سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آزادی وعدالت دوکلید واژه مهم حرکت جنبش سبز...
» تاکید دوباره بر یافتن راههای گسترش آگاهی دردیدار با اعضای کمیته دانشجویی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی

آزادی وعدالت دوکلید واژه مهم حرکت جنبش سبز

چکیده :چشم اندازی برای آزادی مطبوعات و رسانه ها آنچنان که در قانون اساسی آمده است نمی بینم فلذا باید علاقمندان به جنبش سبز خود را با شرایط موجود تطبیق بدهند و در همین شرایط سخت، راه هایی را برای بسط آگاهی و گسترش رسانه ها پیدا کنند. گذشته از آن همه ی ما امروز باید در محیط فعالیت و خانه ی خود یک رسانه باشیم/ بنده واقعا وقتی با این سیاست ها و فساد و بی برنامگی و در کنار آن قول نرخ بیکاری پنج درصد را می شنوم حیرت می کنم/ راه حل مشکلات اقتصادی مردم و کشور اقتصاد صدقه ای...


کلمه: میرحسین موسوی تبیین شعارهای درست و منطبق با خواسته های به حق مردم را یکی از وظایف اصلی جنبش سبز برشمرد و تاکید کرد: وظیفه ما این است که شعار ها را با دقت و درست انتخاب کنیم و بر سر آن ها بایستیم.

سرکوب منجر به توقف راه سبز نشده است

تعمیق نفوذ اهداف جنبش سبز در دانشگاهها

به گزارش  امروز ارگان اینترنتی سازمان مجاهدین انقلاب ، مهندس میر حسین موسوی در دیدار با اعضای کمیته دانشجویی این سازمان ضمن ارائه تحلیلی از وضعیت کشور، با اشاره به نیروی انسانی عظیمی که در دانشگاه ها وجود دارد، گفت: سرکوب ها نتوانسته است جلوی پیشرفت جنبش سبز را در دانشگاه ها بگیرد بلکه شرایط موجود باعث شده است نفوذ اهداف جنبش سبز در دانشگاه ها عمیق تر شود و امروز در دانشگاه ها فعالیت سیاسی توام با عقلانیت درحال گسترش است. بحث های واقع بینانه در مورد نقاط ضعف و قدرت توام با استقامت و تامل برای ادامه ی راه سبز حیاتی است. وی تصریح کرد علت اینکه موج گسترده ی دستگیری ها منجر به توقف جنبش سبز نشده است همان واقعیتی است که در شعار کلیدی مردم یعنی “ما بیشماریم” تبلور یافته است. این شعار بسیار مهم است در سطح دانشگاه ها سه و نیم ملیون دانشجو حضور دارد که اکثریت قریب به اتفاق آنان می دانند راه سرافرازی کشور گسترش امواج سبز آگاهی و مسئولیت در میان توده های ملیونی مردم است. دانشجویان فرزندان مردم هستند و به خوبی آگاهی بخشی و اطلاع رسانی را تاکنون انجام داده اند.

راه سبز را به گونه ای تبیین کنیم که حتی مخالفان ما را در برگیرد

ضرورت انتخاب صحیح شعار ها

موسوی گفت کسانی که سرکوب می کنند مسیر خود را طوری تعریف کرده اند که بخش کوچکی از ملت را در داخل خود جا می دهد و به همین دلیل حتی در بهشت زهرا هم با اسلحه و باتوم ظاهر می شوند و ما راه سبز را طوری باید تعریف و معرفی کنیم که همه ی هفتاد ملیون جمعیت کشور حتی مخالفان ما را در بربگیرد. وی تبیین شعارهای درست و منطبق با خواسته های به حق مردم را یکی از وظایف اصلی علاقمندان به جنبش سبز برشمرد و تاکید کرد وظیفه ی ماست که شعارها را با دقت و درست انتخاب کنیم و سپس بر سر تحقق آن ها بایستیم.

دوری از اهداف سند چشم انداز و حیرت از وعده های خلاف واقع اقتصادی

موسوی آزادی و عدالت را دو کلید واژه ی مهم در حرکت جنبش سبز دانست و گفت عدالت و آزادی از هم جدایی ناپذیرند و آن کسی که وضعیت معیشتی فلاکت بار دارد بیشتر در معرض از دست دادن آزادی های اساسی است.

موسوی گفت : راه حل مشکلات اقتصادی مردم و کشور اقتصاد صدقه ای نیست. شما حاصل به باد دادن ثروت های ملی و درآمدهای نفتی را نگاه کنید. هر روز ما بیشتر از دیروز به درآمدهای نفتی وابسته شده ایم و بازارهای ما پر از کالاهای خارجی است در حالی که تقریبا همه ی صنایع و کشاورزی ما در وضعیت بسیار دشواری قرار دارند. شما در مورد وضعیت نیروی کار کشور دقت کنید. بنده واقعا وقتی با این سیاست ها و فساد و بی برنامگی و در کنار آن قول نرخ بیکاری پنج درصد را می شنوم حیرت می کنم. این روندها اگر ادامه یابد، در آینده سند چشم انداز بیست ساله یک شوخی که برای گول زدن مردم تهیه شده است تلقی خواهد شد و نه یک سند معتبر برای نشان دادن راه پیشرفت کشور. امروز یک چهارم زمان تعیین شده برای نیل به اهداف گذشته است. بیاییم بدون تعصب بررسی کنیم که آیا به آن اهداف نزدیک تر شده ایم یا دورتر.

در محیط خانه و کار خود یک رسانه باشیم

ما دیگر نیازی نداریم برای نشان دادن دلایل این وضع به جای دور یا تحلیل های پیچیده برویم. کافی است به زندان ها نگاه کنیم و ببینیم چه تعداد از خدمتگزاران و روزنامه نگاران و زنان و مردان کارآمد کشور را به بهانه های واهی راهی زندان کرده ایم و پروژه ی اعتراف گیری راه انداخته ایم و هم اکنون هم که به تعداد اندکی از زندانیان مرخصی داده شده است، آن ها زیر فشار هستند که اگر می خواهند به زندان برنگردند، مصاحبه کنند و این در حالی است که به طور مدام رسانه های مردمی و مستقل زیر فشار هستند.

