سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » گزارشی از تلاش‌ها برای کاهش روابط با انگلیس؛باز هم سیاست «کیف انگلیسی»؟!...

گزارشی از تلاش‌ها برای کاهش روابط با انگلیس؛باز هم سیاست «کیف انگلیسی»؟!

چکیده :موضوع دیگری که در سطح روابط اقتصادی بین دو دولت جمهوری اسلامی ایران و انگلیس وجود دارد معاملات با بورس این کشور است که شهریاری کاهش این روابط را نیز خیلی جدی تلقی نمی کند.اما نکته‌ای که این عضو کمیسیون امنیت ملی به ان اشاره می کند جالب توجه است که ؛هر گاه تصمیمی بر کاهش روابط اقتصادی با دولت انگلیس گرفته شده پس از آن شاهد بوده‌ایم که سطح روابط اقتصادی بهبود یافته است و بهتر از قبل شده است. گویی این تصمیم در هر دوره ای به بهتر شدن روابط منجر شده...


کلمه:رییس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم از اعلام نظر وزارتخانه‌های اطلاعات و امورخارجه درباره كاهش رابطه با دولت انگلیس خبر داد.همزمان یکی دیگر از نمایندگان عضو این کمیسیون با مطرح کردن مسایل مطرح شده در جلسه بررسی نحوه سطح کاهش روابط با انگلیس که با حضور مسوولان و دستگاههای ذی ربط در مجلس برگزار شده گفت:«گرچه پیشنهاداتی برای کاهش سطح روابط سیاسی با دولت انگلیس از سطح سفیر به کاردار مطرح شد اما اعضای کمیسیون امنیت ملی و مسوولان مربوطه به کاهش سطح روابط اقتصادی و بازرگانی با دولت انگلیس تمایل بیشتری داشتند.»

روزگذشته حجت الاسلام حسین ابراهیمی ، رئیس كمیته روابط خارجی كمیسیون امنیت ملی گفت که وزارتخانه‌های اطلاعات و امور خارجه نظر خود را درباره طرح كاهش رابطه با دولت انگلیس به كمیسیون امنیت ملی مجلس ارائه داده اند. طرح کاهش روابط با دولت انگلیس پس از حوادث انتخابات گذشته در اواسط دی ماه سال جاری توسط 35 نماینده مجلس مطرح و نمایندگان در تاریخ 23 دی‌ماه سال گذشته در آغاز جلسه علنی یك فوریت طرح التزام قطع رابطه كامل دولت ایران با انگلیس را در دستور كار قرار دادند. در این روز فوریت بررسی این طرح به تصویب نمایندگان رسید اما پس از بررسی‌های اجمالی با نظر رئیس مجلس شورای اسلامی این طرح برای بررسی بیشتر به كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارسال شد.

این طرح هم اكنون در كمیسیون امنیت ملی قرار داشته و اعضای کمیسیون در حال مذاکره و پیگیری این طرح از طریق رایزنی با سایر دستگاهها و وزارتخانه ها هستند. انگونه که ابراهیمی گفته است ، پیگیری های نمایندگان تاکنون منجر اعلام نظر وزارتخانه‌های اطلاعات و خارجه درباره كاهش رابطه با انگلیس شده است.

اما رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امورخارجه درباره نظردستگاه دیپلماسی درباره کاهش سطح روابط با دولت انگلیس که در اختیارکمیسیون امنیت ملی مجلس قرار گرفته گفت:«آنچه که از سوی وزارتخارجه مطرح شده تبادل نظر با اعضای کمیسیون پیرامون این طرح بوده و پیشنهاد مشخصی درباره چگونگی اعمال محمدودیت ها به صورت ارائه جزئیات نبوده است.»

مهمانپرست به شرق گفت که وزارتخارجه با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و قوه مقننه در خصوص روابط با سایر کشور ها تبادل نظر دارد و آنچه که آقای ابراهیمی عنوان کرده در این حد بوده است.

