سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آقایان لاریجانی!به کجا می برند دردانه های ملت را؟...
» نامه انجمن اسلامی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران به علی، باقر و صادق لاریجانی؛

آقایان لاریجانی!به کجا می برند دردانه های ملت را؟

چکیده :نمی دانیم دانشگاه ، از دکتر مریم عباسی نژاد مصداقی کامل تر برای عنوان "دانشجوی خط امامی" به خود دیده است؟ همو که دغدغه ی دین در تار و پود وجودش ریشه دوانیده و اعتدال در تمامی رفتار های سیاسی اش نمود دارد. وی نمونه کامل دانشجویی است که احساس سیاسی، درک سیاسی و تحلیل سیاسی را یکجا دارد، همو که به واقع اصولگرایی حقیقی و در عین حال اصلاح طلبی ثابت قدم...


کلمه: در پی برخوردهای صورت گرفته با دانشجویان پزشکی و بازداشت دکتر مریم عباسی‌نژاد، انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران نامه‌ای خطاب به رؤسای قوای قضائیه و مقننه و رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر کرد.

به گزارش کلمه در این نامه ابتدا به برخوردهای غیرانسانی با برخی از دانشجویان پزشکی کشور اشاره شده وآمده است:مگر می توان فراموش کرد 16 آذر را که در حاشیه خیابان پورسینا همکلاسی سال دوممان را بی دلیل بازداشت کردند؛ و30 بهمن ماه را؛  که در کلاس درس بیمارستان حرمت پزشک و دانشجو با هم دریده شد و دوستان سال ششممان را دستگیر و به ناکجای اوین منتقل نمودند تا به زعم ایشان یا ارشاد شوند و یا تاوان گناه ناکرده بپردازند.

در ادامه به سوابق دکتر مریم عباسی نژاد اشاره شده است و این سوال از آقایان لاریجانی پرسیده شده که آیا بازداشت کسانی چون دکتر عباسی نژاد دیگر راهی برای نقد مشفقانه ی دانشجوی بیدار باقی می گذارد؟

متن این نامه که در اختیار «کلمه» قرار داده شده  بدین شرح است:

یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ كُونُواْ قَوَّامِینَ لِلّهِ شُهَدَاء بِالْقِسْطِ وَلاَ یجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَى أَلاَّ تَعْدِلُواْ

اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ (مائده-8)

«اى كسانى كه ایمان آورده‏اید، براى خدا به داد برخیزید و به عدالت شهادت دهید، و نباید دشمنىِ گروهى شما را بر آن دارد كه عدالت نكنید. عدالت كنید كه آن به تقوا نزدیكتر است، و از خدا پروا دارید، كه خدا به آنچه انجام مى‏دهید آگاه است»

حضرت آیت الله صادق آملی لاریجانی؛ ریاست محترم قوه قضائیه

جناب آقای دکتر علی لاریجانی؛ ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

جناب آقای دکتر باقر لاریجانی؛ ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی تهران

هنوز زخم هایی که پس از انتخابات بر روح و تن دانشجویان پزشکی دانشگاه تهران وارد آمد از یادمان نرفته است؛ روز 13 آبان 88 را؛ که دو تن از دانشجویان سال پنجم هنگام خروج از درب دانشگاه به مقصد بیمارستان به نیت خدمت به دردمندان جامعه، بازداشت شدند. مگر می توان فراموش کرد 16 آذر را که در حاشیه خیابان پورسینا همکلاسی سال دوممان را بی دلیل بازداشت کردند؛ و30 بهمن ماه را؛ که در کلاس درس بیمارستان حرمت پزشک و دانشجو با هم دریده شد و دوستان سال ششممان را دستگیر و به ناکجای اوین منتقل نمودند تا به زعم ایشان یا ارشاد شوند و یا تاوان گناه ناکرده بپردازند.

به کجا می برند دردانه های ملت را؟

هنوز نمی دانیم جرم دوستانمان چیست؟

به کجا می برند دردانه های ملت را؟ آری؛ به کجا؟ و به کدامین جرم؟ قسم به عدالت که کیمیای این روزهاست هنوز که هنوز است نمی دانیم جرم دوستانمان چیست. خبر احضار و دستگیری و صدور حکم های سنگین و کمرشکن برای دیگر دانشجویان، روز به روز، سختی تحمل این روزگار را غیر ممکن تر می سازد.