موسوی اضافه کرد بنده چشم اندازی برای آزادی مطبوعات و رسانه ها آنچنان که در قانون اساسی آمده است نمی بینم فلذا باید علاقمندان به جنبش سبز خود را با شرایط موجود تطبیق بدهند و در همین شرایط سخت، راه هایی را برای بسط آگاهی و گسترش رسانه ها پیدا کنند. گذشته از آن همه ی ما امروز باید در محیط فعالیت و خانه ی خود یک رسانه باشیم.

از تجربه موفق دفاع مقدس درس می گیریم؛ با بسته شدن هر منفذ پنجره ای می گشاییم

موسوی افزود به هنگام جنگ تحمیلی که تاسیسات مهم کشور زیر بمباران قرار داشت و از سوی دیگر عناصری که خود را به صدام فروخته بودند از هیچ خرابکاری کوتاهی نمی کردند، بعضی ها معتقد بودند که بهتر است بگذاریم جنگ تمام شود تا با بازسازی را شروع کنیم. ولی دولت به این نتیجه رسید که هنوز آتش یک انفجار در یک مجتمع و یا پالایشگاه و تاسیسات خاموش نشده است، ما باید بازسازی را شروع کنیم. یعنی شعار اینکه باید قدرت سازندگی ما از تخریب دشمن پیشی بگیرد، جا افتاد. الان هم همان تجربه باید مورد توجه قرار گیرد. هر منفذی که بسته می شود بلا فاصله باید پنجره های دیگری گشوده شود. هر روزنامه ای که بسته می شود، راه انتشار یک روزنامه ی دیگر در چهارچوب قانونی جستجو شود. هر وبلاگی که بسته می شود ده ها وبلاگ دیگر برای دفاع حقوق مردم باید راه اندازی شود. این تنها راه است و ما بیشماریم و ما می توانیم این کار را انجام دهیم. باید توجه کنیم راه کوتاه نیست. ما باید یاد بگیریم که فعالیت های بحق سیاسی خود را با زندگی روزمره ی خود در این جا و آن جا توامان اداره کنیم. عظمت جنبش از ابتکار افراد معدودی نابغه برنمی خیزد.

جنبش سبز می خواهد مفهوم ملت مساوی با یک پادگان نباشد

از کثرت و تنوع نهراسیم ؛ مخالفان خود را نیز دوست بداریم

عظمت جنبش از فعالیت انسان های بی شماری ناشی می شود که آشکار و پنهان در حدی که می توانند در گشوده کردن این راه به آینده ی سبز کمک می کنند و در این راه حتی یک دعای خیر از یک فرد گمنام در یک گوشه ی دورافتاده ی کشور مغتنم است. در راه سبز کسی فکر نمی کند که کار بزرگ انجام می دهد، بلکه همه فکر می کنند که کار درست انجام می دهند. همه باید بدانند که ما می خواهیم کار درست انجام دهیم. ما می خواهیم از کرامت ذاتی انسان ها دفاع کنیم. ما می خواهیم مفهوم ملت ایران مساوی یک پادگان و یا یک گروه اندک تلقی نشود. ایران یعنی بیش از هفتاد ملیون شهروند آزاد و با فرهنگ و اعتقادات رنگارنگ. ما از این کثرت و تنوع نمی ترسیم. ما اصولگراها را دوست داریم همانطور که همه ی اقشار ملتمان را. و همه ی فرهنگ های موجود را. و همه ی قومیت ها و همه ی زبان ها را دوست داریم.

راه حل مسایل دستکاری در آمار شهدا نیست

اگر حکومت خادم مردم است…

ما می گوییم قرار بود قرائتی رحمانی از اسلام را که سایه ی مهربانی و تحمل را در کشور باز کند داشته باشیم نه اقدامات ضد دینی اعتراف گیری و ماجراهای کهریزک و خوابگاه های دانشجویی و فجایع سی خرداد و عاشورا و دیگر روزها را. و الان هم می گوییم راه حل مسائل دستکاری آمار تعداد شهدا و پرکردن زندان ها نیست بلکه راه، رسیدگی به خانواده های شهدا و باز کردن در زندان ها و آزاد کردن رسانه ها و انتخابات آزاد رقابتی غیر گزینشی است. اگر می گویید حکومت نوکر مردم است، نوکر ولی نعمت خود را نمی کشد، آزار نمی دهد، او را به زندان نمی اندازد، او را محدود نمی کند و خواسته های خود را به نام خواسته ی مردم مطرح نمی کند. شما بگذارید برای آنکه صدا و سیما رسانه ی ملی باشد، ملت بیاید در آن رسانه صحبت کند. نه آنکه حتی یک مناظره ی ساده و کنترل شده را طاقت نیاورید.

ملت آماده است تا در مقابل تهدید بیگانه متحد شود اما مسببان داخلی را نیز فراموش نخواهد کرد

موسوی گفت : همه بدانند که راه حل مشکلات کشور در منحرف کردن اذهان مردم از مسائل اساسی نیست. حکومت باید همیشه به فکر زلزله ی پایتخت باشد، نه آنکه خوابنما شود که زلزله ای بزرگ در راه است. در حالی که دولت مدیریت و قدرت جابجایی حتی چند هزار نفر در تهران را ندارد، نباید با لفظ آمرانه از خروج پنج ملیون نفر از مردم تهران صحبت کند. شما اول نم نم ببارید و سپس غرش رعد و برق را داشته باشید. شما یک رشد معقول را برای رفاه و آموزش و بهداشت مردم داشته باشید و سپس تبلیغ افزایش نرخ جمعیت کشور را بکنید. امروز سیاست های بدون حساب و کتاب و خیال پردازی ها کشور را در مقابل تهدیدات خارجی قرار داده است. درست است که همه ی ملت ما آماده است در مقابل هر نوع تهدید بیگانه متحد بایستد، ولی در عین حال مسببان این شرایط در داخل را فراموش نخواهد کرد. بنده توصیه می کنم که به جای آنکه ناممکن جابجایی پنج ملیون نفر از تهران را بدهیم، ضمن اقدامات درست و سنجیده، برای مواجهه با هر خطر ناشی از بلایای طبیعی تلاش کنیم که خطر بلایای خارجی خودساخته را از سر ملت دور کنیم. فکر نکنیم مردم گفته ها و اعمال ما را فراموش می کنند. مردم حتی نسبت به سرنوشت کرم ها و لاک پشتی که به فضا فرستادید،حساسند و می خواهند بپرسند نتایج تحقیقات در مورد این حیوانات بی گناه به کجا انجامید.

