سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ‫آقای سردار ادب مرد به ز دولت اوست...

‫آقای سردار ادب مرد به ز دولت اوست

چکیده :انشاء الله با بسط شرح صدر و فضای انتقاد پذیری در آینده ای نزدیک نمونه های بسیار فجیع تری از شیوع ادبیات پست در مسئولین و ... را می توانیم مورد تحلیل قرار دهیم تا عبرتی باشد برای کسانی که گمان می کنند مخاطب شان لیاقت چنین ادبیاتی را دارند و عاملی باشد برای پرهیز از...


کلمه-مهرداد نصرتی: اخبار خبرگزاری ایلنا را مرور می کردم که خواندن خبری وادارم کرد این چند سطر را بنویسم . امیدوارم بجای به دل گرفتن ، به گوش جان بگیرند. آمین !

بشین! …. بفرما !…. بتمرگ !

هرسه این کلمات امری را زمانی صادر می کنند که اجرای فعلی واحد را از مخاطب بخواهند لیکن انتخاب از میان آنها بسته به شرایطی است که گوینده را وامی دارد تا از دو نوع دیگر صرف نظر کرده و به گمان خود نوع مناسب را انتخاب کند.

ممکن است برخی براین باور باشند که بسته به شرایط مخاطب است تا کدامیک مورد استفاده قرار گیرد ، اما باید دانست که با توجه به تاریخ ادبیات پر گهر ما و آثار بجا مانده از آن ، گواه کافی موجود است که در حالیکه همه چیز دلالت بر وقوع شرایط برای استفاده از نوع سوم داشته ، آنان که حداقل از لحاظ فرهنگی به سطحی مورد قبول دست یافته اند از مودبانه ترین شکل استفاده کرده اند.

برای مثال “عصبانیت ” نزد برخی شاید بتواند بهانه مناسبی برای بکارگیری الفاظ و عبارات ناپسند باشد اما در همین مورد نیزسفارش موکد منابع دینی و آموزه های فرهنگی همواره بر تسلط براوضاع و رواج متانت در کلام بوده است.

چنین است که فی الواقع بهره گیری از ادبیات پست یا به اصطلاح امروزی آن “چاله میدانی ” چیزی نیست جز حکایت گر درونی سازمان نیافته و زیستن در میان اطرافیانی که با این سنخ از ادبیات زندگی می کنند.

این موضوع زمانی عجیب می نماید که کسی خود را بعنوان یک سخنور و سخنران در جمعی حاضر می بیند اما کماکان امکان بایکوت کردن ادبیات پست ، حتی برای مدت زمان محدود ، مثل زمان کوتاه سخنرانی ، برای وی وجود ندارد.

و اما زمانی غیر قابل توجیه است که فردی به نمایندگی از طیفی محترم و با عزت ، خواسته یا ناخواسته در سخن از ادبیات پست استفاده کند ، چراکه آنگاه این شائبه نزد مخاطب بی مورد نیست که آیا براستی این فرد نماینده و معرف آن طیف است؟

با این مقدمه قصد داریم نیم نگاهی به سخنان یک فرمانده جنگ بیاندازیم با این تذکر که این نیم نگاه تنها از بعد شکل ادبی سخن است و نه ابعاد دیگر مثل بعد سیاسی و ….

در کشور ما وقتی می گویند فلانی از مجاهدان جبهه بوده است ناخود آگاه حسی از احترام در مخاطب موج می زند چراکه آنچه به حق، گزارشات بیان می دارند همواره مبتنی بر متانت و بزرگواری کسانی است که جان عزیز در کف گرفته ، به استقبال شهادت رفته اند ، آن هم با هدفی شریف چون دفاع از دین و میهن .

این گزارشات آنجا در حساسیت ویژه غوطه ور می شوند که مخاطب آن نسلی است که پس از پیروزی و پس از پایان جنگ چشم بر دنیا گشوده است و ملاک و معیار آنان برای سنجش کردار ، پندار و گفتار رزمندگان دین و وطن ،همین گزارشاتی است که به آنان ارائه می گردد.

