تقدیر، سنت‌های ناب و حتمی خدای متعال، ما را از گردونه‌ی امتحان به در می برد. امتحانی که در این 30 سال فرصت، جز خراش و خرابی با ما نبوده است. ما و شما؛ مردم خویش را از دست داده ایم. اگر سکوت و آرامشی در آنان می‌بینید به ضرب زور و اسلحه است. اگر باور ندارید به یک آزمون خیالی تن در دهید. به دو کشور ایران و مثلاً سوئد یا کانادا یا حتی مالزی اعلام می‌کنیم که مردم این دو کشور، یک روز، فقط یک روز پلیس و بسیج و اسلحه‌ای بر سر نخواهند داشت و آزادند که هرچه می‌خواهند انجام دهند. فقط طی یک روز. تصور می‌کنید در پایان این یک روز؛ کشور ما و شما چگونه خواهد بود؟ و کشورهای دیگرچطور؟ قصد من از این مقایسه، مجیزگویی از غرب یا سایر کشورها نیست. بلکه می‌خواهم به شکنندگی آرامش و سکوت دروغین جامعه‌ی خویش اشاره کنم.

آقای نوری زاد! از روز روشن‌تر است که اگر مردم، این نظام مقدس را که رهبری اساسی ترین رکن آن است، نخواهند، با این‌همه دشمنی که قلدران و زورمداران و زراندوزان عالم در داخل و خارج علیه آن می کنند، یک روز هم دوام نخواهد آورد و اگر طی 30 سال این نظام نه تنها پابرجا مانده بلکه بسیاری از مردم جهان را نیز حامی و دوستدار خود نموده، دقیقا به‌خاطر خواست مردم و بسیجیان و محرومان و پابرهنگان مغضوب دیکتاتورها بوده است. آقای نوری زاد! امیدوارم حبس، اندکی تو را از خودخواهی و فضای ذهنی که بزک کرده‌ها و روشنفکران هواپرست غرب‌زده اطرافت برایت ساخته اند، بیرون آورد تا این‌همه حقیقت واضح را وارونه نبینی.

رهبر عزیز! من و بسیاری، هنوز دوستدار شما و سرنوشت کشور خویشیم. به رهبری شما بر مقدرات کشور ایمان داریم. ما دوست داریم با رهبری شما به افق‌های مبارک دست ببریم. اما شما ظاهراً این اشتیاق را طالب نیستید. بعضاً مشاوران و دوستان ناآگاهی شما را در محاصره‌ی خود گرفته اند، به شما اطلاعات و آمار نادرست می‌دهند و از زبان شما، سخن غیرواقع برمی آورند. دوستانی همچون آقای شریعتمداری کیهان، که اطمینان دارم آنگاه که همه از اطراف شما پراکنده شدند و شما و او در یک جزیره تنهایی تنها ماندید، او درجانبداری غلیظ از شما، به مخالفت با خود شما برخواهد خواست!

در این پاراگراف که برای چندمین بار انگیزه‌ات از نگارش نامه برملا شده (شاید ناخواسته) که همان بغض و کینه آلوده به حسادت نسبت به افرادی است که رهبری به دلیل لیاقت‌هایشان به برخی نظرات‌شان توجه می کنند، نکته جدیدی که به آن بپردازم، نیست.

برخلاف ظاهر تلخ نوشته ام، با صدای بلند و آوازی که همه‌ی هستی را درنوردد، اعلام می‌دارم که: ما شما را دوست داریم و به پایان خوب سرنوشت شما سخت علاقه‌مندیم. مرا و ما را باور کنید. حتی در خیال احتمال دهید که ما درست می‌گوییم. این احتمال هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد. در خیال خود باور کنید که دوستان خوب شما، فراتر از شما، و در صنفی که انگ دشمن بر پیشانی آحادش خورده است، غم شما را می‌خورند و مضطربانه علاقه‌مند درخششِ نابِ شما در این روزهای پایانی آزمون الهی‌اند و با شجاعت تمام، شجاعتی که من شخصاً در شما باور دارم، امسال را سال آشتی ملی اعلام کنید و از ملامت هر ملامت‌گری نهراسید. که خدا شما و ما را کفایت می‌کند. خدایی که دست خود و دست مردم را در دست شما می نهد. یاعلی!فرزند شما: محمد نوری زاد. اوین بند۲۴۰- سلول۵۷

