سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دانشجوي المپيادي دانشگاه شريف به زندان برگردانده شد...

دانشجوي المپيادي دانشگاه شريف به زندان برگردانده شد

چکیده :با اتمام تعطيلات نوروز و درست در روز شروع امتحانات به جاي مانده از ترم گذشته، وي به بازداشتگاه اوين فراخوانده مي شود....


کلمه:مهدي كلاري، دانشجوي المپيادي كارشناسي مهندسي شيمي دانشگاه صنعتي شريف كه در آخرين روزهاي سال گذشته با قيد قرار وثيقه سنگين سيصد ميليون توماني به مرخصي آمده بود، در آخرين روز فروردين ماه در حالي كه به دليل مشكلات قلبي پيش آمده براي وي تحت مراقبت پزشك به سر مي برد به زندان اوين فراخوانده شد و صبح روز شنبه خود را به زندان معرفي نمود.

به گزارش خبرنگار کلمه اين دانشجوي سال سوم كارشناسي در روز شانزدهم آذرماه ابتدا توسط نيروهاي حراست دانشگاه و نيروهاي امنيتي حاضر در دانشگاه بازداشت شد و پس از بازجويي در داخل دانشگاه آزاد گرديد. اما به نقل از دوستان وي پس از خروج از دانشگاه توسط دو ماشين پژو كه خود را نيروهاي اطلاعات و امنيتي معرفي كردند بازداشت شده و به پليس امنيت انتقال يافت.

پس از بازجويي در آنجا به زندان اوين منتقل شده و در ايام بازجويي در انفرادي به سر برده است. به گفته وي قبل از روز عاشورا به وي و چندين نفر ديگر از دانشجويان بازداشتي گفته مي شود كه به زودي آزاد خواهند شد، اما پس از عاشورا اين وعده تحقق نيافته و پرونده وي به شعبه 28 تحت سرپرستي قاضي مقيسه انتقال مي يابد.

قابل ذكر است كه 84 نفر از اساتيد دانشكده، دوستان و همنوردان او در گروه كوهنوردي دانشگاه و همكلاسي هاي وي طي نامه اي خطاب به رياست محترم قوه قضاييه خواستار آزادي وي شده اند. علاوه بر اين نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه و معاونت دانشجويي نيز در نامه هاي جداگانه اي خواستار تسريع در رسيدگي به پرونده وي شده اند و نامه هاي جداگانه اي نيز در سطح دانشگاه براي آزادي وي و ديگر دانشجويان دربند تهيه شده است.

با اين حال و علي رغم عدم وجود مستندات براي موارد مطرحه در كيفرخواست و عدم قبول اتهامات وارده مبني بر تبليغ عليه نظام و توهين به رهبري توسط وي، دادگاه اوليه او را به سه سال حبس تعزيري محكوم كرده است كه اين حكم توسط وكيل وي مورد اعتراض قرار گرفته است.

علي رغم پيگيري مدام خانواده وي براي آزادي مهدي، قاضي دادگاه تا آخرين لحظه براي تبديل قرار بازداشت به وثيقه مخالفت مي كند و در نهايت به درخواست دادستان تهران دستور مرخصي براي وي صادر مي گردد. اما با اتمام تعطيلات نوروز و درست در روز شروع امتحانات به جاي مانده از ترم گذشته، وي به بازداشتگاه اوين فراخوانده مي شود.

هم زمان با نزدیک شدن به روزکارگر و سالگرد انتخابات ریاست جمهوری ،موج احضار فعالان سیاسی و بازگرداندن زندانی هایی که به طور موقت ازاد شده بودند ،شدت گرفته است.

لازم به توضيح است كه مادر مهدي پس از شنيدن خبر احضار مجدد وي به بازداشتگاه دچار ناراحتي قلبي شده است و تحت درمان به سر مي برد.

دادنامه زير قبل از مرخصي اوليه توسط مادر وي نوشته شده است:

بانوي دو عالم، فاطمه جان؛

دادنامه مرا هم بنگر.

يا فاطمه جان، اگر از خانه بيرون آمدي و در همان مسجد و كوي برزني كه بزرگوار پدرتان، محمد خاتم الانبياء (ص)؛ در آن نداي اسلام سر مي داد، از حق همسر و ارثية خود دفاع نمودي، آيا جز اين بود كه به تمام مادران، همسران و زنان آزاده اين را بياموزي كه «بايد همواره از حق خود دفاع كنيد، هرچند كه سيلي بخوريد و هتك حرمت شويد.»

