سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سپاه مراقبت کند که همیشه مقبول و مورد تایید مردم باشد...
» حسین علایی در سالروز تاسیس سپاه پاسداران:

سپاه مراقبت کند که همیشه مقبول و مورد تایید مردم باشد

چکیده :سپاه مراقبت کند که همیشه مقبول و مورد تایید مردم باشد نسل های جدیدی که دائما پا به عرصه حیات می گذارند،طبیعتا ممکن است در جریان حافظه تاریخی ملت ایران در دوران گذشته و نقش سپاه در آن دوران نباشند.لذا سپاه نیاز به این دارد که در ذهن و فکر نسل های جدید که پا به عرصه زندگی می گذارند حضور داشته باشد به گونه ای که نسل امروز هم بتواند همچون گذشتگان، سپاه را نیاز امروز خود ارزیابی و تلقی...


کلمه: دوم اردیبهشت سالروز دستور تاسیس سپاه پاسداران از سوی حضرت امام خمینی (س) است . گرچه آغاز فعالیت و شکل گیری این نهاد انقلابی به همان روزهای پیروزی انقلاب باز می گردد که خلاء ناشی از نبود نیروهای امنیتی و نظامی وفادار به جمهوری اسلامی توسط نیروهای مردمی پر شد و این نیروهای همیشه در صحنه بعدها نام سپاه پاسداران را با خود یدک کشیدند و در عرصه دفاع مقدس هم خوش درخشیدند.

این نهاد انقلابی محبوب دل امام نیز بود و ایشان می گفتند:« من از سپاه راضى هستم، و به هیچ وجه نظرم از شما برنمى‏گردد. اگر سپاه نبود، کشور هم نبود. من سپاه پاسداران را بسیار عزیز و گرامى مى‏دارم. چشم من به شماست. شما هیچ سابقه‏اى جز سابقه اسلامى ندارید»*. البته ایشان در جای دیگری نیز تاکید می کنند که « لازم به تذکر است که بیش از پیش باید به اخلاق اسلامى سپاه توجه شود تا سپاه از هر جهت مظهر کامل سرباز اسلام باشد.»**

از سردار حسین علایی که پس از تشکیل نیروی دریایی سپاه در سال 64 اولین فرمانده این نیرو شد و سابقه ریاست ستاد مشترک سپاه و قائم‌مقامی وزارت دفاع و ریاست سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع را دارد خواستیم تا در گفت و گویی به مناسبت تصویب اساسنامه سپاه پاسداران ما را از نقطه نظرات خود درباره این نهاد انقلابی آگاه سازد. وی چالش های پیش روی سپاه را همانند هر سازمان دیگری امری بدیهی می داند و در عین حال با اشاره به تاکیدات و حمایت های خاص حضرت امام از سپاه به آنچه برای حفظ اندیشه و آرمان حضرت امام بر عهده سپاهیان است هم تاکید می کند و می گوید: سپاه نیاز دارد که دائم در معرض اندیشه های امام قرار گیرد و سپاه بیش از هر سازمان دیگری نیاز دارد که امام و اندیشه های امام را درست بشناسد و در عین حال اندیشه های امام را به صورت سیستمی ببیند .وی همچنین تاکید می کند: سپاه باید مراقبت کند که همیشه مقبول و مورد تایید مردم باشد و با رفتارهایی که از خودش بروز می دهد، همان اعتماد و اطمینانی که سپاه در گذشته و به خصوص در دوران جنگ در حد اعلاء داشت را حفظ کند .

سردار حسین علایی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، با توضیح روند و ضرورت های تشکیل سپاه پاسداران در آن مقطع از انقلاب ، عنوان کرد: وقتی رژیم شاهنشاهی در ایران فروپاشید و انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، ‌شرایط به گونه ای بود که کلیه نهاد های امنیتی، انتظامی و تا حدود زیادی نظامی با توجه به اینکه تا آن روز در خدمت رژیم شاهنشاهی بودند، دیگر امکان ادامه حیات در نظام جدید را نداشتند و خود نیز بر این مساله واقف بودند. به عنوان مثال ساواک به عنوان سازمان امنیت کشور منحل شده بود و شهربانی وژاندارمری هم به دلیل اینکه در جریان تظاهرات مقابل مردم قرار گرفته بودند مورد اعتماد مردم نبودند، نیروهای ارتش هم که بعضا در روزهای آخر عمر رژیم شاهنشاهی با بر قراری حکومت نظامی در شهرها مقابل مردم آرایش گرفته بودند.