به گزارش پارلمان‌نیوز، از سوی دیگر محمد مهدی شهریاری عضو کمیسیون امنیت ملی جزئیات بیشتری را درخصوص جلسه این کمیسیون با مسوولان مربوطه در خصوص نحوه کاهش روابط با دولت انگلیس در اختیار شرق قرار داد.

به گفته این نماینده مجلس کمیسیون امنیت ملی در دو ماه گذشته جلسه‌ای با مسوولان وزارت اطلاعات ،امورخارجه،بازرگانی،صنایع،اقتصاد و دارایی و رییس اتاق بازرگانی ،سازمان دخانیات و … برگزار شد.در این جلسه پیشنهادات مختلفی برای کاهش سطح روابط از سوی نمایندگان مجلس مطرح شده است.شهریاری گفت از جمله پیشنهادات کاهش روابط سیاسی از سطح سفیر به کارداربود اما موافقت چندانی با آن وجود نداشت.

وی در خصوص علت این مخالفت گفت که برخی از آقایان نگران بودند کاهش روابط سیاسی با انگلیس منجر به موضع گیری و عکس العمل برخی دیگر از کشورهای اروپایی شود.

به گفته این نماینده مجلس از دیگر پیشنهادات کاهش سطح روابط اقتصادی و بازرگانی با دولت انگلیس بود.شهریاری در خصوص نحوه تعاملات اقتصادی بین دولت ایران و انگلیس توضیح داد:«اکنون سطح تعاملات اقتصادی بین دو کشور بسیار پایین است و بیشترین معامله واردات سیگار از انگلیس در حدود 300 میلیون یورو است. به گفته این نماینده مسولان شرکت دخانیات و وزارت بازرگانی که در جلسه حضور داشته اند کاهش سطح این روابط را خیلی تاثیر گذار ندانسته‌اند و مخالفتی وجود نداشته است.»

موضوع دیگری که در سطح روابط اقتصادی بین دو دولت جمهوری اسلامی ایران و انگلیس وجود دارد معاملات با بورس این کشور است که شهریاری کاهش این روابط را نیز خیلی جدی تلقی نمی کند.اما نکته‌ای که این عضو کمیسیون امنیت ملی به ان اشاره می کند جالب توجه است که ؛هر گاه تصمیمی بر کاهش روابط اقتصادی با دولت انگلیس گرفته شده پس از آن شاهد بوده‌ایم که سطح روابط اقتصادی بهبود یافته است و بهتر از قبل شده است. گویی این تصمیم در هر دوره ای به بهتر شدن روابط منجر شده است.

شهریاری، عضو فراکسیون خط امام(ره)مجلس به کنایه از این اتفاق بعنوان روش، «کیف انگلیسی» ،یاد می کند و می گوید شاید هم این تصمیم بر این اساس گرفته شده است.

در راستای كاهش و كنترل سطح روابط با لندن در یک ماه گذشته كمیسیون امنیت ملی با ارسال نامه‌هایی به وزرای امور خارجه، امور اقتصادی و دارایی، صنایع و معادن و وزیر بازرگانی از آنها خواست كه ؛با توجه به نگاه خصمانه انگلیس به ایران، نوع تعاملات تجاری و اقتصادی كشورمان را با لندن را در بخش‌های بین‌المللی و شركت‌های خصوصی ظرف یك ماه آینده به كمیسیون ارائه دهند تا روابط‌مان را با لندن كنترل كنیم.

به گفته رئیس كمیته روابط خارجی كمیسیون امنیت ملی مجلس هم‌اكنون وزارتخانه‌های امورخارجه و اطلاعات به همراه برخی دستگاه‌های دیگر نظر خود را در رابطه با طرح مذكور به كمیسیون امنیت ملی ارائه داده‌اند و زمانی كه اعضای کمیسیون به جمع‌بندی كامل در این باره برسند طرح در صحن مطرح خواهد شد.