گفتنی است در ابتدای این دیدار تعدادی از اعضای کمیته دانشجویی سازمان به طرح نظرات خود از فضای سیاسی پس از انتخابات تاکنون و نوع نگاه مردم به جریان سبز و اوضاع کشور پرداختندDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

166 پاسخ به “آزادی وعدالت دوکلید واژه مهم حرکت جنبش سبز”

 1. نا شناس گفت:

  درود بر موسوي، تو در برابر ظلم ايستادي و همه مردم اين پايمردي را قلبا ميستايند . بدان كه مردم دست از تو نميكشند و راهت ادامه دارد . خطاب به افرادي هم كه هنوز نسبت به تعداد طرفدارانت ترديد دارند يادآوري ميكنيم كه ما مجوز تجمع ميخواهيم تا همه چيز بر همه كس روشن شود .

 2. علی علی گفت:

  چرا هیچ وقت نظرتون رو صریح و بی پرده راجع به ولایت فقیه نمی گید!چرا فقط از دولت ایراد می گیرید.من یه جنبش سبزیم!ولی آقای موسوی عاشق شمام هستم اما وقتی که می بینم راجه به این مسئله هیچی نمی گید دلسرد می شم!خواهشن تورو به خونه شهدا بگید نظرتون رو یک بار برای همیشه!(حداقل اگه ادعای آزادی می کنید این نظر رو بگذارید تا بیشتر از این دلسرد نشم!)

 3. رضا.ر.ف گفت:

  هر روز بیشتر به خودم میبالم که به اين سید والامقام،این اندیشمند متعالی که درود بر شرف و همیت او رای دادم.مهندس کودکی من در دوران نخست وزیری تو گذشت در بحبوحه دوم خرداد مرحوم پدر بزرگوارم مدام به من که اون موقع تازه وارد دانشگاه شده بودم تذکر میفرمود که فقط مهندس موسوی مرد این راسته شاه مرتي بازی این مشاطه گران است.افسوس که قبل از انتخابات عروج کرد و نموند پیش بینی حیرت آميزشو ببینه
  ما سه دوره صبر کرديم تا تو رو سر جات بنشونیم و کرسي ریاست رو به حضور سبز و خجسته تو آذین کنيم ولی افسوس که این مشاطه گرها نذاشتن
  حسبنا الله و نعم الوکیل
  و سيعلم الذين ظلموا ای منقلب ینقلبون

 4. Sabz Ali گفت:

  از این که میبینم مردم و رهبران اون‌ها با نجابت و بزرگی‌ به نظام فرصت میدهند تا شاید سر عقل بیایند به ایرانی‌ بودن خود افتخار می‌کنم.

  از اینکه میبینم مردم دارند هزینه میدهند تا نظام سر عقل بیاید به ایرانی‌ بودن خود افتخار می‌کنم.

  بار الها ملت نجیب ایران رو از گزند جاهلان مصون بدر و سردمداران اون رو از خواب گران بیدار کن

  ولی‌ کاسه صبر مردم روزی لبریز خواهد شد.

  اون وقت سیل بنیان کان همه چیز رو نبود خواهد کرد.

 5. babak گفت:

  درود بر میرحسین رهبر و متفکر بی ادعای جنبش سبز
  رهنمودهای موسوی را آهسته ولی پیوسته پی می گیریم چون پیروزی با صابران است

 6. negar گفت:

  ما به كار رسانه اي خود در تمام مكان ها ادامه مي دهيم.
  طرح “سبز ها به هم علامت بدهند كه هستند ” بسيار طرح خوبي است.بايد سبز ها بيشتر رويش كار كنند.
  ما بيداريم بيدار تر از هميشه

 7. ناشناس گفت:

  یا حسین میرحسین
  تا کی باید در خانه و در اینترنت حرف بزنیم
  لعنت بر سیاهی

 8. مژده گفت:

  با درود بر مهندس موسوی عزیز. با همه ارادتی که به ایشون دارم اما میخواستم بدونم تا کی فقط میخوایم با حرف پیش بریم. آقای موسوی وضعیت زندانیها خیلی وخیمه. اوضاع کشور روز به روز داره بدتر میشه. خواهش میکنم ما رو راهنمایی کنید. با اینکه میدونم هیچ کدوم از مراکز قدرت دست شما نیست ولی شما تو قلب مردمید. مطمئنم که شما چیزهای زیادی در مورد مسببان وضعیت کنونی میدونید پس مردم رو آگاه کنید.خواهش میکنم. سکوت کافی نیست؟

 9. farid گفت:

  کلامت دارو بر درد های ماست برادر،

 10. سبز جاوید گفت:

  آقایان فکر می کنند می توانند با پول عقیده، باور،منش و هزاران خصلت سبز ما را بخرند.

 11. جوان سبز گفت:

  ای کاش پاره ای آگاهی شما در رژیم جلوه کند و با چشمان نابینایشان ببینند و با گوشهای ناشنواییشان بشنوند که خورشید کجاست .

  اندکی صبر سحر نزدیک است .

 12. سبز سبز گفت:

  همه ما قطعا” میتوانیم جای رسانه باشیم . من به شخصه در محیط کار و فامیل و دوستان ، اطلاع رسانی را در راس تمام صحبت های خود قرار داده ام. با منطق و همراه با ادب و متانت ….
  اندکی صبر سحر نزدیک است … 22 و 25 خرداد سبز

 13. علی گفت:

  من مداوم اخبار و حوادث رو دنبال می کنم و به همه ی افرادی که از اخبار بدون فیلتر و حقیقت دور هستن و به من دسترسی دارن می رسونم ولی حس می کنم نیاز به یک تغییر و امید تازه هم احساس می شه. شاید مردم کم کم به سمت ناامیدی دارن پیش می رن.
  این به معنای این نیست که از خواسته هاشون دور شدن ولی خصوصا با افزایش امید به پیش اومدن جنگ بیشتر فکر می کنن که حکومت با یک نیروی خارجی سرنگئن بشه بهتره. حتی اگه توی ظاهر بگن که “نه ما ایرانی هستیم و در مقابل قدرت های خارجی همدل” ولی ته دلشون همه می خوان که این حکومت رو با کمک های قوی تر سرنگون کنن!

