سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

اعتراف گیری از یک جانباز جنگ

چکیده :من این 8 ماه در زندان، قبل از اینکه شما در موردم من قضاوت کنید خودم درباره خودم قضاوت کردم و دیدم هیچ کاری نکرده ام که باعث آبروریزی نظام شود و اتفاقا همه کارهایم در جهت آبروی نظام بوده...


کلمه: محمد داوری، سردبیر زندانی سایت سحام نیوز، روز یکشنبه در جریان محاکمه خود اعلام کرد که «می خواهند در قضیه تجاوز به زندانیان، کسی را قربانی کنند و بهتر از من کسی را پیدا نکردند».

محمد داوری، سردبیر سایت سحام نیوز، ارگان رسمی حزب اعتماد ملی و عضو کانون معلمان ایران روز 17 شهریور ماه سال گذشته در پی حمله ماموران امنیتی به دفتر حزب اعتماد ملی و همچنین دفتر مهدی کروبی بازداشت شد و بیش از 8 ماه است که در زندان به سر می برد.

«فعالیت تبلیغی علیه نظام، اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور و اخلال در نظم عمومی» اتهاماتی است که به آقای داوری نسبت داده شده است اما به نوشته سحام نیوز «سردبیر سایت را به بهانه جمع آوری و تهیه مدارک مربوط به تجاوزات جنسی» بازداشت کرده اند.

این سایت 16 فروردین ماه، با وخیم توصیف کردن وضع جسمی و روحی محمد داوری خبر داده بود که «جریان حاکم با اعمال این فشارها بر محمد داوری قصد دارد تا وی در یک مصاحبه خبری و جنجالی صحت ادعاهای مهدی کروبی در خصوص تجاوزات جنسی را زیر سئوال ببرد.»

امری که محمد داوری نیز بدان صحه گذاشته و مینا جعفری، وکیل این روزنامه نگار گفته است که او را تحت فشار قرار داده اند تا علیه مهدی کروبی اعتراف کند؛مساله ای که این معلم، بدان تن نداده است.

بنا به گزارشی که سایت «روزآنلاین» منتشر کرده است و بخش هایی از آن به این شرح است:مینا جعفری که به اتفاق ژینوس شریف رازی، وکالت آقای داوری را برعهده دارد، روز گذشته در گفتگو با «روز» وضعیت موکلش را نگران کننده توصیف کرد و نسبت به قربانی کردن یک انسان بی گناه هشدار داد.

داوری معلم ساده ای که در جنگ جانباز شده است

او، محمد داوری را «انسانی بسیار شریف و سالم و معلمی ساده» توصیف کرد و گفت: «آقای داوری از مقاوم ترین موکلان من است. او معلم ساده ای است با دغدغه های انسانی که در سال 85 نیز در تحصن معلمان مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شده بود و بارها به ما گفته است که معلم ساده ای است که وضعیت مالی مناسبی ندارد و در مرداد ماه به خواست آقای کروبی و علاقه موکلم به کار حزبی، شروع به همکاری با سحام نیوز کرده است. او جانباز جنگ است و در جبهه از ناحیه چشم و پا آسیب دیده و با تمام توان به مملکتش خدمت کرده است.»

داوری تنها یک ماه و نیم با مهدی کروبی همکاری کرد

به گفته خانم جعفری، موکلش از مرداد ماه سال گذشته، همکاری با مهدی کروبی را آغاز کرده و یک ماه و نیم بعد بازداشت شده است. او توضیح می دهد: «کمیته تشکیل شده از سوی قوه قضائیه از آقای کروبی مدارک و مستندات تجاوز به زندانیان را خواسته بود و آقای داوری بر اساس خواست آقای کروبی و در حضور او، اقدام به فیلمبرداری از قربانیان کرده و این فیلم ها به صورت سی دی در اختیار قوه قضائیه قرار داده شده است. یک نسخه از این سی دی نیز در دفتر آقای کروبی بوده که در جریان تفتیش این دفتر از سوی وزارت اطلاعات، ضبط شده است و نسخه دیگری دست کسی نیست که آن را پخش کرده باشد و در اصل این سی دی جایی منتشر نشده است.»

