سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آن معلم عشایر درباره میرحسین چه گفت؟...
» عشایر ایران بی معلم شدند؛

آن معلم عشایر درباره میرحسین چه گفت؟

چکیده :یک سال پیش بود که میرحسین موسوی در جریان سفرهای انتخاباتی خود به استان فارس سفر کرد و در جریان این سفر به دیدار یک معلم رفت. معلم عشایرها.معلم تمام معلم های عشایر. معلمی که یک روز قبل از روز معلم از میان ما رفت.همین دیدار و حمایت باعث شد تا در انتخابات 22 خرداد 1388 بسیاری از قشقایی ها به میرحسین موسوی رای دهند و به مانند معلم اشان حامی میرحسین ...


کلمه-گروه فرهنگی: یک سال پیش بود که میرحسین موسوی در جریان سفرهای انتخاباتی خود به استان فارس سفر کرد و در جریان این سفر به دیدار یک معلم رفت. معلم عشایرها.معلم تمام معلم های عشایر. معلمی که یک روز قبل از روز معلم از میان ما رفت.

به گزارش کلمه، در دیداری که سال گذشته اعضای ستاد مهندس موسوی هم با این معلم داشتند وی با بیان اینکه همیشه از موسوی ها خاطرات خوبی دارد گفت:با افتخار از کاندیداتوری مهندس میر حسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت می کنم.

بهمن بیگی در آن روزهای نه چندان دور  با تمجید از دوران نخست وزیری مهندس میر حسین موسوی گفته بود:مردم میر حسین را به علت مدیریت خوبش در دوران جنگ و مخالفتش با عده ای دوست دارند، من نیز با افتخار از ایشان طرفداری و حمایت می کنم.

وی با بیان اینکه یک رئیس جمهور باید از احتیاط افراطی پرهیز کند گفت:شجاعت مهندس موسوی در دوران نخست وزیری ایشان مثال زدنی بود.

محمد بهمن بیگی در ابتدای این دیدار از اعضای ستاد میرحسین موسوی سئوال کرد:برای من بسیار مهم است که بدانم دکتر انصاری لاری استاندار دوران اصلاحات در فارس از چه کسی حمایت می کند،که همسر ایشان بلافاصله پاسخ داد:آقای دکتر نیز از مهندس موسوی حمایت کرده است.بهمن بیگی نیز گفت:پس در انتخاب مهندس موسوی تردید نباید کرد.

وی به دیدار اخیرش با سید محمد خاتمی اشاره کرد وگفت:آقای خاتمی به نفع مهندس موسوی کناره گیری کردند و ما نیز به عنوان رهرو ایشان باید با تمام توان از میر حسین موسوی دفاع کنیم.

اما همین دیدار و حمایت باعث شد تا در انتخابات 22 خرداد 1388 بسیاری از قشقایی ها به میرحسین موسوی رای دهند و به مانند معلم اشان حامی میرحسین  باشند.

بهمن بیگی آموزگار افسانه ای عشایر بود

محمد بهمن بیگی آموزگار افسانه ای و بنیانگذار تعلیمات عشایر ایران، بارها دره های صعب العبور و کوهستانهای پر برف و دشتهای فراخ را برای تعلیم فرزندان کوچ نشین وطن درنوردید و در کنار سیاه چادرهای عشایری خیمه درس و مشق بر افراشت تا نبوغ فرزندان عشایر را شکوفا کند.

بهمن بیگی فرزند ایل و معلم ماندگارعشایر در سن نود سالگی و در آستانه روز معلم درگذشت .او نویسنده ای چیره دست بود اما به قول خودش« برپایی مدارس عشایری برایش شکوهمند ترین اتفاق زندگی» محسوب می شد.

او در ایل قشقایی و به گفته خودش «در چادری در فاصله لار و فیروزآباد» به دنیا آمد. پدر او از جمله سران عشایر بود که در پی سیاست تخته قاپو کردن (یک جا نشین کردن) عشایر در اوایل قرن خورشیدی حاضر به تهران تبعید شد و محمد بهمن بیگی نیز به همراه او به تهران آمد.

او در تهران به مدرسه رفت و سپس در رشته حقوق در دانشگاه تهران مدرک لیسانس گرفت.