 14. رسا گفت:

  صحبت‌هاي آقاي موسوي نقشه راه حركت جنبش است. اطلاع رساني، افزايش آگاهي عمومي و … . بر ماست كه حس مسئوليت بيشتري كنيم و به اين خواسته‌ها جامه عمل بپوشانيم تا در فردايي نزديك به لطف يزدان پاك ايران در مسير حركت درستي بيافتد و بعد از قرن‌ها راه رشد و بالندگي در پيش گيرد.
  بكوش هموطن تا ميهن خود را هر روز سبز و سبزتر كنيم.

 15. ناصر گفت:

  پر از انرژی و امید و منطق مثل، همیشه

  یا حسین
  میر حسین

 16. مجتبی گفت:

  در راه سبز کسی فکر نمی کند که کار بزرگ انجام می دهد، بلکه همه فکر می کنند که کار درست انجام می دهند. همه باید بدانند که ما می خواهیم کار درست انجام دهیم. ……….. این حرف بی نهایت حرف مدرنیه……………درود بر این اندیشه بزرگ شما ……..یا حسین میر حسین

 17. ali گفت:

  salam, baba lotfan yek link baraye share kardane mataleb dar facebook ro roo site gharar bedin, albate agar mikhahid har fard yek resane bashe, albate ma ke resane hastim vali khob injoori kare maro asoon tar mikonid. rasti ba ba khandane harfhaye moosavi motehavel shodam
  ya hagh

 18. رسول گفت:

  من که شخصا در دانشگاه و در بین خانواده و آشنایان تا میتوانم اطلاع رسانی میکنم اصلا هم کاری ندارم که دیگران چه میکنند ویا آیا سخنان و حرفهای من به چه میزان موثر است

 19. يك سبز گفت:

  نامم را پدرم انتخاب كرد
  نام خوانوادگي ام را يكي از اجدادم
  ديگر بس است
  راهم را خودم انتخاب خواهم كرد
  هرچه زمان ميگذرد بر راي خود و راه خود مصمم تر مي شوم
  درود بر تو مير عزيز
  خدا ظالمان را ببخشد

 20. سلام مجدد خدمت دوستان گرامی و عزیز.
  خدمت این دوست عزیز حسن آقای عابد که دوستشون هم داریم عرض کنم که تناقضی در کار نیست برادر من. اینکه ما بخواهیم شعارهایمان مطابق با موازین اسلامی و نظام اسلامی باشد و از طرفی هم پذیرای کسانی باشیم که با نظام فعلی مخالفند خود عملی متناقض نیست. چرا که نظام فعلی هیچ نشانی از یک حکومت اسلامی در خود ندارد و مطمئناً شنیده اید که با حلوا حلوا کردن دهان شیرین نمیشود. نظامی که سالها پس از فوت امام خمینی دم از اسلام میزند ولی اسلامی عمل نمیکند به راه خوارج رفته است. در ثانی بارها گفته ام اگر علاوه بر مسلمانان و مومنان و آزادگان ایران و جهان، صهیونیستها، امپریالیستها، یهودیان، مسیحیان و بهائیان از جنبش سبز تعریف و تمجید کنند اشکالی به جنبش سبز وارد نمیکند، چرا که اولا جنبش سبز دریچه های حمایت این گروه ها را به روی خود بسته است تا بهانه دست بهانه تراشان نیافتد، ثانیاً این از خصلتهای بارز جنبش سبز است که با دست خالی و به دور از خشونت، ولی با دلهای پر ایمان و امید انچنان صحیح گام برمیدارد که دوست و دشمن زبان به تحسین گشوده اند، ثالثا: اینکه این عده از ما تعریف و تمجید کنند کجا و کمونیستهای چین و روسیه عملا آمده اند و سرمایه های مادی و معنوی کشورمان را غارت میکنند کجا. کاش شما به جای این مبارزه علیه جنبش سبز مردمی، کمی هم با دستهای خبیث و سیاه کمونیستهای غارتگر به مبارزه میرفتید. در مورد اشتباه جنبش سبز باید بگویم وقتی جنبشی با دست خالی از سلاح ولی دلهایی مملو از نیروهای معنوی یکسال تمام مقابل تیر و تفنگ و آتش و زندان دوام اورده مطمئناً خطایی نداشته، چرا که اگر خطایی میداشت تاکنون صدها بار دفن شده بود. پس اشکالی به این جنبش به خاطر صبر و صبوریش وارد نیست.
  در مورد اقتصاد کوپنی زمان انقلاب و در کوران جنگ، شما به یاد دارید که آن زمان سفره های مهمانی و رفت و آمدهای خانوادگی و همسایگی چقدر رونق داشت و صمیمیت، هرچه بود سر سفره بود. هرچه بود جنگ بود و تحریم سنگین و جبهه ابرقدرتهای جهان علیه ایران. ولی دلها گرم بود. من فکر میکنم که بهتر است که این لفظ صدقه را از کوپن بردارید چون که اگر هم اشتباه بود در دولت کنونی هم کوپن توزیع میشود. یکی از تدبیرهایی بود که ایران را زمان جنگ سرپا نگهداشت. پس لطفا مغرضانه نگاه نکنید.
  این صدا و سیمایی که برای مهمانش تعیین کند که چه بگوید و چه نگوید و در زمان انتخابات ناعادلانه به احمدی نژاد زمان اضافه بدهد برای دروغ پراکنی آیا در جایگاهی قرار دارد که بخواهد فضای کشور را به اشتی سوق دهد؟ سازمانی که خود باعث برهم زدن نظم عمومی جامعه است فکر کرده اید با یک دعوت خواسته اشتی برقرار کند؟ شما دیگر فریب این قصه های صدا و سیما را نخورید.
  خدا رو شکر که جنایات کهریزک را قبول دارید. همین که از هزاران جنایت یکی را قبول کرده اید خستگی از تنمان به در کردید. بقیه اش را هم خودتان میدانید ولی در شگفتم که این چه خوابی است. اگر کلیپی را که در آن ماموران (به اصطلاح) انتظامی در پیاده روها خرابکاری و بزن و بشکن راه انداخته اند را ندیده اید پیشنهاد میکنم سری به یوتوب بزنید. شاید کلیپهایی هم دیدید که در قضاوت شما درمورد بانیان و عاملان اصلی اغتشاش کمک خواهد کرد. شما که خدا رو شکر فیلتر شکن دارید بیاید سایت کلمه. وقتی سه میلیون نفر در روز 25 خرداد بیاید، خون ده ها تن از هموطنانمان هم تازه در آن روز به دست ماموران ریخته شود، ولی مردم شریف کشور ایجاد اغتشاش نکنند همان برای اینکه دست جنبش سبز را از خرابکاری پاک بدانیم کفایت میکند.
  در مورد رهبری هم باید بدانید ایشان معصوم نیست که اشتباهی در کارشان نباشد. هرچه باشد ایشان که مثل حضرت علی در میان مردم حضور ندارد که خود از نزدیک نظاره گر اتفاقات کشور باشد، رهبر کشور بنا به دلایل امنیتی در حصر قرار دارند و کسانی برای منافع خود و گمراهی ایشان اخباری مطابق میل خود به ایشان میرسانند که خوب مسلما منجر به نتایج مثبتی نخواهد بود. میرحسین عزیز ما خود در میان مردم حضور دارد و بهتر مسائل کشور را درک میکنند. قبول کنید که دو نفر با دو منبع خبری متفاوت نمیتوانند ایده های یکسانی داشته باشند.
  در مورد قبول داشتن و قبول نداشتن دولت است. این چه استدلال عجیب غریبی است که اگر قبول دارید انتقاد وارد است اگر ندارید انتقاد وارد نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اولا که این دولت نامشروع است و همه این رو میدانند ولی آیا زمان شاه که شاه حکومتش نامشروع بود و امام خمینی حکومت شاه را قبول نداشت باید بگوییم که امام خمینی چون حکومت شاه را قبول نداشته حق انتقاد نداشته؟ نفرمایید تو رو خدا این حرفها رو. این دولت به زور خود را به مردم تحمیل کرده ولی چون حالا زورکی خودش رو تحمیل کرده و ما قبولش نداریم بگیم خوب چون قبولش نداریم انتقاد بی انتقاد؟ خدایا این استنتاج را شما از کجا می اورید؟
  در ضمن اقای موسوی عزیز ملت ما هستند. بیست سال از خدمات ایشان آنچنان که باید بهره مند نبودیم. اکنون که ایشان در کنار ملت هستند مایه دلگرمی ماست.

