سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » علی مطهری:بايد مجوز مي‌داديم مردم بيايند داد بزنند...

علی مطهری:بايد مجوز مي‌داديم مردم بيايند داد بزنند

چکیده :بايد مجوز مي‌داديم مردم بيايند داد بزنند هر شعاري كه مي‌خواهند بدهند و صدا و سيما هم آن‌را پخش كند و دولت نيز جواب بدهد. نبايد مي‌ترسيديم كه اعتراضات حتي 20 الي 30 روز ادامه مي‌يافت بايد اجازه داده مي‌شد كه معترضان كه قابل توجه هم بودند حرف خود را بزنند و پس از بيان تمام شبهات و پاسخ و اتمام‌ حجت آن‌گاه نسبت به كساني كه قصد ديگري داشتند خشونت به كار مي‌رفت در واقع ما قبل از ورود به اين مرحله يكباره به سراغ برخورد...


کلمه:عضو كميسيون فرهنگي مجلس معتقد است در خصوص رسيدگي به حادثه كوي دانشگاه كوتاهي شد.

به گزارش  ايلنا، علي مطهري عصر دیروز در نشستي با عنوان ”شاخصه‌هاي جمهوري اسلامي“كه از سوي انجمن اسلامي دانشجويان دانشكده پرديس علوم دانشگاه تهران برگزار شد و در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجويان پس از اينكه گفت «من براي پاسخ آماده‌ام به شرطي كه دانشجويان آشوب درست نكنند» در پاسخ به سئوالي كه به روحيه جهاد و اعتراض و هم‌چنين امر به معروف در مردم زمان انقلاب اشاره داشت و پرسيد كه آيا اين روحيه در جامعه امروزي نيز وجود دارد گفت: اين 2 عنصر امروز هم وجود دارد و يا لااقل اينكه بايد باشد زيرا ما اگر مدعي اسلام هستيم بايد به وظايف خود عمل كنيم. حال اگر كوتاهي صورت مي‌گيرد ممكن است به برخي از برداشت‌هاي غلط ما مربوط باشد زيرا راه امر به معروف باز است و ما وظيفه داريم اين كار را به عنوان يك اصلاح مستمر اجتماعي انجام دهيم.

وي افزود: به عنوان مثال برداشت غلطي نسبت به جايگاه ولي فقيه وجود داشت كه كه هرگاه افراد نقصي را در جامعه به صورت روشن و بديهي مي‌ديدند با اين ادعا كه ما تكليفي نداريم و ولي‌فقيه و مقام بالاتر خود مي‌داند دم بر نمي‌آوردند كه نمونه آن در قضيه فروش تراكم در شمال شهر تهران در دوران سازندگي بود. عده‌اي مي‌گفتند اين كار با اصول شهرسازي منطبق نيست زيرا يك كوچه 6 متري ظرفيت چندين ساختمان بزرگ و چند طبقه را ندارد اما عده‌اي هم مي‌گفتند كه اگر اين كار اشتباه باشد خود مقام معظم رهبري و يا آقاي هاشمي رفسنجاني كه رئيس دولت است نسبت به آن تصميم مي‌گيرد در نتيجه به فريادهاي آن زمان هم توجهي نشد.

اين نماينده مجلس شوراي اسلامي افزود: هم‌چنين در داستان استيضاح مرحوم كردان ما خيلي با مشكل مواجه بوديم و نگاه بسياري از نمايندگان واقعا عجيب بود خيلي از افراد از ما سئوال مي‌كردند آيا اين موضوع را با حضرت آقا مطرح كرده‌ايد و يا با بالا هماهنگ شده اما من مي‌گفتم ما نماينده ملت هستيم و وظيفه مشخصي داريم.

وي افزود: بنابراين مي‌بينيد كه راه باز است و احكام روشن ولي بعضا خود ما نمي‌خواهيم وارد شويم. من فكر نمي‌كنم اگر انتقادي بشود به صرف آن شما را اذيت كنم زيرا تا زماني‌كه اقدام عملي صورت نگرفته و در حد صحبت و انتقاد است بايد همه چيز آزاد باشد و زماني‌كه نمي‌خواهيم آشوب كنيم بايد بحث و گفتگو و انتقاد آزاد باشد.

پس از اينكه سخنگوي اين جلسه از ابراز سئوالاتي كه به عنوان نوشته ارائه شده بود امتناع كرده و گفت: مي‌ترسم و دست و دلم مي‌لرزد بخوانم سئوال ديگري كه به اتفاقات پس از انتخابات اشاره داشت مبني بر اينكه آيا وضعيت موجود كشور، برخورد با احزاب، گروه‌ها، دانشجويان، اخراج اساتيد و توقيف مطبوعات با شاخصه‌هايي كه شهيد مطهري مطرح مي‌كرد انطباق دارد يا خير؟ و چنان‌چه به مهدي هاشمي و جاسبي تمركز كرده و از افراد اطراف آقاي احمدي‌نژاد هم‌چون رحيمي و محصولي غافل شويم چه مي‌شود؟ كه علي مطهري ابتدا با مزاح گفت كه من مسئول كل حكومت نيستم تا در مورد همه اين مسائل پاسخ دهم و سپس اظهار داشت: در خصوص آزادي بيان پس از انتخابات من شخصا راضي نيستم و اساسا خيلي از اقدامات را ضروري نمي‌دانم و به عبارتي لازم نمي‌دانم كه برخي از روزنامه‌ها توقيف شوند در مجلس هم وقتي كه از معاون مطبوعاتي وزارت ارشاد توضيح خواستيم پاسخ وي واقعا توجيه‌كننده و قانع‌كننده نبود و بالاخره يك دليل درست براي اين اقدامات ارائه نكرد به عنوان مثال خيلي از مواردي كه انتقاد به رئيس‌ دولت بوده و حتي از سوي بنده صورت مي‌گرفت را توهين به دولت و شخص رئيس‌ دولت تلقي كرده بودند.

وي ادامه داد:‌بنابراين نوعي تندروي‌ها در اين جهت وجود داشته و قابل ترديد نيست اصولگرايان مجلس نيز بايد اين موارد را بگويند اما امروز معمولا اصلاح‌طلب‌ها هستند كه به دنبال اين مسائل هستند و اين خيلي بد است كه اصولگراها حرفي نمي‌زنند.

اين نماينده مجلس شواراي اسلامي گفت: در كل چنين سخت‌گيري‌هايي را ضروري نمي‌دانم.

وي در خصوص سئوال ديگر كه به شعار عدالت‌ورزي احمدي‌نژاد اشاره داشت گفت: اراده برقراري عدالت واقعا وجود دارد و نمي‌توان گفت كه هيچ‌ كاري صورت نگرفته البته گاهي شكل و روش اجرايي نيز درست نبوده مثلا شكل توزيع پول نقد ميان مردم بود كه اين باعث مي‌شود فرهنگ كار و تلاش در جامعه آسيب ببيند.

مطهري اضافه كرد: اقدامات خوبي نيز در روستاها نيز شكل گرفته كه روستاييان واقعا راضي هستند.

وي با بيان اينكه نام بردن از افراد پيش از آنكه اتهامشان از نظر قضايي اثبات شده باشد صحيح نيست و با تاكيد بر اينكه البته اين مسائل در هر حال مهم است و بايد با آنها مقابله شود به پرونده رحيمي اشاره كرد و گفت: اين پرونده الان در حال بررسي است يكي دو بار آن مقام را براي توضيح دعوت كرده‌اند و در حال بررسي است اما از آنجا كه در مطبوعات مطرح نشده به اين معنا نيست كه واقعا مسكوت مانده باشد.

سئوالات ديگري در خصوص اينكه چرا پس از 5 سال هنوز اسامي مفسدان اقتصادي از درون جيب رئيس‌ دولت بيرون نيامده مطرح شد و هم‌چنين به برخورد قوه قضائيه با تخلفات در هر جناح تاكيد شد كه علي مطهري نيز در اين زمينه اظهار داشت: به نظر م مقداري از اين نقص در اين خصوص به قوه قضائيه بر مي‌گردد من در ديدارها و گفتگوهايي كه داشتم احساس كردم كه اينها (مسئولان قوه قضائيه) براي بررسي پرونده شخص و مقام مهمي كه مطرح مي‌شود استقلال كاملي ندارند و مي‌گويند كه مي‌خواهيم اجازه فلان شخص را بگيريم و يا فلاني اجازه دهد تا بررسي آغاز شود. اما بايد پرسيد كه آيا چه شخصي بايد اين اجازه را دهد؟

اين نماينده مجلس رفتار شخص رياست قوه قضائيه را قاطعانه ارزيابي كرد.

رفتار حکومت و حتی روحانیت را از اسلام جدا کنید

سئوال ديگري در خصوص تاثير رفتار حكومت در اخلاق و معنويت اسلامي در جامعه پرسيد كه مطهري اين موضوع را از مسائل فردي دانست و با بيان اينكه بايد حساب حكومت و حتي روحانيت را از اسلام كه به عنوان يك واقعيت مطرح است جدا كرد گفت: به عنوان مثال پس از حوادث انتخابات شنيدم افرادي مي‌گفتند كه ما نماز را كنار گذاشتيم اما براي من سئوال است كه اين حوادث چه ربطي به نماز دارد پس شايد اين افراد خود زمينه ترك نماز را داشتند.