دانشگاه از دکتر مریم عباسی نژاد مصداقی کامل تر از دانشجوی خط امامی به خود دیده است؟

او که اصولگرایی حقیقی و در عین حال اصلاح طلبی ثابت قدم است

اما این بار دست اینان که نمی‌خواهند دانشگاه قلب تپنده ملت باشد، بر نامی رفت که دل هر دانشجوی بیداری را به درد می آورد و این سوال را در ذهن ایشان ایجاد می کند که آیا دیگر کورسوی امیدی هم باقی مانده است؟ نمی دانیم دانشگاه ، از دکتر مریم عباسی نژاد مصداقی کامل تر برای عنوان “دانشجوی خط امامی” به خود دیده است؟ همو که دغدغه ی دین در تار و پود وجودش ریشه دوانیده و اعتدال در تمامی رفتار های سیاسی اش نمود دارد. وی نمونه کامل دانشجویی است که احساس سیاسی، درک سیاسی و تحلیل سیاسی را یکجا دارد، همو که به واقع اصولگرایی حقیقی و در عین حال اصلاح طلبی ثابت قدم است. مریم عباسی نژاد، نمونه تمام عیار کسی است که به تعبیر رهبر انقلاب دو بال اصول گرایی و اصلاح طلبی را با هم یکجا دارد. اگردینداری، اعتدال، قانون گرایی و در عین حال آزادیخواهی عباسی نژادها نبود، امروز نه دانشگاهی بود و نه از هویت نقادانه دانشجویان اثری باقی مانده بود.

نمایندگان دولت کسی را بازداشت کردند که همواره بر مدار دین و قانون حرکت می کرد

این بار نمایندگان دولت، که خود را دلسوز دین و قانون می دانند، کسی را فراخوانده‌اند که همواره بر مدار دین و قانون حرکت می کرد و مخالف هر حرکت هیجان زده و بی منطقی بود تا نه نیازی به بولدوزر باشد که دفتر انجمن اسلامی را با خاک یکسان کند و نه نیازی به تاسیس انجمنی فرمایشی.

استاد عزیز، جناب آقای دکتر باقر لاریجانی!

دکتر مریم عباسی نژاد، کسی بود که هر زمان خبر ناگوار احضار، دستگیری و بازداشت دانشجویی می رسید،چه انجمنی و چه غیرانجمنی، از هیچ تلاشی برای آزادی وی – در زبان و عمل – فروگذار نمی کرد و اگر هم کاری از وی ساخته نبود سنگ صبوری بود برای درد دل های آنها. اما امروز که خبردار شدیم دکتر عباسی نژاد بازداشت شد، شکایت و درد دل خود را به که بریم؟

آیا هدفی جز خاموشی دانشگاه دارند؟

آیا این مشی ناصواب که آقایان در پیش گرفته اند، هدفی به جز خاموشی – ولو ظاهری – دانشگاه می جوید؟ آیا فراموش کرده اند این سخن رهبری را که فرمودند”خدا لعنت کند آن دست هایی راکه تلاش کرده اند و می کنند که قشر جوان و دانشگاهی ما را غیر سیاسی کند”؟ آیا بازداشت کسانی چون دکتر عباسی نژاد دیگر راهی برای نقد مشفقانه ی دانشجوی بیدار باقی می گذارد؟ آیا زمانی که پاسخ حرکت اصلاح گرایانه و براندازانه یکی باشد می توان امیدی داشت که دانشجوی دردمند دم بر آورد و نقدهای دلسوزانه خود را با اصحاب قدرت در میان نهد؟ مباد چنین شود که از طریق انصاف و عدل خارج شویم که مولایمان علی (ع) فرمود “هیچ چیزچون ستمکاری نعمت خدا را دگرگون نکند و خشم خدا را برنیانگیزد؛ زیرا خدا دعای ستمدیدگان را می شنوند و در کمین ستمکاران است” وَ سَیعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَی مُنْقَلَبٍ ینْقَلِبُونَ (شعرا – 227)

حضرات لاریجانی!