محمد داوری که در جریان حمله ماموران امنیتی به دفتر مهدی کروبی و حزب اعتماد ملی در این مکان حضور داشته از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شده است. اولین جلسه دادگاه او یک آذر ماه سال گذشته در شعبه 26 دادگاه انقلاب برگزار شد. خانم جعفری درباره این جلسه دادگاه می گوید: «جلسه دادگاه خیلی سنگین بود و آقایان فکر می کردند که آقای داوری عضو کمیته پی گیری زندانیان و آسیب دیدگان است که در این زمینه اعضای کمیته از جمله آقای الویری آمدند و گفتند که آقای داوری عضو این کمیته نبوده است. خود آقای داوری هم در دادگاه گفت که من عضو این کمیته نبوده ام و این کمیته ربطی به من ندارد. من آدم ساده ای هستم که به آقای کروبی کمک می کردم.»

200 میلیون وثیقه ای که توان پرداخت آن وجود ندارد

در همین جلسه دادگاه وثیقه ای 200 میلیون تومانی برای این عضو کانون معلمان ایران تعیین شد که به گفته وکیلش، نه او و نه خانواده اش توان تودیع چنین وثیقه ای را ندارند و درخواست وکلای او در خصوص تبدیل وثیقه به کفالت و یا کاهش مبلغ وثیقه تاکنون از سوی قاضی پرونده رد شده است.

سناریویی برای کروبی و داوری

اما بعد از اولین جلسه دادگاه، فشارها بر محمد داوری به منظور اعتراف تلویزیونی علیه مهدی کروبی تشدید شد و او به دلیل اعتراض به اطاله دادرسی اش در جریان بازدید معاون وزیر اطلاعات از زندان، به سلول انفرادی برده و ممنوع الملاقات شد. همزمان برادر او خبر از قطع حقوق معلمی این عضو کانون معلمان ایران از شهریور ماه سال گذشته داد. جلسه دوم دادگاه او نیز تا 5 ماه بعد تشکیل نشد تا در این فاصله با تشدید فشارهای روحی و شکنجه روانی، او را وادار به تن دادن به سناریویی کنند که دستگاه حاکم برای مهدی کروبی تدارک دیده بود.

امام محمد داوری تن به این سناریو نداد. وکیل او در خصوص این 5 ماه توضیح می دهد: «ما منتظر برگزاری جلسه دوم دادگاه بودیم و قبل از عید نوروز، به وضعیت دادرسی اش اعتراض کردیم و درخواست تسریع در روند دادرسی را دادیم اما قاضی پیرعباسی گفت که برای انجام تحقیقات نیاز به زمان دارد. ما نیز اعتراض کردیم که تحقیقات حق قاضی است اما اکنون 4 ماه گذشته و این اطاله دادرسی است. بعد از عید پرونده اش از شعبه 26 به شعبه 28 دادگاه انقلاب فرستاده شد. معمولا وقتی چند متهم در یک پرونده هستند پرونده های آنها به یک شعبه منتقل می شود که به اصطلاح تجمیع پرونده می گویند اما در خصوص پرونده آقای داوری، متهم دیگری نبود و مشمول تجمیع پرونده نمی شد لذا باز اعتراض کردیم و پرسیدیم که چرا اکنون بعد از گذشت ماهها از تشکیل دادگاه اول، پرونده به شعبه ای دیگر منتقل شده است که هیچ جوابی به ما ندادند.»

خانم جعفری در خصوص دادگاه دوم آقای داوری توضیح داد: «در حالیکه ما منتظر صدور حکم بودیم در این جلسه از دادگاه باز هم ادعاهای قبلی مطرح شد و کیفرخواست قبلی خوانده شد و هیچ بازنگری در کیفرخواست و ادعاها صورت نگرفته بود. ما قبلا لایحه دفاعیه را داده بودیم و مجددا لایحه دفاعیه خود را ارائه کردیم.»