حتی اساتید مخالف باید تدریس کنند و نظرشان را بگویند

دانشجوي ديگري با اشاره به سخنان شهيد مطهري مبني بر اينكه بايد در دانشگاه‌ها اساتيدي كه واقعا به ماركسيست اعتقاد دارند بيايند و تدريس كنند و ما نيز پاسخ آنها را بدهيم، برخي اظهار نظرها مبني بر اينكه وضعيت دانشگاه‌ها خوب نيست و اساتيد سكولار بايد از دانشگاه‌ها اخراج شوند را يادآور شد و نظر فرزند شهيد مطهري را در اين خصوص جويا شد كه وي گفت: در مورد استاد سكولار 2 بحث است به اين صورت كه ممكن است يك استاد فيزيك بخواهد از وقت كلاس براي اهداف خود و برخي اغراض ديگر استفاده كند كه اين صحيح نيست و بايد با او برخورد شود اما اگر يك استاد جامعه‌شناسي يا معارف اعتقاد خود را در خصوص دين مطرح مي‌كند اين واقعا اشكال ندارد بنابراين اگر استادي به فكري رسيده كه هر چند مخالف با نظر ما است اما مرتبط با درسي كه او تدريس مي‌كند است نبايد سخت گرفت.

دانشجوي ديگري تفاوت ديدگاه‌هاي مصباح يزدي را با شهيد مطهري در رابطه با حكومت پرسيد كه علي مطهري گفت: من به ديدگاه‌هاي آقاي مصباح خيلي مسلط نيستم سئوال ديگري بپرسيد.

دانشجوي ديگري با اشاره به نامه مقام معظم رهبري در خصوص بركناري مشايي به احمدي‌نژاد پرسيد كه آيا احمدي‌نژاد را شخصي ولايت‌مدار مي‌دانيد و يا مشايي‌مدار كه اين نماينده مجلس پاسخ داد: آن موضوع نقصي براي احمدي‌نژاد بود كه با وجود نظر رهبري احمدي‌نژاد 10 روز مقاومت كرد البته انسان جايز‌الخطا است و بالاخره علاقه وي به مشايي باعث شد كه چند روزي را در برابر رهبري مقاومت كند.

سئوال ديگري در خصوص مواضع كنوني علي مطهري در مجلس و آيا اينكه با اين روال در انتخابات مجلس نهم نيز راي خواهد آورد يا خير مطرح شد كه وي گفت: هر كسي بايد كار خود را انجام دهد نه آنكه رفتارش را به گونه‌اي تنظيم كند كه به عنوان مثال براي دوره بعدي پايگاه خود را تقويت كند اين يك لغزش بزرگ است و من توجهي به اين موضوعات ندارم و اگر در دور بعد هم كانديد شوم و راي نياورم برايم مهم نيست.

وي سپس به بيان مواضع شهيد مطهري در مورد اين مسئله پرداخت و از موضع‌گيري‌هاي پدرش در قضيه دكتر شريعتي كه معتقد بود شريعتي را شهيد مطهري كشف كرد اما وقتي كه لغزش‌هاي او را مشاهده كرد وظيفه خود را انجام داد را يادآور شد.

از نظر شهید مطهری ولی فقیه انتخابی و ناظر بود

سئوال ديگري در خصوص انديشه شهيد مطهري نسبت به ولايت فقيه مطرح شد كه مطهري گفت: پدرم فرصت زيادي پيدا نكرد تا در اين مورد صحبت كند اما آن‌چه كه بيان شد در همين حد است كه ولايت‌فقيه ولايت ايدئولوژيك است. فقيه آن مكتب‌شناس است كه در راس حكومت قرار مي‌گيرد تا حركت جامعه از مسير خارج نشود.

وي ادامه داد:شهيد مطهري براي ولي‌فقيه نقش نظارتي قائل بودند و فقيه را حاكم نمي‌دانستند زيرا حاكم رئيس‌جمهور است كه آن‌را نيز مردم به‌طور موقت انتخاب مي‌كنند.

مطهري با بيان اينكه البته حالا بيش از اين هم نمي‌شود بيان كرد در پاسخ به سئوال ديگري در خصوص انتصابي يا انتخابي بودن ولي‌فقيه گفت:‌اصل اوليه اين است كه به‌طور طبيعي از سوي مردم انتخاب مي‌شود كه با توجه به اينكه انتخاب از هر گروهي از طريق متخصصان آن بهتر است در عمل انتخاب از طريق مجلس خبرگان راه درست آن است.

وي ادامه داد: اما اينكه آيا انتصاب از طرف خدا است واسطه‌اي نداريم كه به ما بگويد و در واقع به آن دسترسي نداريم و در نتيجه يا مردم تعيين مي‌كنند يا خبرگان.

دانشجوي ديگري با اشاره به حواث 18 تير سال 78 و با بيان اينكه در آن قضايا پس از 16 جلسه دادگاه در نهايت فردي به دزدي يك ريش‌تراش از كوي متهم شد از اقدامات مجلس در خصوص حوادث كوي دانشگاه پس از انتخابات سال گذشته نيز پرسيد، اين دانشجو هم‌چنين از دستگيري زهرا عباسي‌نژاد طي روزهاي گذشته و احضار دانشجويان به دادسراي سازمان قضايي نيروهاي مسلح ياد كرد و مطهري گفت: البته مجلس در رابطه با حادثه كوي دانشگاه كميته‌اي به رياست ابوترابي‌فرد تشكيل داد و نمايندگاني چون نادران و كاتوزيان نيز فعاليت‌ها و اقدامات خوبي در آن خصوص داشتند اما متاسفانه اين گزارش هنوز خوانده نشده و علي‌رغم آنكه مقام معظم رهبري هم فرمودند كه قضايايي رخ مي‌دهد كه دل انسان خون مي‌شود در اين خصوص كوتاهي شد.

وي گفت: البته به نظر مي‌رسد كه اگر سخت‌گيري‌هايي اخيرا نسبت به دانشجويان صورت مي‌گيرد شايد به خاطر سالگرد رحلت امام (ره) و نيز سالگرد انتخابات سال گذشته باشد.

مطهري تاكيد كرد: من معتقدم كه ما بايد از حوادث سال گذشته براي آينده عبرت گرفته و در خصوص اغناي مردم بهتر كار كنيم بايد حساب كساني كه با حسن نيت فكر مي‌كردند تقلب شده را با رهبران اعتراضات جدا كرد به نحوي كه نبايد آن‌طور با مردم برخورد مي‌شد. بايد مجوز مي‌داديم مردم بيايند داد بزنند هر شعاري كه مي‌خواهند بدهند و صدا و سيما هم آن‌را پخش كند و دولت نيز جواب بدهد. نبايد مي‌ترسيديم كه اعتراضات حتي 20 الي 30 روز ادامه مي‌يافت بايد اجازه داده مي‌شد كه معترضان كه قابل توجه هم بودند حرف خود را بزنند و پس از بيان تمام شبهات و پاسخ و اتمام‌ حجت آن‌گاه نسبت به كساني كه قصد ديگري داشتند خشونت به كار مي‌رفت در واقع ما قبل از ورود به اين مرحله يكباره به سراغ برخورد رفتيم.

اين نماينده مجلس با بيان اينكه كار موسوي در خصوص اينكه من رئيس‌جمهور مي‌شدم و تقلب صورت گرفته اشتباه بود گفت: رهبر حركت‌هاي اجتماعي كسي است كه اعتراضات و شعارها را كنترل كند اما وي نتوانست خوب اين مسئله را اداره كند و شعارها از دست او خارج شد به نحوي كه در اثبات خوب موضع مي‌گرفت اما در نفي نه وي بايد به صراحت مي‌گفت كه نه غزه نه لبنان شعار ما نيست.

وي افزود: رئيس دولت در شب مناظره در ايجاد و زمينه‌سازي فتنه نقش داشت اما نقش اصلي را خود موسوي ايفا كرد.

مطهري با تاكيد بر اينكه بايد روش اقناع در پيش گرفته شود و سپس برخورد شود به قضيه منافقين در اوايل انقلاب اشاره كرد و گفت: در حوادث اخير كار به آنجا نرسيده بود و برخي از مردم كه به خيابان‌ها آمده بودند واقعا تعجب مي‌كردند كه چرا در اول كار آنها را كتك مي‌زدند.

دانشجوي ديگري با انتقاد از مواضع دوپهلوي رئيس مجلس شوراي اسلامي و هم‌چنين سكوت علي مطهري در توقيف روزنامه‌ها و هم‌چنين حادثه كوي دانشگاه پرسيد كه آيا نقد شامل حال حكومت نيز مي‌شود يا خير و مطهري پاسخ داد: روشن است كه مي‌شود به حكومت نيز انتقاد كرد اين وظيفه‌اي است كه حضرت علي نيز يادآوري كرده و مي‌گويد به من انتقاد كنيد، در واقع از حكومت بايد بشود به راحتي انتقاد كرد و اين موضوع بايد طبيعي باشد.

وي با بيان اينكه البته با اعتراض و موضع‌گيري يكي، دو نفر در مجلس كار چنداني ساخته نيست گفت: دامن‌ زدن به هيجانات ايجاد شده در روزهاي پس از انتخابات نيز درست نبود.

دانشجوي ديگري خواستار قرائت گزارش كوي دانشگاه شد كه مطهري گفت: من به شخصه نمي‌توانم آن گزارش را برداشته و پشت تريبون بخوانم من به عنوان نماينده تنها مي‌توانم تذكر دهم و رئيس مجلس هم خواهد گفت كه انشاء‌الله خوانده مي‌شود بنابراين بايد ابوترابي كه رئيس آن كميته بود اين موضوع را پيگيري كند.

اين نماينده مجلس شوراي اسلامي در عين حال قول پيگيري گزارش كوي دانشگاه را در اين جلسه به دانشجويان داد.

وي در پاسخ به سئوال ديگري كه به عدم انتقاد در مجلس اشاره داشت گفت: نقد يعني بررسي دقيق و صرف نگاه به نقاط منفي نيست و مواضع رئيس مجلس شوراي اسلامي نيز به خاطر ملاحظاتي است كه وي دارد. شهيد مطهري تعدد زوجات را از حقوق زن مي‌دانست نه از حقوق مرد

مطهري در پايان گفت: البته فكر نمي‌كنم پس از كروبي و موسوي كسي به اندازه من دولت را نقد كرده باشد.

