سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بدنبال سرقت مجسمه های شهری؛مجسمه «شريعتي» و «مادر و فرزند» هم ربوده شد...

بدنبال سرقت مجسمه های شهری؛مجسمه «شريعتي» و «مادر و فرزند» هم ربوده شد

چکیده :به دنبال اين سرقت‌ها، طرح شكايتي را به مقامات قضايي خواهيم داشت تا اين ماجرا را پيگيري...


کلمه: به دنبال سرقت سريالي مجسمه‌هاي شهري، علاوه بر سرقت 6 مجسمه قبلي، دو مجسمه «شريعتي» و «مادر و فرزند» هم از پارك شريعتي و شهرك قدس ربوده شدند.

روز گذشته خبري مبني بر سرقت 6 مجسمه «ستارخان» واقع در خيابان ستارخان،‌ «باقرخان» واقع در خيابان شهرآرا، صنيع‌ خاتم واقع در پارك ملت اثر حميد شانس، دو مجسمه در خانه هنرمندان ايران از آثار محمد مددي و فاطمه امداديان، «استاد شهريار» در مقابل تئاتر شهر اثر علي قهاري روي خروجي فارس قرار گرفت كه اكنون بايد دو مجسمه «شريعتي» در پارك شريعتي اثر حميد شانس و «مادر و فرزند» اثر هژبر ابراهيمي واقع در شهرك غرب را نيز به اين آمار اضافه كنيم.

موسوي رئيس اداره حجم سازمان زيباسازي شهرداري تهران با اعلام خبر سرقت دو مجسمه ديگر به خبرنگار هنرهاي تجسمي فارس گفت: به دنبال اين سرقت‌ها، طرح شكايتي را به مقامات قضايي خواهيم داشت تا اين ماجرا را پيگيري كنند.

وي همچنين محافظت از اموال عمومي را وظيفه مسؤولين هر منطقه دانست وگفت: محافظت از اين مجسمه‌ها به عهده مسؤولان هر منطقه و پليس پارك،‌ نگهبانان و پيمانكاراني است كه محافظت از اين اموال را بر عهده دارند.

وي افزود: سازمان زيباسازي شهرداري تهران پس از آن كه مجسمه‌اي ساخته و آماده نصب مي‌شود، آن را به مسؤولان همان منطقه تحويل مي‌دهد و محافظت از اين آثار بر عهده مسؤولان آن منطقه است.

موسوي در پاسخ به اين سؤال كه آيا مي‌توان به جاي متريال برنز كه امكان بيشتري براي سرقت دارد، ‌متريال‌هاي ديگر از جمله سنگ را جايگزين آن‌ها كنيم، توضيح داد: مجسمه‌ها از زمان طراحي تا زمان اجرا هر كدام شرايط خاص خود را دارند در نتيجه هر طرحي را با يك متريال مشخص مي‌توان اجرا كرد، بسياري از مجسمه‌ها از جنس آهن، سنگ، فايبرگلاس يا برنز ساخته مي‌شوند، بنابراين نمي‌توانيم خودمان را محدود به يك جنس خاص كنيم يا متريال برنز را حذف كنيم چرا كه در اين صورت كارگاه‌هاي ريخته‌گري برنز و هنرمنداني كه تنها با جنس برنز كار مي‌كنند نيز حذف خواهند شد.

وي افزود: هنرمندان مختلف با متريال مختلف كار مي‌كنند و تعداد هنرمنداني كه با سنگ و يا ساير متريال‌ها در ايران كار كنند بسيار اندك است در حالي كه اغلب مجسمه‌سازان مي‌توانند با برنز كار كنند.

سرقت سريالي مجسمه‌هاي شهري به گفته مسئولين در ايام نوروز 89 اتفاق افتاده  و تاكنون خبر سرقت 8 مجسمه در نقاط مختلف شهر تهران  منتشر شده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

9 پاسخ به “بدنبال سرقت مجسمه های شهری؛مجسمه «شريعتي» و «مادر و فرزند» هم ربوده شد”

 1. خاتون گفت:

  مسوولین منطقه فقط به دنبال پاک کردن ننگ ها بوسیله رنگند، !!! کاری به کار امنیت شهر و ملت ندارند.