بهمن بیگی در سال ۱۳۳۱ با تاسیس اولین مدرسه عشایری در داخل ایل برنامه آموزش عشایری را پایه گذاری کرد.

وی از آن زمان به بعد شخصا این موضوع را پیگیری کرد و با سرکشی به مدارس مختلف عشایری در ایل های مختلف و تدریس در آنها، این برنامه را گسترده تر کرد.

در دولت سید محمد خاتمی، چند مراسم برای تجلیل از آقای بهمن بیگی برگزار شد.

ابراهیم گلستان فیلمساز و نویسنده ایرانی در خاطره‌ای که در بازدید از مدارس عشایری همراه با محمد بهمن‌بیگی داشته‌ نوشته است:« بچه‌های ایلیاتی با صدای بلند کتابهای درسی را می‌خوانده‌اند و وقتی ازشان درس می‌پرسیده‌اند هم با فریاد جواب سوال را می‌داده‌اند : اول فکر کردم این نشانه‌ بودن میان دشت و بیابان است. گفتم محمد ! بگو آنقدر بلند نخوانند ! چرا فریاد؟ جواب نداد. در چادرهای بعد این وضع تکرار شد. باز گفتم محمد ! چرا فریاد؟ اینها که چند قدم بیشتر از آموزگارشان دور نایستاده‌اند. باز جواب نداد. و این حالت و وضع تکرار می‌شد. در ده بیست چادر. دیگر چیزی نگفتم. در راه بازگشت به شیراز گفتم دکتر گلو داری؟ خندید. گفتم نگذار، گلویشان پاره می‌شود. گفت نمی‌شه. بهتره این جور. عادت می‌کنن. گفتم عادت بدی است داد زدن. گفت آی خوبه ! نمی‌فهمی؟ عادت می‌کنن دیگه سرشان را پایین نمی‌اندازن، دست به سینه جواب بدن، فردا که خان برگشت. گفتم خان کجا دیگه برگرده؟ گفت گاسم که برگرده. دنیا را کجا دیدی؟ گاسم که برگرده. تا برگرده بچه‌ها عادت می‌کنن به داد زدن …»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

29 پاسخ به “آن معلم عشایر درباره میرحسین چه گفت؟”

 1. ناشناس گفت:

  اي خوش ان نغمه كه آن را بسپارند به ياد.

 2. سعید گفت:

  خدا رحمت کند این مرد بزرگ و روشنفکر را
  انشاالله مراسم تشییع این مرد بزرگ مراسم گردهمایی جنبش سبز در شیراز باشد.

 3. معلم گفت:

  آخرین وداع با بهمن بیگی استاد تعلیم و تربیت (ایل قشقایی و عشایر ایران )چقدر حزن انگیز اما با شکوه خواهد بود

 4. قشقایی گفت:

  هنوز شورای تامین استان فارس اجازه تدفین استاد را در محلی که از مدتها قبل تدارکش دیده شده بود نداده .
  بسیاری از قشقایی ها آماده عزیمت به شیرازند.
  از جنازه پدر علم و فرهنگ قشقایی ها هم می ترسند.

 5. shafagh گفت:

  vaghean aghaye Bahmanbeygi az an kesanist keh naghmehhaye besiyar khoshi sorud keh ta donya donyast dar yad va khatere mardom khahad mand

 6. درود بر شما

  روحش شاد و یادش گرامی

 7. سجاد گفت:

  والا خیلی دوست داشتم واسه این قسمت یه کامنت بزارم ولی هر چی فکر کردم چیزی به ذهنم نرسید اما فقط میتونم بگم آقای موسوی جوونیمون که از بین رفت در بهترین دوران زندگی یک انسان بدترین دورانو سپری کردیم چشم امیدمون فقط به شماست
  به امید آزادی

 8. داوود گفت:

  ماییم و آب دیده…

 9. عاریا گفت:

  خواستم بگم خدا رحمتشون کنه
  دیدم گفتن خدا رحمت کنه برای چنین بزرگ مردمانی شایسته نیست که اگر این بزرگ همتان مهر گستر نیز مورد رحمت یزدان پاک قرار نگیرند که دیگر چه امیدی به مهر یزدان.
  از خدا تمنا می کنم مرا نیز فرصتی دهد تا برگی از روزهای زندگیم به مفیدی روزهای زندگی این بزرگوارن شود.

