سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت‌الله مکارم شیرازی:حوزه و مراجع اگر دولتی شوند مشکل خواهند داشت...

آیت‌الله مکارم شیرازی:حوزه و مراجع اگر دولتی شوند مشکل خواهند داشت

چکیده :حوزه باید استقلال خود را حفظ کند/ حوزه و مراجع باید حامی نظام و دولت اسلامی باشند اما این موضوع به معنای وابستگی نیست/در بین طلاب افراد نخبه‌ای وجود دارند که باید با برنامه‌ریزی مناسب، آنها را جذب و حمایت...


کلمه: آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر ضرورت حفظ استقلال حوزه‌های علمیه خواستار شناسایی، جذب و حمایت از نخبگان حوزه‌های علمیه شد.

به گزارش ايلنا، اين مرجع تقليد در دیدار با هیات رئیسه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، در سخنانی با قدردانی از اقدامات و فعالیت‌های این مجمع، نظارت بر تحصیل طلاب را از جمله امور مهم دانست و خطاب به دست اندرکاران مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: طلاب از نظر علمی باید قوی شوند و باید با ساز و کار مناسب افرادی را داشته باشید تا بر این امر نظارت کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی توجه به مساله اخلاق را از دیگر بایدهای ضروری این مجمع دانست و بیان داشت: شما باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید چون عوامل فساد در عصر کنونی بسیار زیاد شده است و شما باید مسائل اخلاقی را کنترل کنید. طلاب را تا جایی که ممکن است باید مسلح به سلاح بیان و قلم بکنید تا توانایی نوشتن و خوب سخنرانی کردن را داشته باشند.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم در ادامه خواستار شناسایی، جذب و حمایت طلاب نخبه شد و گفت: در بین طلاب حوزه‌های علمیه افراد نخبه‌ای وجود دارند که باید با برنامه‌ریزی مناسب، آنها را جذب و حمایت کرد تا از ظرفیت‌های آنان بهتر بتوان استفاده کرد.

این اندیشمند برجسته جهان اسلام در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سخنان امام راحل و مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت حفظ استقلال حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: حوزه‌های علمیه باید استقلال داشته باشند.

آیت‌الله مکارم شیرازی بیان داشت: حوزه و مراجع اگر دولتی شوند مشکل خواهند داشت، البته حوزه و مراجع باید حامی نظام و دولت اسلامی باشند اما این موضوع به معنای وابستگی نیست و مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم نیز باید اینگونه باشد.

گفتنی است حضرت آیت الله مکارم همچنین مبلغ ده میلیون تومان به منظور کمک به امور جاری مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم به هیات رئیسه این مجمع اهدا کرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

6 پاسخ به “آیت‌الله مکارم شیرازی:حوزه و مراجع اگر دولتی شوند مشکل خواهند داشت”

 1. ghtgg گفت:

  ya ali khatami

 2. ناشناس گفت:

  مگر از اين دولتي تر هم ميشه بود؟

 3. محمد گفت:

  .

  از نگاهت، بت نمی سازم ؛
  که از بت سازی و اسطوره سوزی سخت بیزارم
  که از آئینه ی تاریخ ، صدها قصه ی پرغصه از این عادت بدعاقبت دارم

  من از تو بت نمی سازم ، ولی انصاف هم شرط است ؛
  من از تو شاه و از این رقعه ، “شه” نامه نمی سازم
  ولی نادیدن مهراوه ی مردانه ات، رسم مروت نیست .
  نشاید از کنار عطر گلگونت ، بدون هیچ احساسی ،
  بسان اشتر ولگرد صحراها گذر کردن

  من از آرامش مژگان رسامت در آن شب های طوفانی
  چه شیرین نکته ها دارم ؛
  چه آن چشمان زیبایت به من درس محبت داد
  و سرمشق شکیل پاکی و شرم و حیا و حجب و عفت داد؛
  به من آموخت، تا در کوره ی دنیا
  همان که بسترش آوردگاه مرد و نامرد است،
  همان شهری که فرزندان قداره بدست بلعم باعور و
  سجاده بدوشان سپاه زور ،
  به قصد قربت آینده ای از نور
  بروی صورتم با کینه و نفرت، هزاران تیر زهرآلوده از دشنام و لعن و تهمت ناراست اندازند
  همانجا که غریو طعنه هاشان، سینه ام سوزد
  چگونه صبر ، نابازم
  چگونه دست بر تکرار این رفتار بی مقدار نایازم
  خرامان ، سر به زیر و دل به درگاه خدا آرم ، دست بردارم
  براشان آیه ی امن یجیب و ربنا خوانم .

  آری، میر مردم دار
  من اندر سرسرای نرگس مستت چنین دیدم ، چنین خواندم.

  و پایان سخن اما ، فقط یک نکته می ماند
  حلالم کن ، ببخشایم، اگر گاهی خلاف نقشه ی سبزت خطا رفتم
  ببخشایم اگراز کوره در رفتم ، فراموشم بشد میثاق خردادت،
  زبان بگشودم و فریاد بی اندازه سردادم بر این نابخردان و زشت گویان زبان نافهم.
  ببخشای و حلالم کن؛ شرمسارم من

  شعر از صدراَ

 4. ناشناس گفت:

  یاد پیر مراد ما خمینی ره همیشه مخالف دولتی شدن مساجد و حوزه ها بود….به وصیتش عمل نشد

 5. اتفاقا اگر دولتی باشند مشکلی‌ نخواهند داشت ،پول بیشتر ،عنوان برجسته تر ، اجازه فروش کتاب‌هاشون ،اگه طلبه باشه میشه حجت الاسلام، اگه آیت الله باشه میشه مرجع، اگه مرجع باشه میشه رابط امام زمان . ولی‌ اگر مردمی باشه دفترش بسته میشه، به کتاب هاش ایراد میگیرند، اجازه چاپ کتاب نداره ،عنوان‌هایی‌ که داره برداشته میشه ، حقوق قطع میشه ، اما اگه دولتی باشی‌ مردم رو بزغاله بخون،عشق اعدام داشته باش یا…

 6. سلیمان گفت:

  چند وقتی هست که دارم روزنامه کیهان و اطلاعات 12بهمن 57 تا 12 اسفند را مرور میکنم. واقعاً احساس میکنم که چند نفری از عزیزان روشنفکر و خوش قلم انقلابی که 30سال پیش بسیار آگاه و حقیقت جو بوده اند با امروز طوری اختلاف دارند که به شک افتاده ام این فقط تشابه اسم است یا خیر؟ یکی از آنها آقای ناصر مکارم شیرازی است که نمیدانم آیا حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی نویسنده همان مطالب است یا تشابه اسمی دارند؟
  البته ایشان مصداقی برای تغییر منش نیستند بلکه تنها میزان حق جویی ایشان را کمتر از آن زمان احساس میکنم که البته انشالله اشتباه بنده است.
  لطفاً اگر سردبیر یا خوانندگان این سایت اطلاع دارند به سؤال بنده پاسخ بگویند!