در پایان همانطور که به خودت حق داده ای به اقرار خودت نامه تلخ بنویسی، امیدوارم به من هم این حق را بدهی که با لحنی مشابه خودت برایت پاسخ سرگشاده بنویسم! و امیدوارم باور کنی که من و همه دوستداران رهبری (که انشاالله دوستیمان برای رضای خدا باشد نه به امید اینکه اگر خدای ناخواسته در نظام حق جمهوری اسلامی به حق یا اشتباه و خطا، که طبیعی است در هر مجموعه انسانی و نظامی رخ دهد، دچار مشکلی شدیم، از رهبری انتظار مساعدت و دیدار با خانواده‌مان را داشته باشیم!) نیز حسب آموزه های دینیمان که از امام و رهبری و شاگردان و همراهان ایشان آموخته ایم نیز به پایان خوب و سرنوشت خیر همه بندگان خدا و از جمله تو علاقه‌مندیم و متقابلا از تو می خواهم برای نجات خودت از توهماتی که گرفتارش شده ای، حتی در خیالت هم که شده، احتمال صدق در این نوشتار را بدهی و در کارت تجدید نظر کنی و واعظ بی عمل نباشی و خود نیز باور کنی که اگر خدا بخواهد کسی را نصرت کند، هیچ غلبه کننده ای بر نصرت شونده خدا نخواهد بود و خود را به خدا بسپاری و از ملامت ملامت‌گران نترسی و بدانی که عزت و ذلت بدست اوست!

کمترین علاقه‌مند خمینی و خامنه‌ای

مهدی کوچک‌زادهDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

191 پاسخ به “رجانیوز حذف کرد کلمه منتشر می کند؛پاسخ سرگشاده کوچک زاده به نامه نوری زاد به رهبری”

 1. sabz گفت:

  آقای کوچک زده به خدا پناه ببر از هوای نفس
  سبزها پیروزند.

 2. سلیمان گفت:

  حجم کامنت ها بهترین جواب به امثال شماست. والسّلام

 3. بوشهری سبز گفت:

  خداوند نوری زاد را عاقبت به خیر کرد

  ….

  بزرگش نخوانند اهل خرد
  که نام بزرگان به زشتی برد
  درود بر نوری زاد / پاینده باد جنبش پیروز سبز ملت ایران

 4. ناشناس گفت:

  جواب به آقای حسن یک ایرانی آزاد از افکار غربی
  آقای حسن که میر حسین را میر حسن نوشته ای بیش از این از شما توقع نمیشود داشت چون تو از همان گروه بی سروپائی هستی که با لباس شخصی به جان جوانهای ایران افتادید تو هم… هستی که با یک کیسه برنج و مقداری مرغ یخ زده هر ظلمی را به هم مملکتی خود میکنی

 5. لام تا کام گفت:

  از طرز تفکر این جور آدم ها اقم می گیره…

  این ها خودشون رو جای خدا گذاشتن و حرف می زنن. ای کاش یک ذره اصول منطق و بحث و روش اثبات دعوی بلد بودن بلکه انقدر احمقانه مثل طرفداران یک تیم فوتبال که عاشق سلطان فلانی و فلانی سر طلایی هستن، اینطور لجن به دامان یک شیردل پرتاب نکنن.

  در این دنیا همگی جایگاه واقعی خودمون رو خواهیم یافت. زود باد آن روز، زود!

 6. آزادی گفت:

  واقعا سایت جناب مهندس میرحسین موسوی چقدر خواننده و مخاطب داره
  از این اظهار نظر ها به خودم بالیدم که سبز موسوی کروبی و خاتمی هستم
  چون این سایت و تفکر سه بزرگوار آزادی خواه همه سلیقه ها رو به اینجا کشونده
  این یعهنی تریبون آزاد
  قابل توجه جناب ضرغامی و احمدی نژاد آزادی شناس

 7. مریم گفت:

  علت پاسخ به این نامه آنهم با آن لحن تحقیرانه و رسواگر و خالی کننده عقده ها و خود شیرینی بچه گانه ،برای ما معلوم نشد.این پاسخ انسان را به یاد … می اندازد که به یک شیر اسیر حمله کرده اند.