به گزارش خبرنگار ايلنا همچنين علي مطهري در ابتداي اين نشست با اشاره به شاخص‌هاي جمهوري اسلامي از ديدگاه شهيد مطهري، از جمله اين شاخصه‌ها را مساله عدالت عنوان كرد و گفت: ايشان تاكيد داشتند كه اگر به عدالت توجه نكنيم و در واقع انقلاب اسلامي اهميت لازم را به عدالت ندهد، دچار مشكل مي‌شود.

اين نماينده مجلس ادامه داد: در واقع وقتي ديگران پرچم عدالت را در دست بگيرند، آن موقع است كه انقلاب ما با شكست روبه‌رو مي‌شود. البته ايشان اين تصور را نداشتند و تاكيد مي‌كردند كه اين‌گونه نيست، چون انقلاب ما پيوند اسلامي دارد. ما هرگونه عمل كنيم اين انقلاب حفظ مي‌شود.

وي همچنين به تعريف شهيد مطهري از عدالت پرداخت و گفت: منظور شهيد مطهري از عدالت، عدالت سوسياليستي و يا عدالت سرمايه‌داري نيست. اسلام از عدالت تعريف خاصي دارد و بر جامعه‌اي بدون ظلم، ستم و تبعيض تاكيد مي‌كند.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس با بيان اين‌كه شهيد مطهري مي‌گفتند سخن گفتن در باب عدالت كار آساني نيست و مهم اجراي عدالت است،‌گفت: ايشان معتقد بودند كه چه بسا كساني ساعت‌ها در باب حق و عدالت صحبت كنند ولي در عمل زير بار آن نروند و كساني مي‌توانند احكام خدا را اجرا و عمل كنند كه اهل سازش‌كاري، رو دربايستي و رفيق بازي نباشند و گرفتار هواي نفس خود نشده باشند، برده شهوت جنسي نباشند، برده مقام نباشند و نتوان او را با پول و ثروت خريد. از ديدگاه شهيد مطهري نبودن عدالت باعث ايجاد ناهنجاري‌ها و دل‌ها از هم دور مي‌شود ولي اجراي عدالت باعث همدلي در جامعه خواهد ‌شد.

وي با اشاره به يكي ديگر از شاخصه‌هاي انقلاب اسلامي كه آن را مساله آزادي فكر و آزادي بيان عنوان كرد، گفت: شهيد مطهري معتقد است كه تفكر انديشه بايد آزاد باشد و انسان حق آزادي تفكر و بيان دارد. حتي ايشان اعتقاد داشتند كه در نظام جمهوري اسلامي احزاب غيراسلامي هم آزاد هستند تا حرف‌هاي خود را بزنند، منتهي يك شرط مي‌گذاشتند و شرط آن اين بود كه اين احزاب با تابلو و پرچم خود اين كار را بكنند و اگر مثلا معتقد به ماركسيست هستند با همين پرچم فعاليت كنند و مي‌گفتند ما هراسي از مباحثه و مناظره نداريم، به مكتب خود اعتقاد داريم و معتقديم كه اسلام دين خاتم است و تا قيامت قادر به اداره جامعه است.

مطهري تصريح كرد: شهيد مطهري معتقد بودند كه مناسب است كه در دانشكده ادبيات و معارف كرسي ماركسيست ايجاد شود و اساتيدي كه واقعا به ماركسيست اعتقاد دارند تدريس كنند.

وي تصريح كرد:‌ بحث ايشان در مورد آزادي شامل آزادي‌هاي اجتماعي هم مي‌شد البته اينجا راه ما با غربي‌ها از يك جا جدا مي‌شود. آن‌ها مي‌گويند مرز آزادي اجتماعي، آزادي ديگران است و تا آن‌جا آزاد هستيم كه آزادي ديگران را منحرف نكنيم ولي اسلام مي‌گويد مرز آزادي علاوه بر آزادي ديگران، مصلحت خود فرد و جامعه هم هست.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي استقلال فرهنگي و مكتبي را از ديگر شاخصه‌هاي مورد تاكيد شهيد مطهري بيان كرد و گفت:استعمار سياسي و اقتصادي آنگاه موفق مي‌شود كه در استعمار فرهنگي توفيق به دست آورده باشد و اگر مستكبري بتواند ملتي را استعمار فرهنگي كند در استعمار سياسي و اقتصادي نيز موفق خواهد شد.

وي تصريح كرد: شهيد مطهري تاكيد مي‌كردند كه بايد به مكتب خودمان اعتماد كنيم و نبايد با تجددگراي‌هاي افراطي سعي كنيم كه اسلام را باب طبع زمان خود كنيم مثل اقدامي كه ماركيسست‌ها در بحث مالكيت خصوصي انجام مي‌دادند.

فرزند شهيد مطهري گفت: شهيد مطهري به خودباختگي برخي از افراد نسبت به مكتب‌هاي بيگانه نگران بودند و متاسفانه امروز نيز گاهي مي‌بينيم كه اين اتفاق مي‌افتد مثلا مي‌گويند كه تعدد زوجات يا برخي از احكام اسلام مربوط به 1400 سال قبل بوده است و برخي از اين احكام متناسب با زمان كنوني نيست.

وي با بيان اين‌كه ” ما بايد به اسلام اعتماد و يقين داشته باشيم كه راهي بهتر از اسلام وجود ندارد” ادامه داد: مثلا غربي‌ها كه تعدد ازدواج را رد كرده‌اند چه چيزي جايگزين آن كرده‌اند، آيا جز فحشا و فساد چيز ديگري جايگزين آن كرده‌اند. تعدد زوجات در جاي خود راه‌حل يك معضل اجتماعي است. شهيد مطهري معتقد بودند كه تعدد زوجات از حقوق زن است نه از حقوق مرد.

اين نماينده مجلس به ديدگاه استاد مطهري نسبت به زنان اشاره كرد و گفت: شهيد مطهري بر روي نقش زنان در جمهوري اسلامي نيز تاكيد مي‌كردند البته ايشان تاكيد داشتند كه در اين مبحث نبايد از راه اعتدال خارج و دچار افراط و تفريط شد. وي در همين زمينه ادامه داد:شهيد مطهري اعتقاد داشتند در دوره‌اي زنان پرده‌نشين بودند، نقش غيرمستقيم داشتند و در واقع شي بودند و در دوره‌ ديگر زنان نقش مستقيم پيدا كردند و وارد جامعه شدند ولي اين حضور بي‌قيد و شرط در جامعه باعث شد كه احترام‌شان را از دست بدهند. در هر كوي و برزني اعلام حضور كنند و با كوچك‌ترين اشاره زن در اختيار مرد قرار بگيرد. ايشان معتقد بودند كه زن بايد شخص گران‌بها باشد، استعدادهايش شكوفا شود، فعاليت اجتماعي داشته باشد ولي احترام و ارزش خود را از دست ندهد.

وي به ديدگاه شهيد مطهري در مورد وظايف روحانيت اشاره كرد و گفت: شهيد مطهري معتقد بودند كه روحانيت ما بايد بعد از انقلاب تلاش‌شان را چند برابر كنند و مي‌گفتند كه واردات فكري جامعه ما نسبت به گذشته چندين برابر شده است؛ به همن دليل تلاش روحانيت نيز چند برابر شده است و وظيفه روحانيت پاسخ دادن به شبهات و در عمل مبارزه با انحرافاتي است كه در جامعه مطرح مي‌شود.

مطهري خاطرنشان كرد: ايشان معتقد بودند كه رهبري نهضت بايد بر دوش روحانيت بماند؛ چراكه اگر بر دوش روشنفكران بيفتد نهضت به سرعت تغيير ماهيت و مسير مي‌دهد و ولي‌فقيه نيز كسي است كه بر حكومت اسلامي نظارت دارد و بايد مراقبت كند كه اين حكومت از جاده اسلام خارج نشود.

وي در پايان تاكيد كرد: شهيد مطهري معتقد بودند كه روحانيون نبايد پست‌هاي اجرايي دولت را بپذيرند و بايد استقلال خود را حفظ كنند. روحانيون بايد در كنار مردم باشند، تا نفوذ‌شان در بين مردم باقي بماند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

36 پاسخ به “علی مطهری:بايد مجوز مي‌داديم مردم بيايند داد بزنند”

 1. 349 گفت:

  آقای مطهری عزیز وقتی گفته می شه که نظامیان نباید وارد سیاست شوند بهمین علت است چون روحیه و منش نظامی گری توهم قدرت را سبب شده و برخوردهای خشن را شکل می دهد و بدین نحو کار از دست عقلا هم خارج می شه بعد از این هم من یه سوال از شما دارم چرا فقط باید سبزها مرزبندی خود را مشخص کنند ؟ چرا یه نفر از جناح حاکم حاضر نیست از عملان کشتار و شکنجه مردم در خیابان و کهریزک و دانشگاه اعلام برائت کنه ؟ چرا یه نفر از جناح حاکم حاضر نیست از اهانت امام جمعه مشهد به مردم اعلام برائت کنه ؟ چرا یه نفر از جناح حاکم حاضر نیست از امارهای صد من یه غاز دولت اعلام برائت کنه ؟ چرا شورای نگهبان بخاطر تخلفات انتخابات حاضر به عذر خواهی از مردم بخاطر کاهلی نشد و … در صورتیکه بارها و بارها خط مشی جنبش سبز در مصاحبه ها یی که سید عزیز موسوی و شیخ شجاع کروبی و سید نازنین خاتمی اعلام شده حالا اگه کسی بنا به سلیقه خود چیزی گفت خود شما در مقام مقایسه برآیید ببینید به جنبش سبز می چسبه یا نه . وگرنه سران جنبش سبز باید ازصبح تا شب باید برای هر اظهار نظری بیانیه بدهند

 2. ناشناس گفت:

  در کل، جناب مطهری می خواهند منصف باشند ولی یک نقطه ضعف در دیدگاه ایشان جلب توجه می کند از این جهت که اصولگرایان برای ایشان یک گروه یکپارچه در ریشه تعریف شده، حال آنکه این امر حقیقت ندارد. نشانه درستی این ضعف ایشان نسبت به بخش مهمی از طیف پشت سرشان که در زمان مقتضی از خنجر زدن به آقای مطهری یا بزرگتر از ایشان نیز دریغ نمی ورزند (همانگونه که از خنجر زدن به نوه امام دریغ نمی ورزند) همان عبارت ایراد شده از سوی ایشان در متن بالاست که گفتند : (من به دیدگاه‌های آقای مصباح خیلی مسلط نیستم). اگر به ایده های آقای مصباح مسلط شوید، خیلی از مسائل از جمله پیشبینی آینده خط امام برایتان روشن خواهد شد.