نگذارید کار به جایی رسد که نا اهلان عرصه دانشگاه را برای تحقق اهدافشان مناسب ببینند

شما هر یک بر والاترین مسندهای جمهوری اسلامی تکیه زده اید: ریاست مجلس شورای اسلامی؛ ریاست قوه قضائیه و ریاست بر دانشگاه علوم پزشکی مادر “دانشگاه علوم پزشکی تهران”.به یاد آورید که امیرمومنان خطاب به کارگزارش می فرماید”مهربانی به رعیت و دوست داشتن آنها و لطف در حق ایشان را شعار دل خود ساز. چونان جانور درنده مباش که خوردنشان را غنیمت شماری. زیرا آنان دوگروهند، یا هم کیشان تو هستند یا همانند تو در آفرینش”. به عنوان فرزندان کوچک شما و عضوی از خانواده بزرگ دانشجویان و جامعه پزشکی خواستاریم آنچه در توان دارید در توقف این روند نامیمون که پایانی جز تباهی سرمایه های ارزشمند جنبش دانشجویی کشور ندارد به کار بندید و نگذارید کار به جایی رسد که نااهلان، عرصه دانشگاه را برای تحقق اهدافشان مناسب بینند.

نه چشم به اجرای عدالت دوخته ایم نه امیدی به رعایت حقوق شهروندی داریم

نویسندگان این نامه از سر درد با شما سخن می گویند که دیگر در این ملک غریب نه چشم به اجرای عدالت دوخته ایم و نه در این آشفته بازار امیدی به رعایت حقوق شهروندی داریم. نمی دانیم که آیا آزادی خانم دکتر عباسی نژاد می تواند امیدی در دلهایمان برویاند یا نه ، اما می دانیم که هزینه ی هر روز در بند بودن فرزندان ملت، به خواب آرام عده ای که آرامش را در سکوت مرگبار دانشگاه می جویند نمی ارزد.

اللّهُمّ لَا أَشْكُو إِلَى أَحَدٍ سِوَاكَ، وَ لَا أَسْتَعِینُ بِحَاكِمٍ غَیرِكَ، حَاشَاكَ، فَصَلّ عَلَى مُحَمّدٍ وَ آلِهِ، وَ صِلْ دُعَائِی بِالْإِجَابَةِ، وَ اقْرِنْ شِكَایتِی بِالتّغْییرِ.

«خدایا من به هیچ كس جز تو شكایت نمی‌كنم و از هیچ حاكمى غیر از تو یارى نمى‏جویم. حاشا كه چنین كنم! پس بر محمد و آلش رحمت فرست، و دعایم را به اجابت پیوسته ساز و شكایتم را با تغییر دادن وضع موجود مقرون فرماى. »

ومن الله توفیق

انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده پزشکی

15 اردیبهشت ماه 1389Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

23 پاسخ به “آقایان لاریجانی!به کجا می برند دردانه های ملت را؟”

 1. ایمان دارم که تمام حروف و کلمات این نامه با قلم حق نوشته شده و از جانب حق به نویسنده این نامه الهام شده است ،فوق العاده بود،قسمت به قسمت با یک هشدار یا آیه‌ای الهی،حضرات اگر به اندازه دانه خردلی ایمان داشته باشند باید با خواندن این نامه از شرمندگی جان به جان آفرین تسلیم کنند ،این سخنان حق در قالب کلمات بر کاغذ جاری شده است تا فرصتی برای جبران این برادران باقی‌ بماند و وای بر برادران لاریجانی که اگر آنقدر ناشنوا شده باشند و چنان از بصیرت معنوی دور باشند که باز هم به جای انجام وظیفه در شیپور اهریمن بدمند.

 2. صفیه گفت:

  اگه مجلس بالیاقت داشتیم تا حالا ۱۰۰ بار با استیضاح این حاکم بی تدبیر کار این دولت بی برنامه و نا کارآمد را یکسره کرده بودند. اگه سوال و استیضاح بجا باشد و منطقی و اصولی برخورد کنند مطمئن باشند کسی عاشق چشم و روی این آقا نیست که اتفاق خاصی بیفتد.

  تا کی این مردم در عصبانیت و فقر تدابیر حکومتی باید روزگار به سر کنند.