وی افزود: در نتیجه در کل فضای عمومی کشور بعد از پیروزی انقلاب به گونه ای بود که مردم نیاز داشتند که نهادی ظهور و بروز کند که بتواند مردم و این انقلاب رابرابر حوادث مختلفی که ممکن است در کشور وجود داشته باشد از جمله کودتا، حفظ کند .بر همین اساس کمیته های انقلاب اسلامی به صورت خودجوش در شهرها تشکیل شد و برای مسائل انتظامی و امنیتی هم سپاه پاسداران انقلاب به عنوان یک تشکیلات سراسری بوجود آمد تا از انقلاب در تمام حوزه ها پاسداری کند.

تشکیل سپاه نیاز مردم در جریان نهضت اسلامی بود

وی با تاکید بر اینکه تشکیل سپاه پاسداران نیاز مردم در جریان نهضت اسلامی بود و این نهاد به صورت طبیعی و خودجوش به وجود آمد، ادامه داد: امام خمینی نیز به عنوان رهبر انقلاب بر این تشکیلات صحه گذاشتند و آن را تایید کرده و به آن رسمیت بخشیدند . وی با بیان اینکه در حقیقت نیازهای انقلاب بود که سپاه پاسداران را بوجود آورد، اظهار کرد: البته بعد از آن هم در جریان تدوین قانون اساسی و در اصل 150 در باقی ماندن سپاه به عنوان یک نهاد انقلابی تاکید شد و بر اساس قانون اساسی سپاه به عنوان یک تشکیلات رسمی و قانونی در این کشور پا به عرصه وجود گذاشت.

وی درباره چرایی انتخاب عنوان سپاه برای این نهاد انقلابی، توضیح داد: انتخاب این نام هم به صورتی طبیعی اتفاق افتاد، سپاه به معنی جمعیت متشکل یافته ای است که وظیفه پاسداری از انقلاب را بر عهده دارد، لذا نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر اساس تصوری که در روزهای اول پیروزی انقلاب از وظایف و ماموریت های این نهاد تازه تشکیل وجود داشت، انتخاب شد.

سردار علایی با اشاره به ماموریت ها و وظایفی که سپاه پاسداران از سوی حضرت امام عهده دار آن شده بود نیز عنوان کرد: وظیفه کلی سپاه پاسداران ، پاسداری از انقلاب بود که این پاسداری از انقلاب، در ماموریت هایی که امام به سپاه واگذار کرد و همچنین بر اساس قوانینی که در مجلس به تصویب رسید و اساسنامه ای که تدوین شد، به صورت مشخص، تعیین شد. ولی در کل آنچه امام از سپاه انتظار داشتند این بود که در روزهای اولیه انقلاب خلاء ناشی از فروپاشی برخی نهادهای نظامی، انتظامی و امنیتی دوران رژیم شاهنشاهی را پر کند و هر کجا انقلاب یا مردم ایران از سوی عوامل رژیم شاهنشاهی یا قدرت های خارجی در معرض خطر قرار گرفتند، سپاه بتواند از آرمان های مردم و انقلاب حفاظت و پاسداری کند و هر کجا بحرانی ایجاد شد، سپاه در راستای پاسداری از انقلاب وارد آن عرصه شود.بر همین اساس بود که زمانیکه ترورهای گروههای مختلف از جمله مجاهدین خلق،فرقان و گروههایی دیگری مثل فدائیان خلق و … در کشور راه افتاد، سپاه پاسداران بلافاصله تمام تشکیلات خود را بسیج کرد تا بتواند جلوی فعالیت گروهای مسلحانه و گروهای مخالف انقلاب را سد کند و زمانی هم که جنگ آغاز شد، سپاه ساختار خود را به شکلی نظامی در آورد تا بتواند در برابر جنگی که صدام حسین بر ما تحمیل کرد ،بایستد و از کشور و انقلاب در برابر این جنگ پاسداری کند.