 3. سبزترين گفت:

  دنياي اين روزاي من……… هم قد تن پوشم شده……

 4. ناشناس گفت:

  چه جالب !شما كه تحمل راهپيمايي سكوت رو نداشتيد با فرياد مردم چه مي خواستيد بكنيد !اي آقا اين حناها رنگي نداره نزديكه خرداد شده طنز مي گيد مردم بخندن

 5. علیرضا گفت:

  یک تکه کلامی انگلیسی ها دارند می گویند :

  خیلی کم خیلی دیر

  مصداق حرفهای آقای مطهریه

 6. جناب مطهری! نقش مهم واصلی در جریان تقلب بزرگ انتخاباتی که شما از آن به عنوان فتنه یاد میکنید را شعور و فهم مردم به عهده داشت. توهین به شعور مردم باعث بوجود آمدن چنین جریانی شد. و جریانی که شما از آن به عنوان فتنه یاد میکنید برای ما یک نقطه عطف محسوب میشود. از این جهت که برای آقایان موضوع روشن شد که دیگر نمی توان افکار عمومی را به سخره گرفت و تحت عنوان اسلام استفاده ابزاری از آن نمود. که متأسفانه آقایان حساب این مورد را در جریان تقلب سازیشان اصلا ننموده بودند و از آن بدتر که فکر میکردند با تهدید و کشتار میتوانند افکار عمومی را با خود همراه سازند که زهی خیال باطل! فتنه ای که شما و امثالهم از آن یاد میکنید قرار نیست که به پایان خود ختم شود. چون علیرغم میلتان باید بگویم دامنه این فتنه!!!!! روز به روز افزایش پیدا میکند و تعداد فتنه گرایان هر روز افزایش پیدا میکند و آنهم بدلیل بالا رفتن سطح آگاهی روز افزون مردم می باشد. جناب مطهری! اما باید به اطلاعتان رساند که جناب آقای میر حسین موسوی بارزترین نقشی که داشتند این بود که قفل سکوت این فضای اختناق را شکاند و مردم را به باورهایشان نزدیک نمود. ایشان ایرانی بودنمان را به همه ایرانیان داخل و خارج کشور یادآوری نمودند. که باز هم متأسفانه به مذاق آقایان خوش نیامد. شخص آقای احمدی نژاد تنها کمکی که به این جریان نمود این بود که ماهیت خود و طرفدارانش را به خوبی به مردم نشان داد. و بدین ترتیب برای حلقه خود و یارانش مرز خودی و هرکس که از این حلقه بیرون بود مرز غیرخودی تعریف و مشخص نمود. و از این طریق ایرانی را جلوی ایرانی قرار داد که سکوت بی تدبیر و معنا دار آقایان در مجلس نیز عرصه را برای جولان دادن این تفکر و عمل غلط آماده نمود. سکوتی که شما از آن با تدبیر یاد میکنید نتیجه اش کشتن مردم در خیابانها بود. و هتک حرمت و کشتن مردم در روز عاشورا! ایرانیان مسلمان که یا حسین شعار میدادند و نتیجه اش کشتارشان بود، لقب یزیدی گرفتند. که این از الطاف بی پایان دولت کریمه و آقایان بود. و آنچه که برای ما جای سوال است اینست که کدام قسمت عدل علوی به این شکل بوده است؟ و عدالت اسلامی که از آن یاد میشود در کدام قسمت ایران عزیز اجرا میشود؟ جناب مطهری! آنچه که آموزه های پدرتان هست را کمی جدی تر بگیرید، حق را بگویید حتی اگر به ضررتان باشد انچه که بجا میماند همین حق گویی و حق طلبی هاست. به امید آگاهی بیشتر!

 7. داوود گفت:

  آقاي مطهري شما تکليف خودتون رو روشن کنيد. مردم به نيکي ميدانند کجا حضور داشته باشند کجا نه !
  کي داد بزنند و کي سکوت کنند! چه وقتي بايد در خيابان باشند و چه وقت نباشند! چه چيزي را ميخواهند و چه چيزي را نميخواهند!
  هيچکس هم نميتواند به مردم بگويد چه کاري را ميتوانند انجام دهند و چه کاري را نميتوانند، اما برخي فکر ميکنند مردم نميفهمند.
  ولي از چند ماه پيش تا الان شما معلوم نيست چه ميگوييد و چه ميخواهيد، چه چيزي را حق مردم ميدانيد و چه چيز را نميدانيد؟

 8. ناشناس سبز گفت:

  برادر عزیزم علی آقای مطهری ، هنوزم دیر نشده . اگر زندانیان بیگناهمان را آزاد کنند و گروهی منصف و بیطرف هم به شکایات آقایان موسوی و کروبی رسیدگی کنند ، آرامش بر میگردد. ان شاالله

 9. سال سبز گفت:

  خب ایشان حرف های خیلی منطقی و خوبی در مورد اعتراضات و حوادث بعد از انتخابات زده اند که قابل تامل است / البته آن هم بعد از یک سال!

 10. اقای مطهری از صحبت های شما میشه فهمید که شما هم مستقل نیستسید متاسفانه کسی که این حرف ها رو میزنه یعنی هنوز بین مردم قرار نداره من انتظار دارم فرزند شهید مطهری بزرگ خیلی محکمتر و با صلابت تر از این صحبت کند نه با ملاحظه اقای دکتر مواظب باشید که خدای نکرده شما هم مثل بقیه حقیقت را با تیغ تیز مصلحت پرستی ضبح شرعی نکنید من به عنوان یک معترض به جریان انتخابات دارم نظر میدم اشتباهات حکومت وحمایت بی بدیل رهبری از این دولت عامل این همه تنش وفتنه بوده واقای مهندس نیز در رهبری این جنبش موفق بوده است.
  به امید پیروزی یا علی

 11. م.ت گفت:

  این آقای علی مطهری البته اگر در مورد مسائل روز جهان و مورد بحث و توافق روشنفکران جهان و نیز در مورد حقوق زنان نظر ندهند خیلی بهتر است و از ایشان ممنون می شویم…
  تعدد زوجات از حقوق زنان است ؟؟!
  خب یک نظر سنجی از زنان بکنید و نظر اونها رو در مورد این حقوق خودشون بدونید به جای اینکه مثل آقا بالا سر برای اونها تصمیم بگیرید و تعیین تکلیف کنید
  اگر این موارد از حقوق زنان است پس باید از خود آنان در این مورد سوال شود.

  (سایت محترم کلمه لطفن سانسور نکیند… بگذارید ایشان و امثال ایشان که چنین تفکراتی دارند نظر ما را هم بدونند)

 12. سپهر گفت:

  مردم با سکوت میان خیابون شما میگی چرا میان تو خیابون ، میرن از ترس حکومت میشینن خونه شما میگی بیان بیرون داد بزنن. فکر میکنم بهتر باشه آدم حرفش با عملش یه ذره انطباق داشته باشه.

 13. عجب!!!!! گفت:

  این نماینده مجلس ادامه داد: در واقع وقتی دیگران پرچم عدالت را در دست بگیرند، آن موقع است که انقلاب ما با شکست روبه‌رو می‌شود. البته ایشان این تصور را نداشتند و تاکید می‌کردند که این‌گونه نیست، چون انقلاب ما پیوند اسلامی دارد. ما هرگونه عمل کنیم این انقلاب حفظ می‌شود.

 14. رودابه گفت:

  فکر کنم عزیزان اصولگرایی رو با فسیل گرایی اشتباه گرفتن.