به گفته وکیل آقای داوری،«مدعی هستند که موکلم جریانی درباره تجاوز به زندانیان راه انداخته که باعث آبروریزی نظام شده است».

خانم جعفری در این زمینه نیز توضیح می دهد: «ما نسبت به این ادعا اعتراض کردیم و گفتیم که آقای داوری جز فیلم گرفتن، آن هم برای سی دی که تحویل کمیته قوه قضائیه شده، نقشی در این قضیه نداشته و گفتیم که او فقط نقش چهارپایه دوربین فیلمبرداری را بازی کرده است.»

وی می افزاید: «رفتار آقای مقیسه به گونه ای بود که من ناچار شدم تذکر بدهم و گفتم که نماینده دادستان باید از کیفرخواست دفاع کند و شما باید بی طرف باشید.»

داوری:هیچ کاری نکرده ام که باعث آبروریزی نظام شود

به گفته خانم جعفری، سردبیر سایت سحام نیوز در دادگاه گفته است: «من این 8 ماه در زندان، قبل از اینکه شما در موردم من قضاوت کنید خودم درباره خودم قضاوت کردم و دیدم هیچ کاری نکرده ام که باعث آبروریزی نظام شود و اتفاقا همه کارهایم در جهت آبروی نظام بوده است.»

وکیل آقای داوری در ادامه می گوید: «من احساس می کنم که سخنان آقای داوری درست است و یک انسان بی گناه دارد قربانی می شود؛ برای همین از آقای کروبی توقع داریم وارد عمل شود. ما به عنوان وکلای آقای داوری از آقای کروبی می خواهیم حمایت خود را از موکلم اعلام کند. در اصل ما در این پرونده از آقای کروبی توقع همکاری داریم و معتقدیم که آقای داوری به ناحق در زندان مانده است.»

نامه به دبیرکل سازمان ملل و افزایش فشار به داوری و خانواده اش

مادر محمد داوری، چهارم اردیبهشت ماه در نامه ای به دبیر کل سازمان ملل از بسته شدن تمام راهها در ایران در خصوص فرزندش خبر داده و از بان کی مون خواسته بود که به وضعیت پسرش رسیدگی کند.

خانم داوری در این نامه نوشته بود: «مسئولان امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران دائما به پسرم فشار وارد می کنند، او را اذیت و مورد انواع شکنجه و صدمه قرار داده اند و زندگی را بر او و بر خانواده من تنگ کرده اند».

پس از انتشار این نامه، دور جدیدی از فشارها بر آقای داوری آغاز شده است. خانم جعفری می گوید: «بعد از انتشار این نامه، بار دیگر موکلم را ممنوع الملاقات و تلفن هایش را نیز محدود کرده اند.»

مادر آقای داوری پیشتر در گفتگویی با وب سایت سخن معلم گفته بود: «من از اینکه بچه ام در زندان است خیلی ناراحتم ولی افتخار می کنم که او به وظیفه اش عمل کرده است. من به او افتخار می کنم. بچه سالمی به جامعه تحویل دادم ولی از فعالیت او به خاطر وظیفه اش ناراحت نیستم.»

مهدی کروبی از داوری دفاع می کند

خانم داوری که ساکن بجنورد است و برای پی گیری پرونده فرزندش مجبورست مرتب به به تهران بیاید، پس از دیدار با مهدی کروبی گفته بود: «آقای کروبی گفته خودم او را آوردم، خودم هم تا آخرش هستم و از او دفاع خواهم کرد. من از حق او دفاع خواهم کرد. کسی او را مجبور نکرد و من او را آوردم و وظیفه دارم تا آخر از او دفاع کنم».

