سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » افزایش قیمت لبنیات به نفع دولت و به ضرر تولید کننده و مصرف کننده...

افزایش قیمت لبنیات به نفع دولت و به ضرر تولید کننده و مصرف کننده

چکیده :دولت كه پيش از اين براي تامين شير يارانه‌اي مورد نياز مردم مبلغ 337 تومان يارانه پرداخت مي‌كرد اكنون سهم خود را از اين يارانه كم كرده و سهم مصرف‌كننده را از 250 به 350 تومان افزايش داده است. اين تغيير قيمت در واقع فقط به نفع دولت و به زيان توليد‌كنندگان و مصرف‌كنندگان بوده...


کلمه:تحولات بازار مواد لبني در حالي است كه مقام‌هاي مسئول سعي در توجيه اين افزايش قيمت دارند. جالب‌ترين اين توجيهات، افزايش راحتي مردم است.پيش از اين برخي شركت‌هاي لبني قيمت محصولات خود را در سكوت مسئولان افزايش داده بودند؛ به‌نحوي كه قيمت شير يك‌ ليتري كم چرب دامداران از چند هفته گذشته از 750 به 850 تومان افزايش يافته و برخي شركت‌هاي لبني نيز شيوه‌هاي تازه‌اي را براي افزايش قيمت محصولات خود اتخاذ كرده‌اند.

به گزارش وب سایت آفتاب افزايش قيمت كره پاك، دوغ، برخي انواع پنير بسته‌بندي و انواع بستني با وجود نارضايتي توزيع‌كنندگان اين محصولات و بدون هيچ‌گونه اطلاع رساني صورت گرفته و در برخي فراورده‌هاي لبني مانند پنير پگاه شيوه تازه‌اي براي افزايش قيمت اعمال مي‌شود.

هر كارتن 24 تايي پنير شبنم 400 گرمي كه در سال گذشته با قيمت 24 تا 26 هزار تومان به خوار بار فروشي‌ها عرضه مي‌شد، در چند هفته اخير براساس فاكتور رسمي شركت به‌سامان پگاه به نرخ بيش از 29 هزار تومان به توزيع‌كنندگان عرضه مي‌شود.

همچنين قيمت بطري 5/1 ليتري دوغ كفير با افزايش قيمت 110 توماني از 850 به 960 تومان افزايش يافته است. اين شيوه افزايش قيمت در شرايطي اعمال شده كه فروشندگان مجبور به عرضه محصولات لبني با نرخ درج شده هستند و در واقع با كاهش حاشيه سود عرضه‌كنندگان لبنيات، زمينه افزايش غيرقانوني اين محصولات فراهم شده است.

توجيه مسئولان

رئيس سازمان بازرگاني استان تهران نيز اعلام كرده است: با اين تصميم، ميزان دسترسي مردم به شير يارانه‌اي راحت‌تر خواهد بود؛ ضمن اينكه عرضه شير يارانه‌اي از 2 ميليون تن به 2 ميليون و 500 هزار تن افزايش يافته است.

عباس قبادي با تاييد خبر افزايش 100 توماني قيمت شير يارانه‌اي در سراسر كشور گفت: افزايش ميزان توزيع شير يارانه‌اي در كشور موجب صرف زمان كمتر از سوي مصرف‌كنندگان براي دريافت اين كالا خواهد شد. اين درحالي است كه بسياري از مردم به‌دليل صف‌هاي طولاني موفق به دريافت شير نمي‌شدند.

به گفته مسئولان وزارت بازرگاني افزايش 100 توماني قيمت شير يارانه‌اي با تصميم معاونت بازرگاني داخلي اين وزارتخانه اتخاذ شده است. گرچه محمدمهدي مفتح از هرگونه اظهارنظر در اين زمينه خودداري كرده اما يك مقام مسئول با بيان اين مطلب به مهر گفت: اين تصميم به نفع مصرف‌كنندگان نيست و تنها براي حمايت از توليدكننده و دامدار اتخاذ شده است.

وي افزود: قرار بر اين است كه يك ميليون تن به‌ميزان توزيع شير يارانه‌اي در كشور اضافه شود اما به‌دليل اينكه سقف يارانه‌ها ثابت است و امكان افزايش آن وجود ندارد، اضافه خريد شير از دامداران بايد توسط مردم پرداخت شود.

از سوي ديگر معاون وزير بازرگاني در توجيه علت افزايش 40 درصدي قيمت شير يارانه‌اي با بيان اينكه مي‌خواستيم شير يارانه‌اي به جمعيت بيشتري برسد، به ايسنا گفت: ميزان ليتر شير يارانه‌اي قابل افزايش نبوده و از آنجا كه مي‌خواستيم شير يارانه‌اي به جمعيت بيشتري برسد قيمت شير يارانه‌اي زيادتر شد.

به اعتقاد احسان ظفری، مدیرعامل تعاونی دامداران، افزايش قيمت شير يارانه‌اي تاثير مثبتي بر فعاليت شركت‌هاي لبني نداشته و اين شركت‌ها نيز نقشي در اين كار نداشته‌اند. در واقع با افزايش قيمت مذكور تنها سهم دولت و مصرف‌كننده در پرداخت يارانه شير يارانه‌اي تغيير كرده است اما شركت‌هاي لبني همان قيمت سال گذشته را براي عرضه شير يارانه‌اي اعمال مي‌كنند.

با اين افزايش قيمت، دولت كه پيش از اين براي تامين شير يارانه‌اي مورد نياز مردم مبلغ 337 تومان يارانه پرداخت مي‌كرد اكنون سهم خود را از اين يارانه كم كرده و سهم مصرف‌كننده را از 250 به 350 تومان افزايش داده است. اين تغيير قيمت در واقع فقط به نفع دولت و به زيان توليد‌كنندگان و مصرف‌كنندگان بوده و حتي يك ريال در افزايش درآمد كارخانه‌هاي لبني مؤثر نبوده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “افزایش قیمت لبنیات به نفع دولت و به ضرر تولید کننده و مصرف کننده”

  1. irani sabz گفت:

    in shire iaraneii dar vaghe shire pas mand hast va faghede arzeshe ghazaii