سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت‌الله مصباح یزدی:اگر دو نفر شرایط مساوی حاکمیت را داشتند باید ”شیر یا خط“ کنند...

آیت‌الله مصباح یزدی:اگر دو نفر شرایط مساوی حاکمیت را داشتند باید ”شیر یا خط“ کنند

چکیده :امام(ره) در اوايل نهضت خود مرجعيت كلي نداشت و صرفا به دليل افقه بودن رهبر شد/ كسي كه براي راي آوردنش صدها نفر كشته مي‌شوند و كسي كه اموال بيت‌المال را خود و خانواده‌اش بلعيده‌اند حق حاكميت...


کلمه:رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، گفت: اگر دو نفر شرایط مساوی برای قبول حاکمیت جامعه اسلامی را داشتند، باید شیر یا خط کنند.

به گزارش ایلنا از قم، آیت‌الله محمد تقي مصباح یزدی دوشنبه شب در نشستی با عنوان تبیین علمی موضوع ولایت فقیه که در سالن اجتماعات مدرسه فیضیه قم برگزار شد، اظهار داشت: امکان ندارد که دو نفر از همه نظر با هم مساوی باشند، ولی اگر دو نفر در مورد حاکم شدن بر جامعه اسلامی تمام شرایط شان مساوی بود، اینجاست که خبرگان به کار می‌آید و باید در نهایت قرعه کشی کنند.

وی گفت: اگر شخصي در جامعه حضور دارد كه هيچ خطايي از او سر نمي‌زند و در واقع معصوم است نبايد از حكومت كنار گذاشته شود، اما اگر مصلحت صد درصد قابل تعيين نبود، بايد 99 درصد مصلحت را به دست آورد.

این استاد حوزه علمیه گفت: كسي كه براي راي آوردنش صدها نفر كشته مي‌شوند و كسي كه اموال بيت‌المال را خود و خانواده‌اش بلعيده‌اند حق حاكميت ندارد و باید دانست که كسي مي‌تواند به جاي معصوم حكومت كند كه شبيه‌تر به معصوم باشد.

آيت الله مصباح يزدي افزود: براي آن كه كسي مجري قانون باشد بايد در سه چيز مهارت داشته باشد، نخست آن كه عالم به قانون باشد و دوم آن كه مورد اعتماد مردم و سوم باتقوا باشد.

وي با بيان اينكه نمي‌توان گفت يك نفر همزمان هم افقه باشد، هم اعلم باشد و هم در تشخيص مسائل جامعه برتر باشد، تصریح کرد: امام(ره) در اوايل نهضت خود مرجعيت كلي نداشت و صرفا به دليل افقه بودن رهبر شد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)گفت: اگر کسانی باشند که شرایط حاکمیت نداشته باشند و حکومت را به دست بگیرند، حکومت آنها مشروع نیست، اما ولی فقیه برای پذیرش حکومت تکلیف دارد و برای او واجب کفایی است و اگر چند نفر واجد شرایط بودند و نپذیرفتند و تنها یک نفر پذیرفت، برای او هم تکلیف و هم واجب است که حاکمیت را به دست گیرد.

مصباح یزدی ادامه داد: با این شرایطی که گذشت حال اگر مردم او را نخواستند او نمی‌تواند حاکمیت کند چرا که او به تنهایی نمی‌تواند وظایفش را انجام دهد ولی اگر کسانی آمدند و با او همراهی کردند که اداره جامعه را بپذیرد، او واجب است که حاکم جامعه باشد.

وي با بيان اينكه فقيه در زمان غيبت حق حاكميت دارد، افزود: زماني كه دسترسي به امام معصوم وجود ندارد، فقيه واجد شرايط حق حاكميت دارد.

استاد حوزه علميه قم تصريح كرد: اگر شرايطي پيش آيد كه مردم حاضر باشند حاكميت فقيه را بپذيرند و اگر او اين حاكميت را بر عهده نگيرد، حاكميت به غيرفقيه مي‌رسد، در اين شرايط اقامه حكومت براي فقيه به يك امر واجب تبديل مي‌شود.

مصباح يزدي تاكيد كرد: در زمان حضور امام معصوم قطعا اين امام معصوم است كه حق حاكميت دارد، اما وقتي شروطي براي تصدي يك پست تعيين مي‌شود و شروط به صورت كامل مسير نمي‌شود، كسي كه اقرب واجد اين شروط است، بايد متصدي آن پست شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

6 پاسخ به “آیت‌الله مصباح یزدی:اگر دو نفر شرایط مساوی حاکمیت را داشتند باید ”شیر یا خط“ کنند”

 1. قلم فرانسه گفت:

  حافظ می فرماید : آسمان بار امانت نتوانست کشید / قرعه فال بنام من دیوانه زدند ! البته نیازی به توضیح نیست که منظور از من من نیستم . قلم فرانسه

 2. ناشناس گفت:

  البته واتیکان هم همین حرفها را می زند..

 3. این حرفها، خط و نشون کشیدن برای آقای خامنه ای تلقی می شوند؟!

 4. سپهر گفت:

  لابد از همین فرمول هم برای انتخابات قبلی استفاده شده.

 5. 349 گفت:

  بنظر شما صفات معصوم عاقل و یا نزدیک به معصوم غیر از این است
  1- دوری از حسد ( برکناری از فرهنگستان و موسسین دانشگاه آزاد اخراج اساتید تعطیلی موزه یادمان منکر شدن خدمات دولت های قبلی)
  2- دوری از دروغ ( آمارهای مبتنی بر شاخص های من درآوردی مثل تورم نقطه ای و بیکاری و راه اندازی قطار و هزاران ساعت کار کارشناسی)
  3- دوری از عوام فریبی ( پوشیدن لباس مردم کرد و بلوچ و .. دستور زد و شتم هزاران طرح نیمه کاره از جنس مردم با هزاران نفر بیکار جدید دشمن اسراییبل ولی حتی یه موشک بطرف آنها شلیک نکردن ادعای دیدن نور و معصومین و کمک به آستان قدس که اصلا نیازی به پول ندارد)
  4-برنامه ریزی (حذف سازمان برنامه ریزی و تهیه بودجه در چند صفحه و تبین برنامه چند ساله در چند ساعت و از بین بردن هزاران ساعت کارکارشناسانه بقول مسئول دولت در مورد خوشه بندی در یک روز )
  نتیجه ما با آقای مصباح هم عقیده می شیم ولی آیا ایشون رو حرفشون هستن ؟

 6. باقری گفت:

  واقعا ذات خودتونو با زدن این تیتر نشون دادید. این تیتیری که زدید چه ربطی به گفته دقیق آقای مصباح دارد؟ چرا متن کامل سخنرانی را نمی زنید؟ از خدا بترسید که خدا شدید العقاب است. حرمت مومن از حرمت کعبه بالاتر است؟ هر چند اگر از خدا می ترسیدید این چنین تیتری نمی زدید.