وی همچنین گفته بود که: «مهدی کروبی تاکید کرده که سردبیرسایت حزب اعتماد ملی به دستور او کارها را انجام داده است و مسئولیتی متوجه آقای داوری نیست».Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

8 پاسخ به “اعتراف گیری از یک جانباز جنگ”

 1. سبز گفت:

  خداوند ظالمان را رسواتر کند.

 2. ناشناس گفت:

  یا حجت ابن الحسن ریشه ظلم را بکن

 3. ايراني گفت:

  در سفري كه اخيرا به خراسان داشتم، افراد مطلع و محلي در آنجا مي گفتند كه در شهر بجنورد بازداشتهاي بسياري در ارتباط با مسائل بعد از انتخابات صورت گرفت و برخوردهاي بسيار خشني با بازداشتي ها شد به گونه اي كه يكي از دوستان از قول آشناي اطلاعاتي خود مي گفت رفتاري با بازداشت شدگان صورت گرفت تا خاطره آن روزها خوردشان كند و متاسفانه تمام اينها در سكوت خبري صورت پذيرفته و به دليل سكوت همراه با ترس خانواده ها هيچ اخباري از اين بيگناهان در بند منتشر نشد.
  سكوت فعلي در شهرستانها علاوه بر اخبار دروغ رسانه هاي دولتي و تاثير آن بر عامه كه دسترسي به اخبار درستي ندارند ناشي از چنين رفتارهايي نيز مي باشد كه شايعه آن حالا به درستي و يا همراه با تحريف در بين مردم مي چرخد.

 4. ناشناس گفت:

  دارم دیوونه می شم هر روز از این خبرها تجاوز می کنند بدبخت می کنند می کشند می زنند و میبندند بعد هم اگر کسی انسان ش ریفی بود حالا ساده یا پیچیده این بلاهارو سرش میارند نفس بکشی خبری برسونی اینجوری میشه حالا طلایی رو هم انداختن زندان لابد دارن پوستشو می کنند در ضمن حجتابن الحسن ریشه ظلم رو می کنه اما با تلاش خود ما نمیشه بشینیم هی بگیم ظهور نزدیک شه اما خودمون هیچ کاری نکنیم این اشتباهه خود خدا گفته الله ما یغیروا بقوم الا ما یغیروا بالنفسهم… همه ما نشستیم خونه یک عده هم دارن تاوان پس می دن ما هیچ کاری نمی کنیم حکم اعدام صادر می کنن ساکتیم اصلا معلمها از این عضوشون حمایت کردند؟؟؟ اگه زندان بده برا اونی که اون تو هست بدتره و سخت تره وقتی ما از اسم زندان و تیر و تفنگ می ترسیم میریم تو خونه هامون قایم میشیم اونها هم همین قدر وقیح می شن یک روزی میرسه کم کم حتا اگه از همسرمون سوال کنیم امروز هوا ابریه یا صاف می شه توطئه و فتنه و شب می ریم زندان شکنجه میشیم یک روزی میاد اندازه دست و پاهامونو با خط کش می گیرن اگر بیشتر بود قطع می کنن
  هر قدم مابریم عقبتر – که رفتیم – این ها پر رو تر می شن

 5. ناشناس گفت:

  الملک يبقي بالکفر و لا يبقي مع الظلم

 6. رسول گفت:

  خداوند بهترین داور است
  البته صبرش هم زیاد است

 7. ناشناس گفت:

  خداوند یاور مظلومان است و خوار کننده ظالمین…..وعده خدا حق است

 8. vazirzadeh گفت:

  man jedan motasefam ke inha az yek moaleme sade inghadr mitarsand
  albate har kari konand be zarare khodeshan hast chon mardom moalemha ra khaili ghabol darand vamotmaen hastam ke harfe davari ra az harfe onha khaili khaili bishtar ghabol darand
  ma moalemha be nane khoshk ghaneim vali sar bolandim va zire bar zor nemirim
  ba didtatorha ham sazesh nemikonim ta dandashon narm beshe