از سوی دیگر وقتی کسی به نمایندگی از چنین مردان و زنان با عزتی پشت تریبون قرار می گیرد بدین معناست که شاخص و سخنگوی آن گروه است و سئوال اینجاست که آیا سزاست کسی به نمایندگی از چنین کسانی آن هم در یک جمع عمومی و در مقابل دوربین و قلم خبرنگاران بعنوان سخنران از ادبیات پست استفاده کند؟

به نمونه های ذیل توجه بفرمائید که از سخنرانی یک فرمانده جنگ و در یک مسجد نمونه برداری شده است :

1- … کفیل شهدای این مملکت را برعهده داشت و هر کاری نمی‌کرد و خضعبلات و چرت و پرت نمی‌گفت بی‌شک …

2-… در دوره‌ای هم که ادعای توسعه سیاسی را داشتند، گل و گشاد، از پله‌های کاخ الیزه بالا می‌رفتند و خر کیف هم بودند …

3-…. بعد از جدا شدن از او پاهایم سست شد، چرا که این احمق باورش شده که باید به تعبیر آن شیخک، تغييرکند….

4-… خیلی از دوستان ما در قصه بعد از انتخابات تخته گاز رفتند ….

5-…. به رهبر می‌گفت آقای ما، مولای ما، مقتدای ما، ولی میلیاردی پول گرفت و گند زد به همه چیز و الان هم …

6-…. که مثلا جانباز هم شده بودند، ولي توزرد از آب در آمدند…..

7-…. آن‌هایی هم که این حرف‌ها را زدند مال این حرف‌ها نبودند ….

8-…. یکی‌شان که منتسب به مجموعه سیستم نظام بود آنقدر قضیه را کشید و وقتی دید پاره نشد دوباره آمد در صف ….

9-…. در این مدت مافیاهای اقتصادی کلفت شدند ….

10-…. وزیر ارشاد را نباید ول کنی برود دنبال کار خودش والا به دنبال این می‌رود ….

در توجه به این ده نمونه از سخنان وی که تنها از درون گزارشی یک صفحه ای از یک سخنرانی کامل استخراج شده (و گمان بیجایی نیست اگر این یک صفحه را شالوده و بخش قابل انتشار آن سخنرانی بدانیم) چه کلمات و عباراتی را می بینید:

چرت و پرت … گل و گشاد …. خر کیف …. احمق … شیخک ( اشاره به شخصی که حداقل یک روحانی است) …. تخته گاز … گند زد به همه چیز …. تو زرد از آب درآمد … مال این حرفها نبودند … آنقدر قضیه را کشید و وقتی دید پاره نشد … کلفت شدند …. و … و… و…

برخی از این عبارات متعلق به ادبیات پست ،مثل : “آنقدر قضیه را کشید و وقتی دید پاره نشد ” اشاره به تصویرهایی مستهجن یا به دور از ادبی دارد که به پاس حفظ احترام شما مخاطب محترم از بسط پیشینه و استناد موضوعی این عبارات خودداری می کنم .

این نمونه سخنرانی ارائه شده در مورد بکارگیری ادبیات پست ، تنها مشتی از خروار است که مردم ادب شناس ما متاسفانه به وفور شاهد آن و مخاطب آن هستند و افراد در حالی از آن استفاده کرده و می کنند که برخی از آنان با این کار حرمت و منزلت جایگاهی را که مردم به آنها داده اند را نیز نشناخته و آن را زیر سئوال می برند .

انشاء الله با بسط شرح صدر و فضای انتقاد پذیری در آینده ای نزدیک نمونه های بسیار فجیع تری از شیوع ادبیات پست در مسئولین و … را می توانیم مورد تحلیل قرار دهیم تا عبرتی باشد برای کسانی که گمان می کنند مخاطب شان لیاقت چنین ادبیاتی را دارند و عاملی باشد برای پرهیز از آن.

مخلص کلام آنکه اگر این سخنرانان می دانستند که با این ادبیات چه تصویری از آنچه نماینده آن هستند را ارائه می دهند بسا که در تادیب سخن خویش می کوشیدند و اگر شیوه آن را نمی دانستند به آموختن آن می پرداختند ، لیکن آیا اگر این هنوز مقدور نیست ،آیا امساک از بخشیدن تریبونی که مخاطبش مردم ، فرهنگ و تمدنی است که در تعالی ادبیات زبانزد جهان است به افرادی که زبان و قلم شان هنوز ادب نشده هم مقدور نیست ؟!

یکم اردی بهشت هشتاد ونهDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

14 پاسخ به “‫آقای سردار ادب مرد به ز دولت اوست”

 1. دوستدار مهندس موسوی گفت:

  ای آقا چه انتظاراتی داری از اینا؟؟؟؟؟؟؟!!!! بهتر از رییس جمهورشون که نمیشن

 2. ناصح گفت:

  باعث كمال تأسف است كه عده اي با بكارگيري ادبيات سخيف و در عين حال ادعاي دفاع از ارزش هاي الهي به فرهنگ غني اسلامي و ايراني اين ملت اهانت روا مي نمايند و هيچ كسي، البته غير از معدود دلسوزان غير حاكم، هم با اينها برخورد نمي كند. واقعا كه بايست شرم كرد از آن رسول مكرم كه دليل بعثت خود را تكميل مكارم اخلاق قرار داد، در كشوري كه گوش فلك از تكرار نام ايشان در رسانه هاي حكومتي كر شده است.
  البته وقتي سنگها بسته و سگها رها باشند توقعي بيش از اين گزافه است.