 2. مانی گفت:

  ای کاش مانند یک خبرنگار , شما را بابت این سرقت های سریالی این دفعه درشهرک غرب مطلع می کردم . ما خودمون ساکن شهرک غرب هستیم. بله در شهرک غرب مجسمه «مادر و فرزند» را ربودند. امیدواریم که اثار هنری پروفسور زهرا رهنورد را به سرقت نبرند. این دولتی ها خوب همه دزد هستند.
  این واضح است که چه کسانی این مجسمه ها را دزدیده است. دولت کودتا که با دزدی ارای مردم سر کار امد , این دفعه با دزدی این مجسمه ها میخواهد پاشیدن رنگ های سبز روی این مجسمه ها را پاک کند. البته فکر کنم دیگر این مجسمه ها را به جای خودشون برنگردانند.

 3. سبز سبز گفت:

  سایت جرس مطلب جالبی نوشته بود در مورد اینکه دولت و حکومت به جای بحران آفرینی جهانی ، گزینه جدیدی را برای انحراف افکار عمومی در پیش گرفتند با نام بحران سازی اجتماعی . کافی است نگاهی به مطالب و اتفاقاتی ک در این مدت میشنویم و یا میبینیم بیندازیم :
  مسءله زلزله
  مسئله یارانه ها
  مسئله درگیری دولت ومجلس
  مسئله دزدیدن مجسمه ها
  مسئله چند فرزندی و افزایش جمعیت
  و ….

  فراموش نکنیم که حکومت به فکر انحراف افکار عمومی است .

 4. پوارو گفت:

  کار کار آفتابه دزد نیست شاید وسیله ای برای سرگرم کردن من و شمای هنرمند باشه تا از مسائل اساسی تر غافل بشویم یا اینکه شاید باز یکی از اولیای ادعایی خوابنما شده برای جلوگیری از طوفان و سیل و زلزله فرمان جمع آوری این اصنام و بتان را صادر کرده بهه هر حال ارزش مطرح شدن در سایت وزین کلمه را ندارد.

 5. قلم فرانسه گفت:

  امیدوارم ما را اینقدر ساده فرض نفرمائید که باور کنیم مجسمه شریعتی ربوده شده ! راستی چرا این سارقین برنز این همه خوش سلیقه اند و می آیند صاف یک مجسمه کت شلوار ( البته تندیس دکتر شریعتی بالا تنه بود و تک کت ) و کروات دار را می دزدند و مجسمه…. که چندین برابر برنز دارد از هر گونه سرقت ایمن می ماند خدا را شکر که برای فروغ فرخزاد مجسمه ای درست نشده بود چون یقین برنز آن را منهدم می کردند و کار به ذوب هم نمی رسید ! مبادا فروغی از فروغ در ریخته گری یک لوستر سازی به کار می رفت . یادم نرفته یک مجسمه بسیار زیبا هم به نام مادر و در میدان مادر ( میدان محسنی ) سابق کماکان برقرار است بیم آن دارم که آن را هم دزدیده کنند ! اشتباه نکنم اثر زهرا رهنورد است . قلم فرانسه

 6. آرای مردم رو دزدیدند،مجسمه ها هم روی اش.
  مجسمه «نرگس عاشقان» اثر خانم رهنورد (۱۳۷۳) در میدان مادر تهران نصب شده‌است.

 7. ایرانی گفت:

  با سلام : وقتی خبر دزدیده شدن مجسمه ها در شهر تهران رو شنیدم به نا گاه به یا د مجسمه های بودادر بامیان افغانستان افتادم که توسط طالبان بخاطر اجرای شریعت تخریب شد .در پس این دزدیهای متحجرین نقشه های شوم دیگری حتما وجود دارد واین شروع آن میباشد باید به هوش باشیم.

 8. ساسان گفت:

  نظر “ایرانی” کاملا به ذهن بنده هم متبادر شد.
  راستی دوستان در سوره بقره آیه جالبی وجود دارد که به پیامبر می فرماید به کسانی که بهشت را یکسره متعلق به خویش می دانند بگو که اگر راست می گویید آرزوی مرگ کنید… بلافاصله در آیه بعد می گوید هرگز آرزوی مرگ نخواهند کرد(چون می دانند چه کرده اند و شدیدا وحشت دارند!) در حالیکه حتی اگر حتی 1000 سال هم عمر کنند باز از آتشی که برایشان افروخته ایم رهایی نمی یابند.
  به امید روزی که مردم ما آگاهترین مردم دنیا بشوند.

 9. ناشناس گفت:

  magar dar rooz roshan mishavad az vaste khyaban yek mojasameh sangin ra boland kard