 3. ناشناس گفت:

  خدایامن به هیچ کس جز تو شکایت نمیکنم و از هیچ حاکمی غیر از تو یاری نمیجویم
  خدایا خودت مریم ما رو آزاد کن

 4. مرگ بر منافق گفت:

  ایمان دارم این خط خط نفاق است.
  دمشون گرم که این عوضی را بالاخره گرفتن!
  داشت دیر می شد.
  مملکت هرکی هرکی نیست که هر وقت هرکس خواست جو رو متشنج کنه!

 5. سحر گفت:

  ممنون از برادر يا خواهر فرهيخته!” مرگ بر منافق” كه با بيان شيوا و رساشون ما را در شناخت ماهيت خود و همفكرانشون كمك كردند. به قول مير حسين ادب مرد به ز دولت اوست.

 6. ما بیشماریم گفت:

  با آرزوی آزادی تمامی زندانیان سیاسی
  نصر من الله و فتح قریب

 7. سبز منتظر .در جواب مرگ بر منافق گفت:

  اولا از ادبیات سخیف شما کاملا پیداست که جزو چه صنفی هستید .اتفاقا مملکت هر کی به هر کیه چون شماها هر کاری میخواهید بکنید راحت بدون ترس از خدا میکنید و دینداران واقعی در زندانند .در ضمن از شما منافق تر وجود نداره شما ادامه دهنده همون ادمایی هستید که بعد از رحلت پیامبر ابوبکر رو به خلافت رسوندن و چون بر جای پیامبر نشسته بود ،شد ولی امر مسلمین و هر کس بر خلافش حرف زد رو به جرم مخالفت با ولایت از دم تیغ گذروندند .امام علی و ابوذر و یاران با وفای پیامبر شدن ضد ولایت و امام حسین شد خارجی و آشوبگر و ریختن خونش حلال شد .تاریخ چقدر تکرار میشه و ما تا کی باید در جا بزنیم .الهم عجل لولیک الفرج

 8. یک پزشک گفت:

  و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون

 9. بسیار شیوا و بحق بود به نظر من در حال حاضر مسئو لین ما برای خدا شریک قائل شدند وبیشتر جوش حکومتو میزنند تا دین.خوب اینم یه نوع شرکه دیگه.شرک که شاخ و دم نداره .در جواب مرگ بر منافق باید بگم شما خیلی کوچیکی برای فهمیدن این حرف ها برو بگو بزرگترت بیاد.

 10. مهرداد نصرتی مهرشاعر گفت:

  به نام خانوادگی سه مخاطب محترم این نامه توجه شود ! چقدر شبیه هم هستند!
  پایان مطلب اول
  ——————————–
  ——————————–
  توضیح: این مطلب کاملا مستقل از موضوع بالاست
  کتابی را در دست تحریر دارم که نام “سایه ها” را برایش انتخاب کرده ام . این کتاب مجموعه شعری است که هر قطعه شعر آن مربوط به یک یا چند سایه میباشد.اگرچه بعید نیست که این کتاب هم به سرنوشت “خورشید سبز “گرفتار شود
  در اینجا برای تبلیغ کتابم و بدون ارتباط با موضوع خبر این صفحه ، “شعر : سایه های سه گانه” را برایتان می گذارم .امیدوارم بپسندید و بیاندیشید:

  سایه ای سوم(سایه های سه گانه)
  ——————————————
  افسانه سه برادر می گویمت
  تا داستان رنسانس را فراموش کنی
  و روح القوانین را در دبستان
  به جرم تفرقه افکنی
  به دستان خود بسوزانی
  ***
  سه برادر بودند
  در شهری که شب تمام نمی شد در آن
  مگر شبی دیگر از راه رسیده بود
  سحرگاهان بوقت اذان
  اولی قانون
  و دومی حکم
  و هر شب اینان ،
  در حفره سحرگاه فریاد می کشیدند
  اگر می خواهید خورشید را بار دیگر ببینید
  سومی از ما سه تن را برگزینید
  آنگاه من می گویم روز شود
  و او می گوید شب تا ابد محکوم شود
  و سومی از ما سه تن دیگر
  اینقدر نق نخواهد زد که
  پس من چه ؟!