 10. 349 گفت:

  روشی که این بزرگوار در تدریس در مدرسه عشایری بنیان در پنجاه سال پیش گذاشت روشی پیشرفته بود که سالها بعد یعنی سی سال بعد در آموزش و پرورش اجرا شد و در همان پنجاه سال پیش افرادی از سراسر جهان برای بازدید از این روش تدریس به ایران می آمدند به جرات و با مراجعه به جمع کثیری از بهترین دکترها و افراد تحصیکرده عشایری قریب به اتفاق اذعان دارند که تلاشهای به وقفه بهمن بیگی باعث شد که عشایر به این درجه از سواد و آگاهی برسند

 11. خدا وند اين انسان فاضل و انديشمند را رحمت كند.

 12. ناشناس گفت:

  عشاير آموزش ديده وفهيم توسط چنين بزرگواري هرگز فريب رياكاران را نمي خورند از راي سبزشان پيداست…درود بر روان پاك مردي كه نبودنش تا هميشه دنيا حس مي شود.

 13. رضا گفت:

  ای کاش میر حسین موسوی پیام تسلیتی برای خانواده ایشان می فرستاد تا برای همیشه در دل عشایر جاودان شود

 14. متاسفانه از طرف استانداری به خانواده محترم این مرحوم گفته شده که حق تشییع جنازه ندارند مگر با تعداد نفرات محدود که آن تعداد هم ما مشخص می کنیم و همچنین در مکانی که ما صلاح بدانیم.
  وای به حال حکومتی که از مرده ی این ملت هم هراس دارد.
  خدایا به تو پناه می بریم و از میرحسینمان تا پای جان حمایت می کنیم و امیدمان هم این است که تو هم از او و ما حمایت کنی.

 15. مهربد گفت:

  براي نكو داشت و خاطره اش تنها اين بيت را از سهراب به عاريه مي گيرم :
  بزرگ بود و از اهالي امروز بود و با تمتم افقهاي باز نسبت داشت و لحن آبو زمين را چه خوب مي فهميد صداش به شكل حزن پريشان واقعيت بود و پلكهاش مسير نبض عناصر را به ما نشان مي داد و دست هاش هوای صاف سخاوت را ورق زد و مهربانی را به سمت ما کوچاند به شکل خلوت خود بود و عاشقانه ترین انحنای وقت خودش را برای آینه تفسیر کرد و او به شیوه باران پر از طراوت تکرار بود و او به سبک درخت میان عافیت نور منتشر می شد همیشه کودکی باد را صدا می کرد همیشه رشته صحبت را به چفت آب گره می زد برای ما یک شب سجود سبز محبت را چنان صریح ادا کرد که ما به عاطفه سطح خک دست کشیدیم و مثل یک لهجه یک سطل آب تازه شدیم و بارها دیدیم که
  با چه قدر سبد برای چیدن یک خوشه ی بشارت رفت ولی نشد که روبروی وضوح کبوتران بنشیند

  و رفت تا لب هیچ
  و پشت حوصله نورها دراز کشید
  و هیچ فکر نکرد
  که ما میان پریشانی تلفظ درها
  برای خوردن یک سیب
  چه قدر تنها ماندیم

 16. پرنده گفت:

  یادشون گرامی

  اون ور این شب کلک، من و ترانه تک به تک
  خونه می ساختیم توی باد، دریا می ریختیم تو الک
  مسافرای کاغذی رد شده بودن از غبار
  تو قصه باقی مونده بود شیهه اسب بی سوار
  گفته بودن صد تا کلید برای ما جا میذارن
  مزرعه های گندمو برای فردا میذارن
  فردا رسید و خوشه ای تو دست ما باقی نموند
  سقف ستاره ها شکست، رو سرمون طاقی نموند

  تو سفره مون همیشه سین ستاره کم بود
  همیشه تا رسیدن فاصله یک قدم بود
  تو بازی کلاغ پر هیچکی نشد برنده
  قصه ما همین بود، پرنده بی پرنده