 21. ناشناس گفت:

  آگاه کردن مردم عادی این روزها تلاش زیادی می طلبد کسانی که فقط با اسم سهام عدالت و…راضی می شوند.

 22. امير گفت:

  موسوی فرمان بده ملت چه کنند از اين همه ظلم..

 23. حسین گفت:

  ایادی این حکومت از چه مکتبی و از چه مرام و مسلکی پیروی میکند که این همه دروغ و فساد رواج دارد؟ آیا در حکومت علوی از متهمان به فساد حمایت می شد؟ وقتی چند نماینده مجلس اصولگرا در مجلس فریاد می زنند به فساد مالی معاون اول رییس دولت چرا رسیگی نمی شود، چه کسی است که جلوی رسیدگی به این پرونده فساد را می گیرد؟ امروز چرا مجلس اصول گرا هر روز در مقابل قدرت مافیایی استقلال خود را از دست می دهد و هر روز مصوبه های قبلی خود را با یک متمم آنرا اصلاح می کنند؟ چرا این آقایان از به حضور نپذیرفتن رییس دولت از سوی مراجع قم بخود نمی آیند؟ درود بر زندانیان سیاسی و درود بر استقامت آنها ودرود بر دارندگان اندیشه سبز. و درود بر سخنگوی این جنبش موسوی و کروبی و رهنورد.

 24. پرنده گفت:

  یک ماه نشده که آزاد شدم. اثرات ارعاب بازجویان زشت صیرت با خواندن حرفهایت ودلگرمی دوستانم رنگ باخت! من دوباره سبز سبز سبز هستم. گرد مرگی که سعی می کنند بپاشند با فوتی بلند میشود!

  دست همه کسانی که جلوی زندان به خانواده ام امید و روحیه دادند می بوسم. یکپارچه باشیم.

  V ما بیشماریم V

 25. ناصح گفت:

  چه کسی می تواند غرولند کند که مردم ایران فلان، مردم ایران بهمان؟ سیل آرام جمعیت چند میلیونی 25 خرداد، کنترل ترافیک خودروها توسط خود مردم در تجمعات، گذشت مردم از ضاربانشان، روحیه فداکاری، از خود گذشتگی و حق طلبی مردم در روز عاشورا، تکبیر مردم سر تحویل سال، حمایت از زندانیان سیاسی…. این مردم بی نظیرند. چه خوب شد که فهمیدیم وجود داریم، و بیشماریم.

  VVVVVV سبز میمانیمVVVVVV

 26. سبز89 گفت:

  اين مرد در اين بيست سال كجا بود اي خدا.به اميد پيروزي جنبش سبز.ياحسين ميرحسين

 27. ارشیا گفت:

  امروز توی خیابون یک پراید رو دیدم که پشتش با سبز نوشته بود مینیاتور!
  فکر کردم برا ی چی اینو نوشته
  شما نمی دونید؟

 28. بیاید کشور را بسازیم نه فقط عیب وایراد بگیریم گفت:

  موسوی یا خیلی بی سواده یا خودش راو به خنگی زده و این حرفای چرت و پرت رو میزنه

 29. مصطفی گفت:

  کلام سید بهترین چراغ برای ما رهنوردان راه سبز امید است. یک نور بالای به تمام معنا.