 8. ناشناس گفت:

  مقایسه دو نامه

  الف: تفاوتها

  یکی توسط مردی بزرگ یکی توسط مردنمائی کوچک
  یکی حاکی از درد یکی از سر عقده
  یکی از سر ترحم یکی از سر کینه
  یکی منجر به ضرر نویسنده یکی سودآور
  یکی سوار بر خواست مردم یکی به قصد سواری از مردم
  یکی از عاقل یکی از جاهل
  یکی برای عاقللان یکی برای جاهلان

  ب: تشابه

  هردو نشانگر شخصیت نویسنده

 9. سبزعلی گفت:

  ای سفله گان ، زمان شما نیز بگذرد
  بیداد بیکران شما نیز بگذرد

  کشتید و سوختید و شکستید خلق را
  این هر سه از میان شما نیز بگذرد

 10. علی گفت:

  هر کس ، دیگری را از دریچه چشم خود می بیند و نوشته آقای کوچک زاده هم عین تفکرات اوست . اینها فقط بدنبال دفع مردم هستند چون دایره نظام را به زور کوچک و در حال تبدیل شدن به نقطه شدن است ! اصلآ چون دایره خیلی کوچک شده و جا ندارد و نوری زاد ها و ناطق نوری ها و ….با کمی تکان خوردن پایشان سهوآ هم روی خط دایره برود مثل زمین فوتبال در اوت قرار میگیرند و به زور اخراج میشوند ( پاسخ ایشان هم گویای خوشحالی و افتخار به کوچک شدن دایره نظام است چون راه برای خودشان بازتر میشود ) قادر به جذب یک نفر هم نشده اند ! تازه به همین هم افتخار میکنند و میگویند امام هم در راه حق میفرمود تنها هم بماند راه حق را ادامه میدهد و ایشان نمیدانند این یک تمثیل است و نشانه استواری در راه حق است و نه یک هدف ؟ و منظور امام در مقابل قدرتها و ابر قدرتها بود نه در مقابل مردم خودمان !! طبق تفکرایشان نظر امام در مورد تکیه به مردم صحت ندارد چون تنها ماندن افتخار است؟! و گوئی پیامبران هم برای تنها ماندن مبعوث شده اند ؟
  در نوشته آقای کوچک زاده یک مطلب دیدم و آن اینکه نوریزاد به دیگران حسادت میکند که موقعیت دارند و مورد توجه هستند !!!؟؟؟
  ملاحظه میفرمائید که ایشان تمام دیدشان دنیائی و عین نگاه فرصت طلبانه و انحصار طلبانه است جالب اینکه آقای نوری زاد برعکس با این نامه ها پشت پا به دنیا زده اند و در ثانی من و من گفتن و منیت از کجای نامه آقای نوریزاد دیده شده که فقط آقای کوچک زاده دیده است .
  در جای دیگر گفته اند که در جشنواره ها و… در اطراف نوری زاد افراد ناجوری را دیده اند ، سوال اینجاست که چرا همانموقع ایشان را ترد نکردید ؟ جواب یک جمله است و آن اینکه اولآ فرصت طلبانه از نوریزاد استفاده میکردند و ثانیآ چون در دایره خودیها بودند آن زمان این افراد ناجور را ارزشی میدیدند و حالا که بر خلاف نظرات کوچک زاده ها مطلبی دلسوزانه و آنهم مودبانه نوشته است ، مشرک شده است !
  ایکاش آقای کوچک زاده جواب نمیدادی که اگر بخواهم اشکالاتت را بنویسم چند صفحه میشود فقط میگویم جوابهایت بریده بریده بود و مشخص است که در پاسخ ناتوان بودی و بیشتر تلاش فرصت طلبانه ای کرده ای برای ماندن در این دایره کوچک.

 11. رضا گفت:

  یکی نیست بگه آخه به شما چه مربوطه که میشینی جوابیه مینویسی…

 12. ناشناس گفت:

  آقای کوچک زاده با این نامه چند پله دیگر را در صعود از نردبان ترقی در نظام جمهوری اسلامی برداشت. …

 13. داريوش گفت:

  اين نمايند از کدام ديار سر از به اصطلاح خانه ملت درآورده است که بجاي دفاع از حقوق مردم …… شده است؟
  اگر امثال اين آقا در اين کشور به جايي نميرسيدند تاريخ ما به شکل ديگري بود.

