سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » درخواست جمعی از نمایندگان مجلس برای حضور دوباره هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه...

درخواست جمعی از نمایندگان مجلس برای حضور دوباره هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه

چکیده :آخرین بار که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه‌ای که به «نماز جمعه سبز»، مشهور شد حاضر و به ایراد خطبه پرداخت 26 تیرماه سال گذشته بود، او در این نمازجمعه که با حضور گسترده حامیان جنبش سبز همراه شده بود به ارائه چند پیشنهاد برای حل مشکل پیش آمده پرداخت که به سبب ارائه این پیشنهادات بارها از سوی افراطیون مورد حمله و انتقاد شدید قرار گرفت، هرچند که هاشمی رفسنجانی از این پیشنهادات خود کوتاه نیامد و اخیرا هم اعلام کرد که همچنان راه بازگشت آرامش به کشور را عمل به همان پیشنهادات...


کلمه: ساعاتی بعد از این اظهارنظر رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه که « در حال حاضر آرامش در كشور حاكم است، ولی حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خطبه‌های نماز جمعه مساله‌ دیگری است كه باید در مورد آن تصمیم گرفت و صحبت كرد»، جمعی از نمایندگان مجلس خواستار حضور دوباره رئیس مجلس خبرگان رهبری در جایگاه خطیب جمعه تهران شدند.

به گزارش «پارلمان‌نیوز»، در جریان دیدار امروز هیات رئیسه فراکسیون دانشگاهیان مجلس با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، دكتر مصطفی كوكبیان رئیس فراكسیون دانشگاهیان مجلس و عضو فراکسیون خط امام(ره)مجلس به همراه تعدادی دیگر از اعضای هیات رئیسه این فراكسیون گزارشی از فعالیت‌ها و عملكرد این فراكسیون در بخش‌های آموزش عالی، پژوهش و منزلت دانشگاه و دانشگاهان ارائه و به نمایندگی از جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار حضور مجدد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جایگاه خطیب نماز جمعه و استفاده از بیانات و دیدگاه‌های این یار امام و انقلاب برای آحاد جامعه شدند.

آخرین بار که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه‌ای که به «نماز جمعه سبز»، مشهور شد حاضر و به ایراد خطبه پرداخت 26 تیرماه سال گذشته بود، او در این نمازجمعه که با حضور گسترده حامیان جنبش سبز همراه شده بود به ارائه چند پیشنهاد برای حل مشکل پیش آمده پرداخت که به سبب ارائه این پیشنهادات بارها از سوی افراطیون مورد حمله و انتقاد شدید قرار گرفت، هرچند که هاشمی رفسنجانی از این پیشنهادات خود کوتاه نیامد و اخیرا هم اعلام کرد که همچنان راه بازگشت آرامش به کشور را عمل به همان پیشنهادات می‌داند.

رییس مجلس خبرگان در آخرین نمازجمعه‌ای که به عنوان خطیب جمعه حضور یافت با اشاره به انتخابات اخیر ریاست جمهوری تصریح كرد: این انتخابات اگر مشكلاتی در آن پیش نمی‌آمد ما در 30 سالگی انقلاب بهترین گام را در جهت تحقق جمهوری اسلامی برمی‌داشتیم. من نمی‌گویم كه این اتفاق نیفتاده است، اما ما از اواخر دوران تبلیغات دچار تردید شدیم. افرادی تردید كردند، تبلیغات نادرست و عمل نادرست صداوسیما باعث شد، بذل تردید در دل مردم به وجود بیاید كه مثل خوره به جان ما افتاده است. ما تردید را بدترین مصیبت می‌دانیم.

در خلال صحبت‌های هاشمی رفسنجانی نمازگزاران شعارهایی سر می‌دادند كه وی نیز با بیان این‌كه ” تایید شما با این شعارها كافی است، بگذارید من بهتر از شما بگویم” ادامه داد: البته دو گروه هستند؛ عده‌ای تردیدی ندارند، قاطع ایستاده‌اند و كار خودشان را می‌كنند، اما عده‌ای هستند كه كم نیستند و بخش زیادی از مردم فهیم و عالم كشورمان هستند كه می‌گویند ما تردید داریم. ما باید برای رفع تردید آن‌ها كار كنیم. شرایط و دوران تلخی است. هیچكس از همه‌ جریانات دلش نمی‌خواست كه این‌طور شود. همه ضرر كردیم. چرا باید این‌طور شود؟ ما امروز بیش از همیشه نیاز به وحدت داریم. كشور ما باید در برابر خطرهایی كه ما را تهدید می‌كنند و امروز باج‌خواهی‌شان بیشتر شده متحد شود. آن‌ها دارند جلو می‌آیند كه این زحمت طولانی ما را در به دست آوردن تكنولوژی برتر و به خصوص هسته‌یی از دست ما بگیرند. البته خداوند به آن‌ها مهلت نمی‌دهد اما آن‌ها به هوس افتاده‌اند.