  ————————–
  مهرداد نصرتی ( مهرشاعر )

 11. صبور گفت:

  آیا دانشگاه ، از دکتر مریم عباسی نژاد مصداقی کامل تر برای عنوان “دانشجوی خط امامی” به خود دیده است؟ همو که دغدغه ی دین در تار و پود وجودش ریشه دوانیده و اعتدال در تمامی رفتار های سیاسی اش نمود دارد. وی نمونه کامل دانشجویی است که احساس سیاسی، درک سیاسی و تحلیل سیاسی را یکجا دارد، همو که به واقع اصولگرایی حقیقی و در عین حال اصلاح طلبی ثابت قدم است

 12. sabz گفت:

  اللّهُمّ لَا أَشْکُو إِلَى أَحَدٍ سِوَاکَ، وَ لَا أَسْتَعِینُ بِحَاکِمٍ غَیرِکَ، حَاشَاکَ، فَصَلّ عَلَى مُحَمّدٍ وَ آلِهِ، وَ صِلْ دُعَائِی بِالْإِجَابَةِ، وَ اقْرِنْ شِکَایتِی بِالتّغْییرِ

  «خدایا من به هیچ کس جز تو شکایت نمی‌کنم و از هیچ حاکمى غیر از تو یارى نمى‏جویم. حاشا که چنین کنم! پس بر محمد و آلش رحمت فرست، و دعایم را به اجابت پیوسته ساز و شکایتم را با تغییر دادن وضع موجود مقرون فرماى. »

 13. یک انجمنی گفت:

  یا الهی و ربی و سیدی و مولای لای الامور الیک اشکو ولما منها اضج وابکی؟!!!!؟

 14. ناشناس گفت:

  خداوند یار مظلومان و خوار کننده ظالمان است….

 15. ناشناس گفت:

  جالب بود اقای نصرتی

 16. رضا گفت:

  لطفا کامنتهای حامیان …را منتشر کنید تا سطح فکر و سطح سواد و طرز بیانشان برای هموطنان عزیز بیشتر عیان شود.

 17. ali000 گفت:

  به امید ایرانی ازاد و سبز

 18. دانشجو گفت:

  کسی به اسم مرگ بر منافق مطلبی نوشته
  من از ایشان می پرسم تو و هم فکرانت به جز فحش دادن حرف دیگری هم یاد گرفتید تازه ادعا می کنید فقط شما مسلمانید
  به نظر من شما حرف نزنید بهتره شما فقط بزنید!!!!!!!!!!!!! چون کتک زدنو بهتر می توانید انجام بدهید!!!!!!!!!!! شماها خیلی بدبختید خیلی خیلی، چون از شما استفاده می کنند و یک عده ای از همین پاکان!!!! در اروپا و آمریکا حساب بانکی خود را پر می کنند. البته حقتون هست چون خنگید و فکر نمی کنید!!!!!!!!!!!!!! فقط مثل….دنبال رو هستید ببخشید بعضی از کلمات قصار شما البته ملایمتر مورد استفاده فرار گرفت. حق “استفاده و نقل مطلب “پرداخت شده است.

 19. ناشناس گفت:

  نکنه منظور آقای نصرتی اینه که سومی از آن سه تن می خواد رئیس جمهور بشه ؟ خدایا بدادم برس . آخ راستی معذرت . یادم نبود که شعر به خبر ربطی نداره

 20. رضا گفت:

  صبح بخير چشم ما روشن دانگاه علوم پزشكي هم يك تكوني خورد

 21. محمد گفت:

  نباید از گرفتن مریم ها تعجب کرد!!
  این دولت و طرفدارانش بیادم با این گونه دانشجوها مشکل داشته باشند
  چون قدرت درک آزادیو ندارن

  بایدم فحش بدن و بزننو بگیرن!!!
  در نگاه کسی که پروازو نمیفهمه هر چی اوج بگیری کوچک تری

 22. ناشناس گفت:

  دردانه ای در کار کار نیست اگر دردانه بودند دردانه باقی می ماندند . هر که بامش بیش برفش بیش .

 23. ناشناس گفت:

  هیچ کس را بی دلیل بازداشت نمی کنند آنگونه که موسوی جرمی نکرده که وی را بازداشت نمایند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!