 15. ايراني گفت:

  در اين نوشته تقريبا تنها حرف مثبت آقاي مطهري همين است كه تيتر شده و باقي تقريبا اتهاماتي از نوع ديگر به سبزها مي باشد.
  – آقاي مطهري از مجازات عاملان كوي مي گويد و اينكه تضميني براي رسيدن به نتيجه نمي دهد و از آنطرف آتش زدن كيوسكها توسط دانشجويان را مطرح مي كند و نمي گويد كه چگونه ثابت شده دانشجويان اينكار را كرده اند و بر فرض اثبات چرا رفتار ماموران با دانشجويان را كه موجب چنين واكنشهاي احتمالي شده است را در نظر نمي گيرند.
  – آقاي مطهري به آقاي موسوي خرده مي گيرند كه حركات مردم را كنترل نكرد ولي نمي گويند كه موسوي و يا ديگران چگونه بايد اينكار را مي كردند وقتي هيچ رسانه فراگيري نداشتند و راديو و تلوزيون و رسانه هاي ديگر دائم مردمي را معترض بودند فتنه گر و آقايان موسوي ، كروبي ، خاتمي و … را سران فتنه مي ناميدند.
  – ايشان شعار نه غزه نه لبنان را مي گويند و از ادامه آن كه جانم فداي ايران بود چيزي نمي گويند و نمي گويند كه اصولا چه شده است كه مردمي اين شعار را مي دهند. آيا ايشان انتظار دارند كه آقاي موسوي بنشيند و خيلي تند رفتار سبزها را نقد كند؟ ايشان بارها مردم را به دوري از شعارهاي افراطي دعوت نمودند و لزوم حركت بر پايه قانون اساسي را يادآوري نمودند ولي وقتي تمام رسانه هاي رسمي كشور يكپارچه بر عليه ايشان وديگر رهبران و سبزها مطلب منتشر مي كردند آيا انتظار داشتيد ايشان نيز به اين جمع بپيوندند و يا اشتباه حاكميت را كه منجر به طرح شعارهاي افراطي مي شد را نقد نمايند. آقاي مطهري اين را نمي گويند كه حاكميت چگونه با حذف تمام رسانه هاي منصف و حركات خشن باعث نفوذ اين شعارها يه داخل مردم شد. مردم كه تا قبل از آن نماز جمعه با وجود تمام هزينه ها چيزي جز سكوت و راي من كجاست نگفته بودند.
  – آقاي مطهري خيلي راحت مي گويند اگر سخت گيري هاي اين روزها بر دانشجويان بيشتر شده است به خاطر همزماني با ايام رحلت امام و انتخابات است، اين ديگر از اين حرفهاست. آيا چون ايام مناسبتي مي شود بايد برخورد نمود تا مبادا جرمي مرتكب شويم؟؟؟ اصولا چگونه است كه هر اعتراضي شده است جرم؟؟؟ آقاي مطهري شما لااقل توجيه نكنيد.
  – آقاي مطهري شما مي گوييد موسوي نبايد مي گفت كه من رئيس جمهور شدم و تقلب صورت گرفته، انتظار داريد وقتي آن همه شواهد مدارك وجود دارد و ارائه نيز كردند چيز ديگري ميگفتند؟؟؟ اگر حتي اينرا نمي گفتند مردم بر تقلب تاكيد مي كردند چون اينبار براي رسيدن به آنچه مي خواهند همه با هم زحمت كشيده بودند .
  – آقاي مطهري از وارد شدن بيشتر به بحث ولايت فقيه عذر مي خواهند و البته حق هم دارند، در حال حاضر هيچ كس در داخل كه بخواهد به فعاليت نيز ادامه دهد نمي خواهد زياد وارد اين بحث شود، ولي آقاي مطهري بدانند كه اگر ولايت فقيه ما تن به نظارت مي داد ، اگر به قول شهيد مطهري افراد هر چند مخالف اسلام مي توانستند با پرچم خودشان با آن مخالفت كنند و مثل حالا آن پرچم موجب صدور حكم محراب( ديگر خود مخالف آشكار كه هيچ ) نمي شد، اگر بعضي روحانيان ما به جاي تند روي و نشستن بر منبر صدا و سيما و يا هر جاي ديگر كه صداي مخالف را نشنوند آن قدر سواد داشتند كه بدون تعصب در اتاقهاي مناظره (واقعي يا اينترنتي) مي نشستند و به دفاع از اسلام و ارزشهاي اسلامي مي پرداختند، اگر به جاي اجبار به حجاب آنرا آزاد مي گذاشتند و فقط سعي در مزاياي داشتن حجاب و آن هم با ادله منطقي و نه با تعصب سخن مي گفتند و اجازه مي دادند كه با حجابان ما چون سوريه، لبنان و … حجاب به اختيار داشته باشند و نه به اجبار و هزاران اگر ديگر حالا اين شعارها و اين اعتراضات و اصولا اين وضع و شخصي به نام احمدي نژاد در راس دولت را نداشتيم. آقاي مطهري اين شعارها اعتراضات، لج كردن ها با دين مبين اسلام ، لج كردن ها با نظام را نداشتيم. آقاي موسوي و ديگر عزيزان كه در اين نظام مسئوليت داشتند مي خواستند نظام را به اين وضع نزديك كنند و به اندازه خودشان هم موثر بودند. آنها مي خواستند نظام اينگونه شود و همه مردم پذيراي آن شوند و ديگران بر ما قبطه بخورند. آقاي مطهري بر معلولها خرده نگيريد، اين علتها و علتهاي بسيار ديگر اين معلولها را به وجود اورده است.
  به اميد موفقيت شما و همه ايرانيان و تشكر از اينكه به جاي برخورد امنيتي اينگونه به سئوالات دانشجويان پاسخ گفته بوديد.

  يك ايراني مسلمان سبز انديش كه اين روزها دل پر دردي از اين همه جفا كه بر مردم، ايران و اسلام مي رود دارد.

 16. ایشان فقط حرف می زنند و باز هم تاکید بر پر رنگ بودن نقش مهندس موسوی در نا آرامی ها می کنند،از طرفی می گویند باید عدالت و حقیقت رو بدون واهمه فریاد زد و مدام نقل قول از شهید مطهری می کنند و از طرفی پیوسته از اینکه آقا صلاح بدانند و ندانند حرف می زنند.

  آقای مطهری می گویند احمدی نژاد ده روز در برابر رهبر مقاومت کرد،احمدی نژاد که با دادن ده ها سمت و پست و مقام که به مراتب مهمتر از معاون اولی هست(چون وظایف معاون اول هم به رییس دفتر تفویض شده) بزرگترین دهن کجی رو به رهبر کرده،خود آقای مطهری نبود که گفت اگه پیغام آقا نبود بیش از ده نفر از وزرا رای اعتماد نمی گرفتند؟؟

  والا ما هم آنچه از سخنان امام و شهید بهشتی و شهید مطهری و مرحوم طالقانی و مهندس بازرگان و تمام تئوریسین های انقلاب به خاطر داریم نقش نظارتی رهبر هست،حتی آقای بهشتی معتقد بودند روحانیون نباید سمت اجرایی داشته باشند و مدیریت شورای عالی قضایی رو هم به اصرار مرحوم امام پذیرفتند تا جایگزین مناسبی انتخاب شود.

  آقای مطهری خیلی ساده از ضرب و شتم و توهین و افترا و رکیک ترین فحش هایی که به مردم داده شده حرف می زنید.

  خودتان بر می تابیدید یه لباس شخصی یا مامور انتظامی به مادر و خواهرتان رکیک ترین ناسزاها را بدهد؟؟به ما که دادند.

  آقای مطهری، متاسفانه سنگ ها را بسته اند و سگ ها را رها کرده اند و شما در این ناهنجاری ها و حرمت شکنی ها سهیم هستید،آقای مطهری شما به عنوان وکیل مردم ،چون حقیقت را فدای مصلحت کردید دستتان به خون این مردم آغشته هست.

  من به عنوان کسی که از سال72 در تمام انتخابات ناظر بودم ،سر بازرس بودم،از شورای نگهبان گرفته تا وزارت کشور،جزییات کار را خیلی خوب می دونم ،واقف به تقلب و تخلفات عدیده ای هستم که شما هم اونها رو می دونید ولی متاسفانه یا انقدر شجاع نیستید و یا با نادانی با مسئله برخورد می کنید و موضوع مصلحت و سوء استفاده دشمن و تضعیف نظام و … را پیش می کشید و نمی گذارید عدالت برقرار شود.

  اسلام از 1400 سال پیش بوده و باقی مانده( ولو با 4 نفر)،به دست امام زمان هم خواهد رسید (ولو با 4 نفر) پس شما کاسه ی داغ تر از آش نشوید.شما دارید به میهن،مردم،شهدا و پدر بزرگوارتان خیانت می کنید.شما هنوزم می گی آقای موسوی بزرگترین عامل فتنه بوده.

  مگه داماد خودتون(علی لاریجانی) پیروزی مهندس موسوی رو تبریک نگفته بود؟!

  میرحسین موسوی پاک ترین سیاستمدار این مملکت هست،هشت سال مورد اعتماد و محرم امام بودند(مگر امام از ایشان در برابر 1+99 دفاع نکردند؟)،بیست سال از سیاست دور بودند و الانم پی گیر حقوق مردم هستند،رای به ایشان که متعلق به خودشان نیست،متعلق به آحاد ملتی است که به ایشان اعتماد کردند پس طبیعی هست که باید از آرای مردم دفاع کنند.

  ایشان از سر تکلیف هست که ایستادگی و صبر و مقاومت می کنند ولی دوستان شما و دولت غاصب از سر نفسانیت و قدرت هست که کار و همت مضاعف می نمایند.

  آقای مطهری از جنس مردم باشید.بخونید آقای موسوی در دیدار با جمعی از ایثارگران چی گفتند،گفتند ایشان(که جزیی از حاکمیت هستند) حالا تازه دارند حس می کنند که نمی شود چیزی رو به مردم تحمیل کنند.این سران جنبش سبز هستند که خود را به مردم نزدیک می کنند.در حالیکه در دوران قبل به زور می خواستند مردم را اونطوری که می خواهند شکل بدهند.

  نیازی نیست حاکمیت کاتولیک تر از پاپ شود و به زور مردم ناآگاه و جهنمی و از راه خارج شده را به بهشت رهنمون کند،کجای سیره ی ائمه هدایت مردم به زور شمشیر بوده؟؟

  آقای مطهری مردمی باش برادر، و عدالت را فریاد بزن.
  .
  .

  دموکراسی می گوید: رفیق حرفت را خودت بزن نانت را من می خورم !

  مارکسیسم می گوید: نانت را خودت بخور حرفت را من می زنم!

  فاشیسم میگوید: نانت را من می خورم،حرفت را هم من می زنم،تو فقط برای من کف بزن!

  اسلام حقیقی می گوید: نانت را خودت بخور،حرفت را هم خودت بزن،من برای اینم که به حق برسی!

