سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نان چند نرخی ‌در سفره مردم؛ زمینه تخلف در بازار نان فراهم است...

نان چند نرخی ‌در سفره مردم؛ زمینه تخلف در بازار نان فراهم است

چکیده :تفاوت فاحش قيمت نان با آرد آزاد و يارانه‌اي موجب شده است تا از يك سو نانوايي‌هاي آزاد‌پز در سايه ضعف نظارت بر بازار نان، قيمت‌هاي متفاوتي را براي عرضه نان با وزن و كيفيت متفاوت اعمال كرده و از سوي ديگر برخي نانوايي‌هايي كه از آرد يارانه‌اي پخت مي‌كنند نيز با تغييرات كمي و كيفي اندك نان، اين محصول را با نرخي به مراتب بيشتر از قيمت‌هاي مصوب به مصرف‌كنندگان عرضه...


کلمه: عرضه چند نرخي نان سنتي در نانوايي‌هاي آزاد پز و نانوايي‌هايي كه از آرد يارانه‌اي استفاده مي‌كنند موجب شده است تا هنوز هم مردم نان را به نرخ‌هاي متفاوتي خريداري كرده و اين امر زمينه تخلف در بازار نان را فراهم ساخته است.

به گزارش همشهري آنلاين تفاوت فاحش قيمت نان با آرد آزاد و يارانه‌اي موجب شده است تا از يك سو نانوايي‌هاي آزاد‌پز در سايه ضعف نظارت بر بازار نان، قيمت‌هاي متفاوتي را براي عرضه نان با وزن و كيفيت متفاوت اعمال كرده و از سوي ديگر برخي نانوايي‌هايي كه از آرد يارانه‌اي پخت مي‌كنند نيز با تغييرات كمي و كيفي اندك نان، اين محصول را با نرخي به مراتب بيشتر از قيمت‌هاي مصوب به مصرف‌كنندگان عرضه كنند.

اكنون برخي انواع نان مانند سنگك ، بربري يا تافتون و لواش به ترتيب با نرخ‌هاي متفاوت 250 تا هزار تومان، 150 تا 500 تومان، 150 تا 400 تومان و 30 تا 40‌تومان به مصرف‌كنندگان عرضه مي‌شود. در واقع وجود نرخ‌هاي متفاوت براي عرضه نان سنتي موجب شده است تا نانوايي‌ها نيز نان را فارغ از قيمت آرد يا كميت و كيفيت پخت به قيمت‌هاي دلخواه به مصرف‌كنندگان عرضه كنند. با اين وجود هنوز وزارت بازرگاني برنامه مشخصي براي ساماندهي بازار نان ارائه نكرده و مسئولان اين وزارتخانه ديدگاه‌هاي متفاوتي در زمينه هدفمند‌كردن يكباره يا تدريجي آرد و نان مطرح مي‌كنند.

افزايش قيمت در آزاد پزها

اخيرا رئيس اتحاديه نانوايان تهران در محدود اظهار‌نظرهاي خود افزايش قيمت را تنها در نانوايي‌هاي آزاد پز دانسته و اعلام كرده است: قيمت هر كيلو آرد به صورت آزاد 410 تومان است در حالي‌كه قيمت هر كيلو آرد يارانه‌اي در 2 نوع به ترتيب هر كيلو در حدود 8 تومان و 45 تومان است. حسين نظري با بيان اين مطلب، افزايش قيمت نان طي چند روز گذشته را مربوط به واحدهاي نانوايي‌ آزاد اعلام كرده و به ايلنا مي‌گويد: همه واحدهاي نانوايي تحت پوشش اتحاديه براساس نرخ مصوب مرداد ماه سال گذشته اقدام به فروش نان مي‌كنند. اما نانوايي‌هاي آزاد به دليل آنكه آرد را به نرخ بازار آزاد مي‌خرند به اجبار قيمت فروش نان خود را افزايش داده‌اند.

حذف يكباره يارانه و رانت‌هاي آرد و نان

از سوي ديگر معاون وزير بازرگاني با بيان اينكه در صنعت آرد و نان کشور رانت‌هاي بسيار و عجيب وجود دارد اعلام كرده است، حذف تدريجي و 5 ساله يارانه نان نمي‌تواند با اين رانت‌ها مقابله کند. حميد عليخاني، با بيان اين مطلب به موج مي‌گويد: وزارت بازرگاني براي اجراي قانون هدفمند‌کردن يارانه‌ها و نوع حذف يارانه آرد و نان سناريويي را طراحي و در اختيار دولت قرار داده است.

مديرعامل شرکت مادر تخصصي بازرگاني دولتي مي‌گويد: هنوز سناريويي که ما براي حذف يارانه آرد و نان طراحي کرده‌ايم مورد تصويب رئيس دولت قرار نگرفته است، اما ما بر اين عقيده هستيم که يارانه نان بايد يکباره حذف شود. وي مي‌افزايد: با توجه به رانت‌هايي که در صنعت آرد و نان کشور وجود دارد، لازم است تا براي از بين بردن اين رانت‌خواري‌ها يارانه‌ها را يکباره حذف کنيم.

به گفته معاون وزير بازرگاني، اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها و حذف يارانه آرد و نان به نفع مردم است، چرا كه اجراي اين قانون موجب ارزاني 7 تا 10 درصدي قيمت نان در کشور خواهد شد. اين مقام مسئول از قانون هدفمند کردن يارانه‌ها به عنوان عامل از بين برنده مفاسد صنعت آرد و نان نام برده و مي‌گويد: اجراي قانون هدفمند کردن يارانه‌ها و حذف يارانه نان در يک مرحله به نفع مثلث دولت، مردم و نانوا است، زيرا حذف يکباره يارانه‌ها مي‌تواند جلوي رانت و مفاسد در بخش آرد و نان را بگيرد. وي مي‌افزايد: يکي از اولويت‌هاي هدفمند کردن يارانه‌ها کاهش مصرف سرانه نان در کشور است، چرا كه اكنون سرانه مصرف نان در دنيا بين 60 تا 75کيلو‌گرم بوده، اما سرانه مصرف نان در ايران 164کيلوگرم است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “نان چند نرخی ‌در سفره مردم؛ زمینه تخلف در بازار نان فراهم است”

  1. یک سبز گفت:

    “وی می‌افزاید: یکی از اولویت‌های هدفمند کردن یارانه‌ها کاهش مصرف سرانه نان در کشور است، چرا که اکنون سرانه مصرف نان در دنیا بین ۶۰ تا ۷۵کیلو‌گرم بوده، اما سرانه مصرف نان در ایران ۱۶۴کیلوگرم است.”
    خیلی جالبه میخواهند یک کاری کنند که دیگه مردم نتونند نان خالی هم بخورند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!