سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تداوم مبارزه برای پاسداری از قانون اساسی است...
» مهدی کروبی در گفت و گو با مجله آلمانی “اشپیگل”

تداوم مبارزه برای پاسداری از قانون اساسی است

چکیده :به گفته کروبی مبارزه کنونی به پایان نرسیده و «مردم تنها در انتظار یک جرقه هستند»، جرقه ای که بزودی زده خواهد شد. کروبی خواهان برپایی تظاهرات در سالگرد انتخابات است. به گفته وی، درخواست مجوز نیز به نهادهای مسئول فرستاده شده...


کلمه:مهدی کروبی در گفت‌وگویی با مجله‌ “اشپیگل”، بر ادامه مبارزه علیه احمدی‌نژاد به صورت مسالمت‌آمیز اما با تمام قدرت تاکید کرد. کروبی، خواستار برپایی تظاهرات در سالروز انتخابات شد.

به گزارش سحام نیوز متن این گفت و گو تهیه شده بشرح زیر است:

مجله آلمانی “اشپیگل” در گزارشی  به بازگویی دیداری با مهدی کروبی، یکی از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ایران پرداخته است. در این گزارش نظرات کروبی در رابطه با انتخابات و شرایط کنونی جنبش اعتراضی نیز بازتاب یافته است.

“اشپیگل” می‌نویسد که کروبی در پی اعتراض به نتایج انتخابات تحت شدیدترین فشارها قرار گرفته و  جمهوری اسلامی با تعطیلی حزب و روزنامه “اعتماد ملی”، کروبی را عملاً از نهاد‌های اجرایی و خبری محروم کرده است. بیش از ۵۰ نفر از همکاران کروبی در حوادث پس از انتخابات دستگیر شده‌اند. هر سه فرزند وی (حسین، تقی و علی) نیز با فشارهای حکومتی از قبیل ممنوعیت خروج از ایران و ضرب وشتم مواجه بوده‌اند.

به گفته گزارشگر “اشپیگل”، اما هیچ‌یک از این اقدامات روحیه‌ی مبارز کروبی را تضعیف نکرده است. کروبی در گفت‌وگو هیچ‌گاه از احمدی‌نژاد به عنوان رئیس‌جمهور ایران نام نبرده است و «آقای دکتر احمدی‌نژاد» را به عنوان رئیس‌جمهور قانونی ایران به رسمیت نمی‌شناسد، اما او را مسئول رویدادهای پس از انتخابات می‌داند.

مرگ دست‌کم چهار تن بر اثر شکنجه

“اشپیگل” می‌نویسد زندان‌های تهران مملو از «زندانیان سیاسی‌اند». به گفته “اشپیگل”، کروبی برغم تهدیدات همچنان مدعی است که تظاهرکنندگان بازداشتی در زندان‌ها، تا سر حد مرگ شکنجه شده‌اند.

به گزارش دویچه له کروبی تایید کرده است که دست‌کم چهار تن بر اثر شکنجه جان خود را از دست داده‌اند. کروبی بار دیگر ضمن تکرار اتهام تجاوز به زندانیان، این وقایع را درست دانسته و به پنج مورد، از جمله تجاوز به دو مرد جوان، اشاره کرده است. کروبی با لحنی کنایه‌آمیز شکنجه‌گران زمان شاه را «کارشناس» خطاب می‌کند، زیرا آنان بدرستی می‌دانستند، در مورد چه کسی و چرا باید خشونت اعمال کنند، اما در زندان‌های جمهوری اسلامی، «خودسری ناب» حاکم است.

استقرار استبداد موثر در ایران

“اشپیگل” می‌نویسد، گرچه پاسداران و نیروهای بسیجی در خیابان‌های تهران همواره دیده نمی‌شود، اما ترس از انتقاد آزاد و خطر دستگیری در همه جا احساس می‌شود و زندگی آزادانه‌ در دوران خاتمی مدت زمانی است در نطفه خفه شده است. استقرار این شرایط خاموشی رهبران سبز را در پی داشته است.

کروبی می‌گوید: «هر کس که با من ملاقات می‌کند، باید پیامدهای آن را قبول کند، حداقل هزینه‌ی آن، پاسخگویی به نیروهای امنیتی است.» به گفته “اشپیگل”‌، انزوای رهبران معترض و قطع ارتباط آنان با مردم کاملاً آشکار است.