  اسلام دروغین میگوید: تو نانت را بیاور بده به ما،ما قسمتی از آن را جلویت می اندازیم و تو حرف بزن…اما حرفی که ما می گوییم!!

  “دکتر علی شریعتی”

 17. عبد الله گفت:

  تقریبا یا بیشتر حرفهای ایشان موافقم، اما ایشان متاسفانه مفهوم شعار ” نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران ” را بد متوجه شده اند.
  مفهوم این شعار بر می گردد به ضرب المثل قدیمی ” چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است ”

  ما اول باید به فکر حل مسایل داخلی و اجتماعی خومان باشیم، و پس از آنکه از این نظر خودمان را به یک سطح قابل قبول از نظر داخلی و بین المللی رساندیم، سنگ غزه و لبنان را به سینه بزنیم، نه آنکه کوری باشیم عصاکش کوری دیگر.

  از ایشان به عنوان روشنفکر برجسه کشور بعید است که با این قبیل مسایل تعصبی برخورد کرده و به محض شنیدن یک کلمه غزه یا لبنان، یک طرفه موضع بگیرند.

 18. عبد الله گفت:

  تقریبا یا بیشتر حرفهای ایشان موافقم، اما ایشان متاسفانه مفهوم شعار ” نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران ” را بد متوجه شده اند.
  مفهوم این شعار بر می گردد به ضرب المثل قدیمی ” چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است ”

  ما اول باید به فکر حل مسایل داخلی و اجتماعی خومان باشیم، و پس از آنکه از این نظر خودمان را به یک سطح قابل قبول از نظر داخلی و بین المللی رساندیم، سنگ غزه و لبنان را به سینه بزنیم، نه آنکه کوری باشیم عصاکش کوری دیگر.

  از ایشان به عنوان روشنفکر برجسه کشور بعید است که با این قبیل مسلیل تغصبی برخورد کرده و به محض شنیدن یک کلمه غزه یا لبنان، یک طرفه موضع بگیرند.

 19. جواد گفت:

  “نباید می‌ترسیدیم که اعتراضات حتی ۲۰ الی ۳۰ روز ادامه می‌یافت باید اجازه داده می‌شد که معترضان که قابل توجه هم بودند حرف خود را بزنند و پس از بیان تمام شبهات و پاسخ و اتمام‌ حجت آن‌گاه نسبت به کسانی که قصد دیگری داشتند خشونت به کار می‌رفت در واقع ما قبل از ورود به این مرحله یکباره به سراغ برخورد رفتیم”…. آخه چون از قضیه خبر داشتن می دونستن تقلب کردن و امکان اقناع وجود نداره خشونت کردن آقای مطهری عزیز …

 20. خط امامی گفت:

  جناب مطهری عزیز ،داد بزنند نه ، بلکه حرفهایشان را بیان کنند و به سوالات به حقشان ، پاسخی اگر بود جواب در حد شان یک ایرانی فهیم داده می شد و ای کاش به این نتایجی که الان به آن رسیدید کمی زودتر می رسیدید نه آنکه همصدا با دیگران فریاد محاکمه سران فتنه را می دادید
  الان دیگر خیلی دیر شده و مردم دست همه را خواندند و خیلی خوب شناختند خوب و بدها را ، منصف و غیر منصف ها را یاران واقعی امام را با مدعیان دروغین را ، خیانتکاران را و یاران سست عنصر را از یاران واقعی و دیگر براحتی گول حرفهای قشنگ بعضی ها را نخواهند خورد نمی دانم کی ؟ ولی روزی خواهد رسید که مردم دوباره به صحنه انتخاب واقعی خواهند آمد و همگان را باری دیگر از انتخاب به حقشان ، شگفت زده خواهند کرد به امید آن روز . انشاالله

 21. sabz گفت:

  جناب مطهری برادر عزیز ! آیا رییس جمهور حق دارد ۳۰ سال سابقه نظام را زیر سوال ببرد فقط برای جمع کردن رای ؟ آیا رییس جمهور حق دارد دروغ بگوید برای جمع کردن رای ؟ آیا رییس جمهور حق دارد آبروی افراد را ببرد به عنوان نماینده ملت ؟ آیا رییس جمهور حق دارد کسانی را که در این انقلاب جزو پایه های نظام بودند تخریب کند؟ این شان رییس جمهور است؟ تو رو خدا شجاع باشد حد اقل شما که فرزند شهید مطهری هستید ، کسی که کتابهایش اساس این انقلاب است. موسوی جز صداقت و متانت در ان جلسه چه تقصیری دشت؟ اگر عکس زن شما را اینجوری نشان مردم بدهند چه میکنید؟ یک آدم بد زبان هتاک شده رییس جمهور این مملکت ، آقای عزیز شان این ملت حتا پایین ترینشان از این رییس جمهور بالا تر است…….

 22. ناشناس گفت:

  رئیس دولت در شب مناظره در ایجاد و زمینه‌سازی فتنه نقش داشت اما نقش اصلی را خود موسوی ایفا کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  فتنه رو کسانی به وجود اوردن که از رای مردم سوئ استفاده کردن و تازه با حرفاشون نمک رو زخم مردم میریختن ما هنوز هم معتقدیم که تقلب شده و تقلب بزرگی هم بوده البته با توجه به شرایط یک کودتای به تمام معنا بود وانتظار داشتین که موسوی سکوت کنه ؟ اقای مطهری ای کاش کمی آزاده تر بودید .

 23. sabz گفت:

  آقای مطهری عزیز، خلاصه تا 3 سال دیگر این مملکت کاملا به دست نیروه های نظامی خواهد افتاد ان وقت است که ایران تبدیل به دیکتاتوری خواهد شد یعنی پسرفت. پس برای نجات مردم و کشور کوشش کنید اجازه ندهید خون شهدای عزیز پایمال شود.

 24. yazdan گفت:

  آقای مطهری عزیزبنده در زمان نوجوانی در محفل سخنرانی استاد مطهری در میدان توحید شرکت مینمودم و افکارم را با صدای عاشقانه ی آن مرد بزرگ و استدلالهای جهان شمول او آراسته ام و مفتخرم که آن ایام به بطالت نرفته – بنده در آن سالها در همه ی راهپیمایی های قبل از انقلاب شرکت کرده ام و مردم زیادی را دیده ام و ظلمها و… رژیم گذشته را درک کرده ام -چگونه است که … آن جمعیت ملیونی را ضد انقلاب و شما وامثال شما به دفاع برنمیخیزید آیا این مردم که حضرت امام(ره)آنها را ولینعمت خطاب میکند مستحق چنین مصیبتی هستند ؟؟؟– … تمام زحمات امام(ره)از سال 42 و 30 سال پس از انقلاب را به باد فنا دادند– آقای مطهری شما و امثال شما گناهتان از … بیشتر است خدا به شما و ما رحم کند-مهندس موسوی بزرگ در زمان نوجوانی جنابعالی هشت سال مدیریت این کشور را در سختترین شرایط جهانی به سلامت به مقصد رساند چگونه است که او اکنون ضد انقلاب شده و وای بحال ما- خدا از سر تقصیرات ما بگذرد- درود بر پرچمدار اسلام واقعی و اسقلال و آزادی و افشاکننده اسلام متحجر و آمریکایی میرحسین موسوی و یاران دربند و مردم بزرگ ایران —

 25. Rezvan گفت:

  جناب مطهری! نمي دانم اين کينه شما به ميرحسين از کجا آب مي خورد؟ چقدر راحت قضاوت مي کنيد که “شاید این افراد خود زمینه ترک نماز را داشتند.” نه جناب اصولگرا!!! اين زمينه را شما وامثالتان ايجاد کرديد.
  شما حتي نظر امثال مرا به پدرتان عوض کرده ايد و ديگر هيچ تمايلي به خواندن کتابهايشان ندارم. لااقل کمي از برادر کوچکتان آزادگي را بياموزيد.

 26. امین گفت:

  آقای مطهری حالا زیاد ناراحت نباشید هنوز هم میشه جبران کرد. انشاالله 22 خرداد نزدیک است و مردم هم مشتاق هستن دوباره بیان توی خیابون و نظراتشون رو شفاها بعرض برسونن. بهترین فرصت هست که شما هم گذشته رو جبران کنید و با منطق با مردم رفتار کنید.

 27. ناشناس گفت:

  خلاصه باید گفت که آقایانی که تا دیروز فتنه ، فتنه می کردید و حالا فکر می کنید که لازمه برای رای آوردن هم که شده کمی نرمتر حرف زد تا مردم پسند شود تا مثلا جایگاهی در بین منتقدان نیز پیدا کنید ، ولی این با ر با دفعه های قبل خیلی فرق می کند که نزدیک انتخابات بعضی ها بخواهند همسوی مردم صحبت کنند . مردم همه را خوب شناختند در این یک سال گذشته آنقدر آگاه شدند که این بار گول حرفهای قشنگ را نخورند . مطمئن باشید که اگر انتخابات آزاد برگزار شود حتما شگفت زده خواهید شد.

 28. توانا گفت:

  حضرت امام مي فرمودند كه ولايت فقيه جلوي ديكتاتوري را مي گيرد.

  الان احمدي نژاد ديكتاتوري مي كند و كسي نيست كه جلوي او را بگيرد.

  اگر ولي فقيه جلوي ديكتاتوري احمدي نژاد را نگيرد و به او تذكر ندهد از وظائفش تخطي كرده است و مجلس خبرگان رهبري بايستي به آن واكنش نشان دهد.