وی افزود: لذا در هر شرایطی از دوران انقلاب و کشور سپاه ماموریت داشته تا انقلاب و آرمان های مردم را که در انقلاب متجلی می شده را از تهدیدها پاسداری کند.

سردار علایی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی هم سپاه پاسداران به عنوان یکی از نیروهای مسلح رسمی کشور تلقی می شود که ماموریت های خود را از فرماندهی کل قوا دریافت می کند لذا در شرایط فعلی سپاه دارای وظایف معینی است که مورد تصویب فرمانده کل قوا قرار می گیرد و در ستاد کل نیروهای مسلح مشخص شده است، سپاه در شرایط فعلی نهادی نظامی با ماموریت های مشخص است.

امام پایداری کشور در دوران بعد از انقلاب را مرهون فعالیت های سپاه می دانستند

وی با اشاره به ابعادی از روابط حضرت امام خمینی و سپاهیان، عنوان کرد: امام به سپاه و پاسداران بسیار علاقمند بودند و جملات بسیار مهمی درباره سپاه پاسداران انقلاب بیان کرده اند از جمله یکی از سخنان بسیار معروف ایشان با این مضمون است که “اگر سپاه نبود کشور هم نبود” . بنابراین باید گفت امام پایداری کشور در دوران بعد از انقلاب را مرهون فعالیت های سپاه می دانستند.وی افزود: از سوی دیگر درباره بسیج که در درون سپاه سازماندهی شد و بنابر تدبیر امام شکل گرفت هم باید گفت، بسیج یکی از چهره های شاخص سپاه بود که امام رفتار بسیجیان و فرهنگی را که آنها با اعمال خودشان بوجود آوده بودند را به عنوان سرمشقی برای همه تلقی می کرد و از جملات معروف ایشان این بود که” از خداوند می خواهم که مرا با بسیجیانم محشور گرداند”.

به گفته وی، حضرت امام،در مورد پاسداران هم می گویند “ای کاش من هم یک پاسدار بودم ” . که همه این تعابیر در سخنان امام در دوران مبارک حیاتشان بیانگر علاقه شدید شان به سپاه و پاسداران و بسیجیان به عنوان نیروهای داوطلب مردمی بود.

سپاه بیش از هر سازمان دیگری نیاز دارد که امام و اندیشه های امام را درست بشناسد

سردار علایی درباره وظایف سپاهیان برای گسترش و ماندگار کردن آرمانهای امام، گفت: من فکر می کنم سپاه نیاز دارد که دائم در معرض اندیشه های امام قرار گیرد، در واقع سپاه بیش از هر سازمان دیگری نیاز دارد که امام و اندیشه های امام را درست بشناسد و درک کند و در عین حال توجه کند که اندیشه های امام را همه را باید با هم دید و به صورت سیستمی به اندیشه ها وتفکر امام نگاه کرد، سپاه نیاز دارد که دائم خودش را و رفتارش را با اندیشه های امام محک بزند و معیار رفتارش را بر اساس اندیشه های بنیانگذار انقلاب قرار دهد.

وی تاکید کرد: بنابراین شاید یکی از مهمترین وظایف سپاه پاسداران تبیین دائمی فکر انقلاب اسلامی است که در اندیشه امام خمینی متبلور بود و لذا چنانچه خود سپاه دائم در معرض افکار امام باشد و رفتار خود را با اندیشه های امام محک بزند و این اندیشه ها را مورد مطالعه قرار دهد، طبیعتا می تواند از این اندیشه ها پاسداری کند و این اندیشه ها را در رفتار و اعمال خود به کار بگیرد.

نظر امام این بود که سپاه همیشه از متن مردم بجوشد

وی با بیان اینکه یکی از نکات مهم مد نظر حضرت امام این بود که سپاه همیشه از متن مردم بجوشد و مردم همیشه سپاه را از خودشان تلقی کنند ، گفت: لذا یکی از راههای پاسداری از اندیشه امام این است که سپاه همان روحیات و رفتاری بدو تشکیل، را داشته باشد و خود را برآمده از متن مردم بداند و همانند آن روزها متن مردم در داخل سپاه و در همه مراکز سپاه جا داشته باشند.