رضایی جانشین احتمالی احمدی‌نژاد

“اشپیگل” درباره محسن رضایی، دیگر نامزد ریاست‌جمهوری می‌نویسد، که اعتراضات اولیه رضایی به نتایج انتخابات، سریعاً به سکوت گرایید. بی‌شک ترس دلیل اصلی برای بازپس گیری اعتراضات وی نبوده است. برغم مقامات مهمی که تاکنون رضایی داشته، از دست دادن مقامی همچون دبیری شورای مصلحت نظام هر آن امکان دارد.

اما از سوی دیگر رضایی مورد لطف رهبر نظام قرار داشته وبرخی حتا وی را جانشین احتمالی احمد‌ی‌نژاد در آینده می‌دانند. رضایی در پاسخ به امکان جانشینی احمدی‌‌نژاد، با لبخند گفته است: «من هر جا که بتوانم به مردم خدمت خواهم کرد.» به گفته “اشپیگل”، رضایی نیز از بکارگیری عنوان رئیس‌جمهور برای احمدی‌نژاد خودداری کرده و به صراحت گفته است: «این وضعیت نمی‌تواند ادامه یابد.»

درخواست برپایی تظاهرات در سالگرد انتخابات

به گفته کروبی مبارزه کنونی به پایان نرسیده و «مردم تنها در انتظار یک جرقه هستند»، جرقه ای که بزودی زده خواهد شد. کروبی خواهان برپایی تظاهرات در سالگرد انتخابات است. به گفته وی، درخواست مجوز نیز به نهادهای مسئول فرستاده شده است.

گرچه کروبی به صدور مجوز برای برگزاری تظاهرات  خوش‌بین نیست، اما می‌گوید: «مهم این است، نشان دهیم که مبارزه علیه جمهوری نبوده، بلکه به خاطر پاسداری از قانون اساسی است که در آن آزادی بیان و دمکراسی نیز مندرج است.»

توافق گسترده میان کروبی و موسوی

کروبی وجود هرگونه اختلاف نظر با میرحسین موسوی را رد کرد. به گفته کروبی، هر دو در ارتباط دائمی با یکدیگر بوده و درباره موضوعات مهم به تبادل نظر می‌پردازند. کروبی تصریح کرد که نامه‌نگاری و ارسال آن، از طریق افراد مورد اعتماد صورت می‌گیرد و دست‌کم یک بار در ماه دیداری میان رهبران جنبش صورت می‌گیرد. کروبی در این‌باره می‌افزاید: «ما در تمامی موضوعات تا حد زیادی دارای نظراتی یکسان هستیم.»

کروبی در پاسخ به امکان دستگیری خود می‌گوید: «آماده پرداخت هرگونه هزینه‌ای هستم.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

14 پاسخ به “تداوم مبارزه برای پاسداری از قانون اساسی است”

 1. خوزستان سبز گفت:

  سلام خدمت کلمه عزیز
  از شما استدعا دارم که به داد خوزستان برسید…
  واقعا متاسفم که نه موافقان نه منتقدان دولت و نظام هیچکدام یادی از خوزستان غریب نمیکنند.
  ای آقایان خوزستان در حال نابودیست. نمی دانم که میدانید یا خود را به ندانستن زدید.
  این گرد و غبار مردم استان خوزستان را از زندگی سیر کرده است. چند هفته دیگه که دمای خوزستان به بالای 50 درجه میرسه و با وجود این گرد و غبار غلیظ و سمی شرایط زندگی حتی برای حیوانات هم نیست چه رسد به مردم مظلوم خوزستان.
  این در حالیست که رییس جمهور برای منافع جناحی خود د ر حال راه انداختن طرحی برای کم کردن جمعیت استان تهران است آن هم با چه هزینه گزافی که ان هم پول نفت استان خوزستان است.
  به جناب اقای موسوی بگویید که درود ما بدرقه ی راه اوست

 2. سبز گفت:

  ما تشنه شنیدن حقایق کشورمان هستیم. اینکه آزاد باشند هرطور که خواستند با مردم رفتار کنند و ان کارها را به نام اسلام انجام دهند تا کسی حق اعتراض نداشته باشد، بدترین ظلمها به اسلام است.