  ديكتاتوري هاي احمدي نژاد يكي دو تا نيست كه يك نمونه آن مخالفت ولي فقيه با به كارگيري مشايي در پست معاون اولي بود كه ده روز به خاطر علاقه اش به وي و اينكه پدر خانم پسرشان است مقاومت كردند و دست آخر اين مشايي بود كه استعفا داد و احمدي نژاد عملا كاري نكرد.نمي خواهم بگويم آيا دخالت رهبري در اين خصوص به جا بود يا نه مي خواهم اين را عرض كنم كه احمدي نژادي كه در مشهد قبل از انتخابات رياست جمهوري اول گفت مي خواهم به گونه اي عمل كنم كه هرچه خوبي است به پاي رهبري نوشته است و بدي ها به پاي من (اگر چه اين سخن ، سخن سديد و محكمي نبود ) و خود را ولايت مدار معرفي كرد به گونه اي بسياري از سپاهي ها فقط به او رأي دادند به خاطر اينكه حمايت ولي فقيه را به همراه داشت و از دست او ناراضي اند ، نمي بايستي اينگونه مقاومت مي كرد احمدي نژاد كه مي داند اگر حمايت قاطع ولي فقيه از ايشان نبود همان دور اول هم رييس جمهور نمي شد الان يكه تازي مي كند و بر ولي نعمت خود كه همانا ولي فقيه است پشت مي كند.اينچنين شخصي روحيه ديكتاتوري دارد.
  قوانين مصوب مجلس را معطل مي گذارد و به نمايندگان توهين مي كند كه نمي فهمند و كارشناس نيستند و صريحا مي گويد كه قانون مجلس را قبول ندارد.امام به بني صدر مي گفت قانون تو را قبول ندارد و ولي فقيه هم بايد به احمدي نژاد بگويد كه قانون تو را قبول ندارد و از حمايت هاي بيدريغ از او دست بردارد.

  الان احمدي نژاد مي داند كه اگر ولي فقيه دست از پشتيباني او بردارد در يك چشم به هم زدن بركنار مي شود و البته حاكميت هم مي داند كه اگر دست از حمايت هاي بيدريغ از احمدي نژاد بردارد نمي تواند رفتار گذشته خود را كه همان ضرب و شتم مردم بود را توجيه كند.

  به نظرم احمدي نژاد با طولاني شدن مدت زمان شوراها مخالف است زيرا قاليباف فرصت پيدا مي كند تا تهران را بسازد و شانس انتخاب شدن به عنوان رياست جمهوري دهم را پيدا كند و احمدي نژاد اين را نمي خواهد.

  به نظرم با اين روحيه اي كه احمدي نژاد دارد خواهد گفت اگر يك نفر نماينده مجلس مي تواند چندين بار توسط مردم انتخاب شود چرا يك نفر نتواند بيش از دو بار توسط مردم انتخاب شود و به زودي پيشنهاد اصلاح قانون اساسي را خواهد داد و حاكميت را در عمل انجام شده قرار خواهد داد و حاكميتي كه تاكنون مخالفت با او نكرده است اين بار هم مخالفت نمي كند و رفراندوم برگزار خواهد كرد و در اين شرايط سپاهي ها و بسيجي ها هم جبرا بايد رأي مثبت دهند و معترضين سركوب گردند و مگر مي شود كه نتيجه اين رفراندوم منفي باشد.رييس جمهوري كه 24 ميليون رأي آورده مگر مي شود ظرف يك سال و اندي محبوب نباشد و قس عليهذا

  اين احمدي نژاد رييس جمهوري را مادام العمر خواهد كرد و زمينه هاي آنهم فراهم است . آيا ولي فقيه براي جلوگيري از ديكتاتوري اقدامي خواهد كرد؟

 29. ناشناس گفت:

  یکی به نعل، یکی به میخ.

 30. ali000 گفت:

  جناب اقای مطهری شما که دم از عدالت میزنید چرا برای جوانهای سنگ به دست حکم اعدام صادرکردند اعتراض نکردید درحالی که متهم اول کهریزک اقای سعید مرتضوی روز به روز ترفیع درجه میگیرد و متهمان کوی دانشگاه که با فیلمی که بی بی سی پخش کرد مشخص شد کار نیروی انتظامی و بسیج بوده هیچ برخوردی نشد ؟

  اقای مطهری شما هم به فکر صندلی هستید که واقعیات رو نمیگید و انکار میکنید

 31. سبزعلی گفت:

  مجوز به مردم که ندادید هیچ ، مجوز تیراندازی مستقیم به مردم و زیر کردن ملت با ماشین رو دادید !
  به سلامتی کهریزک هم که راه افتاد دوباه با اسم سروش 111 . مجوزش رو کی صادر کرده؟
  دست همه مسئولان دلسوز درد نکند

 32. ناشناس گفت:

  مردم را با زور به خانه ها چپاندید و عده ای را هم بی دلیل به زندانها انداختید فکر می کنید همه چیز تمام شده و به سلامتی باخیال راحت دارید نظر می دید؟؟
  مردم هیچ کدام از واقع گذشته را فراموش نخواهند کرد ، هیچکدام از افراد را با موضع گیریهاشون و باتک تک جملاتی که گفتند فراموش نخواهند کرد
  اندکی صبر سحر نزدیک است.

 33. خط امامی گفت:

  خس و خاشاک و اراذل و اوباش و گوساله و بزغاله ، لات وبیکار و فتنه و فتنه گران و ….
  اینها بود آنچه که مردم مظلوم ، همگی از طلب حقشان از دوستان شما گرفتند حالا بعد از آنچه نباید گفته می شد و آنچه که نباید می شد و شده نمی دانم چطور رویتان می شود که در مورد روزهای تلخ گذشته صحبت کنید و بگوئید که باید این طور و آن طور عمل می کردیم کجابودید در آن روزهای تلخ که الان تازه از شوک خارج شده و نظر می دهید . همه وهمه تک تک افراد را با آنچه که تاکنون بعد از گذشت 30 سال ، خود را پشت نقابی پنهان کرده و خود را انقلابی و امامی جا زده بودند ، شناختند شاید این وقایع تلخ با تمامی تلخیش نعمت خدا دادی بود تا پالایش شوند افرادی که به حق دوستدار این مرز و بومند با آنانی که به ناحق صاحب منصبی و شهرتی شدند و مردم بشناسند انان را .
  آنانی را که از کودکی پای صحبتهایشان درس دیانت و دینداری را می آموختیم ، آنانی که از دروغ گویی پرهیزمان می کردند در حالی که خود به راحتی دروغ گفتند ، آنانی که از تهمت و فحش و افترا گناهانی بدتر از زنا نام می بردند چگونه خود به این گناهان به راحتی تن دادند نمی دانم واقعا مانده ام آنچه را که از کودکی آموخته بودم با آنچه که شاهدش شدم.

 34. سبز گفت:

  آقایان از طرفی ادعای حکومت دینی و سیاست دینی می کنند و در جای دیگر می گویند رفتار دولت و حتی روحانیت چه ربطی به اسلام دارد.و این یک تناقض بزرگ است.

 35. مینا گفت:

  آقای مطهری! حرف های تان آن هم بعد از یک سال و بعد از آن کشتارها و جنایت ها و شکنجه ها مثل نوشدارو بعد از مرگ « سهراب» می ماند!
  اما باز هم از این اینکه از بین اصولگرایان شما شجاعت گفتن این حقایق را داشتید از شما ممنونیم

 36. هموطن ایرانی گفت:

  من هم یک قطره از آن سیل عظیم مردمی بودم که جواب تمام سوالاتم را در ظرف حدود یک ماه در زندان اوین گرفتم!!؟؟
  ولی درمورد اظهارات آقای علی مطهری ابتدا باید به عزیزانی که عقیده داشتند او تغییر چهره داده و برای انتخابات مجلسT قصد فریب کاری داره باید بگم که ما که طرفدار جنبش حقیقت جوی سبزمان هستیم، نباید مثل قشون دولتی حق را لگدمال کنیم.البته این را نیز باید بگم که من موافق صد در صد نظرات تیشان نیستم. ولی من شخصا اظهارات و نامه های آقای مطهری را از روز 22 خرداد دنبال می کردم و معتقدم که رویه او درباره انتخابات و حوادث پس از آن تغییر خاصی نداشته است. به چند دلیل:

  1. چراکه خود شخصا ناظر بودم که در روز 26 یا 27 خرداد بود که مطهری در برنامه ای زنده از شبکه خبر دقیقا همین موضع لازم دانستن دادن مجوز برای راهپیمایی معترضین و همچنین مقصر دانستن احمدی نژاد در ایجاد فضای پرخاشگری و خشونت به طور صریح اعلام داشت.(لازم به ذکر است که برای اولین بار در صدا و سیما احمدی نژاد هم مقصر دانسته شده و معترضین، مردم خوانده شدند نه آشوبگر و اوباش)

  2. و در طول مدت یک ماهه حبس از اظهارنظرهای او خیلی مطلع نیستم ولی باید گفت که چه کسی نامه معروف “آیا قاتل عمار، علی است؟ ” را به جنتی دبیر شورای نگهبان و خطیب نماز جمعه تهران نوشت و در آن ادعای واهی جنتی در مورد اینکه قاتلان و مسببان کشتار مردم ” آقایان ” (موسوی و کروبی) هستند چراکه آنها مردم را دعوت به تظاهرات کردند. ( روزنامه اعتماد ملی یک شنبه 11 مرداد 88 و فیلم معروف نماز جمعه جنتی هم موجود در youtube )

  3.و اگر به آرشیو روزنامه های اعتماد و اعتمادملی سری بزنیم می توان در صفحه نخست اظهارنظرهای بسیار او درباره موضوعات مختلف از جمله زندان کهریزک، حوادث کوی دانشگاه و رای اعتماد وزرای احمدی نژاد و … را مشاهده نمود.