 30. شایان گفت:

  میر حسین چرت گفتی
  میدونی از کجا دیگه ما مردم واقعی ازت جدا شدیم؟
  از روز عاشورا
  بازم از عاشورا حرف زدی و کل نوشتت برای ما چرت محسوب شدانتظار داشتم بگی اوون بی شرفهایی که روز عاشورا تو خیابونا راه افتادن جزو جنبش سبز نبودن اما تو منحرف شدی
  دیگه میر حسین ما نیستی و به بین حسین واقعی و میر حسین امام حسین رو انتخاب می کنیم
  برو به درک

 31. امیر گفت:

  درود بر رییس جمهور موسوی
  از سایت کلمه هم تقاضا دارم اگه ممکن هست یه بخشی از سایت رو به معرفی وبلاگ های سبز اختصاص بده

 32. محمد گفت:

  سلام و درود بر تو ای استوار مرد تاریخ ایران زمین
  با تو هستیم تا انتها

 33. mim گفت:

  بار دیگر به رای که دادم افتخار کردم
  یاحسین میرحسین

 34. ياحسين گفت:

  سلام بر مرد هميشه جاودانه درتاريخ ملت ايران آقاي مهندس ميرحسين موسوي
  سخنان پراز منطق و از سردلسوزي شما را مي خوانم و آويزه گوشم مي كنم.حقيقتا هر بار كه با مشكلات فراوان راه ورود به سايت كلمه را پيدا مي كنم ،‌خوشحال مي شوم كه بار ديگر مطالب شما را بخوانم.
  هر روز و هرشب دعاي خير براي شما مي نمايم.
  يا فاطمه الزهرا(س) مادر بزرگوار از شما خواهش مي كنم كه عنايت خاص خود را شامل حال ميرحسين موسوي عزيز قرار دهيد

 35. mohsen گفت:

  ba salam khedmat aziztarin mir hossein
  lotfan agar be salah e jonbesh e sabz midanid afradi rake midanid va eshare nemodid ke bar khalaf e masaleh e melat va mamlekat hastand ra moshakhasan elam namaeed.
  man fekr mikonam roshan shodan e mavaze shoma dar barabar e afrad moshakhas ghodrat va fara giri jonbesh ra chandin barabar mikonad
  chera ke man motmaennam ke shoma ba khod va khoda ye khod va mardomi ke be shoma del baste and hamishe sadegh hastid .pas khahesh mikonam be tardidha pasokh dahid va begozarid mardom arezohayeshan ra az zaban e shoma beshnavand,
  eradatmand shoma va melat iran

 36. mohammad گفت:

  لطفا نقش پرفسور مولانا را در این بازی بیشتر برای همه مشخص کنید . ایشان در یکی از برنامه ها جمله ای را گفتند” که در اوضاع فعلی خبرسازی و نقش رسانه ها بسیار مهم است” و در هر زمان کافی است خبری را اعلام کنید و مردم تا آخر آن روز وهفته یا ماهها راجع به آن صحبت کنند واز مسایل اصلی غافل شوند .در دین اسلام به این چه می گویند که تقریبا شش سال است که این گونه بر این مردم حکم راندند..البته روشنگری و هوشیاری جناب آقای میرحسین موسوی بسیار عالی و به موقع است .انشا الله با راهکارهای خوب این جنبش بتوانیم بر این خبرسازی های این آقایان متوهم ومتحجر غلبه کنیم و برای روزهای حساسی چون روز کارگر و معلم و 14 و 15 و 22و 25 خرداد برنامه ریزی های خوبی را داشته باشیم .به امید روزهای زیبا و پر از شور و عشق و امید در ایران عزیز مثل روزهای قبل از انتخابات.

 37. محمد امین گفت:

  بازم نگاه متدبرانه و دلسوزانه این مرد به سرنوشت مردم کشورش ( که درحالی که در حاشیه هست و مسئولیتی نداره اما بازم احساس مسئولیت میکنه) رو نفاق جلوه بدید ای قوم الظالمین! عین نفاق خود شما هستید که مردمو دسته دسته کردید و حالا قطعه قطعه!

 38. مانی گفت:

  با سلام به دوست محترم البته خیلی جوان و کوته فکر اقای “حسین عابد” نظر دهند این پست.

  دوست عزیز در جواب شما باید عرض کنم کلا حرف های شما تناقض زیادی درونش هست به چند دلیل. اول اینکه غرق شده در همون چیزی هستی که فقط از سر احساس بهش وابسه شده ای در حالی که اگر به مراجع بلند پایه کشور مراجعه کنید متوجه خواهید شد که همون اقایونی که شما از ان ها بت ساخته اید در حال حاظر هیچ اعتباری در میان ملت سبز ایران ندارد. در ضمن شما لازم نکرده به تناقضات مردی که فقط به فکر مردم کشور است اشاره ای بکنید. شما برید اون نقض ها ویران گر خودتون رو درست کنید.
  همون تناقضی که می گوید پیرو امام و بیتش هستید ولی در عمل شاهد هستیم که دروغگو تر از این حرف ها تشریف دارید.

  دوست عزیز در رابطه با شعار های که فرمودید اقای موسوی دیر به فکر شعارهای مناسب اقتاده . باید به عرض شما برسانم که اقای موسوی شعارهای قبلی رو هم قبول دارد و اون شعار های کاملا به حق و به جا بوده و اون شعار ها بر پایه نظام بوده. اولین شعار ملت سبز ایران ” رای من کو؟! ” بود. ولی خوب شاهد بودیم که چگونه با همین شعار برخورد کردند. حالا اگر شعارهای رادیکالی دادند خوب اون ها جز جنبش نبودند و اقای موسوی همیشه بر این موضوع تاکیید داشت که کسی شعار رادیکالی ندهد و اگر کسی بخواهد این گونه شعارهای را بدهد شکی نیست که از جنبش سبز نیست و نخواهد بود. این رو هم بدانید که ملت سبز ایران وفادار نظام و امام هستند و به خاطر همین امام و نظام بود که الان شاهد هستیم که قیام کردند. قیام بر علیه کسانی که دارند به اسم امام حکومت را به بدترین وجهه اداره می کنند. قیام بر علیه کسانی که ادعا می کنند در چارچوب نظام و قانون اساسی دارند عمل می کنند در حالی که این واضح است که دارند مثل همیشه دروغ می گویند . قیام بر علیه کسانی که دارند به بیت امام بی حرمتی می می کنند. قیام برای ازادی , عدالت و پیشرفت.