 14. مير حامد گفت:

  خداوكيلي اين جواب بود ؟!؟
  خوب شد نگفتن اين جواب جواب رهبره … اينها كه از قول رهبر زياد حرف مي‌زنن يا به قول گفتني از رهبر جلو زدن …

  ادبيات كه نداشت محتوي هم كه به هيچ وجه نداشت. پس نتيجه مي‌گيريم اصلا ارزش خواندن نداشت…
  تو را به خدا اين جوابيه را منتشر نكنيد . بد آموزي داره … به اندازه كافي ادبيات كوچه بازاري وارد ادبيات غنيه ما شده … اشاعه نديد…

  اي كاش تيتر مي‌زديد : بدون شرح !!!

 15. آزادی گفت:

  … اصلا این فرد چه کاره است که بخواهد پاسخ دهد؟ البته خدارا شکر که دشمنان مردم را اینقدر …. قرار داده است. متن پاسخ آنقدر سخیف است که نیاز به توضیح ندارد و هر کودکی با اندکی سواد به نگاه غیر منطقی و فرصت طلبانه توام با حسادت و غرض ورزی این فرد می توان پی برد.

 16. رضا گفت:

  آقاي كوچك زاده ممنون شما هستيم چونكه موجب گرديديد نامه نوري زاد بيشتر منتشر شود به تو ميگويند عقل كل

 17. سبزه زار گفت:

  راه یافتن افرادی مثل کوچک زاده به مجلس ، نتیجه نظارتهای درخشان شورای نگهبان هست .
  واقعا تاسف باره

 18. حمید گفت:

  من به سایت کلمه تبریک می گوییم که موفق شده در صفوف ملت شکاف ایجاد کنه و تلاش کرده تا زمینه را برای استیلای دشمن که سالها منتظر چنین روزهائی بود فراهم کنه و با دامن زدن به اختلافات به جای دعوت به تفاهم و وحدت بر اصول وآرئ مشترک بدنبال تشدید کردن اختلافات است شما با ارائه برخی کامنتهای توهین آمیز آمرانه مغرض و بی منطق دنبال چه چیزی هستید ؟؟

 19. محسن گفت:

  نظردهندگان محترم حامی آقای کوچک زاده شما نمی دانید این سایث فیلتر است!!؟؟؟

 20. Tu گفت:

  من موندم كه رجانيوز واسه چي اين نامه سرگشاده زيبا و بليغ رو از روي
  سايت خودش حذف كرده. خدا وكيلي حيف نبود…؟؟؟!!!!!!

 21. ح.ح.حميد گفت:

  آقا حميد گل کساني که مردم رو تو خيابونها با باتوم و گاز اشک آور ميزدند و ميزنند زمينه استيلاي دشمن را فراهم ميکنند نه ما که تظاهرات سکوت ميکرديم.
  آنهايي که جوانان را در کهريزک شکنجه دادند و کشتند چيزي از تفاهم نميفهميدند و نفهميدند.
  صاحب قدرتانی که اين توهم را داشتند که ما در روز 25 خرداد قصد انقلاب و براندازي داشتيم و از تظاهرات سکوت مردم با مضمون راي من کو به عنوان …. نکند اين را تفاهم ميدانيد!!!!!!!!!!!!
  ما خرداد سال گذشته ميگفتيم راي من کو آنهم با سکوت ولي جناياتي را ديديم.
  شما که حرف از تفاهم ميزنيد بگوييد آخر چاپ ابياتي از شاهنامه يک روز قبل از 22 خرداد جرم است؟
  آيا تفاهم را به معني عبور خودروي پليس از روي مردم معنا ميکنيد؟
  آيا حمله به کوي دانشگاه را مصداق تفاهم ميدانيد؟
  آيا فکر نميکنيد اگر دشمني هم نداشتيم با جنايات کهريزک، حمله به کوي دانشگاه، ضرب و شتم مردم در خيابانها، بزغاله و گوساله ناميدن مردم، زنداني کردن روزنامه نگاران، براي کشورمان به خوبي دشمناني تراشيديم؟ آيا ممکن نيست حکومت براي حفظ قدرت دشمن مردمانش شود؟
  آقا حميد عزيز! ما دنبال حقوق از دست رفته خودمان به عنوان انسانهايي که حق زندگي دارند حق اظهار نظر و بيان دارند حق انتقاد به دولت و حکومت دارند و حق دارند حاکمان خود را خودشان انتخاب کنند و آنچه را که دوست دارند بپوشند، نه آنچه حاکمان ميگويند، هستيم.