رامین مهمانپرست در پاسخ به سوال شرق درباره نظر و پیشنهاد دستگاه دیپلماسی برای کاهش سطح روابط با دولت انگلیس در بعد سیاسی یا اقتصادی می گوید:ما معتقد هستیم روابط ما با همه کشورها باید در جهت مثبت توسعه پیدا کند مگر آنکه مواردی پیش آید که احساس کنیم اقدامی خلاف امنیت ملی و منافع ملی ما صورت گرفته است.در اینگونه موارد به تنظیم سطح رابطه خود با آن دولت رو می آوریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی پیش از این در خصوص علت ضرورت تنظیم سطح روابط با دولت انگلیس توضیح داده که آنچه که دارای مشکل است نوع برخورد کشورها نسبت به حقوق ملت ماست و به دلیل مداخلات انگلیس در امور داخلی ایران افکار عمومی نسبت به این کشور حساس شده و عمل و شیوه رفتار انگلیس باعث ایجاد این حساسیت شده است. اشاره مهمانپرست به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و فعالیت های شبکه بی بی سی فارسی در پخش و انتشار اخبار مربوط به ایران است.در دادگاههای حوادث پس از انتخابات نیز که برای بازداشت شدگان برگزار شد بار ها به نقش دولت انگلیس در حوادث پس از انتخابات ایران اشاره شد.

مهمانپرست گفت که وزارت امورخارجه پیشنهاد مشخصی برای تعیین سطح روابط با انگلیس ارائه نکرده است. حسین سبحانی‌نیا نایب‌رئیس كمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی نیز با تایید این مطلب به ایلنا، گفت که نظر این دو وزارتخانه به شكل رسمی به كمیسیون امنیت ملی ارائه نشده است و وزارتخانه‌های اطلاعات و امور خارجه در كلیات موافق كاهش رابطه ایران با انگلیس بوده‌اند.

وی به استدلالات این دو وزارتخانه در بحث كاهش رابطه تجاری، اقتصادی، صنعتی و علمی با انگلیس اشاره كرد و گفت: تقریبا وزارت اطلاعات و خارجه در كاهش رابطه در این سطوح موافق بوده‌اند.

سبحانی‌نیا در تشریح این ملاحظات سیاسی، از پرداختن به جزئیات خودداری كرد و گفت: در مجموع به نظر می‌رسید كه وزارت اطلاعات و امور خارجه در كاهش سطح رابطه سیاسی با انگلیس از سطح سفیر به كاردار موافق هستند.

نایب‌رئیس كمیسیون امنیت ملی فراخواندن صفری سفیر ایران در انگلیس و اعزام وی به چین را نشان‌دهنده موافقت وزارت امور خارجه در این بحث دانست.

عضو هیات‌رئیسه مجلس در واكنش به تذكر روز گذشته نماینده خمینی‌شهر كه نسبت به كاهش رابطه علمی با انگلیس معترض بود گفت: هنوز در زمینه كاهش رابطه در این سطح از سوی ایران اقدامی نشده است البته در مجموع شاهدیم كه اعزام دانشجو از ایران به انگلیس طی سال‌های گذشته كاهش یافته است.

سبحانی‌نیا در پاسخ به سوالی كه به عدم صدور روادید از سوی انگلیس برای مسافران ایرانی اشاره داشت، گفت: پیش از این مطالبی در این زمینه به كمیسیون امنیت ملی اعلام شده بود اما در حال حاضر اطلاعی از اینكه این مساله رفع شده است یا نه نداریم.

به گفته وی احتمال دارد كه كمیسیون امنیت ملی بحث صدور روادید انگلیس برای ایران را بررسی كند.

همانطور که رییس کمیته روابط خارجی مجلس اعلام کرده است با جمع بندی نظرات سایر داستگاهها قرار است طرح کاهش روابط با دولت انگلیس در صحن علنی مجلس مطرح شود اما محمد مهدی شهریاری عضو این کمیسیون همچنان معتقد است پیشنهادی که بیشترین احتمال را برای موافقت نمایندگان دارد کاهش سطح روابط اقتصادی با این دولت است که در حد کاهش واردات سیگار و شرکت در معاملات بورس این کشور منجر خواهد شد و طبقه سابقه در بلند مدت به بهبود روابط منجر شده است .سیاستی که شهریاری از ان بعنوان کیف انگلیسی یاد می کند.

منبع: پارلمان نیوزDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.