  حالا من نمی دانم سن شما تا کجا قد می دهد. ولی در رابطه با همون اقتصاد گوپنی باید به عرض شما برسانم که اقتصاد گوپنی هر چی باشه بهتر اون رمال و کف بینی دولت است . و اینکه شما گفتید اقتصاد دولتی فساد اور است. دوست عزیز من خواهش می کنم از شما که اگر در موضوع سیاسی و اقتصادی اگاهی ندارید لطفا نظر ندهید چون دیگران را به خنده وا می دارید. هیچ کسی اقتصاد دولتی را در حال حاظر تایید نمی کند به این دلیل که کشور به پیشرفت احتیاج دارد و خرج کردن از خزانه باعث گرانی و تورم سنگین و … خواهد شد. ولی در رابطه با این حرف شما که گفتید خصوصی سازی از نوع منطفی, خوبه که خودتون هم به این موضوع منطقی اشاره کردید. دوست عزیز منطقی در حال حاظر وجود ندارد و شاهد این هستیم همان طوری که اقتصاد دولتی باعث فساد تورم و خیلی موارد دیگر می شود خصوصی سازی هم در حال حاظر باعث فساد و بدبختی و بیکاری می شود. به این دلیل که دولت فعلی توان ان را ندارد که بخواد اولا شرکت ها را به خصوصی سازی تشویق کند دوما اگر تا حالا هم توانسته اندکی از شرکت ها را به بخش خصوصی سازی واگذار بکند ولی فعلا شاهد این هستیم که فساد و بیکاری و بدبختی و پارتی بازی از همین شرکت های بخش خصوصی نشائت می گیرد. و نمونه ان الان شرکت های بزرگ کشور که ما شاهد هستیم کارگران چندین ماه است که حقوق دریافت نکردند. در ضمن این رو هم بگویم که اقای موسوی با خصوصی سازی موافق است البته بر اساس منطق و اصول خودش. شما الکی از خودتون حرف در نیارید که اقای موسوی مخالف است.

  در رابطه با این نکته 3 که شما فرمودید. گفتید درگیری و اغتشاش. خوب شما واقعا این چند ماه شاید یا خواب بودید یا حالا در حال ساندیس خوردن بودید. اون درگیری از طرف حامیان جنبش ملیاردی سبز را نام ببرید؟ کدوم درگیری؟ چرا از خودتون حرف در میاری؟ در چه حد شما سواد دارید؟ کدوم اعتشاش؟ اون اقایی که یک روز اسم خواص را در جامعه مد کرد و یک روز امد کشتی نجات ساخت همون اقا بعد از اعتراضات امد اسم زشتی را برای اعتراضات گذاشت به نام اغتشاش. چون ملت میان بر علیه دولت کودتا تظاهرات می کنند این می شود اغتشاش؟ اگر این اغتشاش محسوب می شود خوب شما از لحاظ ساندیس خوری در حد 20 هستید و من لازم نیست زیاد گلوی خودم را برای امثال ناچیزی مثل شما پاره بکنم. اتش زدن مساجد هم سناریویی مانند پاره کردن عکس امام و یا انفجار انتحاری در حرم امام بود. پس لزومی نداره در رابطه با ان به بحث بپردازیم. در ضمن اگر کسی در لباس سبز امد مسجد اتش زد خوب باید به حرف رهبر ملت ایران میر حسین موسوی برگردیم که گفت کسی که در لباس سبز بیاد و کارهای ناپسند بکند این افراد از جنبش ملت سبز ایران نیستند. خوب دیگه یعنی این افراد را به نظام واگذار می کند. پس شما از نکته اول تا نکته سوم که ما رسیدیم همواره از خودتون حرف در اوردید و من برای شما متاسفم.

  نکته چهارم که… باید بگویم که اقای موسوی نگفت حرف های من را در صدا سیما نشان دهید. اقای موسوی گفت صدا سیمای یک کشور باید بی طرف عمل کند . ولی متاسفانه ما دیدیم که صدا سیما کاملا طرف دولت بود و سعی داشت که اعتراضات بعد از انتخابات را یک کودتا بر علیه نظام جلوه دهد که خدا رو شکر ملت سبز ایران فریب این اقایون رو نخورد و به راه سبز خودشون ادامه داد. اقای موسوی گفت بیایید این 100 نفر یا بیشتر که بعد از انتخابات کشته شدند را نشان دهید. ایا صدا سیما پخش کرد؟ صدا سیما کاملا یک طرفه عملکرد داشت و این یک موضو واضحی است که برای ملت روشن شده است.

  در رابطه با کف سوت زدن در روز عاشورا باید بگویم که اون افرادی که در روز عاشورا وارد خیابان شدند اصلا کف سوت نزدند و اگر دیدید که اونجا مردم وقتی سربازان را یک جا می گیرند یک دفعه خوشحال می شوند. خوب به خاطر اون شوقی است که لااقل اون افرادی که دارند مردم را بی دلیل به باد کتک میگیرند لا اقل مردم هم ان ها را یک جا غافل گیر کردند. البته مورد تایید اقای موسوی نیست و نخواهد بود. ولی خوب اتفاقی بود که افتاد و اون افرادی هم که در روز عاشورا به قول شما کف سوت زدند خوب از جنبش نبودند و در صدد این بودند که با حمایت نمادین از جنبش سبز “آتو به دست افراطیون داخل کشور بدهند”. حالا یک سوال: ایا کشتن مردم در روز عاشورا یک حرکت کاملا ضد دینی و وحشتناک نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ایا قبول دارید که از یزید هم بدتر هستید؟؟؟

  در نتیجه باید بگویم که شما در خواب غفلت قرار دارید و غرق شده در همان چیزی هستید که الان دارد با احساسات شما بازی می کند.

  یا حسین میر حسین

 39. ناشناس گفت:

  zere ziyadi zadi moussawie khaeen

 40. Sabz Ali گفت:

  ملت ما چوب سهل انگاری‌های زمان آقایان خاتمی و هاشمی‌ رو داره میخوره.

