سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » زندانیان سیاسی قربانی اختلاف وزارت اطلاعات و دادستانی...
» روند معکوس آزادی زندانیان شدت می گیرد؛

زندانیان سیاسی قربانی اختلاف وزارت اطلاعات و دادستانی

چکیده :ماموران وزارت اطلاعات دولت احمدی نژاد از رویه دادستانی راضی نیستند. نه از حکم هایی که داده می شود و نه از اقداماتی که برای آزاد کردن و به مرخصی فرستادن زندانیان صورت می گیرد . برای همین زندانیان به مرخصی آمده را وزارت اطلاعات احضار می کند و از آنها می خواهد که مصاحبه کنند و خود را " بشکنند " ، و یا به زندان بازگردند . روند آزادی ها نه فقط متوقف که معکوس هم شده است . بازداشتی های جدید و بازگرداندن زندانیان به مرخصی آمده...


کلمه –گروه سیاسی: زندانیان سیاسی که پیش از این قرار بود آزاد شوند ، به مرخصی بیایند و تکلیفشان مشخص شود ، آزاد نشدند ، دوباره به زندان بازگشتند و هنوز بلاتکلیف هستند. برخی از کارشناسان سیاسی ،دلیلش را این روزها در اختلاف نظر وزارت اطلاعات و نیروهای امنیتی با دادستانی و قوه قضائیه جست و جو می کنند.

به گزارش کلمه، در روزهای اخیر اغلب زندانیانی که در آستانه نوروز به صورت موقت آزاد شده بودند ،به زندان بازگشته و یا به وزارت اطلاعات احضار شده اند.به برخی از آنها گفته شده برای بازگشت به زندان آماده باشند .

اخبار رسیده حاکی از این مساله است که دادستانی و قوه قضائیه خواهان حل موضوع زندانیان سیاسی هستند. زندانیانی که همچون لکه سیاهی بر تارک قوه قضائیه ای نشسته که می خواهد مستقل باشد و در عین حال عدالت را اجرا کند . چیزهایی که اکنون زیر سوال رفته است.

جعفری دولت ابادی که به جای مرتضوی آمد ، رفتار و گفتارش نشان می داد که می خواهد به عنوان دادستان تهران باشد و نه عامل نیروهای امنیتی و اطلاعاتی . آنگونه که مرتضوی و همکارانش بودند . به همین دلیل مخالفت هایی با برخی از بازپرس ها و قاضی های دادگاه انقلاب داشت . بازپرس ها و قاضی هایی که نماینده وزارت اطلاعات بودند و هستند تا نماینده دادستانی و قوه قضائیه . دولت آبادی می خواست استقلال به آنها ببخشد . برخی ها را جابجا کردند و تعدادی را بازنشسته .و برای برخی هم که پرونده های مالی ، اخلاقی و سوء رفتار به ویژه در کهریزک تهیه شده بود تکلیف روشن بود . مهم ترین افرادی که کنار گذاشته شدند قاضی حداد و بازپرس حیدری فر و بازپرس سبحانی در شعبه امنیت دادگاه انقلاب بودند.

اگر حکم های صادره برای متمهان پس از انتخابات نگاه شود این اختلاف رفتار تا حدودی دیده می شود . آنهایی که در دوران قاضی مرتضوی و دوستانش حکم گرفتند ، با آن احکام سنگین همچنان در زندان هستند . اما آنهایی هم که تازه پرونده شان به دادگاه تجدید نظر رفته حکم های شان سبکتر شده است ،همچنان که وثیقه هایی که از سوی بازپرس های تازه منصوب شده از سوی جعفری دولت آبادی تعیین می شوند ، سبک تر شده است.

اما ماموران وزارت اطلاعات دولت احمدی نژاد از این رویه دادستانی راضی نیستند. نه از حکم هایی که داده می شود و نه از اقداماتی که برای آزاد کردن و به مرخصی فرستادن زندانیان صورت می گیرد . برای همین زندانیان به مرخصی آمده را وزارت اطلاعات احضار می کند و از آنها می خواهد که مصاحبه کنند و خود را ” بشکنند ” ، و یا به زندان بازگردند . روند آزادی ها نه فقط متوقف که معکوس هم شده است . بازداشتی های جدید و بازگرداندن زندانیان به مرخصی آمده .

پیش از این و در روزهای منتهی به سال جدید خبرها حاکی از کاهش تعداد زندانیان و آزادی آنها تحت عنوان مرخصی بود . اما در عمل این روند متوقف شده است . توافق شده بود که همه آزاد شوند . اما گویا این توافق به هم خورده و روند امور راه دیگری را طی می کند. بازداشت مرعشی و بازگرداندن عبدالله مومنی ، عرب سرخی و کیوان صمیمی و تعداد دیگری از زندانیان به مرخصی آمده به زندان ، نشانه هایی از به هم خوردن توافق صورت گرفته در سطوح بالای حکومت است.