 22. ناشناس گفت:

  راستي كوچك زاده ميگن فقط توي تهران 100 هزار تا راي بيشتر نداشته
  پيدا كن پرتقال فروش را؟!

 23. زنداني سياسي گفت:

  اقاي كوچك زاده…اول از همه چيز اين رو بدون كه اگه 5 دقيقه مثل اقاي نوري زاد در زندان و اون شرايط انفرادي (من خودم 77 روز انفرادي بودم) تمام دين و ايمانت يادت ميرفت و پا روي تمام اعتقادهات ميزاشتي…ولي شخصيت بزرگي مثل نوري زاد با مردانگي كامل داره توي دل ظلم با ظلم ميجنگه…
  و اين رو بدون كه يك روزي تك تك شما ها بايد در محضر ملت پاسخگو باشيد …

 24. habib گفت:

  اصلا آوردن نام و نامه آقاي كوچك زاده و صحبت از سايت رجانيوز خطاست. تو رو به خدا اسم اينها رو نياريد… اينها كتر از اين هستند كه قابل بحث باشن. گرچه فعلا توده ناآگاه مردم را فريفته اند. ما صبح ديگري در راه است…

 25. شهروند گفت:

  آقای کوچک زاده
  آنقدر آلوده بود که تاب نیاوردم تا آخرش را بخوانم.

 26. بزرگ زاده گفت:

  قابل توجه اعضای شورای نگهبان که جواز حضور در انتخابات را صادر میکنند و یکی از موارد بسیار مهمی که رویش حساسند، وفاداری به ولایت فقیه است:
  ایشان در پایان نامه‌اش نوشته :کوچکترین علاقه‌مند به امام و آیت‌الله خامنه‌ای”
  کسی که کمترین علاقه را به امام دارد ، چگونه به مجلس راهش داده‌اید؟

 27. حسن بن علي گفت:

  گيرم كه خلق را به فريبي فريفتي با دست انتقام طبيعت چه مي كني

 28. هستی گفت:

  اشکال کار در جای دیگریست
  ظاهرا این آقا برداشتهاشون از جریانات (با جابجا کردن چند ویرگول و نقطه) کاملا برعکس واقعیت هست!! عمدی و سهوی بودنش رو خدا می دونه… به نظر می رسه که از این مشکل خودشون اطلاعی ندارند!

  البته من فقط تا قسمت پاسخ به «نمی دانم چرا» خوندم

 29. سال سبز گفت:

  ای والله به این هوش و استعداد!….نظر های داده شده در زیر این لینک آن قدر قشنگ و ظریف و منطقی و جالب توجه بودند که واقعن از خوندن آنها لذت بردم … هزاران آفرین به این جنبش سبزی های فهیم و نکته بین و هنرمند .

  از سایت محترم کلمه بی نهایت سپاسگزارم که این نامه را منتشر کرد….
  به نظر من چیزی که باعث شد رجانیوز این نامه را به سرعت از روی سایت خودش برداره یکی هراس از همین بازخورد و عکس العمل مردم بود و رسوایی پس از آن، و یکی دیگر هم هراس از انتشار نامه ی نوری زاد عزیز که به بهانه ی انتشار نامه ی کوچک زاده در معرض دید عموم قرار می گرفت؛ چرا که هر کس اگر به اندازه ی سر سوزنی ذوق و فهم و شعور و درک داشته باشه با مقایسه ی لحن و ادبیات و مفهوم دو نامه، می تونه به حق و باطل بودن، سطح علم و دانش، و نیز صداقت و یکرنگی نویسندگان این دو نامه پی ببره.