  یه شخصی‌ مثل احمدی‌نژاد به چه شکل دکتر شده؟

  دکتر‌های این تیپی‌ کم نداریم تو ایران. اینا از قبل برا امروز برنامه داشتن و به نظر من کاملا مهندسی‌ شده عمل کردن. تو لایه‌های مختلف مهره تربیت کردن.

 41. حسین از قم گفت:

  در تاریخ سابقه نداشته جنبش یک ملت را حکومتی به شکست بکشاند.هرگز بادبادکی به هوا نمیرود تا باد مخالفی نوزد.

 42. yahoo.com گفت:

  dorood bar mousavi va konbesh bidarkonandeh sabz. Harkat sabz yek enghelab digar baray hefz dastavardhay enghelab va arzeshhay doran moghad boode ast. dorood bar toe Mir hosain va dorood bar javana va rahrovan imam …….

 43. محسن گفت:

  میبینیم که طرفداران دولت جز ناسزا گفتن چیز دیگری بلد نیستن..و فرق ما با اونا در همین است
  همین تفاوتهاس که باعث میشود این اقلیت محدود دربرابر موج خروشان و سبز ملت بحساب نیایند
  از میرحسین بزرگوار هم تقاضا داریم راهکارهایی ارائه شود که بتوان در سال 89 با صبر و استقامت از همه ظرفیتهای جنبش و کشور به نحو عملی و مطلوب استفاده شود

 44. مهدی گفت:

  ما جز امر به معروف و نهی از منکر خواسته ای نداشتیم؛ از این به بعد هم سیره ما همین است؛ برای اینکه ما دنبال شهرت نبودیم؛ نمی خواستیم کسی از ما تعریف و تمجید کند و احیانا مریدهایمان زیاد شود.

  حضرت آیت الله سید علی محمد دستغیب (مد ظله)

 45. ناشناس گفت:

  در امروز 30 فروردين ماه 89 ، به نظر مي رسد که … در حال اعمال نوعي فيلترينگ است که صفحه آقاي موسوي در مجله تايم (مربوط به راي گيري تاثيرگذارترين شخصيت سال) ، بسيار بسيار کند بارگذاري مي شود به گونه اي که بايد از نرم افزارهاي فيلترشکن استفاده کرد. بدين ترتيب بسياري از هموطنان مقيم داخل ايران ، قادر به راي دادن به مهندس موسوي نيستند.

 46. یا حسین گفت:

  خیلی عالی بود . وقتی ایشون حرف میزنند ما فقط میتونیم بهشون افتخار کنیم واقعا چقدر فرق هست بین رییس جمهور ما و ریس جمهور بعضیا .
  کاملا به موقع و راهگشا و امید بخش بود
  یا حسین میر حسین

 47. meisam گفت:

  salam aghay mosavi
  khasteh nabashid
  man fekr mikonam ke in dolat inghadr to derakht zadeh va bayad ba soalhay motamadi ke hame jonbesh dar jameh matrah mikonand va dar ham ja pakhsh meshe ,shoro bayad kard chon dolatiha javabi barsh nadarn va hey bishtar diorgh mnogan va abroshoon behtar mireh
  khoda enshaalla doshmanane eslam va in melat ra nabod konad

 48. نويد گفت:

  امروز مردم ايران يا بايد در برابر ظلم بايستند و يا به نابودي تن دهند

 49. سبز حسینی گفت:

  درود بر میرحسین موسوی..رئیس جمهور واقعی ملت
  واقعا ادب و متانت و فهم وشعور رئیس جمهور موسوی کجا و رئیس جمهور منتصب کجا
  بی ادبی و هتاکی هم از همین نشات میگیره.. واقعا جای تاسف داره که اینها عقل خودشون رو دادن دست یه مشت …. بیشتر ازین هم توقع نمیره که به خاطر پول میان اینجا و هتاکی میکنند.

  در ضمن میرحسین عزیز در لابلای صحبتهاشون نکته جالبی مطرح کردند.اینکه مردم اعمال و رفتار اینها رو فراموش نمیکنند و حتی در مورد موجوداتی که به فضا فرستادند هم سوال دارند.این یه مثال ساده بود که نشون بده این دولت با تبلیغات و غلو و بزرگنمایی سعی در انحراف اذهان مردم رو داره.وگرنه به همراه موشک چندتا موجود بیگناه رو به فضا فرستادن کاری نداره که.مثلا اینها با این کارشون چه تحقیقی میخواستند روی این موجودات بکنند!؟ خود رئیس جمهور منتصب در بیست و دو بهمن میگفت که روی مغز این موجودات تحقیق کردند! واقعا اینقدر مردم رو ساده و بیسواد فرض کردند!؟ این تنها یه نمونه از غلوها و بزرگنمایی ها برای انحراف اذهان مردم بود. مثل مطرح کردن بحث زلزله در تهران اونهم با خبردادن یه عالم دینی به ایشون.مگه بحث زلزله یه موضوع جدیدی هست!؟ تهران روی گسلهای زلزله خیز قرار داره و از آخرین زلزله بزرگی که در تهران رخ داد زمان زیادی گذشته و همیشه این احتمال که دوباره رخ بده هست.پس اینکه اومدن یکهو این مسیله رو مطرح کردن فقط برای منحرف کردن اذهان جامعه بوده.اگر کسی هم قراره توبه کنه این کودتاچیها هستند که باید توبه کنند که در این مدت از هر جنایتی فروگذار نکردند.دزدی رای ملت و قتل و شکنجه و تجاوز و دروغ و تهمت و حیف و میل بیت المال و…مسایل زیاد دیگری هم هست که رئیس جمهور موسوی به زیبایی اونها رو مطرح کردند که دیگه به علت بلند شدن کامنت نمیتونم اشاره کنم.
  فقط این رو بگم که مردم حواسشون جمع هست و از مسئله اساسی که دزدیده شدن رای ملت و سرکوب و خفقان پس از اون هست و زندانی کردن فرزندان ملت و حیف میل اموال بیت المال توسط فرقه حاکم ذهنشون منحرف نمیشه.

  زنده باد میرحسین موسوی…
  ما بیشماریم…

 50. Sasha گفت:

  زنده باد جنبش سبز
  زنده باد شهدای سبز