  کسی به ما نشون نداد که انتهای خط کجاست
  آهای درختای انار دیکته بی غلط کجاست
  چرا تو آسمونمون پرنده گوشه گیر شده؟
  چرا نمی رسیم به هم؟ چرا همیشه دیر شده؟
  تو دفتر سکسکه مون چند تا ترانه خالیه؟
  چند تا ترانه قصه ممتد بی خیالیه؟
  چند تا صدای بی صدا سکوت رو فریاد میزنه؟
  زغال شام آخرو دستای کی باد میزنه؟
  تو سفره مون همیشه سین ستاره کم بود
  همیشه تا رسیدن فاصله یک قدم بود
  تو بازی کلاغ پر هیچکی نشد برنده
  قصه ما همین بود، پرنده بی پرنده

 17. من از دستپروردگان ومريدان اين شمع هميشه فروزان هستم انشاالله تشيع پدر علم درشيراز هشداري جدي براي مسئولان براي ارج نهادن به خدمات خدمتگزاران باشد.

 18. ساسان گفت:

  استاد بهمن بیگی:
  کلید مشکلات ما در لابلای الفبا خفته است.
  روحت شاد بزرگمرد.

 19. متین سبز گفت:

  یاد باد انکه مرا یاد اموخت ادمی نان خورد ار دولت یاد

 20. حسین گفت:

  خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد…
  نمی دونم چی باید بگم
  من دوران ابتدایی رو تو همون مدارس عشایری خوندم. الآن دانشجوی دکتری هستم. من و همه هم نسلان من زندگیشونو مدیون بهمن بیگی هستن. بهمن بیگی پدر معنوی ایل قشقایی و همه عشایر ایران بود. هر چند خیلی دیر شناختنش…
  روحش شاد و یادش گرامی

 21. ali000 گفت:

  روحش شاد و یادش گرامی

 22. صدف گفت:

  لطفا در موردمراسم تشییع ایشان اطلاع رسانی کنید.آقای موسوی پیام تسلیت بدهند.رسانه های خارجی بیشتر به این اتفاق اشاره کردند.

 23. علی گفت:

  خوب است مقاله “بوی جوی مولیان” ایشان را در سایت کلمه قرار دهید تا همه با ادب و عشق ایشان نسبت به عشایر آشنا شوند.

 24. آوند گفت:

  “عادت كنيم دسته به سينه و سر به زير جواب نديم !”

 25. قشقایی گفت:

  مراسم تدفین ایشان روز پنج شنبه ساعت 8 صبح. البته اگه آقایون باز شیطونی نکنند.
  شنیدم احتمالا تدفین پیکر استاد در حافظیه صورت میگیره.
  فکرش را بکنید از شنبه تا حالا جلوی تدفین را گرفتند.
  همه میخوان برن شیراز اما فکر نکنم اجازه بدن تراکم جمعیت زیاد بشه.
  با تشکر

 26. رند عالم سوز گفت:

  واقعا عجیب ومایه تاسف است که بزرگانی چون اقایان خاتمی و موسوی هیچ پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت این بزرگمرد ندادند… ضمنا من این نظر رو قبلا هم داده بودم. اما نمیدونم چرا بين کامنتها نیست!

 27. sonia گفت:

  khosh be halesh ke hamchin ba maana zist kari kard karestan va ta akharin nafas danest aanche ra kheiliha hanuz kashf nakarde and va aan sherafate ensani va baraye chizi sar kham nakardan

 28. معمار آموزش عشاير ايران فرمود:کلید مشکلات ما در لابلای الفبا خفته است.اين پيامي است جوداني براي نسل بشريت از ازل تا ابد
  شمع سوزان ايل در آستانه روز خودش(معلم) به خاموشي گرائيد اماهمچنان فروزان دردل عشايرزادگان ايران خواهد درخشيد راهش پر رهرو

 29. azari گفت:

  من در آذزبایجان درمدرسه عشایری درس خوانده ام وموفقیت خودرادرتحصیلات عالی مدیون معلم بزرگ عشایر محمد بهمن بیگی هستم .روحش شاد