سپاه مراقبت کند که همیشه مقبول و مورد تایید مردم باشد

وی درباره چالش های پیشروی این نهاد انقلابی هم توضیح داد: قطعا هر سازمانی با یکسری چالش های درون و برون سازمانی مواجه است و طبیعتا هر سازمانی دچار چالش های درونی خو نیز هست و سپاه هم بهتر از همه وضعیت چالش های درونی خود را را درک می کند که شاید نیازی به پرداختن به آن نباشد ،اما در کل در حال حاضر مهمترین چالش جدی آن در عرصه عمومی این است که سپاه باید مراقبت کند که همیشه مقبول و مورد تایید مردم باشد و با رفتارهایی که از خودش بروز می دهد، همان اعتماد و اطمینانی که سپاه در گذشته و به خصوص در دوران جنگ در حد اعلاء داشت را حفظ کند .

مردم بزرگترین سرمایه انقلاب و نهادهای بر آمده از انقلابند

وی افزود: سپاه باید مراقبت کند و بداند که مردم بزرگترین سرمایه ای هستند که هم انقلاب و هم نهادهای بر آمده از انقلاب در اختیار دارند لذا شاید مهمترین چالش سپاه این است که چگونه بتواند اعتماد دائمی مردم نسبت به خود را حفظ کند. سردار علایی تصریح کرد: چالش دیگر پیش روی این نهاد نیز این است که چگونه بتواند آنچنان که امام می خواستند، سپاه را در مسیر اسلام ناب محمدی حفظ کند و سپاه بیش از آنکه به فکر حفظ خود باشد به فکر پایدار بودن در اندیشه مردم باشد.

سپاه نیاز دارد که در ذهن و فکر نسل های جدید هم حضور داشته باشد

وی افزود: قطعا کسانی که با سابقه سپاه آشنا هستند، همچنان علاقه و اعتماد خود را به سپاه حفظ کرده اند ولی باید توجه شود که نسل های جدیدی که دائما پا به عرصه حیات می گذارند،طبیعتا ممکن است در جریان حافظه تاریخی ملت ایران در دوران گذشته و نقش سپاه در آن دوران نباشند.لذا سپاه نیاز به این دارد که در ذهن و فکر نسل های جدید که پا به عرصه زندگی می گذارند حضور داشته باشد به گونه ای که نسل امروز هم بتواند همچون گذشتگان، سپاه را نیاز امروز خود ارزیابی و تلقی کند.

* صحیفه امام، ج‏9، ص: 314

**صحیفه امام، ج‏9، ص: 548Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

11 پاسخ به “سپاه مراقبت کند که همیشه مقبول و مورد تایید مردم باشد”

 1. ایران سبز گفت:

  گفت و گویی بسیار شنیدنی، دلنشین، دلسوزانه و در عین حال اندیشمندانه و تحلیل گرانه ای است از واقعیت های کنونی و چالش های پیش روی این نهاد انقلابی و مردمی با یک پاسدار راستین انقلاب و آرمان های مردم. به عنوان یک نسل سومی از رشادت ها، فداکاری ها، جانبازی ها و از خود گذشتگی های و رافت و مهربانی های سپاه و بسیج در دوران آغازین انقلاب و در درازای جنگ بسیار شنیده ام ولی دردمندانه باید به سردار علایی و به دیگر کسان که همچون ایشان می اندیشند و دغدغه ی نظام و انقلاب و مردمی ماندن سپاه و بسیج را دارند اعلام کنم که آن چه که در ذهن و خاطرم از مفهوم بسیجی و سپاهی و حزب اللهی نقش بسته است، شاید بسان دیگر هم نسلانم، چهره ای هولناک و باژگونه و مخدوش و سیاسی کار و ابزار سرکوب و فشار در دست قدرت و بیگانه با آرمانهای انقلاب و اندیشه ها ی امام و غیر مردمی است. از سردار علایی و نیروهای راستین و مردمی سپاه می پرسم آیا به راستی سپاه در ذهن و فکر نسل های جدید که پا به عرصه زندگی گذاشته اند حضور دارد؟ آیا می اندیشید که نسل امروز هم، همچون گذشتگان، سپاه را نیاز امروز خود ارزیابی و تلقی می کند؟ آیا سپاه امروز در واقع از متن مردم می جوشد و مردم همچون گذشته این نهاد را از خودشان تلقی می کنندو بدان اعتماد دارند؟ آیا وظیفه ی سپاه امروز ،به واقع، پاسداری از انقلاب و مردم در برابر تهدیدها ی بیرونی است یا ابزار قدرت برای تهدید مردم؟ آیا سپاه به فکر پایدار بودن در اندیشه مردم است یا- درست عکس اندیشه و خواست امام از سپاه که آن را “از هر جهت مظهر کامل سرباز اسلام” خوانده بود- در اندیشه ی حفظ خود با ورود به بازی های بی رحم سیاسی و بازار پر فریب اقتصادی؟ و به راستی چه بر سر این نهاد انقلابی محبوب دل امام و مقبول و مورد تایید مردم آمده است؟
  چه بسیار آرزومندم که سردار علایی که سخنش به دلم نشسته است و باورش کرده ام، همچون گذشته که دلاورانه و از جان گذشته به پاسداری از کیان انقلاب و نگهداشت افکار هم نسلان خود از انحراف و بی راهه قیام کرده بود، در مقام پاسخ به این پرسشهای من و هم نسلان من بر آید و راه های برون رفت از چالشهای پیش روی سپاه و شیوه های مراقبت این نهاد برای کسب اعتماد دائمی مردم نسبت به خود را نشانمان دهد. به ما که هر آن، در این آشفته بازار سیاسی،در معرض لغزش فکری و انحراف ذهنی قرار داریم، بگوید که چگونه می توانیم سپاه را نیاز امروز خود ارزیابی و تلقی کنیم؟ سردار علایی آیا شما هم همانند من و امثال من فکر نمی کنید که یکی از راه های سلامت سپاه دوری از بازی های سیاسی تکاپوهای اقتصادی و استقلال آن از قدرت و بازگشت به روحیه انقلابی و مردمی و تأسی به اندیشه های امام و تبدیل آن به نماد سرباز اسلام و مردم، می تواند باشد؟ منتظر پاسختان هستم.

 2. ناشناس گفت:

  براي اين حرفها ديگه خيلي دير شده. تقصير مردم نيست. موضع گيري، صحبتها و اعمال سپاهيان باعث شد تا مردم سپاه رو از خودشون و براي خودشون ندونن؟؟
  آيا سپاه، امروز واقعا پاسدار انفلاب اسلامي است؟؟؟؟؟؟ يا پاسدار قدرت؟؟؟؟

 3. ج . ب گفت:

  جای تاسف است که سپاه را به این روز انداختند! باید خون گریست!

 4. ناشناس گفت:

  یاد پیر مراد ما خمینی ره به خیر …..وصیت کردند که سپاه وارد بازیهای سیاسی نشود…..به وصیتش عمل نشد ….

 5. ناشناس گفت:

  آقا ! دست سپاه و بسيج درد نكنه كه در جنگ از ايران دفاع نمودند؛ ولي من فلسفه وجود چنين ارگانهايي را در زمان صلح نمي‌فهمم. مگر مملكت پليس ندارد؟ مگر ارتش ندارد؟ مگر وزارت اطلاعات ندارد؟ مگر قوه قضاييه ندارد؟ مگر گمرك ندارد؟ چرا اين سپاه مي‌خواهد در كشور همه كاره باشد و به هيچ كسي هم جواب پس ندهد؟

 6. م.م گفت:

  سپاه باید معیار رفتارش را بر اساس اندیشه های بنیانگذار انقلاب قرار دهد.ما سپاهیان دیروز و سبزهای امروز هنوز پایبند این شعار و مفتخریم که فرماندهی مثل دکتر علایی داشتیم.سردار همچنان با مردم باش و در کنار آنها بمان امثال شما و افرادی ثابت شده در انقلاب اسلامی همچون نوری زاد و……حجت های الهی هستید بر ما و خیل همکاران قدیمی که در برابر یار مخلص امام(ره) میر حسین عزیز ایستاده اند و در این امتحان الهی مردود و مایه حبط اعمال و مجاهدتهای دیروزشان شدند.در آخر سردار یادآور میشوم که در روز 23خرداد 88جوانان فرهیخته که از میدان ونک به سمت پایین براه افتادند شعارشان این بود:خمینی خمینی کجایی موسوی تنها شده