امام جمعه‌ موقت تهران خطاب به نمازگزاران، گفت: برادران و خواهران من و همه جریان‌ها! شما من را می‌شناسید و می‌دانید كه هیچوقت از این تریبون نخواستم جناحی استفاده كنم و همیشه فراجناحی حرف می‌زنم، اكنون هم همین‌طور می‌گویم و من نظر به هیچ طرفی ندارم، اما نظرم این است كه همه‌ ما باید فكر كنیم و راهی پیدا كنیم كه متحد كشورمان را به پیش ببریم و از آثار بد و خطرناك كینه‌هایی كه بروز پیدا می‌كند، نجات پیدا كنیم و هم دشمنان‌مان را مایوس كنیم كه چشم طمع به ما نبندند.

وی در بیان پیشنهادات خود اظهار داشت: من این پیشنهادات را با جمعی از خبرگان و اعضای مجمع تشخیص مصلحت كه به فكرشان اعتماد دارم، مطرح كردم و به این‌جا رسیدم. من این‌ها را به عنوان راه‌حل عرض می‌كنم. شاید دیگران هم بپذیرند و عمل كنند. مساله‌ مهم ما این است؛ اعتمادی كه مردم را با آن وسعت وارد میدان كرد، امروز قدری مخدوش شده است. ما این اعتماد را برگردانیم و این باید هدف مقدس ما باشد؛ اما این اعتماد چگونه باید برگردد؟

وی افزود: همه‌ ما نظام، حكومت، دولت، مجلس، نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی و مردم یعنی به اصطلاح معترضان همه باید در چارچوب قانون حركت كنیم. اگر از قانون تجاوز كنیم دیگر هیچ مرزی نداریم. باید با قانون مسائل‌مان را حل كنیم و همه به این قانع باشیم. اگر كسانی با بعضی از قوانین دلخوشی ندارند باید سعی كنند این قوانین اصلاح شود و هر وقت لازم است این اشكالات روزی حل شود؛ اما چارچوب‌مان را قانون قرار دهیم.

هاشمی رفسنجانی با بیان این‌كه ” این اتفاقات در یك روز و یك شب انجام نمی‌شود و جریانی طولانی است” گفت: ما باید به گونه‌ای عمل كنیم و فضایی به وجود آوریم كه همه‌ اطراف بتوانند آن‌جا حرف‌شان را بزنند. هر طرف منطقی، بدون دعوا و بدون مشاجره حرف بزنند. البته كار عمده در این زمینه مربوط به صدا و سیماست كه باید انجام دهد. زیرا مستمعین زیادتری دارد و سایر رسانه‌ها هم باید این كار را بكنند. بحث‌ها منطقی باشد، برادرانه و خواهرانه بنشینند و حرف‌شان را بزنند و دلایل‌شان را هم بگویند. بالاخره مردم در این بین خودشان می‌فهمند. طوری باشد كه ما این اعتماد را برگردانیم.

وی با اشاره به فرصت پنج روزه‌ مقام معظم رهبری به شورای نگهبان برای رسیدگی به اعتراضات كاندیداهای معترض انتخابات ریاست جمهوری، تاكید كرد: متاسفانه از این فرصت كه رهبری به شورای نگهبان دادند و گفتند بروید عقلا و موجهین را بیاورید تا بررسی كنند و اعتماد مردم را جلب كنیم، استفاده خوبی نشد و من نمی‌خواهم بگویم تقصیر چه كسی بود كه نشد، اما نشد. به هر حال آن گذشت و ما از این مرحله گذشته‌ایم و مرحله‌ دیگری است. من فكر می‌كنم برای آینده، برای اتحاد و برای جلوگیری از خطر نظام و حفظ ارزش‌هایی كه انقلاب خلق كرده و برای بنای باشكوهی كه امام(ره) آن را با خون شهدا و مجاهدات مردم و رزمندگان و برای این‌كه این نظام برای نسل‌های بعد بماند، می‌توانیم در این مقطع حركاتی انجام دهیم.

