سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

افزايش قيمت مسكن از خردادماه

چکیده :بنا به آمار سرشماري سال 1385 حدود 17 ميليون خانوار در كشور وجود دارد و با توجه به جوان بودن جامعه، خانواده‌هاي جديد نيز شكل مي‌گيرد؛ بنابراين نياز بالقوه موجود در بازارباعث افزايش قيمت...


کلمه: يك كارشناس مسكن با بيان اين‌كه به نظر نمي‌رسد قيمت مسكن كاهش يابد، اظهار كرد: تورمي در راه است كه بر قيمت مسكن تاثير مي‌گذارد.

به گزارش ایسنا،تورج دانشور – كارشناس مسكن – با بيان اين كه دولت بر طرح مسكن مهر تعصب دارد، ادامه داد: افزايش تسهيلات مسكن مهر و كاهش سود تسهيلات باعث ورود نقدينگي به بازار مسكن شده كه به خودي خود باعث بروز جهش در قيمت مسكن مي‌شود.

اين كارشناس با اشاره به اين كه افزايش تسهيلات مسكن مهر بازار را از ركود خارج كرده و باعث رونق مي‌شود، خاطرنشان كرد: با توجه به سيستم برنامه‌ريزي كشور، ابلاغ آيين‌نامه‌ها و امضا موافقت نامه‌ها و امثال آن معمولا تا پايان ارديبهشت ماه به طول مي‌انجامد.

وي گفت:‌ علاوه بر اين‌كه معمولا ساخت و سازها در فصل بهار آغاز و باعث جهش در بخش مسكن مي‌شود، رونق در طرح مسكن مهر و تورم سالانه در كنار پرداخت تسهيلات براي مشاغل زودبازده و ورود نقدينگي به بازار بر اثر اجراي قانون هدفمندكردن يارانه‌ها باعث گراني مي‌شود كه بر بخش مسكن نيز تاثيرگذار است.

او اظهار كرد: به رغم اين كه وزير مسكن سعي دارد به گونه‌اي عمل كند كه قيمت مسكن و همچنين اجاره‌بها پايين باشد، به نظر مي رسد فنر از زير پاي مسوولان در رود و از خرداد ماه شاهد افزايش قيمت باشيم.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا بروز رونق در بازار با افرايش قيمت همراه است؟ تصريح كرد: افزايش قيمت باعث مي‌شود افرادي كه براي فروش خانه‌هاي خود دست نگه داشته‌اند، ملك خود را در بازار عرضه كنند و از سوي ديگر با اجراي طرح مسكن مهر واحدهايي توليد مي‌شوند كه در كوتاه مدت هيچ گونه رابطه منطقي با نياز بازار ندارند.

دانشور با اشاره به اين كه ظرفيت فني براي توليد حجم زياد واحدهاي مسكن مهر كافي نيست، خاطر نشان كرد: بنا به آمار سرشماري سال 1385 حدود 17 ميليون خانوار در كشور وجود دارد و با توجه به جوان بودن جامعه، خانواده‌هاي جديد نيز شكل مي‌گيرد؛ بنابراين نياز بالقوه موجود در بازارباعث افزايش قيمت مي‌شود.

وي با اشاره به اين‌كه مسكن يكي از بخش‌هاي مهم اقتصادي است، تصريح كرد: در كشورهايي مانند ايران كه توليد ناخالص داخلي بالا نيست، بخش مسكن و ساختمان مي‌تواند اشتغال عظيمي را ايجاد مي‌كند.

او خاطرنشان كرد: وزير فعلي به اين مسائل توجه ندارد، اما نكته مهم اين است كه بازار راه خودش را پيدا مي‌كند.

دانشور در پاسخ به اين سوال كه آيا لزوما رونق بخش مسكن همراه با افزايش قيمت است؟ خاطرنشان كرد: رونق اگر افزايش عرضه را در پي داشته باشد، باعث پايين آمدن قيمت مي‌شود، اما دليل كاهش ميزان خريد و فروش مسكن در شرايط فعلي عرضه زياد نيست.

اين كارشناس مسكن با بيان اينكه در شرايط فعلي عرضه متوقف است، گفت: ‌نوعي ركود در بازار حاكم است و دليل آن كمبود نقدينگي در جامعه است. به طور حتم با بروز رونق دربازار مسكن به طور قطع قيمت بالا مي‌رود، چرا كه آغاز خريد و فروش باعث افزايش قيمت و رقابت در بازار مي‌شود.

وي در پاسخ به اين سوال كه راهكار متعادل شدن بازار مسكن چيست؟ اظهار كرد: تنها راه موجود عرضه است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.