 30. میر حسین گفت:

  کاربر احمدی نژاد ، مگر فیلتر شکن ساخته دشمن نیست پس چرا استفاده میکنی؟

 31. کورش گفت:

  رجا نیوز هم مثل همه کارهای این مملکت که اول انجام میدن بعد میفهمند که اشتباه کردن سریع نامه را حذف کرده
  این … بداند این سخنان در تاریخ خواهد ماند
  … هم باید بدونه که اگر رد صلاحیتها نبود ایشان در مجلس که هیچ.. …… هم جایی نداشت

 32. سعید گفت:

  قران کریم:
  هل انبئکم بالاخسرین اعمالا الذین ضل سعیهم فی الحیات الدنیا وهم یحسبون انهم یحسنون صنعا
  میخواهید شما رابه پست ترین کارها اگاه کنم , کسانی که تلاش در گمراهی میکنند(بقول علی علیه السلام:بجای سنجش افراد با ملاک حق ,حقیقت را باافراد میسنجند) ونزد خود میپندارند عمل نیک بجای میاورند…
  واقعا” برخی از اسامی چه بامسمایند ,توجه کنید: نوری زاد!! ….

 33. علی گفت:

  چیزی برای جواب دادن نداشت جز اینکه بگی آقای کوچک زاده:ادب مرد به از دولت اوست…

 34. محمدعلی گفت:

  وقایع قبل و بعد از انتخابات فرصت مناسبی بود برای فرومایگانی که خود را با فحاشی و بد و بیراه گفتن به بزرگان، بزرگ جلوه دهند.
  روش مناسب و کم هزینه است.
  هر که حرفی بزند این آقا جوابش را می دهد. از هاشمی بگیر تا پهلوان نوری زاد.
  ایشان با این توانایی که در پاسخ گویی دارند، باید منتظر صندلی هایی نرم تر از صندلی مجلس باشند !
  پهلوان محمد نوری زاد، بی شک در تاریخ ماندگار خواهد بود. روزی می آید که جوانان آزاد اندیش از او چون یک اسطوره یاد خواهند کرد.
  درود خدا بر پهلوان نوری زاد و خانواده ی صبور ایشان.

 35. سبز سبز سبز گفت:

  متاسفم …
  هم براي نوري زاده و هم براي كوچك زاد
  هم از نامه و هم جوابش فقط بوي خوش خدمتي مياد ،
  مي بينيد يكي هم كه نامه انتقادي مينويسه … بجاي انتقاد واقعي و سازنده چي مي نويسه !!!!!!!

 36. ناشناس گفت:

  ادب مرد به ز دولت اوست

 37. يك عاشق وطن گفت:

  فقط در عبارات كوچك زاده كلمات “نگاه تنگ و خودخواهانه و آلوده به حسادتت ” و معادل آنرا بشماريد .آخه اين هم شد جواب پاك آبروي نمايندگان را هم بردي .

 38. ناشناس گفت:

  برای خودمون متاسفم که این آدم نماینده مونه

 39. ناشناس گفت:

  اقای حسن یک ایرانی ازاد از افکار غربی! جنبش سبز ایران با پیروی از اندیشه سبز خود، با آگاهی تمام از مرگدر راهپیمایی های پرشکوه 25 خرداد و روزهای بعد و عاشورای حسینی با حضور ملیونی خود نشان دادند که آزادی را تا سر حد مرگ خواستارند. اقای حسن یک ایرانی ازاد از افکار غربی هیچ توجه کردی راهپیمایی دیماه چیزی جز اجبار نبود..
  جنبش سبز ایران سکوت نکرده است به زودی ظلم پایان می پذیرد و سبزی و آزادی به ایران آزاد برخواهد گشت.

 40. حسین سبز گفت:

  ایول به سایت کلمه که همه نظرات را درج میکنه من ذر بعضی از سایتها حکومتی که نظر می دهم منعکس نمی شود اطلاعات ازاد اندیشه سبز

 41. آیدین گفت:

  واقعا از شما ممنونم که این نامه را منتشر کردید
  اتفاقا با خوندن این نامه میشه فهمید چرا رجا نیوز لینکش رو حذف کرده
  شما فقط مقایسه کنید ستر به ستر نامه نوری زاد رو با جواب کوچک زاده
  اون وقت می فهمید که این آقایون واقعا چقدر کوچک و کوچک زاده هستند
  جاشه که اون جمله معروف امام معصوم را بگیم که فرمود:
  الحمد لله الذی جعل اعدائنا من الحمقاء ؛ خداوند را سپاس که دشمنان ما را عده ای احمق و نفهم قرار داد!

  عجالتاً یا حسین میرحسین