سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بیانیۀ گروهی از دانشجویان تهران و لرستان در حمایت از کارگران و روز جهانی کارگر...

بیانیۀ گروهی از دانشجویان تهران و لرستان در حمایت از کارگران و روز جهانی کارگر

چکیده :امروز كارگران و دانشجویان در مسیری قرار گرفته اند كه میتوانند در همبستگی و وحدت بیشتر این مسیر را با سر بلندی و پیروزی به انتها برسانند و اگر كارگران میهن، این حقیقت را در یابند كه ما دانشجویان پشتوانه قوی برای آنان محسوب می شویم و فریاد ما با آنها یكی است , با دلگرمی بیشتری خواسته هایشان را طلب خواهند كرد و دستانشان را به ما پیوند می...


کلمه: گروهی از دانشجویان و فعالان دانشجوییِ دانشگاههای تهران و آزادِ خرم آباد، ضمن ابرازِ احترام به فعالان کارگریِ محبوس و اعلام همدردی با کارگرانِ سراسرِ کشور، که در وضعیت بد اقتصادی و معیشتی قرار داشته و قربانیِ عملکردِ نامطلوب و نابخردانۀ حاکمیت می باشند، روز جهانیِ کارگر (اول ماه مه) را روز همراهی و “همبستگی با کارگران زحمتکش و استثمار شدۀ کشور” اعلام کردند.

به گزارش جرس درآستانۀ یازدهم اردیبهشت، روز جهانیِ کارگر، جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران، با انتشار بیانیه ای حمایتی از کارگرانِ کشور، به بیان وضعیت امروزِ جامعۀ کارگریِ کشور پرداخته و خاطرنشان کردند:

“آری در چنین نظام …، به خوبی میتوان فهمید كه چرا باید كارگران محروم میهنمان، با حقوقی كمتر از 250-300هزار تومان (در ماكزیمم و حقوق رسمی) به كار بپردازند، در حالی كه زیر خط فقر را خود دولت 800- 900هزار تومان در ماه اعلام كرده است. همچنین به دلیل سیاستهای غارتگرانۀ كنونی، روز به روز كارخانه های تولیدی بیشتر از روز قبل به تعطیلی كشانده میشوند و كارگران متعاقبا با پول اندكی بازخرید شده و یا به ساده ترین بهانه ها اخراج میشوند. از آغاز سال گذشته تا كنون نزدیك به 650 كارگاه و كارگرخانه تولیدی به تعطیلی كشانده شده و نزدیك به 400هزار كارگر از كار بركنار یا بازخرید و یا اخراج شده اند .”

دانشجویانِ دانشگاه آزاد خرم آباد نیز، طی بیانیه ای تحلیلی پیرامونِ وضعیتِ جامعۀ کارگریِ ایران و آنچه طی سالیان متمادی بر آنها رفته و “حق مسلم آنان به هیچ گرفته شده و پاسخ آنها با اخراج و توهین و در نهایت بازداشت و زندان داده شده”، از زندانیِ سیاسی، منصور اسانلو، بعنوان یکی از قهرمانانِ جامعۀ کارگری که “بخاطر اعاده حقوق همكارانش و كارگران سراسر کشور به عنوان نماینده كارگران به شكنجه گاه برده شد و هنوزهم متاسفانه در اسارت بسر میبرد”، با احترام یاد کردند.

این دانشجویان با بیان این نکته که “وضعیت ما دانشجویان و كارگران محروم میهن شباهت های زیادی به یكدیگر دارد”، وضعیتِ اقتصادیِ استان لرستان که “رتبه اسف بار اول بیکاری در کشور را کسب کرده” تشریح کرده و خاطرنشان نمودند: “…امروز كارگران و دانشجویان در مسیری قرار گرفته اند كه میتوانند در همبستگی و وحدت بیشتر این مسیر را با سر بلندی و پیروزی به انتها برسانند و اگر كارگران میهن، این حقیقت را در یابند كه ما دانشجویان پشتوانه قوی برای آنان محسوب می شویم و فریاد ما با آنها یكی است , با دلگرمی بیشتری خواسته هایشان را طلب خواهند كرد و دستانشان را به ما پیوند می زنند.”

دانشجویان متذکر شدند ” ضمن تبریك به مناسبت روز جهانی كارگر ما دانشجویان اعلام می داریم كه :ما نیز همراه كارگران غیرتمندمان در روز كارگر به خیابانها خواهیم آمد و با تجمع اعتراض آمیز خود و حظور پرشور خود در تاریخ 11 اردیبهشت در مقابل استانداری لرستان واقع در چهار راه بانک ساعت 9 صبح فریاد آزادیخوانه مان و حقوق مسلم خویش را طلب خواهیم كرد.”

بنا بر گزارشات رسیده وزارت کار و دولت با این درخواست او موافقت نکرده اند و برگزاری راهپیمایی امسال خانه کار گر در هاله ای از ابهام قرار دارد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “بیانیۀ گروهی از دانشجویان تهران و لرستان در حمایت از کارگران و روز جهانی کارگر”

  1. میثم گفت:

    ما هم به نوبه ی خود وبه نمایندگی از دانشجویان مهندسی عمران دانشگاه آزاد خرم آباد حمایت حود را از کارگران زحمتکش ایران زمین اعلام می کنیم و خواستار رفع بیکاری سرسام آور در لرستان هستیم.

  2. سیاوش گفت:

    تبریک به مناسبت روز کارگر به تمامی‌ زحمت کشان و کارگران این کشور. وضعیت کارگران تا وقتی‌ که صدایی در کشور ندارند بهتر از این نمی‌شه. تا وقتی‌ که حق تشکیل یک سندیکای کارگری واقعی‌ از کارگر سلب می‌شه وضع به همین منوال خواهد بود. یک نفر هم که مثل منصور اسانلو فریاد اعتراض سر میده، با اتهامات پوچ و نخ نمایی‌ مثل توطئه علیه امنیت ملی‌ روانه زندان شده و تحت شدیدترین فشارها قرار میگیره.