سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » احمد منتظری: تصمیم جامعه مدرسین برای تعطیلی دفاتر مراجع غیر قانونی است...

احمد منتظری: تصمیم جامعه مدرسین برای تعطیلی دفاتر مراجع غیر قانونی است

چکیده :باز بودن دفتر علما سنت همیشگی بوده...


کلمه:فرزند مرحوم آیت الله منتظری با غیر قانونی خواندن تصمیم جامعه مدرسین ابراز امیدواری کرد که عقلای نظام مانع از بسته شدن دفتر آیت الله منتظری شوند. حجت الاسلام و المسلمین احمد منتظری در گفت و گو با جرس با اعلام این مطلب تصریح کرد که باز بودن دفتر علما سنت همیشگی بوده است.

وی تاکید نمود: معمولا پس از رحلت مراجع تقلید، مقلدان برای پاسخ سوالات شرعی خود به آن دفاتر مراجعه می کنند و طبق روال مرسوم این روند حدود دو سال ادامه دارد.

فرزند آیت الله منتظری در پاسخ به تصمیمات اخیر جامعه مدرسین قم مبنی بر تعطیل کردن دفاتر مراجع، آن را فاقد ارزش قانونی دانست و گفت: کسی نمی تواند اقدام به بستن دفاتر مراجع نماید. نهاد مرجعیت مستقل از حکومت بوده و این یک روال است که دفاترمراجع برای پاسخگویی باز می باشد.

وی افزود: اگر بخواهند اقدامی فراقانونی در این رابطه داشته باشند مساله دیگری است که امیدوارم عقلای قوم اجازه ندهند چنین امری صورت بگیرد و استقلال دفاتر مراجع به خطر بیفتد.

منتظری با اشاره به سخنان آیت الله مکارم نسبت به بسته شدن دفاتر مراجع اظهار داشت: این اظهارات بر بستن دفاتر مراجع در شهرستانها تاکید داشته است نه قم. ضمن اینکه با اطلاعاتی که از دفتر آیت الله مکارم در دست است، منظور ایشان دفتر آیت الله منتظری نبوده است.

هفته گذشته آيت‌الله ناصر مكارم شيرازي پيش از ظهر امروز در درس خارج از فقه خود اظهار داشت: من به عنوان خيرخواهي حوزه علميه قم و به خاطر آبروي شيعه و احساس مسئوليتي كه دارم و پس از استخاره به قرآن كريم اين مسئله را مطرح مي‌كنم.

استاد حوزه علميه قم اضافه كرده بود که سابق بر اين بزرگان مراجع كه از دنيا مي‌رفتند برنامه‌هاي مرجعيت در خانه‌هايشان تعطيل مي‌شد و اين امانت الهي را نسل گذشته به آينده و آينده به بعد از خود تقديم مي‌كردند.

اما احمد منتظری بر این باور است که این سخنان در رابطه با دفاتری است که شامل دفتر آیت الله منتظری نمی شود.

فرزند آیت الله منتظری خاطر نشان کرد که با توجه به فتوای برخی از مراجع مبنی بر بقای بر میت، دفتر آیت الله منتظری همه روزه پاسخگوی مراجعانی است که برای انجام امور شرعی خود به این دفتر مراجعه می کنند.

گفتنی است چندی پیش دفتر آیت الله منتظری با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که شورایی از فضلای حوزه که زیر نظر آیت الله منتظری کار می کردند، همچنان پاسخگویی سوالات شرعی مقلدان هستند.

در این اطلاعیه پیرامون وجوهات شرعی نیز آمده بود که کلیه علما پرداخت وجوهات برای مصرف مقرره شرعی به دفتر را مجازدانسته اند.

از سوی دیگر چندی پیش دفتر آیت الله منتظری در فراخوانی از مردم دعوت کرد تا در جمع آوری آثار مربوط به ایشان ، شامل مطالب مخالف یا موافق ، قبل‏ ‏یا بعد از انقلاب ، ایام قائم مقامی و پس از آن ، دوران حصر‏ ‏خانگی و بعد از آن ، و هر مطلبی كه به نحوی مرتبط با معظم له‏ ‏است ، گردآوری و سامان دهی شود”، این دفتر را یاری دهند.

در حال حاضر احمد قابل، مجتبي لطفی و عماد الدین باقی در زندان هستند و برخی دیگر از شاگردان همانند میراحمدی و احمد پور خلع لباس شده اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “احمد منتظری: تصمیم جامعه مدرسین برای تعطیلی دفاتر مراجع غیر قانونی است”

 1. فدایان منتظری گفت:

  نصر من الله وفتح القریب وای بر این دولت مردم فریب
  من به عنوان یک جوان افسوس میخورم که آقای منتظری را دیر شناختم بعد از فوت ایشان فهمیدم چه بزرگانی در اول انقلاب بودند وایفای نقش کردند .درود بر روح بالای منتظری

 2. سید موسی گفت:

  آیت الله العظمی منتظری (ره) مرجع واقعی شیعه و نماد انسان مسلمان کامل در عصر حاضر بود که از فکر و اندیشه او بیشترین هراس را دارند. تا وقتی زنده ام و مسلمان مقلد ایشان می مانم

 3. ماهستیم گفت:

  منتظری برای همیشه مرجع تقلید انسانیت باقی خواهد ماند

  ما هستیم