  4. و در آخرین قسمت های برنامه دیروز، امروز، فردا در سال گذشته که بازهم از رویه نظام در برخورد با رسانه ها و آزادی اندیشه و خیلی از مسایل دیگر پس از انتخابات علی رغم تلاش مجری برنامه صراحتا انتقاد کرد.

  فکر کنم پس از آوردن دلایل بالا، دوستان هم اندیشم که کمی عجله کردند و زود قضاوت کردند متوجه شوند که اگر صرفا شخصی “اصولگرا” بود، از دید جنبش دیدگاهش هیچ اعتباری ندارد و برعکس اگر شخصی متعلق به “اصلاحات” بود ، حرفش برای ما حجت خواهد بود. همان طور که از ابتدا یکی از اهداف جنبش، جذب حداکثری و دفع حداقلی است، باید برای افرادی چون مطهری، عماد افروغ و حتی احمد توکلی ارزش قائل شد، چراکه در این جو مسموم که فقط خودی و غیر خودی وجود دارد، حماقت محض است که کسی رویه “یکی به نعل ، یکی به میخ” را برای داشتن هر دو طیف و جبهه را در پیش گیرد که در نهایت نه این را خواهد داشت و نه آن را. و موضوع دیگر به نظر من یکی از نقاط قوت جنبش پدیده انتقاد درونی از نظام است که توسط برخی از اصولگرایان صورت می گیرد. و این امتیاز به حدی ارزشمند است که اگر اصولگرایی انتقادی از نظام و دولت کنند، در صفحه نخست روزنامه ها و رسانه های نزدیک به اصلاحات و حامی جنبش چاپ می شود و دلیل آن هم بسیار روشن است، چراکه اگر مهندس موسوی و یا شیخ کروبی هر واقعیتی هم که بگویند برای افرادی که که به خواب غفلت رفته اند (نه افرادی که خود را به خواب می زنند) اثر و یا دلیل و حجیتی نیست . چرا که معتقدند که این ها تنها دنبال کسب قدرتند ولی با اظهارنظرهای افراد اصولگرایی چون مطهری که در سیستم سیاسی جاری، نقش فعالی دارند ، می توان شک و ترک عمیقی بر باور غلط و پوسیده چنین افراد حامی نظام و دولت ایجاد نمود.

  و در پایان می خواستم در چند کلامی آقای مطهری عزیز را مخاطب خود قرار دهم:
  ابتدا متاسف از اینکه هیچ وبلاگ و وب سایتی متعلق به شما و یا هوادارانتان وجود ندارد تا بتوان تبادل نظر نمود. اما همین فرصتی را که سایت فیلتر شده کلمه در اختیارم گذاشته را غنیمت می شمرده و امیدوار به مطاله نظراتم از سوی شما خواهم بود.
  و آن اینکه ابتدا بر خود واجب می دانم که بدلیل این نوع موضع گیری ها از ابتدای انتخابات تا به حال و با وجود اینکه در جبهه اصولگرایی بوده اید و خود در معرض تهمت ها و افتراءها قرار داده اید، کمال تشکر و سپاس را داشته باشم. (اجرکم عندالله)
  ولی به عنوان جوانی 24 ساله و کسی دغدغه احییا دینش از احیای آزادی های صرفا اجتماعی اش بیشتر است شما را به همان معروفی دعوت کنم که خود شما اظهار داشتید: ” این ۲ عنصر امروز هم وجود دارد و یا لااقل اینکه باید باشد زیرا ما اگر مدعی اسلام هستیم باید به وظایف خود عمل کنیم.”
  از شما تقاضامندم که سری به تاریخ حکومت امویان و عباسیان بزنید و ببینید که انگار صفحه روزنامه های روز کشور را ورق می زنید. همان دسیسه ها، همان تهمت ها ، همان سوءاستفاده از دین برای مباح و یا حتی ثواب دانستن امری حرام و خلاف شرع مقدس. دلیل این صحبتم این است که یقین دارم از من بهتر و جامع تر به این تاریخی که در آن رهبران حکومت اسلامی، بسیار ظلم ها و ستم ها نسبت به دین و مبلغان الهی آن روا داشتند. چراکه اگر این طور نبود سخنان آقای جنتی ش، شما را به یاد حرف های معاویه درباره قتل عمار در جنگ صفین و متهم کردن امیرالمومنین نمی انداخت و اگر نسبت به تکرار وقوع چنین اتفاقات شوم و پلیدی که در تاریخ صدر اسلام رخ داده، بی اعتنا بودید آن نامه را به آقای جنتی نمی نوشتید.
  اما برایم جای سوال بسیار است که دقیقا در این موضوع (نه صرفا مقوله سیاسی انتخابات و وقایع آن، بلکه دغدغه داشتن برای جلوگیری از اسلام اموی) هم عقیده هستیم ولی هر گاه به خطبه نماز جمعه رهبر نظام در روز 29 خرداد نگاه می کنم و خوب به جملات گوش می کنم و در ذهن خود با جملات آقای جنتی مقایسه می کنم، علت عدم نوشتن نامه ای محکمتر و اتخاذ موضعی جدی و مخالف درباره این سخنرانی نمی دانم!!
  آنجا که دقیقا مانند آقای جنتی و البته پیش از او، عواقب ریختن خون ها و خشونت ها و هرج و مرج ها را به سران جنبش مربوط می کند و علنا هر نوع تهدیدی را علیه هر نوع اعتراضی می کند،و بر همه ما کاملا مشخص و مبرهن است که پس از این سخنرانی و ” فصل الخطاب ” و در روز 30 خرداد و پس از آن بیشترین تعداد کشته و دستگیری و اعمال خشونت بی سابقه از سوی حکومت را ناظر بودیم،

  و یا آنجا که به قول خود از هر دو جناح می خواهد که به این اردو کشی خیابانی خاتمه دهند، از گردهمایی میدان انقلاب و یا 7 دی ماه به عنوان روزهای ماندنی تاریخ جمهوری اسلامی خود یاد می کند.

  و یا آنجا که صریحا اعای احمدی نژاد را در مورد رفسنجانی و ناطق نوری تکذیب کرده و به ” دروغ ” می گوید که البته کسی این دو شخص را متهم نکرده است ( اظهارات احمدی نژاد در مناظره ها در دست است) و پس از آن کوچکترین شماتت و خورده ای از سوی او به احمدی نژاد وارد نمی شود. در صورتی که همه می دانیم دلیل بسیاری از رای دهندگان به احمدی نژاد افشای فساد سران نظام ( از جمله هاشی و …) و خود را سوای سیاسیون سی ساله نظام و از جنس مردم خواندن، بود.

  و یا آنجا که به طور ضمنی حمله به دانشجویان به قول خود ” شلوغ کن ها ” را لازم می داند.

  و یا آنجا که بازگشت شعار ها و اهداف مردم به شعارهای امام و ابتدای انقلاب را نعمت می شمرد. راستی چرا مردم به آن شعارها بازگشتند، جز اینکه با تمام وجود به این باور رسیده اند که حتی به بخش کوچکی از آن آمال و آرزوها که برایش خون دادند، نرسیده اند و فریب نظام را خورده اند!؟
  و یا آنجا که از اسم اعظم و نامی صاحب الزمان (عج) هزینه کرده و سعی در مظلوم نمایی دارد و در عرض کمتر از 5 ثانیه اظهار می کند که با تمام قدرت راه خود را ادامه خواهیم داد و همگی شاهد ادمه راهش بودیم.

  مشکل اصلی من افزایش تورم و بیکاری و تحریم ها و دروغ های احمدی نژاد و ناتوانی های خاتمی بدلیل عدم اجازه کار به او و یا مال اندوزی رفسنجانی و خانواده اش نیست، چرا که همه می دانیم چه کسی است که از ابتدا و در تمام دوره های ریاست جمهوری مخالف آزادی های مدنی و حتی شرعی بوده، چه کسی شاهد فساد و جنایات از سوی قشون حکومتی بوده و به قول خود ” سکوت علی وار ” اختیار کرده (البته من بدون مدرک و سند شخص او را به فساد مالی متهم نمی کنم، چرا که از گناهی این چنینی سخت می ترسم) و همه می دانیم که چه کسی است که به هر شیوه ای قصد امامیت و رهبریت تمان عالم مسلمانان را در سر می پروراند و ادعای امام زمانی می کند و اینکه حرف او نعوذ بالله حرف خدای اوست. من به عنوان یک جوان مسلمان شیعه معتقد به ولایت فقیه هستم و جالب اینکه به نظر من این اصل در مذهب شیعه بسیار روشن است چراکه در قرآن کریم در آیه و اطیعوالله و … اولی الامری را که پس از اطاعت خدا و نبی خود، اهل ایمان را به اطاعت از آنان فرمان می دهد، امام صادق (ع) می فرمایند: اولی الامر کسی است آیات قران و سنت ما را برای مردم تفسیر کند. که با این تعریف به راحتی می توان اولی الامر را در چهره هایی ماندگار چون آیت الله بروجردی، بهجت، لنکرانی و امثال این ها ست. من مقلد آیت الله بهجت بوده و هم اکنون هم بقا بر میت آن بزرگوار هستم، چرا که او بود که به خاطر قدرت طلبی دیگران و توهم مبعوث شدن و الهی بودن دیگران آخرت خود را به دوزخی پر از عذاب الیم تبدیل نکردند.
  در پایان از شما برادر دینی خود و دیگر سیاسیونی که هنوز طعم لقمه حرام گوش و چشم هایتان را کور نکرده می گویم که رویکرد مولی الموحدین و حضرت امام حسن (ع) درباره حکومت معاویه و یا سالار شهیدان حضرت اباعبدالله را در مواجهه با رهبری نظام اسلامی توسط یزیدرا به یاد آورید که به طور کلی از سیاست کناره گرفتند به فکر دین وآخرت خود بودند.