وی با بیان این‌كه ” اگر این دو كار را بپذیریم كه قانونی باشد و راه برای مناظره و مذاكره مباحثه و استدلال باز باشد، شاید در مدت كوتاهی به قناعت برسیم” خاطرنشان كرد: در این فاصله باید كارهای دیگری هم بكنیم؛ لازم نیست در این شرایط ما افرادی را به این نامی كه الان است در زندان داشته باشیم. اجازه بدهیم این‌ها بیایند و به خانواده‌های‌شان برسند. نگذاریم به خاطر زندانی بودن یك عده دشمنان ما، ما را سرزنش و شماتت كنند. برای ما بخندند و برای ما نقشه بكشند. ما باید این‌قدر رشادت، حلم و صبر داشته باشیم كه همدیگر را تحمل كنیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مساله‌ بعد این است كه با آسیب‌دیدگان حوادثی كه اتفاق افتاده همدردی و دلجویی شود، آن‌هایی كه عزادارند هم به آن‌ها تسلیت بدهیم و هم دل آن‌ها را دوباره به نظام نزدیك كنیم، این كار شدنی است. كسانی كه وفادار به انقلاب باشند و ببینند نظام به سراغ‌شان می‌رود، آن‌ها زود با دل و جان‌شان با ما همراهی می‌كنند. باید این كار را انجام دهیم و از آن‌ها دلجویی كنیم. باید سعه صدر داشته باشیم.

وی خاطرنشان كرد: این‌جا لازم نیست ما عجله داشته باشیم و لازم نیست ما خود را گرفتار كنیم. بگذارید رسانه‌های‌مان اگر با معیارهای قانونی اجازه گرفتند، محدودشان نكنیم البته در حد قانون. ملاك باید قانون باشد، نه رسانه‌ها انتظار داشته باشند بیش از اجازه‌ قانونی عمل كنند و نه نظام از آن‌ها توقع داشته باشد كه حق قانونی‌شان را ندیده بگیرند. همه با هم بگذاریم فضایی آرام و آزاد انتقادی یا تاییدی هر دو به وجود بیاید.

هاشمی رفسنجانی، گفت: من فكر می‌كنم اگر مسوولان، نیروهای انتظامی، نظامی و امنیتی رعایت كنند همه‌ ما عضو یك خانواده هستیم. همه آسیب دیده در راه انقلاب هستیم. همه جزء كسانی هستیم كه در جهاد طولانی دفاع مقدس سرمایه‌گذاری كردیم. همه در گلزارهای شهدا شهید داریم و همه در خانه‌های‌مان جانباز داریم. چرا باید دیگران از راه‌های دور برای ما نسخه بپیچند؟ ما خودمان هستیم. ما این‌قدر عاقل نیستیم؟ ما این مبانی را نداریم؟ ما تجربه‌ 30 سال اداره‌ كشور را نداریم؟ ما علما را نداریم؟ مراجع ما كه همیشه پشتیبان و حقیقتا بدون توقع در حوزه‌های علمیه در خدمت بودند، چرا باید بعضی از آن‌ها برنجند؟ باید آن‌ها را كنار خودمان حفظ كنیم. باید به آن‌ها متكی باشیم.

امام جمعه‌ موقت تهران تاكید كرد: اگر ان‌شاءالله بتوانیم این یكپارچگی را فراهم كنیم امیدوارم این خطبه‌ نمازجمعه شروع تحولی در آینده باشد و بتوانیم از این مشكلی كه می‌شود متاسفانه اسم بحران روی آن گذاشت، به خوبی عبور كنیم و دوباره شاهد همدلی، همرزمی و همراهی و رقابت سالم، و هركس را مردم خواستند، باشیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “درخواست جمعی از نمایندگان مجلس برای حضور دوباره هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه”

 1. مانی گفت:

  در رابطه با این ارامشی که این ها حرف میزنند. باید بگوییم که این ارمش را دولت از مردم سلب کردند. این ها فقط دنبال این بودند که کشور به ارامش برگردد؟ مگر تظاهرات ملت ایران باعث نا آرامی شده است؟ مگر اعتراض ملت سبز به اعمال سخیفانه دولت باعث نا آرامی میشود؟! 22 , 25 و 30 خرداد دوباره مردم به اعتراضات خودشون ادامه خواهند داد. مهندس میر حسین موسوی و شیخ مهدی کروبی هم از حکومت درخواست مجوز کردند. حالا مجوز داده شود یا نداده شود هیچ مهم نیست. مهم این است که جنبش مردمی سبز مسالمت امیز و از خشونت پرهیز میکند. جنبش سبز جنبشی است که برای احقاق مطالبات خود , از راه قانونی وارد میشود و این را در خرداد سبز بار دیگر ثابت خواهد کرد. افرادی که با باتوم و گاز اشکاور و فلفل و مهمتر با تیر جلوی مردم سبز امدند باعث شدند که عده ای از حامیان جنبش دست به خشونت بزنند , البته حق طبیعی ان ها بود که از خود دفاع کنند.
  بنابراین نباید اعتراض مردم به عنوان ناآرام بودن و سکوت مردم به عنوان ارامش بودن گذاشت. البته این سکوت اتش زیر خاکستر است.

  رییس مجلس خبرگان در آخرین نمازجمعه‌ای که به عنوان خطیب جمعه حضور یافت با اشاره به انتخابات اخیر ریاست جمهوری تصریح کرد: این انتخابات اگر مشکلاتی در آن پیش نمی‌آمد ما در ۳۰ سالگی انقلاب بهترین گام را در جهت تحقق جمهوری اسلامی برمی‌داشتیم. من نمی‌گویم که این اتفاق نیفتاده است، اما ما از اواخر دوران تبلیغات دچار تردید شدیم. افرادی تردید کردند، تبلیغات نادرست و عمل نادرست صداوسیما باعث شد، بذل تردید در دل مردم به وجود بیاید که مثل خوره به جان ما افتاده است. ما تردید را بدترین مصیبت می‌دانیم

  من شک ندارم که الان ملت سبز ایران به کوچکترین افراد این حکومت تا بالاترینش , هیچ اطمینان ندارند. مردم ایران دیگر متوجه ان شده است این اقایون که 20 سال در راس نظام بودند و مخصوصا در این 5 سال اخیر, تمام کارهایشان بر خلاف گفته و سخنان خمینی کبیر بوده است. باید به عرض این اقایون رساند, که ملت ایران دیگر فریب نخواهد خورد. مردی امد که فقط و فقط عاشق مردم وطنش است.

  این رو هم باید بگویم که نام حدود 1 سال است که دل یک مخالف خودش را به دست نیاورده است. حالا چکونه میتواند دل اون خانواده شهید جنبش سبز را به دست بیاورد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اقای هاشمی رفسنجانی این را بدانید , تا زمانی که افراطیون در راس امور اجرایی این کشور هستند , مطماین باشید اب از اب تکان خواهد خورد.

  یا حسین عشقم میر حسین

 2. سبز گفت:

  متأسفانه با آنکه ادله کافی در هر بحثی همراه با دلسوزی و امیدبخشی مطرح شده به هیچیک از فرمایشات ایشان توجه نکردند.

  لذا میبینیم که هنوز هم گرفتار بحران بوجود آمده هستند.

 3. mohsen گفت:

  khata dar mohasebe anjam nadahid.
  aghaye karrobi be majlese khatm e pedare vazir ahmadi nejad miravad . namayandegan az aghaye hashemi mikhahand biayad dar namaz jome va hama chi z ra mastmali konad va begoyad ke hame az rahbar tabaeet konim va hame chiz khob ast va hala biaeed roy e yekdigar ra bebosid va bel akhare nezam mostadam bad.

  in yek nasihate baradarane be mousavi aziz ast . in keshvar agar ta be hal monfajer nashode be in khatere ke mardom ba shoma etemad kardan va shoma ra jovi az khodeshan midanand na jozvi az afradi ke dar tamam e omere siasi va hokomati shan kari joz yeki be nal va yeki be mikh zadan va hamishe niz az sahm o hoghogh e mellat zadeand baraye pabar jaee hokomateshan.
  sadetar begoyam in mellat chahar chashmi hame chizi ra darad rasad mikonad.
  har che goftam az ro ye kheyr khahi bod va ba tamam e vojod bavar daram ke shoma ra ba moamele bar sar hoghogh mellat kari nist.