سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت‌الله مکارم: به جای افزایش کمی جمعیت باید به دنبال افزایش کیفی بود...

آیت‌الله مکارم: به جای افزایش کمی جمعیت باید به دنبال افزایش کیفی بود

چکیده :در صورتى که اهل خبره و کارشناسان متدیّن، مسأله کنترل و محدود ساختن موالید را یک ضرورت اجتماعى تشخیص دهند، شرعاً مى توان به طور موقّت با آن موافقت کرد و یا در صورت لزوم به طور حساب شده از آن تبلیغ نمود. در ضمن باید توجّه داشت که افزایش نسل به عقیده هیچ کس جزء واجبات نیست و بنابراین محدود ساختن، حرام نمى...


کلمه: آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ سوالی، نظر فقهی خود را در باره افزایش جمعیت بیان کرد.

به گزارش خبرآنلاین، متن سوال از آین مرجع تقلید و پاسخ وی به شرح زیر است:

سوال: تبلیغ و ترویج مردم مسلمان ایران در امر جلوگیرى و کنترل جمعیّت به عنوان یک کار فرهنگى، اقتصادى و اجتماعى جامعه ایرانى در منابر و محافل دینى، شرعاً چه حکمى دارد؟ آیا خلاف شرع است؟

پاسخ : در صورتى که اهل خبره و کارشناسان متدیّن، مسأله کنترل و محدود ساختن موالید را یک ضرورت اجتماعى تشخیص دهند، شرعاً مى توان به طور موقّت با آن موافقت کرد و یا در صورت لزوم به طور حساب شده از آن تبلیغ نمود. در ضمن باید توجّه داشت که افزایش نسل به عقیده هیچ کس جزء واجبات نیست و بنابراین محدود ساختن، حرام نمى باشد.

در ضمن باید در موارد کنترل جمعیّت به جاى افزایش کمّى به سراغ افزایش کیفى رفت، تا مسلمانانى عالم تر و کارآمدتر به جامعه اسلامى تحویل داده شود و عزّت و عظمت مسلمین حفظ شود و نیز باید توجّه داشت که در مواردى که طبق تشخیص اهل خبره متعهّد، کنترل جمعیّت ضرورى است، باید حتماً از وسایل مشروع استفاده کرد، نه از وسایل نامشروعى مانند سقط جنین و امثال آن.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “آیت‌الله مکارم: به جای افزایش کمی جمعیت باید به دنبال افزایش کیفی بود”

 1. ناشناس گفت:

  متاسفیم که رئیس جمهور کشور که نا سلامتی مدرک دکتری از رشته مهندسی دارد به این اندازه هم قدرت تشخیص ندارد که افزایش کیفیت نیروی انسانی در کشوری که از درد مزمن عدم بهره وری در رنج است مهم است نه افزایش کمی جمعیت. ولی خوب دلخوشی ما این است که ایشان از همه به راس هرم قدرت در ایران نزدیک تر است.

 2. سيدساسان گفت:

  زنده باد خداحفظت كند
  مشت محكمي بود بر دهان (…)

 3. ناشناس گفت:

  ای ول