سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مصادره اموال موزه یادمان ریاست‌جمهوری توسط میراث‌فرهنگی خلاف قانون است...

مصادره اموال موزه یادمان ریاست‌جمهوری توسط میراث‌فرهنگی خلاف قانون است

چکیده :با توجه به اینكه این اقدام در هیچ‌یك از مصوبات قانونی هیات دولت نبوده است درخواست كرده‌ایم، معاون حقوقی رئیس‌جمهور در رابطه با این موضوع اعلام نظر و رسیدگی...


کلمه: رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی به معاونت حقوقی رئیس دولت  نامه نوشته و خواستار رسیدگی و دخالت این معاونت در رابطه با سرنوشت یادمان‌های ریاست جمهوری شده است.

به گزارش ایلنا، برخی از هدایای دوره ریاست‌جمهوری مقام‌معظم رهبری و مجموعه هدایای دو دوره ریاست‌جمهوری سیدمحمد خاتمی که مجموعا نزدیك به دو هزار هدیه می شود و از دوم خرداد1384 در مراسم رسمی با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی‌گلپایگانی رئیس دفتر مقام‌ رهبری در ساختمان شماره 240 مجموعه سعدآباد با نام «موزه یادمان ریاست جمهوری» افتتاح شده و از آن زمان در آنجا تحت نظارت سازمان اسناد و كتابخانه ملی نگهداری می‌شد، برخلاف ضوابط و مقررات دولتی توسط سازمان میراث فرهنگی مصادره شده است.

اداره‌ای كه به گفته علی‌اکبر اشعری، مشاور فرهنگی رئیس‌ج دولت و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران «طبق قانون مصوب هیات دولت و تشکیلات سازمانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که به امضای رییس‌جمهور به عنوان رئیس هیات امنای این سازمان رسیده است؛ بر عهده سازمان اسناد و كتابخانه ملی است».

به گزارش خبرنگار ایلنا، در آبان سال 1384 كه دولت محمد خاتمی به محمود احمدی‌نژاد رسید، مشایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی وقت، حق بهره برداری از ساختمان یادمان‌های ریاست جمهوری را از سازمان اسناد و كتابخانه ملی به سازمان میراث فرهنگی واگذار کرد و مصوبه دولت خاتمی در رابطه با حق بهره‌برداری از این ساختمان توسط سازمان اسناد و كتابخانه ملی را لغو كرد و به این ترتیب دیگر دسترسی عمومی به یادمان‌های ریاست جمهوری از بین رفت.

با وجود اینكه مصوبه جدید دولت صرفا در زمینه واگذاری ساختمان 240 سعدآباد به سازمان میراث فرهنگی بود و در مورد اشیاء داخل آن مصوبه جدیدی صادر نشده است، در هفته‌های اخیر سازمان میراث فرهنگی در اقدامی یك‌جانبه و بدون توجه به آیین‌نامه‌ها و مصوبات دولت به صورت یك‌طرفه اقدام به تخلیه و مصادره اموال داخل ساختمان یادمان ملی ریاست جمهوری كرده است.

محسنی، مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در رابطه با این موضوع به ایلنا گفت: اگر قرار باشد یادمان‌های ریاست‌جمهوری تحت مدیریت سازمان میراث فرهنگی درآید، پیش از هر چیز روند قانونی آن طی می‌شود تا تداخلی در وظایف دو سازمان پیش نیاید.

حامد یاری، مشاور رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی و مدیر كل حوزه ریاست و روابط عمومی نیز در رابطه با یادمان‌های ریاست جمهوری به خبرنگار ایلنا‌ گفت: علی‌اكبر اشعری، رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی، نامه‌ای به معاونت حقوقی رئیس دولت نوشته و خواستار رسیدگی معاونت حقوقی در رابطه با سرنوشت یادمان‌های ریاست‌جمهوری شده است.

او ادامه داد: با توجه به اینكه این اقدام در هیچ‌یك از مصوبات قانونی هیات دولت نبوده است درخواست كرده‌ایم، معاون حقوقی رئیس‌جمهور در رابطه با این موضوع اعلام نظر و رسیدگی كند.

مشاور رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی تصریح كرد: تصمیم رسمی از جانب دولت درزمینه واگذاری اشیاء داخل ساختمان 240 سعدآباد به سازمان اسناد و كتابخانه ملی اعلام نشده است و به همین دلیل است كه تصمیم‌گیری در رابطه با این موضوع را به معاونت حقوقی واگذار كرده‌ایم.

او گفت: این اشیاء از نظر ما اسنادی هستند كه بخشی از تاریخ دوران ریاست جمهوری سه رئیس‌جمهور كشور است.

یاری تاكید كرد: مجموعه ساختمان‌های سعدآباد برای اینكه مدیریت یكپارچه داشته باشد، باید زیرنظر سازمان میراث فرهنگی قرار می‌گرفت اما باز هم تاكید می‌كنم كه در مورد اشیای داخل ساختمان 240، هیچ‌گونه مصوبه یا نظر جدیدی برای تحویل آنها به سازمان میراث فرهنگی به ما ابلاغ نشده است.

مشاور رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی گفت: یادمان‌های ریاست جمهوری جز اسناد كشور به حساب می‌آیند و به همین دلیل نیز نگهداری آنها تنها به سازمان اسناد و كتابخانه ملی محول شده است.

واگذاری یادمان‌های ریاست‌ جمهوری به سازمان میراث فرهنگی به بهانه موزه‌ای بودن این اشیاء در حالی صورت می‌گیرد كه اسناد و نسخ خطی بسیاری که جزء اسناد كشور محسوب می‌شود در حوزه‌های تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی نگهداری می‌شود بنابراین در صورتی‌كه قرار باشد یادمان‌های ریاست جمهوری از مدیریت سازمان اسناد و كتابخانه ملی خارج شود، سازمان میراث فرهنگی نیز باید اسناد و نسخ خطی موجود در موزه‌های خود را به سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران تحویل دهد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “مصادره اموال موزه یادمان ریاست‌جمهوری توسط میراث‌فرهنگی خلاف قانون است”

  1. سبز گفت:

    این مشایی هم خودشو به بی حیایی مطلق زده.