 7. سلام گفت:

  من نیز از مجموعه سپاه هستم وسردارعلایی راخوب میشناسم مطالب ایشان کاملاً درست است امروز سپاه رامقابل مردم قرار داده اند واین باعث ضایع شدن این مجموعه عظیم معنوی میشود ما سپاهیان باید از روبرو شدن با مردم خودداری کنیم و راه خود را با کسانیکه میخواهند از سپاه در راستای استحکام قدرت استبدادی استفاده کنند جداکنیم.جناب موسوی بدانند ما بسیاری از سپاهیان همچنان شمارا دوست داریم ودرکنارشمائیم.شاید اکنون بدلیل شرایط سخت موجود دیده نشویم اما به موقع مارا درکنارخودخواهی دید سپاه طالب صداقت وعدالت است که اکنون شما بدنبال آن هستید

 8. سبز دراندیشه سپاه گفت:

  درود برسردار علایی
  ایکاش محسن رضایی نیز کمی از شجاعت شما راداشت.ما برادران سپاه پشت سر شما سردار بزرگ وریس جمهمور موسوی عزیز هستیم.

 9. علی گفت:

  قابل توجه ناشناس ببینم شما بسیج وسپاه را فقط برای این می خواستید که جان و خونشان را در لحظه خطر برای شما فدا کنند بعد که خطر بر طرف شد هیچ نقشی در جامعه نداشته باشند وبروند بشینند خانه مگر این خونها خون حجامت ملت بوده که اینطور برخورد میکنید از نظر یک بسیجی جنگ تمام نشده وفقط میدان آن عوض شده ما تا آخر ایستادهایم .

 10. حبیب گفت:

  مطلبی میخواهم بگویم و امیدوارم شما و همه برادران سپاهی و بسیجی خوب در آن تامل کنند. اشکال سپاه از همان اول تاسیس دو چیز بود. یکی اینکه این افراد هیچ وقت به هزینه اعمالشان برای جامعه نمی اندیشیدند. بسیاری عملیات های لو رفته اجرا میکردند و نیروهای مخلص را بدون در نظر گرفتن ضرورت و تنها با تحریک احساسات به روی مین میفرستاند. هیچ وقت هم فرماندهان عالی محاکمه نشدند که دلیل تلفات بالای کربلای پنج چه بود ؟ چرا بدون اینکه تخصص نظامی داشته باشند برای جنگ تهیه عملیات نظامی میکردند ؟ و .. و دیگری هم اینکه کنه اهدافشان برتری طلبی و غرور تاریخی بود. میخواستند ایران ابر قدرت شود یا امپراتوری اسلامی شود و یا تمام کشورهای مسلمان از آن تقلید کنند و از این جور چیزها. حال آنکه غرور خام برادر جهل است. امروز هم اینها همان رویه گذشته را دارند. در دولت احمدی نژاد که به حق دولت سپاه است ببینید چگونه تیشه به ریشه مملکت زده اند. تمامی هنجارهای اخلاقی را در نوردیده اند. برای رسیدن به اهدافشان از هر روش و وسیله ای بهره میگیرند. محیط زیست سرمایه های طبیعی مملکت را با تخریب شدید روبرو کرده اند. سیاست های اقتصادی شان فقر را به مردم مستولی کرده است. کشور را با خطر جنگ و محاصره اقتصادی روبرو کرده اند و کمر به حذف طبقه متوسط جامعه بسته اند و هیچ به عاقبت کار و هزینه آن برای کشور و ملت نمیندیشند.

 11. ماهستیم گفت:

  سپاه سپاه همت بود یک معلم ساده
  سپاه سپاه باکری بود
  سپاه سپاه …….
  که امروز به اهل بیت آنها توهین می کنند