فاطمه جان، در امروز ايران، دوباره تاريخ تكرار گرديد. مادران، همسران و زنان آزاده براي دفاع از عزيزانشان، پاي در دادستاني ها، دادسراها و زندان ها مي گذراند و در همه جا به خاطر مادر بودن يا همسر بودن و يا دفاع از حق خود و عزيزانشان هتك حرمت مي شوند.

فاطمه جان، من يكي از همان مادران هستم كه در تمامي سه ماه گذشته به اميد دفاع از حق خودم و پسرم، هر روز با سلام بر منتقم خونت، صبح را آغاز مي كنم و همچون شما رداي سياه بر سر مي كنم و راهي دادسرا و زندان و دادستاني مي شوم، تا:

• بلكه بتوانم بفهمم به كدام جرم ناكرده اي پسرم به سه سال حبس تعزيري محكوم شده است؟

• و چرا قاضي حكومت اسلامي كه نمونة عدالت در جمهوري اسلامي است او را به سه سال حبس محكوم كرده است؟

بانوي دو عالم، فاطمه جان؛

• آيا جز اين است كه همسايه يهودي بر سر پدرتان خاكستر مي ريخت اما پيامبر به عيادتش مي رفت؟

• آيا جز اين است كه مردم مكه و طائف بر سر و روي پدرتان سنگ و كلوخ كوبيدند و بي احترامي ها كردند، اما او بزرگوارانه آنان را در فتح مكه بخشيد؟

آيا جز اين است كه پسرم در روز 16 آذر، روز دانشجو، در تجمع دانشگاه شريف در اين گردهمايي شركت نمود تا فقط اعتراض خود را با كلامي متين بيان نمايد و آن هم در حالي كه رهبري نيز بر حضور فعال دانشگاهيان در اين عرصه تاييد مكرر داشته اند؟

پس چگونه ممكن است كه پسر من به اتهام عمل ناكردة «توهين به رهبري» مجازات شود؟

و يا چگونه ممكن است كه جرم «تبليغ عليه نظام» بر او روا باشد؟

و چگونه ممكن است اين نوع برخورد را متأثر از آموزه هاي پيامبر اكرم محمد مصطفي (ص) دانست؟

فاينما تذهبون؟

فاطمه جان، اين دادنامه را به نزد تو نوشتم تا تو را بر ستمي كه بر سر من و هزاران مادر ديگر آمده است گواه بگيرم و چون تو صبر كنم تا روزي كه منتقم و قائم باز آيد.

به اميد آن روز زنده خواهم ماند

مادر مهدي كلاري

پرندة كوچك مادر، اي بزرگ جوانمرد؛

پرندة كوچك مادر دوستت دارم و با تمام وجود به بزرگي روح تو افتخار مي كنم،

و هر صبح و شام براي آزاديت دعا مي كنم.

مي دانم بال هاي كوچك اما قوي ات را بسته و در كنج قفس زندانيت كرده اند،

اما در انديشة خود، تو را ازاد و نيرومند

و در حال پرواز به سوي قلل مرتفع ايران عزيز مي بينم،

هرچند كه توان پريدن با تو را ندارم،

اما از دور تو را نظاره گرم و زير لب دعاگو،

و به عشق تو تا هفت آسمان عشق خواهم پريد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “دانشجوي المپيادي دانشگاه شريف به زندان برگردانده شد”

 1. daneshjoye daneshgahe sharif گفت:

  man nemdanam dar in zendanhaye k khod ra montasab b hokomate alavi mikonand che migzarad k hameye anha pas azadye movaghat narahtye ghalby migirand?b nazare shoma in etefagh shoma ra b fekr va nemidarad?che kasy bayad javab dehad

 2. کریمه گفت:

  خدا فرزندانشان را گرفتار کند.

 3. amir گفت:

  جناب اقای رفسنجانی که فرمودید جلوی خروج نخبگان را باید گرفت. بفرمایید اینم جوابتون.

 4. مهدیه گفت:

  مهدی جان !!از اینکه مجبور شدم تو اون لحظات سخت تو رو با ماموران پر مهر اوین!!!! تنهات بذارم سخت در عذاب هستم..!!!کاشکی می شد به جای تو من می رفتم …چند بار اومدم بیام تو شاید چاره ای پیدا کنم اما نذاشتند…بدترین روز زندگی من شنبه بود….

 5. ماهستیم گفت:

  بزرگی شما جوانان غیور در برگ برگ تاریخ این سرزمین آزاده ثبت خواهد شد

  ما هستیم