سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اعتراض نماینده دادستان به حکم منع تعقیب روزنامه نگار شیرازی...

اعتراض نماینده دادستان به حکم منع تعقیب روزنامه نگار شیرازی

چکیده :معاون دادستان شیراز در این پرونده با صدور کیفرخواست،نسب عبداللهی را به علت مصاحبه با تلویزیون های خارج از ایران در زمان ناآرامی های پس از انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری، به "فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی و به نفع گروه های مخالف"متهم کرده...


کلمه: برای یک روزنامه نگار اهل شیراز که به دلیل انتشار خبر کشف صندوق های رای و به اتهام “نشر اکاذیب” محاکمه شده بود،از سوی دادگاه، حکم”منع تعقیب”صادر شده اما نماینده دادستان این حکم را نپذیرفته و به آن اعتراض کرده است.

به گزارش خبرنگار کلمه، محمدرضا نسب عبداللهی، روزنامه نگار شیرازی که خبر کشف صندوق های رأی در کتابخانه شیراز را تیر ماه سال 1388 منتشر کرده بود، به اتهام “نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی” به دادگاه احضار شده بود.

روح الله قهرمانی رئیس شعبه 102 دادگاه عمومی و جزایی شیراز پس از چند جلسه رسیدگی به پرونده این روزنامه نگار رای خود را مبنی بر “قرار توقف تعقیب” صادر کرد.

در این حکم آمده است که اتهام نشراکاذیب بدون وجود شاکی خصوصی قابل تعقیب نیست و مدعی العموم نیز بدون وجود شاکی خصوصی حق ورود به این پرونده را نداشته و مراجع اعلام کننده و گزارش دهنده از جمله استانداری فارس نیز شاکی خصوصی محسوب نمی شوند و بنابراین قرار “موقوفی تعقیب”صادر می شود.

معاون دادستان شیراز این روزنامه نگار شیرازی را به دلیل انتشار خبر کشف چهار صندوق رای که توسط این روزنامه نگار در وبلاگ شخصی اش منتشر شده بود به “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” متهم کرده است.

اخبار مربوط به کشف چهار صندوق برای نخستین بار در تاریخ دهم تیر ماه ۱۳۸۸ (اول ژوئیه ۲۰۰۹) منتشر شد و همراه با چاپ تصاویر بازدید استاندار و امام جمعه شیراز از ساختمان نیمه تمام کتابخانه مرکزی شیراز، از وجود چهار صندوق رأی “رها شده و شمارش نشده” در محل این کتابخانه حکایت داشت.

خبر این رویداد برای نخستین بار توسط محمد رضا نسب عبدالهی و با انتشار تصاویر آن در وبلاگ شخصی او، مورد توجه قرار گرفت و با واکنش فرماندار شیراز مواجه شد.

ابراهیم عزیزی، فرماندار شیراز (۱۲ تیر) در گفت و گو با ایرنا گفت: “بر اساس دستورالعمل وزارت کشور، پس از اعلام نتایج و گذشت مدت زمانی مشخص و نیز بعد از امحای آرای دریافت شده، سه صندوق و محتویات آنها پلمپ و به عنوان سند ملی به مرکز اسناد ملی منتقل می شود.”

احضار به دادگاه انقلاب

در همین حال نسب عبداللهی در پرونده دیگری از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز احضار شده است.

این روزنامه نگار باید روز سه شنبه 31 فروردین و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” در دادگاه حاضر شود.

معاون دادستان شیراز در این پرونده با صدور کیفرخواست،نسب عبداللهی را به علت مصاحبه با تلویزیون های خارج از ایران در زمان ناآرامی های پس از انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری، به “فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی و به نفع گروه های مخالف”متهم کرده است.

در جلسه روز سه شنبه این روزنامه نگار باید آخرین دفاع را در برابر این اتهام انجام دهد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “اعتراض نماینده دادستان به حکم منع تعقیب روزنامه نگار شیرازی”

  1. سیاوش گفت:

    کلا در سیستم قضایی ایران یه سری احکام وجود داره که بعضیا هر موقع به معنی‌ واقعی‌ کلمه با شما حال نکنند، این احکام شامل حال شما می‌شه، بدون اینکه هیچ گونه تعریف مشخصی‌ وجود داشته باشه. مثل توطئه علیه امنیت ملی‌، تبلیغ علیه نظام، تشویش اذهان عمومی‌، توهین به مقدسات و … البته وقتی‌ دادگاه شد نمایشی، بدون هیأت منصفه و قوه قضائیه شد غیر انتخابی نتیجه طبیعتأ بهتر از این نمی‌شه. حالا شما هم نگران نباشید، اگر این خبرنگار که به وظیفه حرفه ‌ای و اخلاقی خودش عمل کرده براش شاکی‌ خصوصی وجود نداره، بزودی یک فرمانده سپاهی، سرداری چیزی پیدا می‌شه که ازش شکایت کنه.

  2. سعید گفت:

    این خبرنگار شیرازی که در زمان بعد از انتخابات یک تنه به عنوان یک روزنامه نگار اخبار و تجمعات شیراز را روی وبلاگش می گذاشت و با رسانه های خارج از ایران مصاحبه می کرد؛مورد غضب برخی در شیراز قرار گرفته و مثل اینکه تا روانه زندنش نکنند دلشان خنک نمیشه.واقعا برای این مملکت و کسانی که دارن حکومت میکنن باید تاسف خورد که خبرنگاری رو به دلیل انتشار یک خبر محاکمه می کنند.