 3. یک سبز ایرانی گفت:

  درود بر هرچی سبزه
  قطعا سالگرد خرداد برگزار می شه، هم 22 خرداد و هم 25 خرداد

 4. مردم گفت:

  خواهش مي كنم تمامش كنيد براي خدا و مردم تمامش كنيد اين جنگ قدرت را كه بين خودتان راه انداخته ايد و مردم را گرفتار كرديد
  به كروبي بگوييد مردم نبايد تاوان راي نياوردن شما را بدهند تمامش كنيد

 5. سعيد گفت:

  دوباره سبز ميشويم..

  خرداد سرنوشت نزديک است.

 6. سبز یعنی استقامت تا بهار گفت:

  درود بر شیخ شجاع و تاریخ ساز.
  سبز می مانیم

 7. فرشاد گفت:

  درود بر شیخ ما

 8. هشدار گفت:

  هشدار!!!
  هشدار!!!

  عزیزان جنبش سبز ! با یقین کامل می گویم که حکومت و دولت از الآن برای سالگرد قضایای انتخابات در حال برنامه ریزی است تا در این ایام به شدت بر جنبش سبز بتازد. یقینا رسانه میلی دولت در حال آماده سازی برنامه های فریبنده برای خرداد ماه هستند.

  اگر از الآن دست به کار نشویم ممکن است ضربه جبران ناپذیری بخوریم. نباید حالت خاموشی و خمودگی به خود بگیریم. اگر نحوه حرکت ما منفعلانه شد بدانید که در سراشیبی شکست هستیم.

  همانگونه که مهندس موسوی گفت باید قدرت سازندگی ما بیشتر از تخریب دشمن باشد. اینها سرخطهای حرکت خرداد 89 است.

  باید از الآن برای خرداد و سالگرد 25 خرداد و اعتراض برنامه ریزی کنیم

  نکند خرداد بیاید و بعد افسوس بخوریم. اگر کوتاهی کنیم در برابر خدا و اسلام و امام و شهدا و ملت مسؤول خواهیم بود.

  ما به خرداد پر حادثه عادت داریم یاعلی

 9. ali گفت:

  ba dorode faravan ba bozorg mardaslahat ta paye jan bahatim

 10. رضایی از اولشم مورد اعتماد نبود،اینو همه می دونستند.

 11. صدای سبز گفت:

  پیش بسوی نمایشگاه کتاب

 12. مرتضی گفت:

  مردم
  اردیبهشت ۶م, ۱۳۸۹ at ۵:۲۲ ق.ظ
  خواهش می کنم تمامش کنید برای خدا و مردم تمامش کنید این جنگ قدرت را که بین خودتان راه انداخته اید و مردم را گرفتار کردید
  به کروبی بگویید مردم نباید تاوان رای نیاوردن شما را بدهند تمامش کنید
  ———————————————————————————————

  سلام دوست عزیز ای کاش حداقل اسم خودت رو مینوشتی وسعی نمیکردی با نظر خودت اون رو به مردم بسط بدی !

  جنگ قدرت ؟ جنگ بین قدرت و مردم است ! الان اقای کروبی چه قدرتی به جز مردم پشتیبان و حامی خود رو داره ؟

  رای نیاوردن کروبی ؟ یا دزدیدن رای مردم ؟

  مردم تاوان رای نیاوردن کسی رو نمیدند مردم تاوان بی تدبیری ….

 13. ناشناس گفت:

  در ادامه بیانات دلنشین آقای ناشناس باید گفت بله این دو نفر موسوی و کروبی تنها چیزی که به فکر آن نیستند مردم است این دو خصومت شخصی با آقای احمدی نژاد داشتند که آنرا کاملا بسط به جامعه کردند آقای موسوی و کروبی شما حق ندارید و مردم شریف ایران به شما دو نفر اجازه نخواهند داد که به اهداف شوم خود همان بر هم زدن نظم عمومی و رفاه مردم دست بزنید .

 14. علی گفت:

  “مردم شریف ایران به شما دو نفر اجازه نخواهند داد که به اهداف شوم خود همان بر هم زدن نظم عمومی و رفاه مردم دست بزنید .”
  ………………………………………………………………………………………………………………………
  خوب شد ما معنی نظم عمومی ” کشتار ، ارعاب ، زندان و شکنجه” و رفاه مردم ” بیکاری بیش از 40 درصد کارگران ماهشهر , تورم 25 درصدی و …” رو فهمیدیم .
  دوست گرامی لطف کنید کامنت خودتون رو با عنوان ارتش سایبری سپاه بگذارید تا همگان شما رو به خوبی بشناسید .