علاوه بر این شنیده شده که سپاه نیز با ادامه بازداشت ها و زندانی کردن ها مخالف است . اما این تنها وزارت اطلاعات احمدی نژاد است که همچنان می خواهد بازجویی ها و دادگاه و اعتراف گیری ها ادامه داشته باشد . دلیلش هم واگذاری وزارت اطلاعات در دولت دهم به شخص احمدی نژاد است . تا پیش از این وزارت اطلاعات در تعامل کامل با رهبری بوده اما در دولت دهم این وزارت خانه به احمدی نژاد سپرده شده است . تصفیه ، بازنشسته کردن و خانه نشین شدن و جابجا کردن بسیاری از نیروهای قدیمی این وزارتخانه ، نخستین اقدامی بود که در این وزارتخانه صورت گرفته است . نیروهایی را به استخدام گرفته اند که بیش از مهارت های فنی و نرم افزاری مهارت های سخت افزاری و … دارند به گونه ای که حالا بسیاری از زندانیان سیاسی می گویند کاش ما را سپاه دستگیر کرده بود . چیزی که تا پیش از این برعکس بود و تمام فعالان سیاسی کشور در سالهای اخیر ترجیح می دادند وزارت اطلاعات آنها را دستگیر کند .

به نظر می رسد اصلی ترین قربانی اختلافات بین این سه دستگاه امنیتی و قضائیه همچنان زندانیان سیاسی و خانواده های آنها هستند . زندانیانی که اینک به صورت عمده در بند های 350 ،240 و 209 زندان اوین نگه داری می شوند .Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

7 پاسخ به “زندانیان سیاسی قربانی اختلاف وزارت اطلاعات و دادستانی”

 1. مهندس موسوی اولین کاری که باید پس از پیروزی جنبش بکنید بستن زندان اوینه!

 2. شما از یه طرف می گین سر موضوع مشایی احمدی نژاد از رهبر نافرمانی کرده و وزیر اطلاعات هم که همیشه با نظر رهبری تعیین می شده،این بار بدون اذن رهبری تصمیم گیری می کنه،بالاخره ما نفهمیدیم احمدی نژاد آدم رهبر هست ،یا …؟!

 3. شهروند سبز گفت:

  دوستان فساد دیگر از این علنی تر نمی شود. قوۀ قضاییه هیچ استقلالی ندارد. در حالی که معنای استقلال برای دستگاه قضا همان عدالت است. این قوه عدالت را سیاسی و جناحی و حکومتی می داند. از این قوه چه انتظاری می توان داشت؟ حقوق اولیه افراد به هزار گره کور بسته شده است. دستگاه های موازی اطلاعاتی هرگز به قوه ای که رییس اش نامزدهای مورد تایید شورای نگهبان را سران فتنه می خواند تمکین نخواهند کرد.

 4. کنتورچی گفت:

  من تا حالا فکر میکردم که پذیرش افراد در زندانها بعنوان زندانی توسط سازمان زندانها که زیر نظر قوه قضائیه هست و دستور قاضی پرونده یا دادستان و یا قاضی ناظر زندان صورت میپذیرد . نگو که اینطوری نیست و تمام تشخیصها و ملاکها توسط وزارت اطلاعات انجام میشود و سازمان زندانها و قوه قضائیه زیر نظر این وزارتخانه و علی الخصوص چند نفری در آن وزارتخانه اداره میگردد.

  عجبا ؛ وا حیرتا

 5. یک ایرانی گفت:

  اگر میخواهیم کشوری واقعا عدالت پرور داشته باشیم در وهله اول باید قوه قضائیه کاملا مستقل و مقتدر باشد که متاسفانه این گونه نیست . آیت الله لاریجانی باید اقتدار و استقلال را به این قوه بازگرداند .

 6. علي گفت:

  نمتوانم باور كنم گروه سياسي كلمه با آن هوش فراوان نتواند تشخيص بدهد دادستاني از چه كسي دستور ميگيرد …

 7. ناشناس گفت:

  این احمدی نژاد پدیده عجیب و غریبی است و هرچی از او بر می اید

  چرا تعجب می کنید؟به هرحال دادستانی تا حدی در این مدت سعی کرد که به زندانی ها مرخصی و یا ازادی با وثیقه بدهد اما در دوران ازادی یا مرخصی این بازجوهای وزارت اطلاعات هستند که زندانی را رها نمی کنند و در بیرون زندان هم به آنها فشار وارد می آورند