 3. ناشناس گفت:

  بذارید سردار لطیفه ش رو بگه
  دور هم می خندیم

 4. ایران آزاد گفت:

  از این بازجوها انتظاری بیش از این نیست .اینها فقط به فکر مطامع خودشان هستند .

 5. عليرضا خس و خاشاك گفت:

  موندم اينا در راهپيمايي ميليوني 25 خرداد (به گفته آقاي قاليباف 3/5 ميليون) كه اون جمعيت توي خيابون بودن كدوم سوراخي قايم شده بودن كه حالا اينجوري دارن عرض اندام ميكنن؟!؟!

 6. برگ سبز گفت:

  خدايا! چه بر سر ايران مهد تمدن و ايراني آمده است كه “فرمانده اش ” اينگونه سخن مي گويد؟!!

 7. آوند گفت:

  كاش يكي مي تونست ” ادب ” رو براي اين جماعت معني كنه.

 8. احمد گفت:

  این سردار با این ادبیاتش جانش را به کف گرفت تا از این آب وخاک دفاع کنه او صد بار شرف داره به آنهائی که اطو کشیده وادکلن زده به کشور خیانت می کنند ودر سابق خود حتی یک سیلی برای این نظام نخوردند .

 9. داوود گفت:

  سنگها را بسته و سگها را گشاده اند…!
  گر مسلمانی از این است که ایشان دارد / وای اگر از پس امروز بود فردایی!

 10. رضا گفت:

  متاسفانه از سال 84 به این طرف این قضیه به صورت یک اپیدمی در آمده و به نظر می رسد هر مسؤولی که کوچه بازاری تر و لمپن تر حرف بزند؛ مقبول تر است. نمونه های فراوانی از مسؤولانی بزرگتر از ایشان را می توان سراغ گرفت : … موتورشان را پیاده می کنیم…. یا … گردن کلفت تر از تو هم هیچ غلطی نمی تواند بکند… اینها عددی نیستند… خداوند به فرزندان ما رحم کند.

 11. امضاء محفوظ گفت:

  البته با نظر رضا موافقم که با زبان بی زبانی نگرانی اش را از شیوع این ضد ادبیات و لمپنیسم در مورد فرزندان ما بیان می کند اما اگر روشنگری کنیم (حتی برای فرزندان خردسال مان ) آنوقت مصداق ضرب المثل معروف زیر را خواهیم دید:
  ادب از که آموختی
  گفت از بی ادبان …..

 12. جم گفت:

  بردار انتطار داري مانند دكتر سروش حرف بزند فرهنگ لاتي و چماقي مگر غير از اين سراغ داري اتنطار بيهوده نداشته باشيد

 13. mehdi گفت:

  در جواب به احمد اقا
  ” این سردار با این ادبیاتش جانش را به کف گرفت تا از این آب وخاک دفاع کنه او صد بار شرف داره به آنهائی که اطو کشیده وادکلن زده به کشور خیانت می کنند ودر سابق خود حتی یک سیلی برای این نظام نخوردند . ”
  دمش گرم ومن به سهم خود از ایشان سپاسگزارم . ولی دوست عزیز اولا ایشان تنها نبودند وبسیاری دیگر که امروز ایشان با ادبیات چاله میدانیشان اونا رو مینوازند هم در کنار ایشان بودند که امروز بوسیله ایشان و یا همفکران ایشان در زندان هستند و بعضی هم کشته شدند .
  ثانیا : هر چیز به جای خویش نیکوست . قرار نیست اگر اونجا کار خوب کردند ، اون کارشان ضمانتی باشه برای هر کار نامناسب دیگر . سوما : این مملکت مال همه مردمه چه مکلا وچه مزلف ، چه کرواتی و…. 70 درصد جوانان درهمین تهران از مخالفین همین صاحبات ادبیات چاله میدانی واز طرفداران جنبش سبزند ودرزمانی که قرار بوده ” سیلی ” بخورند حداکثر دهساله بوده اند . ایران ازان ایرانیان است .

 14. zahra.s گفت:

  این که خوبه.احمدی نژاد قشنگتر هم حرف می زنه